Tansiyon Yükselmesi İçin Ne Yapmalı?

Tansiyon Yükselmesi Sorununa Karşı Neler Yapılabilir? Yüksek tansiyon, ya da medikal söylenişiyle hipertansiyondan kuşku duyuyor musunuz?

Çalışmalar, doğal bitkiler kullanarak hipertansiyonu kontrol edebilir, hatta tümüyle engeleyebilir olduğunuzu göstermiştir.

Hipertansiyona iyi gelen doğal çözümlerin bazıları aşağıda sunulmuştur.

Diyette yapılan küçük değişiklikler, en yaygın hipertansiyon terapisidir. Bedeniniz için uygun miktarda kalsiyum, magnezyum, ve potasyum takviyesi kan basıncını kontrol altına almak için gereklidir. Bu vitaminler bakımından zengin besinler, avokado, muz, nektarin, kuruyemiş, pirinç, patates, barbunya ve brokoli tansiyonu kontrol altında tutar.

Yüksek Tansiyon Tedavisi

Genel tıbbi pratiğe uygun olarak bitkisel ürünler sadece doktor onayı ile kullanılmalıdır.

Sarımsak – Sarımsak meşhur bir tansiyon çaresidir ve %10 oranında yüksek tansiyonu düşürdüğü ispatlanmıştır.

CoQ10 – Bir başka hipertansiyon ilacıdır ve sıkça hipertansiyon terapisinde tavsiye edilir.

• Kan damarlarınızın gevşemesi de tansiyonu düşürmeye yardım ettiği görülmüştür, passiflora kullanımının olumlu etkisi büyüktür.

• Sinirsel gerginlik de sıklıkla hipertansiyon ile sonuçlanabilir, viburnum opulus denen kas gevşetici kullanımının bu durumu hafiflettiği tespit edilmiştir.

Ginko Biloba, üzerinde iyi çalışılmış yüksek tansiyon doğal ilacıdır ve aritmi tedavisinde kullanıldığı zaman yararlı etkiklerinin olduğu belirtiliyor.

Agathosma betulina (bukka çalısı), anti-iltihapsal bir bitkidir, aynı zamanda içeriğinde idrar söktürücü maddeler vardır.

Karahindiba sıklıkla herbalistler tarafından hipertansiyon terapisinde kullanılır. Bu bitki bir çok vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir ve idrar söktürücü özelliği vardır.

Karahindibanın içerdiği vitamin ve minerallerin yüksek tansiyonu düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Zeytin Yaprağı: Zeytin yaprağında bulunan maddelerin kan sulandırıcı ve yüksek tansiyonu azaltıcı etkisi bilimsel ölçütte yapılan bir klinik çalışmada tespit edilmiştir. Özel olarak hazırlanan bir zeytin özütü tansiyon düşürmede kullanılan sentetik bir ilaçla karşılaştırılmıştır. Birinci kademe yüksek tansiyon hastalarının bir bölümüne zeytin özütü diğer bölümüne ise ilaç verilmiş ve çalışmanın sonunda zeytin özütünün tansiyon düşürmede kimyasal ilaç kadar etkili olduğu saptanmıştır.

Alıç – Bu geleneksel bitkisel ilaç yüzyıllardır Avrupa ve Çin’de kullanılmaktadır.

Ayurvedik Terapi –  Doğal ayurvedik terapi, yüksek tansiyonu tedavi etmek için insanın dosha’ sını (ayurvedaya göre bedendeki üç temel elementten biri) kullanır ve genellikle yoga  ile birlikte düşük yağ ve tuz içeren bir diyet önerir, ayrıca sankhapuspi ve ashwagandha gibi bitkiler de diyete dahil edilir.

Geleneksel Çin Tıbbı – Yüksek tansiyon için bu alternatif metot, ( ) olarak da bilinen bedendeki enerji sirkülasyonuna odaklanır. Bitkiler ve akapunktur birlikteliği, bedendeki enerji akışını dengelemek için önerilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php