Hemoroid Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Hemoroide İyi Gelen Bitkiler Nelerdir? Hemoroid Bitkisel Tedavi. Hemoroid sorununa karşı kullanılabilecek bitkisel çözümler nelerdir?

Aşağıda hemoroid propleminde rahatlama sağlayabilecek bitkilerle ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Bitkisel ilaçlar hemoroidde korunma amaçlı ve devre I’in tedavisinde ıslanma, kaşıntı ve yanma gibi yakınmaların hafifletilmesinde fayda sağlayabilir.

Hemoroide İyi Gelen Yiyecekler

Güvercin Ağacı

Güvercin ağacı (hamamelis) hemoroid tedavisinde kullanılmaktadır. Ağrı dindirici özelliği yıllardır bilinmektedir ve hemoroid tedavisinde en fazla tavsiye edilen şifalı bitkilerdendir. Procyandin, reçine ve flavonoid içerir ve anti-iltihapsaldır. Günde üç kez temizlemek ve kurutmak için bir pamuk yardımıyla hemoroidlere uygulanabilir.

Doğal hemoroid ilaçları arasında yer alan ve eczanelerde satılan ürün, bitkinin (Hamamelis virginiana) yaprakları ve ağaç kabuklarından üretilmiştir. Anal bölgeye haricen krem veya tampon olarak uygulanır. Büzücü görevi görerek, hemoroidin kanamasını azaltır, şişkinlik, ağrı ve kaşıntıya iyi gelir.

Aloe Vera

Hemoroid ağrısını hafifletmekte yararlı olabilir. Bu şifalı bitki, aspirinin iyileştirdiği yolla ağrıyı dindirir. Yanma hissini ortadan kaldırmak için, kendi doğal yoğun formu direkt olarak basura tatbik edilmektedir.

Pire Otu

Bitki bağırsak çalıştırıcı ve irritasyonu azaltıcı etkisi nedeniyle kısa dönem kabızlık tedavisinde kullanılmaktadır. İrritabl barsak sendromu, kolonik divertiküler hastalık ve basurlarda faydalı olabilir.

At Kestanesi (Aesculus Hippocastanum)

Anti-inflamatuvar (iltihap karşıtı) ve büzücü etkisi önemlidir. At kestanesindeki aescin maddesi damarların gücünü ve koyuluğunu arttırır. Filebit (toplardamar yangısı), varis ve basur tedavisinde dahili olarak kullanılmaktadır. Bacak ülseri gibi durumlarda harici olarak da kullanılabilir.

Ham tohum, yaprak, çiçek ve dal kabuğu, esculin içerdiği için zehirlidir. Bu yüzden sadece tohumlardan üretilen standardize hazır preparatlar kullanılmalıdır.

Böbrek ve karaciğer sorunları olanlar, kanama bozuklukları olan ya da kan inceltici alanlar, at kestanesine alerjisi bulunan kişiler, hamileler ve emziren kadınlar kullanmamalıdır.

Japon Turbu

Hemoroid tedavisinde kullanılmaktadır. Hem dahili hem de harici kullanılabilir. Harici kullanım için, sütle birlikte ezilip dışarıdan sürülebilir. Aynı zamanda rendelenip bir miktar bal ve tuzla birlikte yenilebilir.

Kasap Süpürgesi (Ruscus aculeatus)

Aktif içeriğinin adı ruscogen’dir. Hemoroid ve varislerde kullanımıyla tanınır. Genellikle damarlardaki zayıf dolaşım sebebiyle meydana gelen dolaşım yetersizliğinde kullanılır.

Bilim adamlarınca bitkinin basura olan etkisi tam olarak ispatlanamamışsa da bitki ekstresinin, anti-inflamatuar ve damarların nitelik ve bütünlüğünü sağlayan maddeleri içerdiği, şişmiş dokuyu indirdiği düşünülmektedir.

Bitki çay veya kapsül olarak kullanılmaktadır. Tadı hafif acı olduğu için çayı balla tatlandırmak gerekebilir. Kompres formunda dışardan da kullanılabileceği belirtiliyor.

Bulantı ve hazımsızlığa sebep olabilir.

MAO inhibitörleri ve alfa bloker kullanlar, yüksek tansiyon ve benign prostat hiperplazi sorunu olanlar doktor izni olmadan kullanmamalıdırlar.

Hamile ve emziren kadınlar kullanmamalı.

Biyoflavonoidler

Biyoflavonoidler kan damarı duvarlarının güçlenmesine yardımcı olarak sorunu azaltabilir ve tekrarlamasını önleyebilir.

Ayrıca nar suyu, yaban mersini, kiraz, papaya, böğürtlen hemoroide iyi gelen yiyecekler arasındadır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Hemoroid Bitkisel Tedavi Yöntemleri” üzerine bir yorum

  1. Arkadaşlar bende 4 yıl çektim,ilaçlar kullandım,en sonunda lazer ameliyat geçirdim ama hastalık geçmedi, Sonrasında bir bitkinin kökünü kaynatıp içtim geçti, Ben çektim siz daha fazla çekmeyin, para,pul,hiçbirşey istemiyorum. herkese yardımcı olacağım.
    Bitkiyi de tarif ederim, bulamam diyen varsa kaynatır hazırlarım.
    [email protected]

    … Bu derdin dermanı doğada, ve heryerde bulunan değersiz bir bitki….

Yorum yapın

css.php