Kolesterol Diyeti Listesi

Kolesterole Neler İyi Gelir? Kolesterolde Beslenme ve Kolesterol Diyeti. Eğer kolestrol düzeyiniz standart ölçünün üzerinde ise, doktorlar, arkadaşlar ve akrabalar genellikle düşük kolestrol diyetine girmenizi veya statinli ilaçlar kullanmanızı önerirler.

Düşük kolestrol düzeyi, depresyon, ruh hali değişiklikleri, hormonal ve seksüel fonksiyonsuzluk ve zayıflamış bağışıklık sistemi ile de bağlantılıdır.

Uzmanlar kolesterolü düşürmenin en ideal yolunun diyet, kilo verme ve egzersiz olduğunu belirtiyorlar. Yeterli diyete ve egzersize rağmen kan yağlarında hedeflenen değerlere ulaşılamadığı takdirde ilaç tedavisini öneriyorlar.

Kolestrolü düşüren besinler üzerinde odaklanırsanız, işte  kolestrolü düşürücü besinlerin listesi;

• Kolestrolü düşürücü besinlerin başında sebzeler ve meyveler.

• Yağsız süt ürünleri.

• Düşük yağlı yiyecekler.

• Etin yağsız kısmı ve tavuk.

•  Taneli besinlerden lifli olanları.

Kolestrolü düşürmede rol oynayan besinlerdir. Ek olarak, yulaf unu, hatta enginarın da kolestrolü düşürdüğü söylenmiştir.

Yalnız, unutmamak gerekir ki, sadece sağlıklı gıdalar tüketerek de, sağlıklı bir kalbe ve normal düzeyde kolestrol ve trigliserin düzeylerine sahip olunabilir.

Daha önemlisi trigliserin diyetten fazlasıyla etkilenir. Yüksek trigliserin düzeyi, rafine karbonhidratlar yüzündendir.

Doğal hayvansal yağı her zaman suçlamamak gerekir, genellikle, trans yağ ve hidrojene yağlardan, çok fazla şeker ve işlenmiş ürünlerden uzak durmakta fayda vardır.

Teknik anlamda konuşmak gerekirse, böylesi bir diyetin en başarılı kolestrol düşürücü diyet olduğu söylenemez, her zaman en iyi diyet, kalbinizi sağlıklı koşullarda tutmaktır.

Kolesterole Zararlı Yiyecekler – Kolesterolde Yenmemesi Gerekenler Nelerdir?

Et ve süt ürünleri gibi tam yağlı hayvansal ürünler, sakatat içeren besinler, trans yağ ihtiva eden fırın, pastane ürünlerinden uzak durmak gerekir. Tam yağlı süt ve süt ürünleri, salam, sucuk gibi şarküteri ürünleri, tam yağlı etler ve iç organlar, kolesterolden ve kolesterol üretimini arttıran doymuş yağlar bakımından zengindirler.

Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler – Kolesterolü Ne Düşürür?

Peki, kolestrolü doğal yollarla nasıl düşürebiliriz?  Gerçekten yüksek kolestrol ve trigliserini doğal yollarla düşürmek olası mıdır? Neyse ki olasıdır. Bir çok kolestrol düşürücü besin mevcuttur, bazıları:

Omega 3 yağları.

Policosanol – Şeker kamışı ekstresi ve kepekli pirinç vaksı.

Phytosterol – Bitkilerde bulunur, barsaklarda kolestrolün emilimine neden olan içerikler taşır.

Theaflavin – Çayda bulunur, tansiyonu düşürür.

Orizanol – Pirinç kepeği yağı, trigliserin ve kolestrolü düşürür.

D-Limonene Yağı – Portakalın kabuğunda vardır ve kolestrolün ayrışmasını sağlar.

Kabak Çekirdeği Yağı – Yağ asitleri, çinko karoteinoid ve selenyum kaynağı.

Lesitin Yağı – Arterlerdeki kolestrolü parçalar.

E vitamini yağı – Doğal antioksidan.

B vitaminleri oksidasyon boyunca LDL’nin verdiği hasarı karşılar.

C vitamininin kolesterol düzeyini düşürmede az da olsa etkisinin olduğu belirtilmektedir.

Arı sütünün, özellikle nikotin etkisiyle yükselmiş kolesterolü düşürdüğü not edilmiştir.

Kolestrol Her zaman Düşmanımız Değildir!

• Tüm bu kolestrolü düşürme sohbetleri ve diyetler suretiyle düşük kolestrole ulaşma çabaları, kolestrolün kötü bir şey olduğu izlenimini vermektedir. Bu bütünüyle doğru değildir.

• Kolestrol yaşamsal bir maddedir ve bedendeki belirli süreçlerde önemli bir rol oynar. Ama çok fazlası, daha doğrusu, kötü kolestrolün çok fazlası, herşey üzerinde farklı etkiler.

• Statinli ilaçların bazı potansiyel olumsuz etkileri biliniyor ve bazı araştırmalara göre  çok düşük kolestrol düzeylerinin de tehlikeleri bulunmaktadır. Bazı araştırmalar toplam kolestrol seviyesinin erkeklerde 190, ve kadınlarda 178’in altına düşmesinin, kalp krizi ve beyin kanaması riskini arttırdığını göstermektedir.

Kolestrol Tipleri

HDL ve LDL olmak üzere iki tip kolestrol vardır. LDL kolestrol seviyesi üzerinde durulması gereken tip kolestroldür. Bir çokları buna “kötü” kolestrol diye adlandırır. Kolestrol düşürücü besinleri tüketerek LDLyi düşürecek bir program izlemek, diyet uygulamak ve yaşam şeklini değiştirmek iyi bir başlangıçtır.

Trigliserinin önemi ayrı bir özen konusudur. Yükselmesi, bedenin sağlık ile bir sorun yaşadığının göstergesidir.  Eğer yüksek seviyelerde seyrediyorsa, düşük kolestrollü diyet ve yaşam değişikliği iyi bir ilk adım olabilir. Kötüleşmeden durum kontrol altına alınmalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kolesterol Diyeti Listesi” üzerine 2 yorum

 1. policosanol ğibi aloe vera türü
  destekvitaminleri piyasaya sürenlere inanmıyorum hiç bi
  hastalığıma merhem olmadı maddi kayba uğradım sadece
  bunlar tamamen
  istismar vede şarlatanlık bnce
  ben bi emekli sarı basın kartı olan kişi olarak tüm bu dediğim vede buna benzer panax ğibilerinin kandırmaca olduğunu
  her daim
  haftada bi yazı yazdığım
  köşemde yazmaya devam edeceğim
  lütfen şarlatanlara rağbet edilmesin modern tıptan ayrı şeylere bel bağlanmasın

 2. Kolay gelsin.öncelikle verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim;ancak, sizden kolestrolü düşürme yöntemleri hakkında ayrıntı rica ediyorum.Kontrol amaçlı kolestrol testi sonucunda,Doktorum kolestrol seviyemin(LDL)200 ve altında olması gerekirken 223 çıktığını ve düzenli egzersiz diyet ve sigarayı bırakmamı önerdi;ancak, diyet konusunda ayrıntı vermedi. arı sütünün ve yulafın kolestrolü düşürdüğünü okudum.Bu iki besini ne sıklıkta ve miktarda kullanmaı tavsiye edersiniz.İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Yorum yapın

css.php