Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik Atak Belirtileri. Panik Atak Nedir? Aniden başlayan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı korku içinde bırakan yoğun sıkıntı veya korku nöbetleri olarak ifade edilen panik atak en yaygın psikolojik sorunlardan biridir. Ailesinde panik atak olup iç çatışma ve ikilem yaşayanlar, ciddi travmaya maruz kalan kişiler, gelecek kaygısı taşıyanlar, kontrol kaybı ve endişeli bir kişilik yapısına sahip olan insanlar panik bozukluğa daha  yatkındırlar.

Hastalığın hayat boyu görülme sıklığı % 1.5-3 arasında değişmekte olup, hastaların çoğunluğunu kadınlar oluşturmaktadır. Panik ataklar kadınlarda erkeklerde nazaran 2 kat daha fazla görülür.

Panik atak sırasında hasta kontrolünü kaybettiği, ölmek üzere olduğunu veya aklını kaçırmak üzere olduğunu hisseder.

Panik atak hastaları ilk önce hastanelerin acil servislerine nefes alamama, göğüs ağrısı gibi yakınmalarla gittikleri için, bir çok tıbbi testlerden geçerler. Herhangi bir hastalığa rastlanmadığı için taburcu edilirler ve  bir sonraki nöbete kadar tedavi aramazlar.

Atak ani başlangıçlıdır ve genellikle hızlı bir şekilde, 10 dakika ya da daha kısa bir sürede en yoğun düzeye çıkar. Panik atakları yaklaşık olarak 15-20 dakika sürelidir. Fakat bazen birkaç dakika,  bazen de bir saatten daha fazla sürebilir.

Hastaların, yalnız başlarına panik atağı geleceğini sandıkları yerlere gidememe, bu tür yerlerde kalamama durumları agorafobi olarak adlandırılır.

Hastaların önemli bir kısmı atakların geleceği yer ve durumlardan kaçınmak isterler. Hasta tek başına evde kalamaz veya sokağa yalnız başına çıkamaz, büyük mağazalar gibi kalabalık yerlere giremez, asansöre, toplu taşıt araçlarına binemez. Bazen de yanlarında birisi olduğu takdirde yoğun bir kaygı içerisinde bu tür yerlere gidebilirler.

Bazı sağlık sorunları atağa neden olabilir. Böbrek üstü bezi hastalığı olan aşırı noradrenalin salgısı, multiple skleroz ve bazı nörolojik hastalıklar, kortizol hormon yüksekliği, epilepsi, tiroid bezinin aşırı ya da yetersiz çalışması, beyin tümörleri, kansızlık.

Panik Atak Belirtileri – Panik Atak Olduğumu Nasıl Anlarım?

• Yoğun iç sıkıntısı

• Sürekli olarak kötü bir şey olacak hissi,

• Çarpıntı ve kalbin yerinden fırlayacakmış gibi olması

• Kalp krizi geçirme sanısı ve korkusu

• Nefes alamama, havadaki oksijeni soluyamama hissi,

• Boğazda düğümlenme ya da tıkanma hissi

• Göğüste daralma, sıkışma, ağrı duyumsama

• Sol kola yayılan ağrı ve uyuşmalar

• Panik sırasında kontrolünü kaybedeceği veya çıldıracağı korkusu

• Kendisine veya başka insanlara zarar verme korkusu

• Sosyal ortamlarda bayılma korkusu,

• Ölüm korkusu

Panik Atak Nedenleri – Panik Atak Neden Olur?

• Panik atakların sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte genetik faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Doğuştan kalıtımla geçen bazı özellikler hastalığa zemin hazırlayabilir. Panik bozukluğu olan hastaların birinci derecede yakınlarında panik bozukluğu ve panik atak görülme oranı %15-30 arası çıkmıştır.

• Beyinde sinir ileticisi denilen bazı maddelerin azalmasına bağlı olarak panik atak meydana gelebilir. Serotonin sinir hücreleri arasında iletişim görevi olan önemli bir nörotransmitter’dir. Serotonin seviyesindeki değişiklikler ve  serotonin işlev bozuklukları panik bozukluğunun nedeni olarak düşünülmektedir.

• Alt benlikten kaynaklanan dürtülerle üst benliğin yasaklarının çatışması anksiyeteye neden olur.  Benliğin savunma mekanizmaları bunu karşılayamazsa panik ataklar meydana gelebilir. Bastırılan cinsellik, saldırganlık dürtüleri, yasak dürtüler de paniğe yol açabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Panik Atak Belirtileri Nelerdir?” üzerine 8 yorum

  1. Bende 5 senedir varr alkol kafein sigarayı bırak atlatırsın cola falann içitiğin ilaçlar bile sıkıntı hiç bişey kullanma hiç biyere girme hiç bişeyin faydası olmuyoo sadece bekle bazı şeylerden uzaklaş anca öyle rahatlarsın

  2. bendede vardı geçti ben yıllarca psikATri tedavisi gördüm günde 3 paket sigara içiyordum günlük 1litre votka içerdim hepsini geride bıraktım allaha çok şükürler olsun hepsini kendi irademle bıraktım

  3. namaz kılarsan sana yardımcı olur ilaçların geçici faydası var her gün allahı tesbih edin hepsi gider

  4. Aselamun aleyküm bende sizin gruba giriyorum çok fenayim bende hasta dglm ama kendimi hasta gibi hissediyorum çok korkuyorum nefes alamıyorum kendimi AIDS hastası gibi hissediyorum bir türlü işin içinden çıkamıyorum allahm yardım et banane olacak bnm bu halim 🙁 ilaç manyağı oldum gene aynı gene ayni

  5. Bende de bu belirtiler var ve zaten kendimden supheleniyordum. önceler bir sey olmaz dedim ama son gunler artmaya basladi. Peki ya ölme riski var mi?

  6. bendede var aynı şey ya durup dururken rahat nefes alamamaya başlıyorum sonra iyice kötüleşiyor taktığım için öyle olduğunda başka birşeyle ilgileniyorum rahat nefes alamasamda onu unutacak şeyler yapıyorum 2-3 dakikaya geciyor denemis olabilirsin ama bu bende her zaman işe yaramıştır denemediysen bunu deneyebilirsin garanti çözer

  7. Bende ayni seyleri yasadim sol kolumda da agri vardi acile gittim.ekg cekildi bisey yok dendi.hergun ayni seyleri tekrar yasiyorum.daha farkli seylerde oluyo tabi.neden olabilecegini cok arastirdim ve panik atak oldugunu anladim.ama bunu bilmek icimi rahatlatmiyo bi turlu.biktim bu dertten.ne yapacagimi bilmiyorum..

  8. Şimdi kızlar size bişi danışıcam ben bende tam miğdemin üzerinden diyaframdan doğru derin nefes almama probleminin ve mevsimsel alerjik astımım da var nefes alamadığım taktirde şiddetli kalp atışım oluyor doğal olarak aşırı panikliyorum ölücekmiş gibi oluyorum bu sefer 2 kat daha hızlı çarpıyor kalbim normalde devamlı böyle bi sıkıntısı olan insan değilim derin nefes alamadığımı hissettiğimi zamanlar da bu tabloyu yaşıyorum geçen gece eşimle yemeğe çıkmıştık yemekten sonra gene böyle atak oldu bende hastaneye gittiğimizde kalbim serum takılmadan 137 atıyordu neyse 1.5 saat hastane de yattım serum takıldı hastaneden çıkarkende normal atışı kalbimin 99 100 ü geçiyor du normaldede kalp atışlarım hızlı atıyormuş Zaten doktor önemli bişi gibi değil kardiyolojiye bi gitsin ekg sonucunu göstersin dedi ertesi gün kardiyolojiye gittim kalbin de bi problem Yok dedi çarpıntım olucağı zaman yutmam için bi hap verdi onu yutucakmışım şimdi iyice bu nefes alamama benim devamlı aklımda uykuya dalarken dalamıyorum heyecanlanıyorum uykumda ölçekmişim sanki kapalı tünelden geçerken sanki ordan çıkamıycam kaldım gibi kalabalık ortamlara girdiğimde insanlar dan bunalma gibi bunları düşünmem bile nefes darlığımı tetikliyor derin nefes alırsam rahatım derin nefes alamazsam sanki o an kalbim duracak ölücem düşüncesi oluyor bu gün gene bu şekilde tıkandım nabcamı bilmiyorum yaaa aranızda bunları yaşayan varmı benim gibi kafayı yiycem artık kalpte sorun yok ciğerde sorun yok bu nefes darlığım yüzünden yaşadığım kalp çarpıntısından bıktım çünkü çok aşırı panik oluyorum 😢😢😢😢😢

Yorum yapın

css.php