Sivilceler Nasıl Geçer Doğal Yolla

Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir? Yüzdeki Sivilceler Nasıl Geçer? Son yıllarda, sivilce ve kırmızı lekelerin, çinko eksikliği ile sıkıca bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Çinko vücutta bulunan en önemli minerallerden biridir. Hücre büyüme ve üremesi gibi süreçlerde iyileşme, hormon regülasyonu, protein metabolizması, serbest radikal korunması, çoğaltılması, gibi bir çok bedensel sürece yardımcıdır.

Sivilcelere Ne İyi Gelir? Akne için Çinko Takviyesi

Çinko, et ve kümes hayvanları, deniz ürünleri, tam tahıllar, yulaf, baklagiller, kuruyemiş, süt ürünleri ve kabak çekirdeği gibi birçok gıda kaynaklarında bol miktarda bulunur. Ancak, çinko ile ilgili bir detay; vücudumuzdaki birçok faktör çinko emilimini engelleyebilmektedir. Besinlerle aldığımız çinkonun sadece yaklaşık 30 ila 40% farklı işlevlerde kullanılmak üzere vücut tarafından absorbe olur. Bu nedenle, vücut her zaman gerekli olandan daha az çinko alma riskiyle karşı karşıyadır.

İyi haber, piyasada, bol miktarda çinko takviyesinin mevcut olmasıdır. Oral, haricen, tablet veya kapsül formunda, çinko glukonat, çinko Picolinate, çinko sülfat, çinko oksit ve çinko aminoasit şelat formları olarak satılmaktadır. Daha ilginç olanı, bu çinko takviyelerinin akne tedavisinde oldukça etkili olmasıdır.

Sivilce Lekelerine Çözüm – Çinko Akneyi Nasıl İyileştirir?

Çinko ve cilt bakımı kavramı ardındaki fikir oldukça mantıklıdır.  Bunun için iki iyi neden vardır. İlki, çinko, bir tanesi testosteron olan; vücudumuzdaki yaklaşık 200 hormonun üretim ve düzenleme sistemlerini  kolaylaştırıyor olmasıdır. Bu arada testosteronun,  aknenin ana destekleyicilerinden biri olduğunu hatırlatmalıyız.  Çinko alımı, akneye yol açan potansiyel hormon dengesizliklerini önleyebilir.

Ikincisi; çinkonun; sağlıklı bir cilt bakımı ve cildin yağ üretiminin normal düzeyde olmasını sağlamak için gerekli olan protein sentezi ve vücutta kollajen oluşumu ile yakından  bağlantılı olmasıdır. Eğer bir dermatoloğa gitmiş ve tetrasiklin almanız önerilmişse; çinkonun bu sivilce karşıtı antibiyotik kadar etkili olmasını ilginç bulabilirsiniz.

Akne Lekeleri Nasıl Geçer? – Çinko Akneyi Temizler

Eğer şu anda akne ve sivilce sorunu yaşıyorsanız, yaşadığınız sorunu hafifletmek adına,  çinko kullanabilirsiniz. Çinko, iltahabı azaltır, lekeleri iyileştirmeye yardımcı olur, hormonların androjenik etkilerini azaltır. Eğer cildinizdeki sivilcelerin hızlı bir şekilde iyileştirmesini arzu ediyorsanız, çinko takviyesi kullanmak iyi bir fikirdir.

Akne için Çinkonun en iyi Kullanım Formları

Çinko takviyelerinin içinde yaygın olarak kullanılan, seçebileceğiniz iki farklı kullanım formu bulunmaktadır: Çinko glukonat ve çinko oksit.

Çinko glukonat
Araştırma çalışmalarının gösterdiği üzere, ağız yoluyla günde 200 miligram (sadece yaklaşık 30 mg etkin çinkoya karşılık gelen)  alımı, çinkonun iltihaplı akne hücreleri ve granülositler üzerindeki etkisi yüzünden iyileştiricidir.

Akne için Çinko oksit
Akneye direkt uygulama bölgedeki sebum ve yağların üretimini azaltır ve sivilcelerin iyileşmesini hızlandırabilir.

Akneli cilt için, çinko emilimi açısından şelat çinkonun daha fazla etkili olduğu görülmektedir. Vitaminler genelde vücut tarafından kolayca emilir, ama çinko gibi mineraller söz konusu olduğunda, emilimi engelleyen pek çok faktör yüzünden, sadece% 30-40 oranında çinko etkin olarak kullanılmaktadır.

Şelatlanmış‘ sözcüğü, çinko mineralinin emilimi artırmak için bir amino asit ile birleşmiş olduğu anlamını taşımaktadır. Şelatlı çinko formları genellikle daha pahalıdır, ama tabii ki diğer normal çinko formlarından daha etkilidir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php