Alfa Alfa Bitkisi Faydaları

Alfa Alfa Nedir? Alfa Alfa (Medicago sativa) birçok yerde ve iklimlerde yetişen bir bitkidir. Alfa Alfa bitkisi, mavi-mor renkte çiçekler açar ve yaklaşık 3 metre kadar büyür. Bu bitki, düşünüldüğü kadar yapraklı bir bitki değil, baklagiller olarak sınıflandırılmıştır. Hayvan yemi ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

Sağlıklı Gıda Olarak Alfa Alfa

Alfalfa, besin açısından oldukça zengin kaynaklardan biridir. Alfalfanın faydaları; özellikle kolay sindirilebilir formda magnezyum, kalsiyum, demir, fosfor ve potasyum gibi mineraller açısından, aynı zamanda, A, B6, B12, C, D, E ve K vitaminleri açısından zengin olmasından kaynaklanmaktadır. Doğal bir lif ve florür, klorofil gibi antioksidan kaynağıdır, octacosanol, karotenoidler ve saponinler gibi bitkisel besinler açısından doğal bir kaynaktır.   300’den fazla  değişik yararlı madde içerdiği söylenmektedir.

Şüphesiz; doğru alfalfa miktarını takviye olarak almak vücudun ihtiyacı olan tüm besini size garanti edebilir. Bunların yanı sıra, bu bitkiden elde edebileceğiniz çok daha fazlası vardır. Aslında, günümüzde, alfalfa bitkisi gereğince pazarlanmaya başlanmıştır. Artık birçok kişi tarafından günlük besin desteğinin bir parçası olarak alınmaktadır.

Alfalfanın Önemli Faydalarından Bazıları

Alfalfa ve Kolestrol

Alfalfa yapraklarının hem kolestrolü hem de kan şekeri düzeyini düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Alfalfa ve Sindirim

Alfalfa, hazmı kolaylaştırıcı lifler ile zenginleştirilmiştir. Baklagiller doğal anlamda sindirim sistemi için iyidir.

Detoks için Alfalfa

Alfalfanın, karaciğer sağlığını geliştirme yeteneğine sahip olduğu ve vücudu zararlı toksinlerden temizlediği bildirilmiştir.

Alfalfa ve Menopoz

Alfa Alfa bitkisi,  menopoz semptomlarını azaltır ve sıcak basmaları gibi menopoz sonrası yan etkilerini daha katlanılabilir kılar.

Kas ve Eklem Sorunları için Alfalfa

Alfalfa takviyesi, artrit ve bursitten kaynaklanan sertlik ve ağrı tedavisinde etkilidir.

Diğer Faydaları; Alfalfanın ayrıca, böbrek, mesane ve hatta prostat sorunlarının tedavisinde etkili olduğu bildirilmiştir, ayrıca üriner sistem enfeksiyonu tedavisinde de etkili olduğu görülmektedir. Aynı zamanda enerji seviyelerini artırmak ve yorgunluğu azaltmak gibi bir yeteneğe de sahiptir.

Alfalfa Takviyesi – Alfa Alfa Tablet

Alfalfa takviyeleri günümüzde tablet ve kapsül olarak mevcuttur. 33:1 ile en yüksek konsantrasyon içeren orana sahip kapsül şeklinde piyasada bulunun alfalfadan, günde 3-4 kapsül alınması öneriliyor.

 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php