Hamileyken Adet Görülürmü?

Hamileyken Adet Olunurmu? Hamileyken Adet Görülürmü? Hamilelikte adet görülmez ama kanama olabilir. Diğer bir ifadeyle, hamilelik sırasında çeşitli sebeplerle kanamalar görülebilir ancak bunlar adet görme değildir.

Hamileyken Adet Olunurmu?

• Hamileliğin başlangıcında oluşan implantasyon kanaması şeklindeki kanama, embriyonun rahime yerleşmesine bağlıdır. Ayrıca gebeliğin ilerleyen dönemlerinde düşük ile ilgili kanamalar meydana gelebilir. Yine hamile bir kadında rahim ağzı iltihapları ve  rahim ağzı yaraları gibi rahim ağzındaki bir hastalığa bağlı olarak da kanama görülebilir. Hamile kadınların beşte birinde, gebeliğin ilk 3 ayı içinde kanama görülebilir.

• Özellikle ilk 10 hafta içerisinde düşük riski daha fazladır. Kahverengi leke türü kanamalara sıkça rastlanır ancak esas riskli açık kırmızı renkli kanamadır.

• Dış gebelik, gebeliğin rahim içi yerine, fallop tüpleri, yumurtalıklar, karın içi veya rahim ağzında oluşması durumudur. Genellikle fallop tüplerindeki tıkanıklık ya da tüplerin doğal yapısındaki bozukluktan kaynaklanır. Fallop tüplerinin doğal yapısının bozulmasındaki en önemli faktör ise enfeksiyonlardır.

• Dış gebeliğin ilerleyen evresinde kanama ve karnın alt bölgesinde ağrı gibi belirtiler oluşur. Bazen dış gebelik, kanama ve yırtılmaya yol açacak olgunluğa erişmeden kendi kendine sonlanır ve tıbbi müdahaleye gerek kalmadan vajinal kanama ile vücuttan atılır.

• Mol gebelik, erken gebelik döneminde, damla şeklinde veya çok şiddetli vajinal kanamaya sebep olur. Mol gebelik hamile kadının plasentasındaki  trofoblastik hücrelerin ödemlenip şişerek üzüm salkımı şeklinde tüm uterusu doldurmasıdır. Yirmi yaş altı  ve kırk yaşın üzerindeki hamile kadınlarda görülme olasılığı daha fazladır.

• ‘Üstüne görmek ‘ olarak adlandırılan kanama, adet kanaması değildir. Hamileliğin başlangıcında gebeliğin rahim iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan implantasyon kanamasıdır. Kanamanın rengi ve miktarı da normal adetten farklıdır.

• Hamilelik döneminde görülen kanamaların, düşük tehlikesiyle, anne karnında bebeğin kalp atışlarının durmasıyla ya da dış gebelikle ilgili olup olmadığının belirlenebilmesi için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Hamileyken Adet Görülürmü?” üzerine 4 yorum

  1. Ben haziran ayının son günlerinde yüzeysel bir şeyler yaşadım ardından 3 ay boyunca adet gördüm kasımdayız ve bir kaç gün gecikti test yptım negatif çıktı ama ben neden bu kadar düşünüyorum bilmiyorum lütfen biori bişey yazsın

  2. Ceren aynı şeyleri ben de yaşıyorum ne oldu bir şey oldu mu sonra ?

  3. 3ay önce yüseysel ilişki yasadım ve ondan sonra 2ay adet oldum ama bu ay hala olmadım sızce hamılemyım ! Pıskoljm cok bozuldu bana yardım edersenz sevenrım 🙁

Yorum yapın

css.php