Tirozin Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Tirozin Nedir? Bildiğiniz gibi, tirozin, önemli fonksiyonlar ve süreçler için vücut tarafından kullanılan ikincil amino asitlerden biridir.

Tirozin Amino Asidi Ne Yapar?

• Tirozin sağlıklı işleyişin sürekliliği için sinir sistemini uyarır. Ağrıyı kontrol eden pek çok beyin kimyasalları ve nörotransmitterlerin sentezine yardımcı olur, iştahı düzenler, ve stres faktörlerine karşı vücut reaksiyonlarını stabilize etmeyi kolaylaştırır. Duygu durumunun düzenlenmesinde yardımcıdır ve sinir sisteminin doğru işleyebilmesi için gerekli uyarımları sağlar. Teknik anlamda, yeterli L-tirozin kaynağı olmadan vücut düzgün çalışamaz.

• Nörotransmitterler beyinden, bedenin geri kalan kısmına bilgi taşıyan ana kimyasal haberciler olduğundan vücut fonksiyonunda merkezde dururlar. Tirozin; dopamin, epinefrin ve norepinefrin adlı üç nörotransmitterin sentezinde oldukça önemli bir rol oynar. Bu önemli rol yüzünden bir ikincil amino asit olan L-tirozinin vücut üzerinde yararı esastır.

• İnsan bedeni, doğal olarak L-tirozin üretme yeteneğine sahiptir. Ancak ironik bir şekilde, bu ikincil amino asit, vücutta ancak vücudun doğal olarak üretemediği birincil bir amino asit olan fenilalanin yoluyla sentezlenir. Bazı insanlar vücutlarının iyi çalışabilmesi için L-Tyrozin takviyesi gereksiniminde olabilirler. Belli başlı sağlık sorunlarının çözümünde, ya da tedavi amaçlı, sizin de tirozin takviyesi almanız gerekebilir.

Tirozin Faydaları

Tirozinin yararlarından en çok bilinenlerin bazıları şunlardır:

Tirozin ve Beyin

Tirozin nörotransmitterlerin üretilmesine yardım eder. Bu değerli özellik yüzünden, Tirozin, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, narkolepsi, kronik yorgunluk sendromu ve demans başta olmak üzere bir çok beyinle ilgili hastalıkların tedavisinde faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.

Tirozin ve Stres

Eğer siz de sık sık stres altında olduğunuzu düşünüyorsanız, Tirozinden yararlanmayı deneyebilirsiniz. Stres oluşturan koşullar esnasında, beyniniz fenilalaninden gerekli miktarda tirozin sentezlemeyi beceremeyebilir. Nörotransmitterlerin tükenme hızı oranı, üretim hızı oranından yüksek oluşu da bir tehdit oluşturmaktadır. L-tirozin (L-Tyrosine) takviyeleri, stresin getirdiği bir takım olumsuz etkileri dengeleyebilir.

Tirozin ve Depresyon

Depresyonla mücadelede tirozinin önemli etkileri olduğu görülmüştür. Amino asitler, ruh hali ve duygu durumlarını düzenleme yeteneğine sahiptir.

Tirozin ve Tiroid

Tirozin, aynı zamanda, tiroid fonksiyonlarına fazlasıyla yakındır. Tiroid hormonu olan tiroksinin üretimini kolaylaştırır.

L-Tirozin ve Menopoz

Duygu durumları değişiklikleri üzerindeki etkisi bakımından Tirozin takviyesi,  menopoza girmekte olan kadınlar tarafından özellikle, depresyon, halsizlik, iştahsızlık ve baş ağrısı gibi belirtilere karşı yaygın olarak kullanılmaktadır. PMS (Premenstrual Sendrom) yaşayan kadınlar tarafından da tercih edilmektedir.

Serotonin, Tirozin ve Dopamin

L-tirozinin, beyin fonksiyonları üzerindeki etkisi karmaşıktır. Bununla birlikte, beyinde, tirozin; dopamin ve serotonin düzeyinin düzenlenmesinde yardımcı olur. Yüksek serotonin düzeyi, kişide derin bir gevşeme duygusu yaratırken, yüksek dopamin düzeyi ise kişide, keskinlik, netlik ve uyanık bir zihine sebebiyet verir.

Tirozin ve fenilalanin yönünden zengin gıda kaynakları gibi takviyelerin alımı ile tirozinin tüm avantajlarından yararlanılabilir  ancak; potansiyel zararlı etkileri yüzünden tüketirken  aşırı özenli olunmalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Tirozin Nedir ve Faydaları Nelerdir?” üzerine 4 yorum

  1. yazıya “bildiğiniz gibi” diye başlanır mı? bilmiyorum tabiki, ne doktorum ne beslenme uzmanı. bilmiyorum, o yüzden sizin sayfanızı okuyorum.

  2. 57 YAŞINDA BELİNDE 3,BOYUNDA 2 FITIĞI,SOLA DOĞRU SKOLYOZU,BOL MİKTARDA KİREÇLENMESİ VE EKLEM TUTULUMLARI OLAN VE MEME KANSERİNDEN SAĞ VE SOL MEME TOTAL MASTEKTOMİ AMELİYATI GEÇİREN OCHRONOSİS HASTASIYIM.ÜŞÜME VE UYUŞMALARI SIKLIKLA YAŞADIĞIMDAN KEMOTERAPİ,RADYOTERAPİ VE HORMONTERAPİLERİ REDDETTİM.TİROZİNDEN FAKİR BESLENMEM GEREKİYOR.KANSER OLDUĞUM İÇİN FARKLI BESLENMEM,ORCHRONOSİS HASTASI OLDUĞUM İÇİN FARKLI BESLENMEM GEREKİYOR VE BESLENME PROGRAMLARI ÖRTÜŞMÜYOR.METASTAZ OLMAMASI İÇİN YOĞURT YEMEM GEREKTİĞİ GİBİ.NE YAPACAĞIM BEN.

Yorum yapın

css.php