Alıç Çayı

Alıç Faydaları Nelerdir? Alıç üzerinde yapılan araştırmalar bu bitkinin kardiyovasküler sistem sağlığı için birçok yararlı özellikleri olduğunu ortaya koymuştur. Alıç yapraklarından, çiçekleri ve meyvelerinden yapılan ilaçlar Avrupada reçeteli ilaç biçiminde satılıyor.

Latince adı Crataegus monogya olan alıç bitkisi, birçok kalp ve kan dolaşımı rahatsızlıklarında kullanılacak bitkilerin başında gelir. Genellikle anjin, ateroskleroz, konjestif kalp yetmezliği ve hipertansiyon gibi kalp-damar hastalıklarının önlemesinde ve tedavisinde kullanılır.

Triterpenoid saponinler, aminler ve flavonlar alıç bitkisinde bulunan ve de kalp-damar sağlığı üzerinde olumlu etki gösteren bileşiklerdir.

Alıçın Faydaları

• Avrupa’da yapılan araştırmalarda alıçın kan basıncını dengelediği, kalbin kasılma gücünü çoğalttığını, kalbe ve beyne kan akışını artırdığını ve kalbi kalp ritm bozukluğuna yönelik koruduğu tespit edilmiştir.

• Standardize edilmiş alıç formülasyonlarıyla kronik kalp yetmezliği olanlar üzerinde yapılan araştırmada olumlu etkileri saptanmıştır.

• Phytotherapy Research  2002 Şubat sayısında yayınlanan bir klinik araştırmanın sonucuna göre, alıç özü kan basıncı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

• Kalbe yetersiz kan akışı sebebiyle görülen göğüs ağrısı (anjin) içinde kullanılabilir. Kalbin fazla çalışmasını engelleyerek kalp atışı sıklığını azaltıcı etki gösterir.

• Damarları genişleten ve kalbe kan ve oksijen akışına  yardımcı olan bioflavononid alıçta yüksek oranda bulunur.

• Bioflavonoidler aynı zamanda kan damarlarının çeperlerini kuvvetlendirir ve vücudun diğer bölgelerine olan kan akışında da düzenleyici rol oynar.

• Alıç yaprakları çiçekleri ve meyvesinden hazırlanan ilaçlar Amerikada en fazla satan bitkisel ilaçlar arasında bulunuyor.

• Alıç bitkisindeki maddeler kalp kasları dejenerasyonunda ve koroner damarlardaki daralmalar nedeniyle yeterli orandaki kanın ve oksijenin kalp kaslarına gidememesiyle olan oksijen yetersizliğine yönelik olarak kalbi koruyucu özelliktedir.

• Kalp ritim bozuklukları, kalp yetmezliği, sinirsel kalp çarpıntıları, kalp krizi sonrası, damar sertliği, yüksek kan basıncı alıçın faydalı olduğu rahatsızlıklardır.

• Alıç bitkisindeki bileşikler kolesterolü ve damarlardaki plaket oluşumunu azaltıcı etki gösterir.

• British Journal of General Practice  2006 Haziranda yayınlanan araştırmada Tip 2 diyabet hastaları 16 hafta boyunca günde 1200 mg alıç kullanmış ve süre sonunda diyastolik kan basıncında önemli bir düşüş olduğu tespit edilmiştir.

• Yapılan araştırmalar alıç bitkisinin ikinci derece kalp yetmezliğinin tedavisinde yararlı olduğunu gösteriyor.

• Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu alıcın kalp yetmezliğinde (devre I ve devre II) kullanımına onay vermiştir.

Alıç Nasıl Kullanılır ?

Çay olarak kullanılabildiği gibi kapsül olarak da bulunur.

Koroner kalp hastalığı ve kalp yetmezliğinde standardize edilmiş preparatlar kullanılmalıdır. Çayı daha çok kalp-damar sağlığını korumak amacıyla içilir.

Önerilen dozlar genellikle günlük 160-1800 mg arasında değişmektedir. %2 – %3 oranında flavonoidler ya da %18 – %20  prosiyanidin içeren standardize ekstreler kullanılır.

Alıç Çayı Nasıl Demlenir?

İnce kıyılmış 1 tatlı kaşığı alıç bitkisi bir bardak kaynar suyla haşlandıktan sonra 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Balla tatlandırılabilir. Günde 2-3 bardak içilebilir.

Tedavide yalnızca çiçekli alıç yaprağı kullanılmalıdır. Alıç meyvası veya çiçeksiz yaprağı yeterli etkiye sahip olmadığı için kullanılmamalıdır.

Alıçın Yan Etkileri Var mı?

Bitkisel preparatların herhangi bir rahatsızlık için kullanımı tıbbi gözetim altında olmalıdır.

Digoksin, beta-blokerler ve kalsiyum kanal blokerleri, nitratlar, erektil disfonksiyon ilaçları kulllananlar doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Alıç Çayı” üzerine 58 yorum

 1. Salih says sen gercekten kotu niyetli birisisin, buradan fikirlerini paylasip insanlari aydinlatici bilgi vermek yerine, cep numarani verip saf insanlari tuzagina dusurmenin pesindesin, allah serrinden herkezi korusun amin.

 2. bende kalp yetersizliği ve kalp pili var ben yol kenarında olan kırmızı rengte olan alıç dan topluyrum çiçeyini yaprağını oluncada meyvesini kurutup çapal yaparak günede bi su bardağı içiyorum yada akşam saat 10 gibi alıyorum bununda bana faydası varmı acaba ve %99 raporum var birde sarımsak limon suyu karışımı yaptım ama topluma cıkyorum diye içe miyorum gercekden faydalı olan bir içeçek yiyecek varsa bana yazsın sağolun tşkler Eposta [email protected] tşkler

 3. alıç damar bölgelerinde kaşıntı yaparmı bilen varmı

 4. Arkadaslar bende kullaniyorum alic cayi evet faydasinida goruyrum ama ilacta kullaniyrum 3hafta oldu n kadar kullanicam bilmiyorum bir bilginiz varsa cvp verin sevinirim

 5. Dideral beta bloker ve diger kalp ilaclariyla birlikte alic kullanmak tehlikeli olabilir.lutfen kullanmadan once doktorunuza danisin

 6. Bende de ektra atimlar olusuyordu artık ilaç alma durumuna gelmistim dideral ilaci doktorum tavsiye etti fakat yan etkilerini de soyledi ilac almamak icin kendimi zorladim ve arastirmalarim sonucunda alic kapsülünu denemek istedim şuan 7 gün oldu sikayetlerim azaldi ilerleyen tarihte sonucuyla ilgili yine paylasim yapacagim herkese gecmis olsun

 7. ARKADAŞLAR BENDE ERKEN ATIM VAR DOKTORA GİTTİM BİR ŞEYİN YOK DEDİ AMA ARADA SIRADA DURSUK YERE OTURURKEN VEYATTA YEMEK YERKEN KALBİM BİRDE ATIYOR SONRA GEÇİYOR ALIÇ ÇAYI DEDİLER ŞUAN İÇMEYE BAŞLADIM YAPRAKLARINI ALDIM GÜNDE 2 BARDAK İÇİYORM ACABA FAYDASI OLURMU BENİMGİBİ OLAN ARKADAŞLAR YAZABİLİRMİ ACABA

 8. değerlı yorumcular alıç sırkesı alıç çayı vs konularda bende araştırmalarda bulunuyorum ab d ve almanyda alıç devlet tarafından recete edılıyormuş ve ınsanlar uzerınde olumlu etkılerının olduğu gözlemlenmıştır ve bıryıldırbende hem sırkesını hemde çıcek çayını kullanıyorum sanırım faydasını gördum ve devam edıyorum alıç ağacı boluda var bırde gıresun sebınkara hısarda çok var çıceklerı hazıran ayında açmaya başlar sırkesı kemal unlu sırkesı dıye uretılıyor sırkecızade de var bunları boluda bulabılırsınz ve aktarlarda da vardır bende damar tıkanıklığında faydalı olduğunu dusunuyorum

 9. Alıç bitkisini, ilk baharda, çiçekleri ve yaprağı ile toplayın ve bunu kurutup çayını için, kalp-damar sağlığı için. Meyvesi ve diğer aylarda toplanan , çiçeksiz yaprakları pek şifalı değil, bilginize.

 10. İlaçla birlikte kullanımı nasıl oluyor , ben ritim bozuklugu için dideral kullanıyorum beyim damarlarında tıkanıklık olduğicin coraspin iciyorum bunlarla kullanabilir miyim acaba bilgisi olan varmi

 11. Salih says sırf reklam kokuyorsun .milletin sağlığıyla oynama

 12. arkadaslar ben doktor degilim. ama kalp rıhatsızlıgı benim kadar çeken yok. 5 yıl boyuncu sürekli acile giderdim. ayda bir kes mutlaka kardiyolojiya giderdim artık yarım uzman olmusum kalp rıhatsızı olan bana çagrı atsın alıçlan alakalı her bilgiye sahibim benim amacım sadece allah rızası için insanlık namına arkadaslar otun faydası yok artık ekstrat yani kapsul olması otun hiç bir faydası olmaz faydası olsada yüksek kesimlerde toplanmak gerek ve 90 çeşit alıç var. 2 çeşit kalp üzerinde etkili loplop. agacı ve kertikli agaç. olması gerek onuda biz tespit edemeyiz ancak kimya uzmanları tespi edebilirler numaram…0553 5323335

 13. muhamet alah şifa versin. zor durumda olan allah herkese şifa vermesini diliyorum. beni ararmısın veya bi çagrı atarmısın. 0553 5323335

 14. Alıç gerçekten çok faydalı. şahsen bana çok fayda etti. Eczanede gördüm Ntraxin Alıç çayı ve eczacım önerdiği için aldım iykide almışım.derdime deva oldu.

 15. Arkadaşlar,

  Alıç Bolu’da doğal olarak ve bolca yetişen (tabii kırsal yerlerde) bir bitki, en azından İst – Ank arası gidip gelenler Bolu’ya uğrayabilir.. Tabii daha çok meyve ve ondan yapılan ürünler olarak satılıyor.. ( Biz çocukken dağlarda , köylerde vs. gezmeye çıkınca sık sık rastlar ve yerdik.. ) ..bir de Avusturya ve Almanya’dan soran arkadaşlar var fakat aslında oralarda da rahat yetişiyor diye biliyorum (serin yeri seven bitki, ayrıca , aynı zamanda görüntüsünün de şirinliğinden dolayı bir ara İngiltere’de bahçelere en çok dikilen süs ağacı olmuş : Hawthorn )

  Bir de bunu nereden dinlediğimi hatırlamıyorum ( İ. Saraçoğlu olabilir ) tıkalı damarların açılması konusunda Alıçın Sirkesinin özellikle çok etkili olduğunu, fakat bunu içerken özellikle hemen yutmadan; dilin altındaki damarlardan emilmesi ve doğrudan kana karışmasının sağlanması için biraz ağız ucunda bekleterek yutulması gerektiği şeklinde.. ayrıca suya katılarak örn. yarım bardak suya 1 tatlı k. gibi… (Bu arada galiba sirkesine de rastlamıştım Bolu’da 🙂 )

  Yeşim Hanım sorduğu için: buna benzer şekilde elma sirkesi de tavsiye ediliyor ama alıç en etkilisi; genel kanı.. Herkese Allah şifa versin…

 16. Kalp ve damar sağlığını koruyucu ve kalp yetmezliğinde tedaviye yardımcı olarak doktorum kullanabileceğimi söylemişti. Eczanelerde satılan Nutraxin’ in alıç çayını içiyorum. ( Günde 3 defa 1 yemek kaşığı alıç üzerine 1 fincan kaynamış su ilave edilip ağzını kapatıp 15 dk beklettikten sonra içiyorum. ) Faydasını da gördüm memnunum

 17. arkadaslar selamlar . yapraklan otlan tedavi olmaz .niye derseniz. çünkü her yer küreseleşmeden dolayı onun için ekstres olmadan olmaz ben çok alıç çayı kulandım hiç bir fayda gürmedim. bende doguştan kalp ritim bozuklugu var hemde çok asabi çarpıntılarım olurdu . alıç ekstresi kulandım ve iyleştim. tabiki her firmanın ürünü nde fayda yok. kalplan alakalı her konuda yardımcı olabnilirim sadece alah rızası için. isteyen bana çagrı atsın ben ararım 0553 5323335

 18. arkadaslar herkese selamlar . alıcı. benden iyi bilen sanmıyor. bende doguştan kalp ritim. bozuklu var..ve. çok asabi kalp çarpıntım vardı acile gitmedigim taktirde geçmezdi. 5 sene alıç çayı kulandım. fayda yok. çünkü neden yok derseniz. 90. çeşit alıç agacı var sadece 2 tane kalp üzerinde etkili. kertikli agaç ve loplop. agaç bunlarıda bizim tespit etmemiz mümkün degil ancak kimya uzmanları tespit ederler . eger kalp rıhatsızı olan varsa . alıç ekstresi kapsülü talya markalı alsın kulansın kesin çüzüm. ben iyleştim alaha şükür . kalp rıhatsızıylan ilgili her bilgiye sahibim. 5. yıldır her ay acile giderdim. artık kalp filminde bilene anlar oldum ama şükür geride kaldı .ben salih çinar. mersin. erdemli ilçesindenim aramak istiyen arasın.0553 5323335

Yorum yapın

css.php