MSM Nedir ve Faydaları Nelerdir?

MSM Nedir ve Ne İşe Yarar? MSM, metil-sulfonil-metan’ın kısaltılmışıdır. DMSO adlı, aslında bir tür sülfür olan maddeden üretilir. Sülfür, vücudun cilt sağlığını geliştirmek gibi belli fonksiyonları yerine getirebilmesi için gereksinim duyduğu bir maddedir. MSM en yüksek biyoyararlanıma sahip organik sülfür kaynağıdır. Eklemlere, kıkırdaklara ve saç gibi katılgan dokulara sülfür girişini destekleyerek bağ doku elastikiyetinin devamlılığına yardımcı olur.

MSM Faydaları

MSM doğada bulunan bir sülfür bileşiği olup antioksidan, antienflamatuvar ve analjezik özelliklere sahip olduğu bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Metil-sulfonil-metan; yani MSM, artrit sorunu olan kişiler için yardımcı bir sülfür kaynağıdır. Eklemleri koruyan bağ dokuları sülfür yardımıyla oluşur. Bitkisel gıdalarla yapılan diyetler yeterli sülfür alımını sağlayabilir; ama sadece kişi hemen her gün sadece lahana, brokoli, brüksel lahanası gibi “gaz yapan” sebzeleri yerse… İşin özüne bakılırsa, bazı kişiler yüksek oranda sülfür taşıyan sebzelere genellikle katlanamazlar. Ancak, MSM gerekli olan sülfürü uygun bir takviyenin alınmasıyla sağlayabilir. Esnekliği yenilemek için glukosamin ve kondroitin, ağrı tedavisinde ise MSM alımı öneriliyor. Ağrıdan kurtulmak, MSM’in en büyük yararlarından birisidir. Glukozamin ile birlikte alımı ağrıyı daha etkili biçimde hafifletir. Fiziksel fonksiyonları desteklediği ve günlük aktivitede anlamlı bir iyileşme sağladığı gösterilmiştir.

MSM sadece artrit için değildir. Aynı zamanda mesane enfeksiyonlarındaki ağrıyı ve saman nezlesinde görülen sürekli hapşırığında da kesilmesinde yararlı olabilir.

MSM, gastrointestinal sistemi kaplayarak, allerjenlerin bağlanmasını engeller ve böylelikle alerjik reaksiyonu engeller. Araştırmalara göre, MSM’in günlük dozları, çevresel, besin ve ilaç allerjenlerine karşı önemli ölçüde direnç kazandırır. MSM’in alerjileri tedavi etme potansiyelini tetkik eden araştırmacıların elde ettikleri sonuçlar, 2002 yılında, “Journal of Alternative and Complementary Medicine“de yayınlanmıştır. 30 gün boyunca, 50 deneğe 2.600 mg MSM verildi. Sonrasında, deneklerin solunum semptomları ve enerji düzeyleri, Mevsimsel Alerji Semptom Anketi tarafından değerlendirilerek, onlara, enflamasyon kan immunoglobolin ve C reaktif protein testi verildi. Test süresinden sonra, çok az bir yan etkinin yanı sıra, solunum semptomları ve enerji düzeyleri büyük ölçüde ilerlemişti.

Kandida vücudun bir mantar büyümesini deneyimleme halidir. Bu, bir çok sağlık sorununu da beraberinde getiren büyük bir problemdir. Ama MSM bu soruna yardımcı olabilir. MSM, vücudun PH derecesini değiştirerek kandida’nın gelişemeyeceği ortamı yaratır.

MSM, saç dökülmesine karşı etkili olabilir. Çünkü MSM saç uzamasını destekleyen bir sülfittir. Bu yüzden saç kremlerinde yer alır. Ancak, takviye şeklinde de alınabilir.”Japanese Journal of Medicine“de Ağustos 1987’de yayınlanan bir durum çalışmasında, MSM’in öncüsü olan DMSO ile saç kaybının tersine işlediği bulundu. Durum çalışmasında amiloidoz’a – ya da organ ve dokularda anormal protein birikimine – bağlı olarak saç dökülmesi ve ağarması yaşayan 67 yaşındaki bir erkek ile ilgiliydi. Yaklaşık 8 aylık DMSO kullanımından sonra vakanın saçı uzamaya ve beyazdan, kendi orijinal rengi olan siyaha dönüşmeye başladı.

MSM Yan Etkileri

MSM’in tek bir dozu genellikle etkili olmaz. Bu yüzden normalde iyileşme görülünceye dek, MSM’in gün boyunca periyodik olarak, ya da birbirini izleyen günlerde; örneğin 2-21 gün arası kullanılması öneriliyor. Her bir MSM doz miktarı o denli hassas değildir, özellikle bir çok birbirini izleyen dozlar alındığında, MSM vücuttaki doku ve sıvılarda biriktiğinden etkisini gösterir.

MSM Nasıl Kullanılır?

50 mg.lık küçük dozlar bile bazen etkili olabilir; 1500 mg ve üstü ise tolere edilebilir. Genel olarak alınan tek doz, 100 – 1.000 mg arasındadır, tercih edilen ise, 250-500 mg.dir, Yine 500-1.500 mg’lık dozlarda kullanılmıştır. Etkili doz, gözlenen semptomların şiddeti ve özelliklerine bağlıdır; bir de, semptomların sebepleri ve hastanın MSM kullanmadan önceki kan düzeylerine…

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“MSM Nedir ve Faydaları Nelerdir?” üzerine 19 yorum

 1. Diz agrisi icin hyaloron kapsül alin ben 1seneden Fazla aliyorum bana cok yaradi hic agrilarim kalmadi valla

 2. Merhaba, ben n11.com üzerinden B of N markasından MSM toz aldım ve kullanıyorum. Kesinlikle tavsiye ederim. Artık ağrı kesiciyi kesebildim çok şükür. Bilgi için teşekkür ederim.

 3. Bu msm nedir nerden alinir gida alerjisine faydasi varmi

 4. Merhaba, saf MSM tozu nerede bulabirim türkiyede? Herhangi bir katkı veya dolum maddesi bulunmayan bir ürün arıyorum. Kapsül falan da olmayan. Dosajlarını kendim ayarlayabilmem için. Maalesef dosajlar çok düşük piyasada bulunan ürünlerde. Iyi bir etki için en az 4000 mg almak gerekiyor.

 5. Doktor dizimde kıkırdak zayıflığı oldugunu söyledi dizimi bukemıyorum bitkisel takviye kullanmamı söyledi bu urunun faydası olurmu acaba bilgi verirseniz sevinirim

 6. Merdiven inip çıkamıyordum.Eklemlerimde ağrılarım oluyordu.Bir buçuk yıldır kullanıyorum.Sorunlardan kurtuldum.Sabah akşam 7-8 km tempolu yürüyebiliyorum.

 7. dr.faze MSM kapsül. 750mg/kapsül. Tavsiye ediyorum

 8. Merhaba Nurten özel says fm hastasıyım eczaneden ne marka alıyısunuz rica etsem yazarmıdınız geçmiş olsun teşekkürler

 9. Bu ürünü kullanmadan önce el ve ayak bileğim de el parmaklarımda ciddi ağrılar yaşıyordum. 2 aydır Cosakandrin MSM tablet kullanıyorum ve ilk aydan itibaren ağrılarımda son derece bir azalma oldu. Çok memnunum. Şu an 2. şişedeyim.

 10. Casokondirin msn aldım ürğün oldu başladım şimdilik diz agrılarımda bir değişiklik olmadı devam edeceğim kullanmaya tabibi faydası olacaksa dizlerimde kireçleme var dedi doktorlar dizlerim şiş dizkapaklarım acaba ne zaman faydasını görürüm acaba

 11. Bacaklarımdaki agrılarım gecti…Gercekten cok faydası var

 12. Dizilerdeki ağrı ve karıncalanma ve dizleri bükememe için doktor tavsiyesi ile kullanmaya başladım Daha 10 gün oldu ama ağrı ve karıncalanma bitti az 2 ve en fazla 6 ay kullanmalıymışımTırnaklarım ve saçlarım da güzelleşti 48 yaşındayım Eczaneden marka belirterek aldım Tavsiye ediyorum

 13. benim dizlerimde karıncalasma oluyor diz cökünce ve ve ust kısmında yanmalar oluyor bana yardım cı olabilirmisiniz

 14. Bende de fm hastalığı tanısı kondu ne yapacağımı bilemiyorum.msm tozunu nerden nasıl siparis edebiliriz.orçun bey elinizde ne tür bir ilaç var.facebook tan ulaşmaya çalıştım size ama yapamadım. Siz bana ulaşınız. Mehmet Beşir AVCI

 15. Saç Dökülmeleri , Bel Fıtıgı Romatizmak agrılar Kas agrıları , varis , kan pıhtılaşması ile alakalı ürünler suanda mevcut hepsi dermatest kliniklerinden onay almış ve etkisi kanıtlanmıştır . Konu ile ilgili olarak Facebook Üzerinden Orçun AKDUMAN yada [email protected] mail adresimden bana ulaşabilirsiniz . saglıgınıza kavuşmak ile kalmayıp ekstra bir b planı için kazanç planı önerimide sizlerle paylaşabilirim .

 16. Dizimde kireçlenme var ve Aksu Vital ‘ in Glukozamin Chondroitine ve MSM içeren ürününü aldım. Yazıyı okuyunca gerçekten doğru ürünü aldığımı anladım. teşekkürler.

 17. saçlarım için denemediğim yöntem kalmadı etkili bir ilaç yokmu hepsi reklammı yoksa bunların artık deliricem bana yardım edin özellikle denemiş ve sonuç almış kişiler lütfen bana yardım edin nolluuuurr

 18. Bu açıklayıcı bilgiler için çok teşekkürler.

Yorum yapın

css.php