Bronşite İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Bronşit Tedavisi Bitkisel. Bronşite İyi Gelen Bitkiler. Bronşit görüldüğünde, vücudunuza yalnızca doğal bir yolla ihtimam göstermeniz bile çoğu zaman semptomları azaltmaya yetecektir. Bu, bolca temiz sıvı (sıcak çay, su ve portakal suyu, bunların tümü iyi gelecektir) içtiğinize ve geri kalanından yeteri kadar aldığınıza emin olmanızı içerir.

Havadaki ekstra nem öksürdüğünüzde boğazınızın böylesine kuru olmasını ve kaşındırıcı hissetmesini engellemeye yardımcı olabileceği için birçok insan odalarında bir tane nemlendiriciyle uyumayı tercih eder.

Asla öksürüğünüzü bastırmaya çalışmayın, çünkü bu enfeksiyon oranını arttırabilir ve bu durum yalnızca öksürüğü şiddetlendirir. Öksürmek istediğinizde rahat bir şekilde öksürmek boğazınızı gevşetecektir.

Söylemeden geçmeyelim, bu durumu tedavi etmeye çalıştığınız süre boyunca sigara içmekten kaçınmanız gerekir. Eğer sigara kullanmıyorsanız sigara içenlerin yanında bulunmamaya dikkat etmelisiniz.

Akut bronşit durumunda bitkisel droglar komplikasyonları önlemek için, ağırlık derecesine göre tek başına ya da tamamlayıcı olarak erken dönemde kullanılır. Kronik bronşitte ise bu droglarla tamamlayıcı tedavi faydalı olur. Bronşiyal astım ve 3. devre KOAH bitkisel droglarla tedavi edilemez.

Bronşit İçin Şifalı Bitkiler

Duvar Sarmaşığı Yaprağı (Hederae helicis folium) :  Taze ya da kurutulmuş yapraklardan üretilmiş standardize hazır preparatlar kullanılır. Etanollü ya da etanolsüz solüsyonlar bulunmaktadır. Yüksek dozları ishal bulantı ve kusmaya neden olabilir. Ayrıca mide ve bağırsak sorunu olanlar kullanmamalıdır.

Karaturp Kökü (Raphani sativi radix) :  Taze kökten hazırlanan taze bitki sıkma suyu kullanılır. Karaturp soyulur, doğranır veya rendelenir ve meyve sıkacağıyla suyu çıkarılır. Günde birkaç defa 1 yemek kaşığı alınır.

Keskin tadını yitirmemesi için sıkılan su birkaç saat süresince buzdolabında bekletmeli ardından şekerle tadlandırılmalıdır. Mide mukozasında tahrişe yol açabileceği için altı haftadan fazla kullanılmamalıdır. Safra koliğine neden olabileceği için küçük safra taşı olan kişilerin kullanmaması gerekir.

Suteresi Otu (Nasturtii herba) : 2 gr kuru suteresi otu üzerine bir bardak kaynar su dökülür, 5 dakika demlenerek süzülür. Günde 3x yemeklerden sonra birer bardak içilir. Fazla miktarda veya altı haftadan uzun süre kullanılmamalı. İltihabi böbrek hastalıkları, mide ve bağırsak ülseri olan kişiler kullanmamalı.

Afrika Sardunyası Kökü: Kurutulmuş kökten hazırlanan standardize solüsyon kullanılır. Yetişkinler için günlük doz 3×30 damladır.

Balgamsız Öksürük İçin Çaylar

Daryapraklı sinirliot: 2 yemek kaşığı ince kıyılmış bitkinin üstüne bir bardak kaynar su döküldükten sonra 5 dakika demlenip süzülür ve günde birkaç bardak içilir. Beraber alındığında diğer ilaçların barsaktan emilimlerinin gecikmesine neden olabileceği için diğer ilaçların en az bir saat önceden alınması gerekir.

Ihlamur Çiçeği: 1 kahve kaşığı  ince kıyılmış ıhlamur çiçeğinin üzerine 1 bardak kaynar su dökülür, 15 dakika demlenip süzülür. Günde birkaç defa içilir.

Balgamlı Öksürük İçin Çaylar

Rezene: 1 kahve kaşığı taze ezilmiş rezenenin üzerine bir bardak kaynar su dökülür, 5 dakika üstü kapalı olacak şekilde bekletilip süzülür. Günde birkaç kez içilir.

Anason: 1 dolu kahve kaşığı anason  üzerine bir bardak kaynar su dökülür, üstü kapalı olarak 10 dakika demlenip süzülerek gün içerisinde birkaç bardak içilir.

Ağız mukozasındaki tatlı reseptörleri parasempatik duyu sinirlerini uyararak bronş salgılamasını arttırdıklardığı için, öksürük çayları her zaman tadlandırılarak içilmelidir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Bronşite İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?” üzerine 9 yorum

  1. bronsite en iyi çözüm andız pekmezi denenmiştir sabah bir yemek kaşığı akşam biryemek kaşığı için aç tok farketmez içince öksürükte hafif artma olur merak etmeyin obalgam söktüğü içindir

  2. Merhabalar 2 aylik bebeim var bronsit baslangici dedi doktor hirilti ve burun akintisi var oksuruk arada oluyo sizce bitkisel olarak ne kullanmaliyim onerilerinizi bekliyorum.

  3. Geceden summak ıslatıp suyunu süzerek için arkadaşlar. En güçlü antibiyotiklerden biridir, diş ağrısı falan hikaye kalır bir kaç gün ağzınızı çalkalayarak içerseniz biiznillah.

  4. benim oglumun boranşit oldugu söyleniyor ve her sene kışa girerken hasta oluyor ve igne veriyorlar nitekim yine öyle oldu şimdi igne oluyor bunun kesin çözümü yokmu oglum 2009 aralık dogumluu bana yardımcı olun lütfen

  5. seyfettin bey bu bitkileri aktarlarda bulabilirsiniz bitki satılan yerlerde

  6. Bitkisel ilaçların tamamı iyileştirici değil. hepsini denedim. bronşiti bir türlü önleyemedim.Doktorlara bile yok antibiyotikler bronşitte etkisiz desede. en etkili ilaç antibiyotik iğneler. Ama doktorlar bakıyorlar biraz iyileşir gibi oldun mu tamam iyileştin değip gönderiyorlar. Şunuda gördüm hiç bir doktor hastasını kesin iyileştirmek istemiyor.Sadece geçici çözümlerle bizi oyalıyorlar. Oysa veremde olduğu gibi uzun tedaviler yapılsa antibiyotikten başka kesin çözümü yok.

Yorum yapın

css.php