Pau d’arco Nedir?

Pau d’arco Nedir? Pau d’arco, Orta ve Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında doğal olarak yetişen büyük ağaçlardır. Paud’arco ile ilgili çalışmaların çoğu ağacın kabuğunda değil kerestesinde yapılmıştır. Pau d’arco kabuğu lapachol, quercetin ve diğer flavanoidler gibi aktif içeriklere sahiptir.

Araştırmalar

Anti-kanser etkinlikleri ile ilgili çalışmalar National Cancer Institute tarafından 1960’ların sonu ve 1970’lerin başında yapılmıştır. Ağacın kabukları ve gövdesinden Kinonlar denen bir çok kimyasal tespit edilmiş, klinik çalışmalar, temel bileşeni olan lapachol’un saf hali üzerinde yapılmaya başlandıysa da, sonraları hafif zehirliliği ve yeterince yararı olmadığı gerekçesiyle durdurulmuştur. Destekçileri kabuklarındaki bir çok kimyasalın birlikte çalışmalarının farklı etkiler yarattığını savunmaktadırlar. Ticari ürünlerinin analizleri, içeriğinde birçok aktif bileşeni barındırmadığını göstermiştir.

Lapachol, pau d’arcoda bulunan bir çok naptakinon ya da N-faktörlerden biridir. Pau d’arco aynı zamanda A-faktörleri ve antrakinonları da içerir. Pau d’arcoya bağışıklık geliştiren özellikleri verenin bu güçlü kombinasyon olduğuna inanılmaktadır.

Pau d’arconun aktif bir çok antimikrobiyal bitki-kimyasalları, pek çok klinik çalışma ile gösterilmiş, in vitro çalışmalarda, bakteri ve mayalara karşı güçlü bir etkinlik sergilemiştir.

Archives of Biochemistry and Biophysics“de Kasım 1984 de yayınlanan bir makale, Lapachol’ün güçlü bir K vitamini inhibitörü olduğu açıklandı. Kan pıhtılaşmasında K vitamini gereklidir.

Araştırmacılara göre lapachol’un moleküler yapısı, kansere karşı güçlü bir biyolojik aktivite başlatmak açısından, onun, başka hiçbir maddeye benzemez bir uygunlukta olmasını sağlamaktadır. 2006’da Çin’de yayınlanan bir çalışma, beta-lapachonenin mesane kanser hücrelerinin büyümesini durdurduğunu söylüyor, 2005’de yayınlanan bir başka çalışma da aynı lapacho bileşiğinin insan prostat kanser hücreleri ile savaştığını söylüyordu.

Pau d’Arco ağacının kerestesi kullanılarak yapılan bir çok çalışma, lapachol, alfa-lapachon, beta-lapachone ve xyloidone’ın deneysel kanser üzerindeki etkisi ile ilgili yapılmıştır, yoshida sarkomu’nda, %84 kadar yüksek bir inhibisyon gözlemlenmiştir.

Lösemi hücreleri enjekte edilen farelerle ilgili bir deneyde, lapachol verilen hayvanların yaşam süreleri, kontrol grubundakilerden %80 daha uzun olduğu saptanmıştır.

Karaciğer, böbrek, meme ve prostat adenokarsinomaları ve rahim ağzının sukamöz hücre karsinoması gibi farklı kanserleri olan dokuz hastaya bir çalışmada yemeklerle beraber, 250 mg saf lapachol verilmiş ve araştırmanın sonunda tüm hastaların tümörlerinde küçülme ve tümöre bağlı ağrılarında da belirgin oranda ölçüde azalma saptanmış ve hastaların üçünde tamamen iyileşme görülmüştür.

Yan Etkileri Neler?

Pau d’Arco, öngörülen dozla alınsa bile bir takım yan etkiler gösterebilir. Bu yan etkiler, bulantı, kusma, baş dönmesi ve ishal olarak sayılabilir.

American Cancer Society’ye göre, pau d’arco kullanımı, istemsiz kanama ve kusmaya sebebiyet verebilir. Hemofili gibi kan pıhtılaşması sorunu olanların, kontrol edilemeyen kanama olasılığı yüzünden bu ürünü kullanmamaları gerekir.

Pau d’Arco Takviyelerindeki Kalite Sorunu

Bir çok pau d’arco ürünü standartize olmadığından, bu etken maddeleri yeterince içerip içermediği konusunda emin olmak zordur. Ürünün gerçekten Tabebuia avellanedae içerdiğinden emin olmak için etiketi dikkatlice okunmalıdır. Pau d’arconun içeriğindeki kimyasallar suda iyice çözülmediğinden çayı önerilmiyor.

Yine, pau d’arco ürünleri kalite kontrolden yoksundur, hatta bazı ürünler tümüyle ilgisiz ağaç türlerinden yapılmış olabilir. Tabebuia’nın bir çok çeşidi, ve hatta farklı başka ağaç cinsleri; bugün “pau d’arco” niyetiyle Güney Amerika’dan ithal edilmektedir. Bu ürünler, gerçek bitkinin içeriklerini ya eser miktarda, ya da hiç taşımamaktadır.

Güney Amerika’da pau d’arco kerestesine talep oldukça yoğundur. Amerika’da satılan iç kabuk talaşları, aslında ahşap ve kereste endüstrisinin yan ürünleridir. Hatta Brezilya’da, maun talaşları bile yerlerden süpürülüp “pao d’arco” diye satılmaktadır. 1987 yılında, piyasada bulunan 12 ticari pau d’arco ürününün kimyasal analizinde, sadece bir tanesinin – o da eser mikrarda! – lapachol içerdiği görülmüştür.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Pau d’arco Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba ben Bulgaristanda yasiyorum.Bu ilac aceba nerden alabilirim. Turk eczanelerde bulabilirmiyim?

Yorum yapın

css.php