Menopoz Tedavisi Bitkisel

Menopoza İyi Gelen BitkilerMenopoz Tedavisi. Doğal tedavilerinin çoğunun hiç ya da çok az yan etkisinin bulunması, bir çok kadına seçim olanağı sağlar.

Eğer menopoz için doğal tedavi yöntemlerini kullanmak isterseniz, aynı semptomlara sahip diğer tedavilere de güvenebilirsiniz.

PMS (Pre-menstrual sendrom) da kullanılan klasik yöntemler, temel semptomlardan olan asabiyet, şişkinlik ve baş ağrısına iyi gelir.

Genel tıbbi anlayışa uygun olarak bitkisel ürünler doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Menopoza Faydalı Bitkiler – Menopoza Bitkisel Tedavi

Fitoöstrojen

Yapılan deneysel çalışmalara göre fitoöstrojen yönünden zengin olan bitkisel ürünlerin östrojen eksikliğine bağlı olarak meydana gelen sorunların önlenmesinde ve yakınmaların hafifletilmesinde faydalı olmaktadır.

Uzmanlar fitoöstrojenlerin kadınlık hormonu östrojenle yapısal benzerliğinin bulunmadığını fakat östrojenin etkisini taklit ettiğini belirtiyorlar.

Kuzey Amerika Menopoz Birliği fitoöstrojen ürünlerinin yararlı olduğunu ve tedavide kullanılabileceğini açıklamıştır.

Şerbetçiotu

Son dönemde şerbetçiotu bitkisiyle ilgili yapılan bir deneysel çalışmada bitkinin fitoöstrojen etkisi saptanmıştır. Bitkideki bir flavonoitin güçlü fitoöstrojen etkili bileşen olduğu tespit edilmiştir.

İnsanlar üzerinde yapılan bir klinik çalışmada ise şerbetçiotunun sıcak basması gibi vazomotor şikayetlerin hafifletilmesinde etkili olduğu belirlenmiştir.

Sakinleşmeye ve gevşemeye yardımcı olabilir.

Hohoş Rizomu (Cimicifugae racemosae rhizoma)

Çay olarak da içilebilmekle beraber standardize preparatlar daha etkili olur.

Bir kahve kaşığı kıyılmış bitkinin üstüne bir bardak kaynar su döküldükten sonra 10 dakika demlenir ve süzülerek günde 2 veya 3 bardak içilir.

Altı aydan fazla kullanılmamalıdır. Östrojene bağlı tümörleri olanlar tıbbi onay olmadan kullanmamalıdır.

Dong Quai

Sıcak basması ve vajinal kuruluk gibi menopoz şikayetlerine karşı kullanılmaktadır. Hafif düzeyde östrojenik etkisi bulunmaktadır. Herbalistler bitkinin hormonları normal seviyeler içinde tutan hormon regülatörü olduğunu belirtiyorlar.

Soya Fasulyesi İzoflavonları

Soya, bitkilerde bulunan ve östrojeni taklit eden bir madde olan fitoöstrojen takviyesiyle, östrojen eksikliğinden kaynaklanan bazı menopoz şikayetlerini azaltır.

Tohumlardan elde edilen izoflavonlardan üretilmiş standardize hazır preparatlar kullanılır. Meme ve rahim tümörü gibi östrojen kaynaklı tümörleri olanlar doktor izni olmadan kullanmamalıdır.

Soyadaki izoflavonların östrojene benzeyen etkileri sebebiyle menopozda görülen bazı şikayetlerin azaltılmasında etkili olduğu saptanmıştır. Fakat izoflavonların faydalı olabilmesi için vucutta bazı bakterilerin olması gerekiyor. Ancak bu bakteriler insanların en fazla %50 sinde bulunmaktadır.

Vitex

Menopoz döneminde görülen sinirlilik ve sıcak basması gibi şikayetlere yol açabilen hormonal dalgalanmaları önleyebilir.

Sarı Kantaron Otu

Bilimsel bir klinik çalışmaya göre sarı kantorun bitkisi menopozda görülen gece terlemesi, sıcak basması gibi yakınmaları hafifletmektedir. Araştırma sonucuna göre sarı kantaron menopoz dönemindeki şikayetlerin şiddetini, süresini ve sıklığını önemli oranda azaltmıştır. Bitkinin beyinde serotonin düzeyini artırarak etkili olduğu sanılıyor.

Almanya’da yapılan bir deneye göre sarı kantaron psikolojik ve fiziksel semptomları iyileştirmesinin yanında ayrıca menopozlu kadınlarda seksüel düzelmeye de yardımcı olmaktadır.

Günlük olarak 0.2-1 mg total hiperisin ve yeterli oranda hiperforin, flavonoidler ve ksantonlar içeren ekstreler kullanılmaktadır. Çay olarak kullanımında yeterli etkinin oluşmadığı ifade ediliyor. ( Bazı ilaçlarla etkileşime girdiği için ilaç kullanlar kişiler sarı kantaron kullanımından kaçınmalıdır)

Bitkisel tedaviler talimatlar gereğince alınmalı ve reçeteli ilaçlarla karıştırılmamalıdır.

Red Clover

Red Clover bitkisi, yonca familyasından gelir. Araştırmalar, bitkinin isoflavonlar içerdiğini göstermiştir. İsoflavonlar,vücutta ostrojenmiş gibi davranan bitki kimyasallarıdır. Araştırmacılar,  isoflavonların ostrojen benzeri etkileri nedeniyle menopoz belirtileri olan ateş basması ve gece terlemelerine karşı yararlı olabileceğini belirtmektedir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php