Ceviz Faydaları

Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Besleyici değeri yüksek olan ceviz hakkında yapılan araştırmalar onun sağlık için önem taşıyan bir besin olduğunu göstermektedir.

Ceviz omega-3 yağ asitlerinin kaynağı olan bir besindir. Birçok sağlık yararları olan Omega-3 yağ asitleri kardiyovasküler sağlığı koruması, daha iyi zihinsel fonksiyon, astım, romatoid artrit, egzema ve sedef hastalığı gibi sorunlarda faydalıdır.

Ceviz Faydaları

• Cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri kalp hastalıkların diyabeti, yüksek kan basıncını azaltıcı etki gösterir.

• Pennsylvania’daki Scranton Üniversitesi araştırmacıları, cevizin kabuklu yemişler arasında en fazla antioksidanı içerdiğini ve cevizdeki antioksidanların E vitamininden 2 ila 15 kat daha güçlü olduğunu belirtmişlerdir.

• Ceviz, nitrik oksit üretmek için vücut tarafından kullanılan bir aminoasit olan arginin içerir. Nitrik oksit damarların esnekliğini korumasını sağlayan kimyasal bir bileşimdir.

• L-arginin, E vitamini, folik asit, magnezyum yönünden oldukça zengin olan kabuklu yemişler kalp hastalıklarının önlenmesinde etkilidirler.

• İçeriğindeki l-arginin arter duvarlarının esnek olmasını ve pıhtılaşmaya daha az yatkın olmasını sağlayarak kan-damar sağlığını korur. Kuruyemişler arasında en fazla l-arginin yer fıstığı ve cevizde bulunur.

• Cevizle ilgili yapılan bir araştırmada; cevizin toplam kolesterolü ve kötü kolesterolü düşürücü etkisi tespit edilmiştir.  Çalışma sonunda düzenli olarak ceviz tüketiminin kötü kolesterol düzeyinde %10 ila 15 arasında azalmaya neden olduğu saptanmıştır.

• Araştırmalar ceviz ve badem gibi besinlerin haftada 4 kez tüketilmesinin kalp damar hastalığı gelişme riskini %35-40 oranında azaltabileceğini göstermektedir.

• Amerikan Besin ve İlaç Dairesi 30 gramlık ceviz paketlerinin üzerine ‘kalp sağlığını korumaya yardımcı olur’ ibaresinin konulmasına izin vermiştir.

Marshall Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmaya göre ceviz, yüksek oranda antioksidan ve omega 3 yağ asidi içeriğiyle tümörlerin gelişimini yavaşlatarak meme kanserine karşı koruma sağlar.

• Cevizdeki fitosteroller göğüs, prostat kalın bağırsak kanserlerine karşı koruma sağlar.

•Scranton Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre kabuklu yemişler arasında en fazla antioksidan cevizde bulunmaktadır.

• Uyku sorunlarına karşı rahatlatıcıdır. Beyin bezesi tarafından salgılanan melatoninin insan vücudunun kullanıma hazır formunu içerir.

• Beyin sağlığı için gerekli gümüş iyonlarını içerir. Gümüş elementi beyin dokusu tarafından kullanılır.

• Cevizdeki gümüş ve selenyum çocukların zeka gelişimleri için yarar sağlar.

• Cevizin haşlanmış buğdayla beraber yenmesi zihinsel ve bedensel gelişim için gerekli olan aminoasitlerin tamamına yakınını sağlar.

• Melatoninin insan vücudunda kullanıma hazır formunu içeren nadir besinlerden biri olan ceviz, 2.5 – 4.5 ng/g melatonin içermektedir.

• Fareler üzerinde yapılan deneylerde, cevizde yeralan vitamin, antioksidan ve yağ asitlerinin Alzheimer’ın gelişim sürecini yavaşlatabileceği görülmüştür.

• Batı Virginia’daki Marshall Üniversitesi araştırmacılarının belirttiğine göre, günde iki avuç ceviz tüketimi kadınlarda göğüs kanseri riskini yarıya indirmekte ve mevcut tümörlerin de aynı ölçüde büyüme hızını azaltmaktadır.

Journal of the American College of Cardiology dergisinde yayınlanan bir yazıda cevizin zeytinyağından daha yararlı olduğu belirtilmiştir.

Tufts Üniversitesi araştırmacılarının belirttiğine göre, kabuklu yemişler antioksidanlar gibi etki gösteren polifenollerin yanı sıra yüksek oranda alfa-linolenik asit de içerirler.

Ceviz Günde Ne Kadar Yenmeli?

Günlük önerilen toplam miktar  30 ila 50 gram arasıdır.

Cevizin Zararları Var mı?

Fazla oranda tüketimi kilo artışına neden olabilir.

Besin Değerleri: (100 gram)

A vitamini: 30 İ.U.

Tiamin 0,48 mg.

Niasin: 1.2 mg.

Fosfor: 380 mg.

Kalsiyum: 83 mg.

Potasyum: 225 mg.

Demir: 2.1 mg.

C vitamini: 3 mg.

Yağ: 64.4 gr.

Karbonhidrat: 15.6 gr.

Protein: 15.0 gr.

Kalori: 654

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Ceviz Faydaları” üzerine 10 yorum

 1. Ceviz ağacının ülkemizdeki varlığı binlerce yıla uzanmaktadır.ülkemiz coğrafyası cevizin ana vatanı olacak şekilde doğal yayılış alanı içinde kalmaktadır.Zaten bilimsel kaynaklarda cevizin en önemli gen merkezi olarak da ülkemizi göstermektedirler. Adı da Anadolu cevizi /Juglans rejia olarak adlandırılmıştır.Esas ana vatanı Orta Asyanın sıra dağlarıdır.Zaman içerisinde Asya ülkeleri Kafkaslardan sonra Anadolumuza getirilerek yetiştirilmeğe başlanmıştır.ülkemizdende zaman içerisinde Avrupa ülkelerine transfer olmuştur.16.yüzyılda İngiltereye 17.yüzyıl sonlarında Amerikayaulaşmıştır.Ülkemizde ZİRAAT VE ORMAN Fakültelerinin hocaları TARIM ve ORMAN Bakanlıklarının araştırma kurumlar ve uygulayıcı birimleri gen kaynaklarının ve ceviz çeşitlerinin seçimi ıslahçalışmaları aşılı ceviz fidanı üretimi gibi konularda araştırma ve uygulama çalışmaları yapmışlar ve de yapmaya devam etmektedirler.çok sayıda kitap yayınlamışlardır.Görevim gereği 1970-1978 yılları arasında 80 ilimizde yaptığım arazi çalışmalarında köylülerimiz bağ ve bahçelerindeki yaşlı doğal ve tarihi ceviz ağaçlarını İzmir veİstanbul dan gelen misyonerlerin iyi para vermeler karşılığında kestiklerini tomruklarıda yol kenarına istiflediklerini gördüm. yaptığım sohbette kızını ve oğlunu evlendireceğini paraya ihtiyacı olduklarını misyonerlerinde iyi para verdiklerini ifade ettiler.Yaptığım araştırmalarda bu ceviz tomruklarının tüfek dipçiği tabanca kabzası ve mobilyada kullanılmak üzere Fransa ve İtalyan ithalatcılar tarafından İzmir ve istanbul limanlarından transfer ettiklerini tespit ettim.Anadolu cevizinin katliamına dur denilmediği takdirde doğal kaynak yok olup gidecek durumda idi .İlgili makamlara durumu izah eden raporlar sunmak ve bilgi aktarmak suretiyle kısa sürede kütük halinde ceviz tomrukları ihracatı yasak ürünler listesine alınmıştır.CEVİZ MEYVESİ sağlıklı beslenme açısından stratejik önemi olan bir ürünümüzdür.Cevizde yaşananbu bilinçsizce yaşanan durum zaman içerisinde ülkemizde ceviz meyvesi üretiminin düştüğünü görmekteyiz.Uyanık ithalatcılarımızda KALİFORNİYA dan ve ŞİLİDEN ceviz ithal etmeye başlamışlardır.Açığın kapatılması için ceviz bahçesi kurma çalışmarına hız verilmelidir Bahçeler mutlaka uygun yetişme alanlarına uyum sağlıyacak yerli ve yabancı çeşitlerin aşılı fidanlarını dikerek bahçelerini tesis etmelerini ve bakımlarını da tekniğine uygun şekilde yapmalarını tavsiye ederim .Bereketli ve bol kazançlı ürünler sizlerin olsun.AŞILI CEVİZ FİDANI ÜRETİMLERİ resmi ve özel sektör tarafından yeteri miktarda üretülmektedir mutlak suretle sertifikalı veçeşidi belli fidan dikilmelidir.

 2. Bence süper. Günde. Enaz. . 3 adet yemeniz yeterli. Haftafa üç avuç süper

 3. Taze cevizler çıkalı günde yirmi otuz ceviz tüketiyorum.yaşım 75 acaba bana faydasından başka zararıda var mı. Dün sabah, öylen akşam, bir önceki günde cevizi fazla tüketti. Üç gündür kendimi halsiz ve bitkin hissediyorum. bu gün 11:30 tansiyonumu ölçtüm85 63 mmHg93 veRitim bozukluğu gösteriyor Dünde nabız ölçüm hemen hemen bu ölçüme yakın çıkmıştı.Not: Bu ölçüm kahvaltı yapmadan alınmıştır. ikincisi Her gün !00 lük Coraspirin ve %0 lik Beloks Kullanıyorum. Birde Prostat önleyiciTeranar 5 mg, Avodart0.5mg hap kullanıyorum.

 4. Ataman Ceviz çiftliği olarak sağlıklı huzurlu mutlu bol cevizli günler dileriz.

 5. Ceviz fındık ıhlamur kestane ginkho biloba .. bunlar devlet, özel sektör ve vatandaşların katılımıyla yapılacak sivil toplum kuruluşlarının ön ayak olmasıyla her sokağa, her boş araziye dikilip, çoğaltılması en iyi tohumların ıslahı için iyide bir teşvik olur.

  Günümüzde çoğu GDOlu tohum ve doğa şartlarından yüzyıllarca bozulmuş ya da fayda ya da tat olarak geride kalmış ağaçlar ve ürünleride vardır; sadece kaliteli üst nitelikteki tohumları ve ağaçları bazı uygulamalarla çoğaltmalıyız.

 6. ceviz,fındık,fıstık,kuru kayısı,incir ve kuru üzümün içindeki omega 3 çocuklarda zeka gelişimi açısından çok önemli. Sofralarınızdan eksik etmeyin derim. Büyük marketlerde bu tür gıdaların içeriğinde malasef koruyucu madde ve katkı maddesi oluyor.Bu yuzden katkılı olan gıdaları pek tavsiye etmiyoruz. Kuru gıdaları ve meyveleri doğal yerlerden almak gerekiyor örneğin ben bu tür kuru gıdaları ve meyveleri gurme market ten alıyorum. Siz siz olun doğal yollardan vazgeçmeyin.

 7. cevizin faydalarını saymakla bitmiyor gerçekten mucizevi bir besin

 8. sedef hastalıgına iyimiş ceviz çok sevindim aslında bende kalmadı Allah sükür sedef hastalıgı ama yinede tüketicem tekrarlamaması için sedef hastalıgı olan kardeşlerim ceviz tüketin sizde kurtulun ben bitkisel ilaçlar kullandım kurtuldum insallh rabbim sizlerede safi isminin hürmetine sizlerede sifa versin AMİN …..

 9. cevizin günde ne kadar yendiğini adet olarak verseniz daha iyi olurdu….

Yorum yapın

css.php