A B C D E K Vitaminleri Hangi Besinlerde Bulunur?

A B C D E K Vitaminleri En Çok Hangi Besinde Bulunur? A Vitamini: Balık karaciğeri yağı, yumurta, süt, kavun, kayısı, erik, mango, lahana, ıspanak, kabak, marul, brokoli, bezelye, havuç, kırmızı biber, kabak, şalgam, tatlı patates, domates.

B1 Vitamini : Kepekli tahıllar, buğday tohumu, fasulye, nohut, bezelye, yer fıstığı, balık, istiridye, çavdar unu, yer fıstığı, portakal ve portakal suyu, üzüm, et, karaciğer.

B2 Vitamini : Süt ve süt ürünleri, et ve yumurta, koyu yeşil sebzeler, tam tahıllı zenginleştirilmiş ekmek ve tahıllar, karaciğer, böbrek ve kalp gibi organ etleri.

B3 Vitamini : Organ etleri (böbrek, karaciğer), yağsız et, karides, tohum ve badem, buğday ürünleri, fasulye, yeşil sebzeler, şalgam, havuç ve kereviz.

B5 Vitamini : Yumurta, maya, tavuk, et, balık, karaciğer, süt, ayçiçeği tohumu, soya fasulyesi ve fasulye unu, bezelye, yer fıstığı, fıstık ezmesi, baklagiller, brokoli, lahana, muz, portakal, mantar, tam tahıl ürünleri ve buğday tohumu.

B6 Vitamini: Kümes hayvanları, balık, süt, yumurta, fındık, tohumlar, esmer pirinç, kepekli tahıllar, muz, havuç, avokado, soya fasulyesi .

B7 Vitamini: Özellikle organ etleri (karaciğer ve böbrek), süt ürünleri (süt, peynir ve tereyağı), yumurta sarısı, kümes hayvanları, avokado, muz, karpuz, çilek, greyfurt, kuru üzüm, mantar, yeşil bezelye, karnabahar, kuş üzümü, buğday tohumu, fındık, mercimek, fasulye,  yulaf kepeği, tam tahıllı ekmek, yulaf ezmesi, somon, ton balığı, uskumru ve ringa balığı.

B9 Vitamini: Ispanak ve kuşkonmaz gibi yeşil yapraklı sebzeler, organ etleri (karaciğer ve böbrek), fındık, fasulye ve baklagiller, kabuklu deniz ürünleri, kümes hayvanları, kepekli tahıllar, turunçgiller.

B12 Vitamini : Karaciğer, balık, yumurta, peynir ve et.

C Vitamini : Greyfurt, portakal, mandalina, limon, papaya, kivi, çilek, siyah kuş üzümü, mango, lahana, acı ve tatlı biber, brokoli, domates, brüksel lahanası, patates, kavun, ıspanak, su teresi.

D Vitamini : D vitamini ile güçlendirilmiş süt, peynir, tereyağı, margarin, yumurta, karaciğer, morina karaciğeri yağı.

E Vitamini : Avokado, kabuklu yemişler, tohumlar, buğday tohumu, ayçiçeği, susam, kanola, buğday tohumu yağı, zeytinyağı, tereyağı, margarin, zenginleştirilmiş tahıllar. Yeşil yapraklı sebzelerde az miktarda bulunur.

K Vitamini: Yeşil yapraklı sebzeler  ıspanak, lahana, brokoli, bamya, kuşkonmaz, brüksel lahanası, yeşil fasulye ve şalgam, yumurta sarısı, karaciğer, peynir, süt.

 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“A B C D E K Vitaminleri Hangi Besinlerde Bulunur?” üzerine 20 yorum

  1. bayıldımmmmmm harika olmuş kim yaptıysa ellerine sağlık 🙂 🙂 🙂

  2. süper ya bunlar ödevime çok yarayı fen hocası hep böyle şeyler istiyo

  3. olum kısa olsa olmuyomuydu yardım edin ödevim içiiin! 🙁 🙁 🙁 🙁

  4. bencede çok güzel olmuş ya. Çok teşekkür etmek gererkiyor.Ödevimi yaptım.

  5. ÇoK gÜzEl BeĞendim 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

  6. Arkadaşlar beğendiniz mi? Beğenenenler yorum yazsın .Bu vitaminleri tüketmeyenler çokkk şanssız . Ödevlerinizi bile yapabilirsiniz . 🙂 :).Çok mutluyum

  7. Çok güzél olmuş .Bén dé ödévimi yaptım .Téşékkür étmék gérékiyor .

  8. bence yazanın eline sağlık çok güzel olmuş ödevimi yaptım

Yorum yapın

css.php