Su Çiçeği Belirtileri ve Tedavisi

Su Çiçeği Nasıl Geçer? Su Çiçeği Belirtileri. Su Çiçeği Nedir? Su çiçeği varisella-zoster adlı virüsünün yol açtığı, vücutta kaşıntılı, kırmızı döküntüler, yorgunluk ve ateşle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Su çiçeği hastalığına yakalanan çocukların yarısında yüksek ateş, şiddetli kaşıntı ve rahatsızlığa sebep olan döküntüler, sıvı kaybı veya baş ağrısı gibi semptomlar görülür. Ülkemizdeki su çiçeği vakalarının %95’i 15 yaşın altındaki kişilerde görülmektedir.

Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın kuluçka dönemi 2 ila 3 hafta sürer ve üçüncü haftadan itibaren belirtiler kendini gösterir. Grip şeklinde başlar, yüksek ateş ve deride sivilceler ortaya çıkar. Sivilceler daha sonra kaşıntı yaratan döküntülere yol açar. Döküntüler kaşıntılı ve farklı boylardadır ve içinde sıvı vardır. 5-6 günlük bir süre içinde kabuklanarak kurur ve bulaştırıcılığını kaybeder. Gözlerde ve ağız içinde de döküntüler oluşabilir.

Su çiçeği vakalarının büyük bir çoğunluğu 15 yaşından küçük kişilerde görülür. Sivilce görünümündeki yaralar su toplama döneminden sonra kabuklanarak iyileşir ve süreç, genellikle bir hafta sürer. Kaşıntı sebebiyle yaraların dağılıp enfekte olması deride kalıcı izlere neden olur.

Su Çiçeği Nasıl Bulaşır?

Son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Varisella zoster virüsü havada 1-2 saat canlı kalan ve çok hızlı çoğalan bir virüstür. Doğrudan temas ya da enfekte kişinin hapşırması veya öksürmesi sırasında havaya yayılan virüsün diğer kişiler tarafından solunmasıyla bulaşır. Teması izleyen ilk dört gün içerisinde virüs üst solunum yolu lenf bezlerine yerleşerek çoğalmaya başlar. Yedinci günde karaciğer ve dalak başta olmak üzere diğer organlara dağılarak çoğalmaya devam eder. Ondördüncü günde hastada ateş, başağrısı, karın ağrısı, halsizlik gibi genel belirtiler görülür.

Su Çiçeği Bulaşıcılık Süresi

Hasta, ilk döküntülerin görülmesinden 1-2 gün evvelinden başlayarak, vücuttaki tüm içi sıvı dolu döküntüler kabuk bağlayana kadar geçen zaman aralığında hastalığı bulaştırmaya devam eder. (6-8 gün)

Su Çiçeği Kaç Günde Geçer?

Su çiçeği, çocuklarda genellikle 5-10 gün boyunca süren bir hastalıktır.

Su Çiçeği İzi Kalırmı?

Su çiçeği hastalığı iz bırakmadan iyileşir. Yaraların kaşınması sırasında mikrop kapılırsa izler kalabilir.

Su Çiçeği Zararları

Suçiçeği nadiren komplikasyona yol açabilir. Deri, deri altı dokuları, akciğerler, eklem yerleri gibi vücudun değişik bölgelerinde ya da kanda görülen bakteriyel enfeksiyonlar, su çiçeği hastalığına bağlı olarak oluşabilecek komplikasyonlardır.

Hastalık bazı çocuklarda beyine ve iç organlara yayılabilir. Enfeksiyon sırasında ateş ve ağrıyı kesmek için Asprin alınması beyin ve akciğerde tahribata sebep olur ve Reye Sendromu oluşur. Reye Sendromu daha çok grip sebebiyle Aspirin ve diğer salisilat içeren ağrı kesici-ateş düşürücü ilaç kullananlarda görülen bir sorundur. Böyle durumlarda karaciğerde yağ birikir, beyin içi basınçta aşırı yükselme oluşur ve bu da ölüme neden olabilir.

Su Çiçeği Tedavisi Nasıl Olur?

Su çiçeği geçiren çocukların büyük bir bölümüne anti-viral tedavi uygulanması gerekmez. Tedavi, ateşi kontrol altında tutmak ve derideki döküntülerde ikincil bir bakteriyel enfeksiyon ortaya çıkmasını önlemek için uygulanır. Şiddetli kaşıntı durumunda, kalaminli bir losyon veya antihistaminli bir ilaç kullanılabilir. Bazı çocuklarda beyin iltihabına yol açabileceği için kesinlikle aspirin kullanımamalıdır.

Su Çiçeği Tekrarlarmı?

Bu hastalığı geçirmekle yaşam boyu bağışıklık kazanılsa da, virüs uyku halinde bekleyip yetişkinlik döneminde herpes zoster (zona) olarak ortaya çıkabilir.

Su çiçeği geçiren herkesin zona geçirme riski de vardır. Su çiçeği geçirirken alınan virüs, hastalık iyileştikten sonra sinir uçlarına yerleşerek sessiz kalır. İleri yaşlarda, özellikle 50 yaşın üzerinde yeniden aktive olarak ağrılı, tek taraflı döküntü biçiminde ortaya çıkan zonaya yol açabilir.

Önceden suçiçeği geçirmemiş olan bir kişi zona hastalığı olan bir kişiyle yakın temasta bulunursa suçiçeği hastalığına yakalanabilir. Ancak zona hastalığı taşıyan bir kimseden doğrudan zona hastalığı bulaşması mümkün değildir.

Su Çiçeği Aşısı

Su çiçeği aşısı ilk defa, 1974’de Japonya Osaka Üniversitesi – BIKEN Enstitüsü’nde Prof.Dr.Michiaki Takahashi tarafından, bir çocuktaki döküntülerden izole edilerek geliştirilmiş ve uygulanmıştır. 1995’de Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ‘den onay alarak genel kullanıma girmiştir.

Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır?

13 aylıktan büyük bebeklere aşı yapılır. Ancak tek doz aşı yeterli olmadığı için, 5-6’lı yaşlarda tekrarlanması gerekir. Yetişkinler bu hastalıkla, çocukluk döneminde karşılaşıp bağışıklık elde ettikleri için yetişkinler arasında salgın görülmez. Bağışıklık sistemi yetersiz olan kişiler, kanser tedavisi görenler ve hamile kadınlar risk altında oldukları için aşı olmaları veya ilaç tedavisi görmeleri gerekebilir.

Su çiçeği aşısının bebeğin gelişimi üzerindeki etkisi bilinmediği için hamile kadınların aşı olmaması gerekir. Hamilelik döneminde su çiçeği geçirme riskini önlemek amacıyla hamile kalmadan önce aşının olunması ve aşıdan sonra en az dört hafta süreyle hamile kalınmaması gerekir.

Su Çiçeği Aşısı Yan Etkileri

Aşılanan çocukların %20’sinde aşı yerinde kızarıklık, sertlik ve ağrı gibi lokal yan etkiler görülmektedir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Su Çiçeği Belirtileri ve Tedavisi” üzerine 255 yorum

 1. Ben 11 yaşındayım ve bende şu çiçeği oldum heryerimde çıktı havuza girersem 7 gün birsey olurmu? Su çiçeği en az kaç gün içinde geçer? Su çiçeği aşısı kaç günde gecirir? Su çiçeği uzun bir süre şu ile temas edilirse mikrop kaparmi ve kaparsada çok mu kötü olur?

 2. Ben de suçiçeği oldum.çok kötü bir hastalık.Ve bir de okula gittim ayrıca oruç tuttum.kendinize dikkat edin.

 3. Bende suçiçeği geçiyorum çok kötü bir hastalık her tarafımda çıktı boğazımın içinde bile çıktı patlatmayın sakın iz kalır

 4. bu site çok iyi 4 site dolaştım bilimsel bir şey bulamadı. yarın doktora gideceğim.
  sizin sayenizde bilgileri mi sunup tedavi
  yöntemini şevçebilirim. hazırlayan hekime teşekkürler.

 5. 14 yaşındayım biraz kaşıdım acaba kaşıdığım yerler geçermi

 6. Su çiçeği yüksek ateşten dolayı çocukta topallama olurmu olursada kaç günde gecer

 7. 14 yasindayim ve kiz kardesim 9 yasinda kardesim var siniftan birinden kardesime bulasmis kardesimden de bana 15 gun sonra gecti fakat ben ve o asisini olduk su anda ozel bolgelerimde kulagimin icinde bacaklarimda yuzumde bogazimda ve sayilamiycak kadar cok fakat kardesim bu kadar zor atlatmadi benimvkardesim cok hafif atlatti suratinda iz kaldi kasidigi icin fakat 3 4 gunde falan kabuklandi ve patladi hic bir sekilde su ile temas etmedi ilaclar ve losoynlar kullaniyoruz ama evde iki kucuk kardesimiz daha var sonra onlara da gecicek eminim Allah yardimciniz olsun…

 8. Bende 29 yaşındayım iki haftaönce yiyenim su çiçeği çıkardı.bu sabahta ben çıkarmaya başladım.bende daha fazla döküldü ve inanılmaz kaşıntı başladı.soğuga yakın duş aldım kaşıntının kahatlaması için.acaba duşa girmemem mi gerekiyor.hap ve jel bi işe yaramıyor gibi.çok zor geçiyor ne yapacagımı bilemiyorum ne zaman geçer onuda bilemiyorum.

 9. 10 yaşında oğlum su çiçeği geçirdi 1 ay oldu yüzundeki yaralar gecmedi iz kalacak diye korkuyorum

 10. Babam zona oldu ben su çiçeği geçirmediğim için 35 yaşımda su çiçeği oldum. Üç gün titreme ateş akabinde döküntülerle ilerledi ve sonrasında kurudular. Ağız içimde dahil oldu. Yani yetişkinlerde olabiliyor. Faydası olur diye paylaşmak istedim.

 11. Ben 13 yaşındayım ve su çiçeği hastalığına yakalandım.ve 2 yaşında bir kız kardeşim var kardeşim su çiçeği aşısı olduğundan ona bulaşma ihtimalinin % 10 ihtimali olduğunu öğrendim bende su çiçeği aşısı olduğum için su çiçeğini ayakta atlatıyorum yani eğer su çiçeği aşısı olduysanız çok korkulcak bişey olmuyo ben hastalığımın 4. günündeyim doktorumun dediğine göre 6.günü kabuk tutucak ve 4.günüme kadar ateşim çıkmadı size tavsiyem mutlaka su çiçeği aşısı olun

 12. Arkadaslar bende oldum su an 3. Gunumdeyim HEPSI ALLAHTAN GECER INSALLAH

 13. Benim 6 yaşında kızım su çıcegi çıkardı..1,5yaşında oğlum var oda çıkaracak diye korkuyorum …🤕🤕

Yorum yapın

css.php