Trigliserid Nedir Nasıl Düşürülür?

Trigliserid Nedir ve Trigliserid Nasıl Düşürülür? Trigliserid kolesterol gibi hem vücut tarafından yapılır hem de yiyeceklerle alınır.

Doymuş ve doymamış yağların, bitkisel ve hayvansal her tür yağın hepsi, önce trigliseridlere ayırıştırılıp karaciğere taşınarak, karaciğerde farklı işlemlere uğrar.

Karbonhidrat, protein ya da yağ kaynaklarının herhangi birisinden gereğinden fazla enerji alınırsa, kullanılmayan enerji fazlası vücud tarafından trigliseride çevrilerek yağ hücrelerinde depolanır. Yağ hücreleri şişer, büyür ve kilo artışına neden olur. Yağ hücrelerine depolanmayan trigliserid fazlası ise damarlarda dolaşarak kötü kolesterolün artmasına ve faydalı kolesterolün azalmasına yol açar.

Kalp krizi riski için tek kriter kolesterol değildir. Total kolesterol normal seviyelerde olsa da trigliserid oranının fazlalığı, birkaç sene içerisinde kalp krizi yaşanma olasılığını artırır. Trigiliseridin yüksek olması kalp krizi riskini 2 misli artırmaktadır.

Yüksek trigliserid oranlarına en fazla metabolik sendromlu – diyabetli kişilerde rastlanır. Tiroid bezi tembelliği ve bazı böbrek rahatsızlıkları da trigliseridi artırabilir. Bel çevresi geniş, göbeği büyük, aşırı kilolu kişilerde de trigliserid fazlalığına sıkça rastlanır.

Yüksek trigliserid düzeyleri damarlarda plak oluşumu ve tıkanmaya yol açarak kalp krizi ve felç geçirme olasılığını arttırabilir. Kan değerleri devamlı olarak 200-300 mg ve üzerinde çıkanlarda beyin damarlarında tıkanıklığa bağlı olarak felç geçirme riski artar. Trigliserid yüksekliğinin, özellikle 500’ü geçen seviyelerin damar sertliğiyle bağlantılı olabileceği belirtiliyor. Aç karna alınan kan örneğinde trigliseridin 1000 mg/dl.yi geçmesi durumunda pankreas bezi iltihaplanması sözkonusu olabilir. Trigliserid yükselmesi organlarda yağlanmaya neden olabiliyor. Örneğin bu organ pankreas ise pankreas hücrelerinin kendi kendine zarar vermesine sebebiyet vererek diyabete neden oluyor.

Kan trigliserid düzeyleri oldukça değişkendir. Bu yüzden sağlıklı bir trigliserid ölçümü yaptırmak için 12 saat öncesinden itibaren hiç birşey yenilmemeli ve içilmemelidir. Trigliserid oranı yüksek çıkarsa yine aynı şekilde birkaç ölçüm daha yaptırmak gerekir.

Trigliserid Değerleri – Trigliserid Kaç Olmalı?

200 mg/dl altı (Normal)
200-400 mg/dl arası (Sınırda yüksek)
400-1000 mg/dl arası (Yüksek)
1000 mg/dl üzeri (Çok yüksek)

Trigliserid Nedenleri – Trigliserid Neden Yükselir?

Trigliserid yüksekliği, bazı ailelerde genetik yolla geçebilmektedir. Aşırı yağlı besinler kandaki seviyenin yükselmesine neden olabiliyor. Fazla alkol kullanımı da trigliseridin yükselmesini sağlar.

Trigliserid beslenme dışındaki nedenlerle de yükselebilir;

• Böbrek yetmezliği

• Pankreas bezi iltihabı

• Kortizon kullanımı

• Diyabet

• Tiroid bezi yetmezliği

• Östorojen kullanımı

• Hamilelik

Tansiyon için kullanılan bazı ilaçları, idrar söktürücüler ve kalp ilaçları da trigliseridlerin artmasına neden olabiliyor. Bu ilaçların kullanımı bırakıldıktan sonra trigliseridler normale seviyelere dönüyorsa bu durumda trigliserid düşürücü ilaç kullanmaya gerek kalmıyor.

Trigliserid Nasıl Düşürülür?

Omega 3 yağ asitleri kan sulandırıcı ve de trigliseridi düşürücü özelliğiyle kalp sağlığı için önemlidir. Omega-3 vücut tarafından yapılamadığı için dışarıdan besinlerle alınması gereken yağ asitidir.

Sardunya, somon gibi yağlı balıklar omega 3 bakımından zengindir. Keten tohumu, semizotu, badem, ceviz, fındık gibi besinlerde daha az miktarda bulunur.

Günde 3-4 gram omega-3 alımı trigliseridin düşürülmesine yardımcı olur. Genellikle 1 gramlık balık yağı kapsülünde 120mg DHA ve 180 mg EPA bulunur.

Amerikan Kalp Vakfı hekim gözetiminde olmak kaydıyla trigliseritin düşürülmesinde  EPA+DHA alınmasını önermiştir.

Civa, kurşun ve diğer ağır metallerle kirletilmemiş balıktan elde edilen farmasötik kalitede ürünler tercih edilmelidir.

Uyarı! Kan sulandırıcı ilaçlarla beraber kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı ilaç kullanılıyorsa doktor onayı olmadan doğal ya da bitkisel ürünler kullanılmamalıdır.

Bir ameliyat sözkonusu ise bu tür ürünlerin kullanımı 2 hafta önceden bırakılmalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Trigliserid Nedir Nasıl Düşürülür?” üzerine 17 yorum

 1. Öncelikle herkese geçmiş olsun benimde çok yüksek miktarda trigliseridim vardı.1 ay boyunca Prof.dr.ibrahim saraçoğlunun önerdiği maydonoz limon sürünü denedim 1 ay sonra tahlil yaptırdım, yarıyarıya düştü ve doktorun bu imkansız sözüyle şaşırdığını gördüm bir ayda 600 rakamlardan 200 rakamlara gerilemesi imkansız diyordu ☺️ Olay şu 15 gün boyunca 16 dal maydonozu 1 sb suyu 1 tane limon suyunu blenderdan geçirin daha sonra süzün 1 su bardağı çıkan suyu sabahları aç karınla için yarım saat sonra kahvaltınızı yapın arada yarım saat beklemek gerekiyor, insanı dinç tutuyorsunuz zaman da yağları parçalıyor. 15 gün uygulayın 1 hafta ara verin tekrar 15 gün uygulayın ve bitirin senede 4-5 kez bu kürü uygularsanız vücut olarak bu sıkıntılarınız biraz olsun ortadan kalkar !!!

 2. Trigliserid 199 uproarious 110 kreatinin0.48 perritin5.2 25-hitroksi bit.d 10 43 nasil bir diyet onerirsiniz

 3. Bastan söyleyeyim doktor degilim..
  3 ay once Benim sonuçlarda cok yuksekti..
  Kontrollu sekilde azalttim.seker dahil..
  Oncelikle stress dan uzak kalin(hayal gibi)..
  Balik hapi.enginar hapi gibi takviyeler edinin(pahali ama şart).
  Margarin.kirmizi et.tereyag ve bütün yaglardan uzklasin hatta mümkünse hayatinizdan cikarin..
  ZEYTİNYAĞI Haric.. (Yag yakici tek yag)..
  Az ve sık yiyin ( gunde 10 kere falan).
  En önemlisini en sona sakladim;
  Kaldirin mabadlari;
  EGZERSIZ yapin.. (tempolu)..

 4. Bu gün dr öğrendim triglserid 1200 çıktı bunu nasıl düşürteniliriö

 5. Herkese merhabalar 1 ay oncesine kadar kollestrolumu iki kez olcturdum 502 ve 523 tu doktorumun verdigi diet listesine uyarak ve ayni zmanda egzersizle beraber 203 kadar dustu beslenmeme dikkat ediyorum asitli herhangibir icecek tuketmiyorum sekeri hayatimdan cikardim beyaz ekmegide kestim.rabbim sifa versin herkese

 6. Acnetrent kullanyorum trigserilitm 1 ayda 2 katina çikti ne yapmaliym.

 7. Merhaba benim kolasterol 230 diğerleri normal yalniz tansiyonum yüksek ve gun içerisinde yüzümde kizarma boynum ısınıyor özellikle strese girdiğimde bu kizarma bir anda oluyor ve kötü oluyorum daha yaşım 35 isim stresli care bulamazsam isi bırakacağım endokrin bobreklere bakıldı onlardada sıkıntı yok lütfen bilen varsa beni bu sıkıntıdan kurtarsin artik dayanamiyorum lütfen mail yolu ile donerseniz görüşelim [email protected]

 8. Trigliserid test değer aralığı 0,27-4,2 uIU/mL yazıyor, benim değerim 1,94 çıkmış, kilo almamda etken midir bu değer? Teşekkürler

 9. Merhaba benim Trigliserit değerim 862 çıktı testleri bugün yaptırdım 17.05.2013 yaklasık bir sene öncesinde de bu civarlara yakın çıkmıştı bel ağrılarımdan dolayı ilaç kullanmam gerekiyor fakat bu nedenle kullanamıyorum doktora gideceğim bi kaç gün içinde zararlımıdır ? onu öğrenmek istiyorum sağolun…

 10. benim 447 çıkmış korkmuştum benden beterleri varmış yüzümde bir iki kızarık sivilce çıktı büyük tuvalet yağlı bir vaziyette gelmeye başlayınca doktora gitme gereği hissettim alkol kullanıyorum yağlı yiyorum egzersiz hiç yok 39 yaşındayım kolay şekilde düşürülebiliyor anladığım kadarı ile sadece diyet ile bu iş olur mu acaba ?

 11. trigleserid oranım 621 dr. yüksek dedi ve ilaç verdi araştırdığım kadarı ile 1 tahlilin yetersiz olduğunu duydum yeni bir tahlil gerekirmi acaba cevap vereceklere teşekkür ederim.

 12. kolestrolüm 222 çıktı trigliserid 413 degerlerim yüksek nasıl düşüre bilirim ellerim özellikle yüzüm ve boynumda kızarmalar suratımda yanmalar ve hafif kabraçıklar oluşuyoo…dereglerimin yüksek olmasından mı kaynaklanıyoo… TEŞEKKÜRLER

 13. 15.08.2011tarihinde yapılan kan testinde sonuçlarım ,total kolesterol.530 trigliserid 5300
  08.03.2012. tarihinde sonuçlarım kolestrol 158 trigliserid 150 düşmüştü
  bu yedi aylık zaman dilimde doktora gittim lipit aferez yapıldı

 14. 09.01.2012 tarihinde yapılan kan testimde sonuçlarım; total kollesterol: 347 (10-200), trigliserid: 1155 (10-200)
  19.01.2012 tarhinde ise sonuçlarım; total kollesterol: 233 (10-200), trigliserid: 205(10-200)
  Bu ongünlük zamanda perhiz uyguladım, sigarayı ve alkolü bıraktım.
  Bunun yanında her gün;
  1-. Birer adet enginar yedim.
  2- Balık hapı diye adlandırılan (Omega-3) haptan birer adet içtim.
  3- 1 saat yüksek tempoda mola vermeden (yaklaşık 6 km) yürüdüm.
  Bunları yapmamı bi arkadaşım tavsiye etmişti. Bunların dışında ilaç kullanmadım. Tıbbi olarak bi anlamı, bi geçerliliği varmı bilmiyorum ama bende işe yaradı.
  Sizde de işe yararmı bilmiyorum doktorunuzla mutlaka görüşün.

Yorum yapın

css.php