Çinko Eksikliği

Çinko eksikliği nelere yol açar?

• Enfeksiyonlara karşı dayanıksızlık görülmesi.

• Yaraların iyileşmesinde gecikme meydana gelmesi.

• Tat ve koku alma duyusu azalır.

• İştahsızlık görülmesi

• Çocuklarda çinko eksikliği büyüme geriliğine neden olur.

• Çinko eksikliği saç  dökülmesi soruna yol açabilir.

• Tırnaklarda beyaz lekeler oluşması.

• Akne sorunları da çinko eksikliğinde meydana gelebilecek bir proplemdir.

• Çinko vücutta iyileşmeyi destekleyebilir ve grip ve soğuk algınlığı belirtilerine karşı mücadelede kullanılabilir. Grip veya soğuk algınlığında çinko takviyesi almanız daha hızlı iyileşmenize yol açabilir. Bu aynı şekilde  boğaz ağrısında ve cilt yaralanmalarında da meydana geldiği bilinen durumdur.

• Çinko vücudumuzun enfeksiyon ve hastalıklara karşı anahtar savunması olarak bildiğimiz bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardım eder.  Bilim adamları çinko takviyelerinin yararları hakkında devamlı araştırma yapmaktadır.

• Görebileceğiniz gibi çinko faydaları ‘nın önemi gözardı edilemez veçinko takviyelerinin yararları bu mineralin eksikliğini yaşayabilecekler için bir o kadar önemlidir.

Günlük  Çinko Kullanımı Ne Olmalıdır?

Çinko takviyeleri, tabletler, sıvı, kapsüller ve pastiller gibi birçok farklı tip ve şekilde bulunur. Çinko şelatı en etkin ve emilebilir çinko takviyelerinden biridir. Araştırma çinko emiliminin pastil olarak alındığı ve ağızda eritildiğinde büyük ölçüde arttığını göstermiştir. Çinko takviyeleri kullanıldığı zaman, besinlerden uzak olarak alınması gerektiğinden yatmadan önce ve demirden en az 8 saat sonra alınmalıdır.

Günlük çinko ihtiyacı yaklaşık 15 mg dır. 50mg dan fazla alınması tavsiye edilmez. Eğer uzun süreli çinko kullanılacaksa günlük olarak 20 mglık doz önerilir.

Çinko Zararları Var mıdır?

Çinko takviyesi uzun süre kullanımda demir ve bakır gibi başka besinlerin emilim ve kullanımları ile etkileşimde bulunabilir. Çinko fazlalığı mide bulantısı, kusma ve diyareye de sebep olabilir.

Çinko takviyesinin yanlış kullanımı HDL veya iyi kolesterol seviyesinin düşmesine de neden olabilir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir.

Yan Etkilerinin Çok Ötesindeki Yararları

Görebileceğiniz gibi çinko takviyelerinin yararları, varsa yaşanmış yan etkilerinin çok ötesindedir. Çinko doğru alınırsa vücudumuza çok yararlı olabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Çinko Eksikliği” üzerine 65 yorum

  1. Hersey o kadar sahte ve yapay olduki insan aldigi seyin gercekten dogalmi acaba diyor heleki aktarlar eczane daha guvenceli bence bende bugun aldim kullanicagim bakalim insallah faydasini görürüm

  2. arkadaşlar doktora gittim bana çinko eksikliği var dedi zinco tablet verdi eczacı yazmış ama silinmiş günde kackere ve nekadar süre kullanacağım saç dökülmesi var yazarmisiniz

  3. iyi güzelde millet birseyler yazmis herkesin ellerine saglik aciklayici birseyler yazmiyosunuz arkadaslar zinco c kesinlikle tok karna alinmalidir aksi halde migde bulantisi yapar gece yada sabah farketmez onemli olan tok karna ve duzenli alinmasi bu arada bagisiklik icin en dogal ve etkili bir diger takviye gida (propolis) tir aktarlarda satilir dogal bir urundur bal arilarinin yaptigi bir besindir birkac yudum suya yetiskinlerde 15 damla cocuklarda 5 damla falan kullanin Allahin rahmeti uzerinize olsun ben dahil herkese Rabbim acil sifalar versin..

Yorum yapın

css.php