İshal Nedenleri Nelerdir?

İshal Belirtileri ve Bazı Olası İshal Nedenleri Nelerdir? Genellikle, yemek yediğiniz zaman, tükettiğiniz yiyecek sindirim işlemi boyunca sıvı şekliyle kalır. Tipik bir şekilde, sıvılar kolonda emilir ve o sırada kalan sıvı dışkının içinde şekillenir.

Ama, sıvılar kolondan öylesine hızlıca geçerken emilim şansları olmadığında ishal meydana gelir; bu yüzden dışkı katılaşamaz. 

Karın ağrısı ve kramplar, gaz ve bulantı ishalde görülen belirtilerdir. Oluş sebebine göre kanlı dışkılama ve ateş de gözlenebilir.

İshal Kaç Gün Sürer? Akut ishal 3 haftadan daha az sürer ve sebebi çoğunlukla mikrobiktir. Kronik ishal ise 3 haftadan fazla sürer ve sebebi genellikle bağırsakla ilgili rahatsızlıklardır.

İshalin Nedenleri Nelerdir?

* Mide üşütmesi diye de adlandırılan viral gastroenterit ishalin en yaygın nedenidir. Bu kendiliğinden temizlenen  viral enfeksiyondur ve antibiyotikler genellikle bu durumda etkisiz kalır. Diğer viral enfeksiyonlar rota virüs, norwalk virüs, sitomegalovirüs ve viral hepatit içerir.

Mide bağırsak enfeksiyonları neticesi meydana gelen ishaller akut gastroenterit olarak adlandırılır. Parazit, bakteri ve virüsler bunun önemli sebeplerindedir. Bakteri ve parazitlerin yol açtığı ishaller kolay bir şekilde kontrol altına alınabilirken aynı şeyi virüslerin neden olduğu ishaller için söylemek zordur.

Peynir, hamburger gibi besinler, hasta kişiye veya kullandığı eşyalara dokunmak, havuzda yüzmek gibi durumlar Norovirüslerin kolaylıkla bulaşmasına neden olur. Yazın görülen ishallerin nedeni çoğunlukla bakteriden, kış ishallerinin nedeni ise virüsten kaynaklanır.

* Gıda zehirlenmesi de ishalin nedenlerinden biri olabilir. Yabancı ülkelere seyahat eden insanlar, parazit, virüs ve bakteri bulaşmış su ya da yiyecek tüketerek meydana gelen gezgin ishaline yakalanabilirler. Buna yol açabilecek en yaygın bakterilerden bazıları, Koli Basili, Campylobacter, Salmonella, Şigelladır.

Yaz ishallerinin  önemli bir çoğunluğu mikroplu suların içilmesi ya da bu sularla yıkanmış besinlerin yenmesi sonucu oluşur.

İshal, mikroplu besin ve su tüketimi sebebiyle seyahat sırasında ya da  seyahatten çok kısa bir süre sonra meydana gelir. Çoğunlukla temizlik koşulları iyi olan yerlerden daha düşük olan yerlere giden kişilerde görülmektedir.

Bu kişilerin bol su içmeleri ve doktor önerisi olmadan antibiyotik ve ishal kesici ilaçlar almamaları gerekir. Üç gün içerisinde ishal sona ermezse hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.

* Magnezyum, kemoterapi, kan basıncı ilaçları ve laksatifler (müshil) gibi ishalin sebepleri olabilecek bazı ilaçlar da vardır. Laktoz intoleransı gibi malabsorbsiyon sendromları suçlu olabilir. Bu nedenle, düzenli olarak ishal olduğunuzu fark ettiyseniz yediğinize özen göstermeniz önemlidir. Bazen, ne tükettiğinizi takip etmenize yardımcı olsun diye, doktorlar size bir yiyecek günlüğü tutmanızı önerecektir.

* Bazı zamanlarda, ishalin nedeni bilinmez. Bazen yalnızca bir kaç gün sürer ve kendiliğinden geçer.

* Eğer ishal hızla başlıyorsa, o zaman ishal hali parazittik, viral ya da bakteriyel bir enfeksiyona bağlanır. Ama, devam ederse, kronik ishal olarak tanımlanabilir ve inflamatuvar bağırsak hastalığı, kolit , Crohn hastalığı, çölyak hastalığı ve rahatsız edici bağırsak sendromu (IBS) gibi rahatsızlıklar yüzünden meydana gelebilir.

Keskin ve bağırsak hareketlenmesiyle rahatılmayan mide kramplarınız olduğunu anladıysanız, o zaman ishalin nedenlerini araştırmak için bir doktora gitmeyi düşünmelisiniz. Buna ek olarak, ishalle birlikte yüksek ateşiniz varsa ya da oturduğunuzda ya da kalktığınızda baş dönmesi hissediyorsanız bir uzmanla iletişime geçmelisiniz.

Ciddi durumlarda, ishal dezhidratasyona (su kaybı) yol açabilir. On iki saatten fazla kusan ishalli bir çocuğunuz varsa, yine bir uzmanla iletişime geçmeniz iyi olur.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“İshal Nedenleri Nelerdir?” üzerine 9 yorum

  1. 5 gündür ishal im karın ağrısı makatta yanma ve aralıklı olarak bulantı oluyor? Cidden zor ve huzursuz bir süreç ne yapmaliyim

  2. Bir aydır ishalim her yemekten sonra koştur koştur lavobaya gidiyorum günde 5 kere büyük abdestimi yapıyorum ama sulu bir şekilde sebebi nedir ?

  3. Cihan reflor genellikle antibiyotikten kaynaklanan ishallere etkili oluyor.Aklında bulunsun.

  4. 5 gündür isalim midem gurultuyor halsizleşiyorum antibiyatik ve agrıkkesici ve ateş düşürücü alıyorum hiç bir faydasını görmüyorum

  5. 4 gündür ishalim. antibiyotik, ishal hapı, ağrı kesici ve ateş düşürücü ve hatta mucize ilaç dedikleri refloru kullanıyorum 5. refloru içtim günde 2 kez içiyorum hala ishalim geçmedi.

  6. ben 3 gündür ishalim midem gürurluyor galiba ben midemi üşüttüm oniçin ishalim

  7. en iyi ve kalıteli suya sahip oldugu söylenen kahramanmaraşta yaşıyorum ve musluk suyu içince ishal oluyorum – hazır su içiyorum 2 yıldır – arada musluk suyu deniyorum yine çekilmez duruma geliyorum – okadar hassas küçük çocuk var onlara bişi olmuyor da niçin ben etkileniyorum acaba – hazır suya bagımlı kaldım 🙁

  8. 5 gün ishalim,2 gün iyileşiyorum sonra yine başlıyor. karın bağrısı da yapıyor.
    daha önce doktora faranjit dolayısı ile gittim. kanımda iltihaplanma oranının fazla olduğu söylendi. acaba kandaki iltihaplanma ishale neden olabilir mi? teşekkürler…

Yorum yapın

css.php