Ekinezya Bitkisinin Özellikleri

Mor koniçiçeği olarak da bilinen Ekinezya, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayan bitkilerden biridir. ABD ve Kanada’da doğal olarak yetişir, Afrika’da, Avrupa’da ve Türkiye’de kültüre edilir. Kuzey Amerika yerlileri ekinezya bitkisinin kökünü ve yapraklarını enfeksiyon hastalıklarında, yaralarda, boğaz ve diş ağrılarında kullanmışlardır. Ekinezya bitkisi 1887’de Birleşik Devletler’de tıbbi uygulamaya sokulmuş ve uzunca bir süre nezle ve grip gibi enfeksiyonların tedavisinde geniş ölçüde kullanılmıştır. 1938’de bir Alman ilaç firması, bu bitki üzerinde bilimsel araştırmalara başlamış ve bitkiye karşı dünya çapında ilgi uyandıran tıbbi bir ürün geliştirmiştir. Bitkinin bilimsel testlerinin çoğu Almanya’da yapılmıştır, ve orada bağışıklığı güçlendiren, solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarıyla savaşan, reçetesiz satılan bir ilaç olarak resmen onaylanmıştır.

1950’lerden beri yapılan araştırmalar, ekinezyada bakteri, mikrop ve virüslere karşı oldukça etkili olan maddelerin bulunduğunu göstermiştir. Bu maddelerin başlıcaları; echinacoside, polisakkaritler, poliasetilenler, glikoproteinler, kafeik asit türevleri (Cichoric Acid), triglikosid, betain, seskiterenler ve caryophylene’dir. Connecticut üniversitesinde yapılan çalışmalarda elde edilen bulgulara göre ekinezyada 14 çeşit etken madde bulunmaktadır. Bu 14 çeşit etken madde ekinezya türlerine göre farklılık gösterebilir. Caftaric ve cichoric asit ekinezya bitkisinin iki bilinen fenol bileşikleridir. Bu bileşikler ekinezyada daha çok kök kısmında bulunmaktadır. Özellikle değişik yapıdaki polisakkaritlerin, alkylamides ve cichoric asitin ekinezyada yeralan en önemli etken maddeler olduğu saptanmıştır.

İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar ekinezya bitkisinin akyuvarların sayısını artırdığını ve akyuvarları enfeksiyon bölgesine yönlendirerek bakteri ve virüslerin yok edilmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Dünyanın en prestijli virüs araştırma dergisi olan “Antiviral Research” adlı dergide yayınlanan ve Kanadalı uzmanlar tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada, ekinezya’nın bağışıklık güçlendirici özelliğinin yanında influenza virüsünün oluşturduğu iltihaplanmaya da çok güçlü bir şekilde karşı koyduğu saptanmıştır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php