Zerdeçal ve İltihap

Zerdeçalın aktif bileşeni curcumin vücudu serbest radikal hasara karşı koruyan güçlü bir anti-inflamatuar bileşiktir. Yeni çalışmalar, zerdeçalın anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu ve bağışıklık sistemi yanıtlarını değiştirdiğini göstermektedir.

Zerdeçalın etken maddesi olan kurkuminin en önemli yönü, siklooksijenaz-2 (COX-2), lipooksijenaz (LOX) gibi enflamasyonun arabulucularını belirgin şekilde baskılama yeteneğidir. Bu mekanizmanın birleşik etkisi, kurkumini çok etkili bir anti-enflamatuar madde yapar. Bir çok çalışma, inflamasyonu düşürdüğünü ve artrite bağlı ağrı ve şişliği de azalttığına işaret etmiştir. Arthritis and Rheumatology, dergisinde 2006’da yayınlanan bir laboratuar çalışması, zerdeçal ekstresinin, enflamasyonun başlamasını tetikleyen COX-2 ve diğer doğal kimyasalların üretimini durdurduğunu belirtmektedir. Journal of Pharmacological Sciences’da 2009’da yayınlanan bir başka çalışma ise, ağız yoluyla alınan zerdeçalın; romatoid artritin içerdiği matrix metalloproteinase-3 ve matrix metalloproteinase-1 gibi enflamatuar sitokinlerin üretimini baskılayabileceğini göstermiştir.

Araştırmalar, zerdeçal ekstraktın osteoartritli kişilerin ağrıyı hafifletmesine ve işlevini geliştirmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Curcumin’in romatizmal artritli kişilerde eklem ağrısı ve şişme oranının düşürülmesine yardımcı olabileceğine dair ön kanıtlar bulunmaktadır. The journal Oncogene dergisi, birkaç anti-inflamatuar bileşimi değerlendiren bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı ve curcumin’in dünyadaki en etkili anti-inflamatuar bileşikler arasında yer aldığını yazdı. 2010 yılında yapılan klinik çalışma, bir zerdeçal takviyesinin (% 75 kurkumin ve fosfatidilkolin ile kombine edildiği) diz OA’lı(osteoartrit) 100 hastada ağrı ve fonksiyonda uzun süreli iyileşme sağladığını tespit etti. 2012’de yapılan küçük bir pilot çalışmada, özel bir curcumin ürünü, aktif RA’lı (romatoid artrit)hastalarda, eksternal ağrı ve şişmeyi, steroidal olmayan bir anti-inflamatuar ilaç (NSAID) olan diklofenaktan daha iyi azalttı. Molecules dergisinde yayınlanan şimdiye kadarki çalışmaları inceleyen bir derleme, “Kronik inflamasyon, oksidatif stres ve çoğu kronik hastalığın yakından ilişkili olduğunu ve curcumin’in özelliklerinin kronik inflamasyon hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinde önemli bir rol oynayabileceğini önermektedir.”

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php