Nezle Belirtileri Nelerdir?

Nezle Nedir? Üst solunum yolunun viral bir enfeksiyonudur. Akut olarak ortaya çıkar. Kuluçka devri 1-4 gündür.

Nezle Neden Olur?

Nezleye, Rhinovirüsler olarak bilinen bir virüs türü sebep olur. 110 farklı rinovirüs tipi vardır.  Solunarak alınan rhinovirüsler burun mukozasına tutunurlar. Burun mukozası, virüslerin vücüda girmesini engelleyen ilk duraktır. Fakat virüsler mukozanın engelini aşıp, mukoza hücrelerine sızarsa, enfeksiyon oluşur. Daha sonra virüsler, hücrelerin programlarını, yeni virüs üretecek şekilde değiştirirler. Damarlar, mukozadaki kan dolaşımını iyileştirmek ve savunma maddeleriyle besleyebilmek amacıyla iyice genişler ve bu yüzden burun sürekli akar. Burun mukozası üreten hücreler, görevi virüsleri dışarı atmak olan  bol miktarda sümük üretir. Virüsler ,vücudun içlerine doğru yayılılırlarsa boğaz ve bronşlar da iltihaplanır. Birkaç gün sonra sümüğün bileşimi değişerek koyulaşır ve yeşilimsi sarı renk olur.

Nezle Belirtileri

Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, boğazda yanma ve öksürük gibi belirtilere neden olur. Ayrıca koku ve tat duygusunun azalması, kulaklarda basınç hissi ve ses kalitesindeki değişiklikler de görülebilir. Ateş genellikle 38°C nin altındadır. Belirtiler 7-10 gün devam edebilir.

Nezle Nasıl Bulaşır?

Nezle, oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle virüs içeren hava damlacıkları ve virüsün bulunduğu eşyalarla temas nedeniyle bulaşır. Çocuklar erişkinlere göre hastalığı daha ağır geçirirler ve ateş daha sıktır.

Nezle Grip Farkı

Nezle ve grip halk arasında sıklıkla aynı anlamda kulllanılmasına rağmen her ikiside farklı hastalıklardır. İkisi de virüs hastalığı olmakla birlikte farklı mikroorganizmaların neden olduğu hastalıklardır. Hastalığa yol açan virüsler her iki hastalıkta da burun, boğaz, gırtlak, geniz veya akciğerlere yerleşir. Fark, hastalığın seyir derecesidir ve bunu belirleyen de ateştir. Gribin en belirgin özelliği ateş ile seyrediyor olmasıdır. Gribe sebep olan influenza her zaman yüksek ateş ve ağır bir hastalık durumuna yol açar. Gripte ateş genellikle 38-40 dereceyi bulur. Nezle de ise ateş genelde normal olur ve burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı daha ön plandadır. Nezlenin ayakta geçirilmesi daha fazla görülen bir durumdur. Nezleyle grip arasındaki diğer bir fark da bazı grip türleri aşıyla önlenebilirken, nezlenin ise aşısı bulunmamaktadır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php