Portakal Kabuğunun Faydaları

Portakal Kabuğunun Faydaları Nelerdir? Portakal kabuğu yüzde 5 oranında minarel tuzlar, organik asitler, yüzde 5-8 oranında flavonoidler ve yüzde 1-2 esansiyel yağlar içerir. Portakalın kabuğunda bulunan citrus aurantium un kanser ve damar tıkanıklıkları gibi birçok hastalıkta kullanmıyla ilgili birçok farklı bilimsel yayın mevcuttur.

İştahsızlık İçin Portakal Kabuğu

• Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu, portakal kabuğunun (Citri sinensis pericarpium) iştahsızlıkta kullanılabileceğini belirtmiştir.

• Bir fincan kaynar suya 1 kahve kaşığı portakal kabuğu konulur. Üstü kapalı olacak şekilde 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Yemeklerden önce içilir.

• Yemeklerden en az 30 dakika önce alınır ve bir müddet ağızda tutularak içilir.

• Portakal kabuğu ısıya dayanıksız olduğu için  kaynatılmamalı, üzerine kaynar su dökülerek haşlanmalıp tüketilmelidir.

• Portakal kabuğu ağzı sıkı bir şekilde kapalı olarak, ışık, oksijen ve neme karşı korunaklı biçimde ve  20ºC’nin altında bir ısıda saklanmalıdır. Aksi durumda allerjiye neden olabilir.

Teksas Üniversitesi Tıp Merkezinin yaptığı bir araştırmaya göre portakal suyu böbrek taşlarının yeniden oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor. Böbrek taşı proplemi geçirenlere her gün bir bardak portakal suyu içmeleri önerilmiştir.

• Portakal suyunun en yararlısı kırmızı olanıdır. Portakalın iç renginin koyu kırmızı olması, onun likopen içerdiğini gösterir. Likopen prostat kanserine karşı koruyucu etki taşır.

• Taze ve yeşil portakal yaprağı ise kabızlık sorunu olanlara öneriliyor.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Portakal Kabuğunun Faydaları” üzerine 6 yorum

  1. Portakal kabuğu özünde ispirto barındırır.Yakıcı özelliği vardır.Antiseptiktir.Soğuk suda bekletip,suyu ile banyo şifa ve ferahlık verir,bakterileri öldürür.Cilt için dosttur.Eller ve ayaklar, yüz portakal kabuğunun suda bekletilerek süzülmüş suyunda yıkanırsa mikroplardan arınır,dinlenir,hoş bir koku oluşur ve cilt yumuşacık olur.

  2. donuk omuz sendromu hakkında ve de el ve ayaklarda şekerden dolayı uyuşmalar oluyor.vucudumdakı kemıkler de sıcaklık hıssı başladı acaba sorunların destege ıhtıyacım ne olabılır teşk ederım saygılarımla.

  3. portakal kabuğunun daha çok araştırılması gerekiyor,bu ürünü çöpe atmak çok yazık.yukarıdaki kaynaklar alman ve teksas dan alınmış,bizden bir şey
    yokmu?

Yorum yapın

css.php