Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten Tohumu Yağının Faydaları. Keten Tohumu Nasıl Kullanılır? Keten tohumu kullanımı farklı şekillerde olabilir.

Tohumun çiğnenmesi: Keten tohumu çiğnerek de yenilebilir. Ama sert olması sebebiyle yeterince öğütülemeyebilir ve sindirilmeden vücuddan atılabilir.

Öğütülmüş keten tohumu : Toz haline getirerek suyla alınabilir. Sindirim açısından böyle alınması daha iyidir.

Öğütülmüş keten tohumu bal yoğurt salatalara ya da fırında yapılan hamur işlerine karıştırılarak da tüketilebilir.

Çay olarak : Öğütülmüş 1 kaşık keten tohumu 1 bardak sıcak suda demlenir, süzüldükten sonra içilir.

Keten tohumu kapsül : Keten tohumu kapsülü eczanelerde Flaxseed oil (keten tohumu yağı) adıyla da satılmaktadır.

Keten tohumu yağı: Keten tohumu yagı günde 1 tatlı kaşığı alınır. Keten tohumu yağının saklanma koşulları önemlidir.

Keten Tohumu Yağının Faydaları

• Kalp sağlığını korur, kolesterolü düşürür, bağırsakları çalıştırır, cildi yumuşatır, eklem rahatsızlıklarında ağrı ve şişmeye karşı faydalıdır.

• Yapılan çalışmalar, keten tohumunun bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisinin olduğunu göstermektedir.

• Keten tohumu yağı vücudun, sağlıklı olması için gereksinim duyduğu  omega-3 yağ asitlerinden olan alfa linolenic asitin (ALA) en zengin kaynağıdır.

• Bazı bilimadamlarının belirtiğine göre ALA sağlığa yararlı eikosanoid’lerin seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Sağlığa yararlı eikosanoidler, tüm biyolojik aktiviteleri düzenler ve tümör başlatan eikosanoid’lerin üretimini engeller. ALA, bağışıklık fonksiyonunu ve hücresel oksijen kullanımını güçlendirerek tümörlerin erimesinde rol oynuyor.

•Ancak bu görüşlere katılmayan bilim adamları da var. Virginia Üniversitesi Onkoloji Bölümü’nden Dr. Charles Myers, 2002′de Prostate Forume Dergisinde yayınladığı makalesinde keten tohumu tüketiminin prostat kanserli hastalarda tümörlerin hızla büyümesine neden olduğunu ifade etmiştir. Dr. Charles Myers Prostat kanseri olan kişilerin keten tohumu veya alfa linolenik asit içeren diğer bitkileri de hiçbir suretle tüketmemeleri gerektiğini vurgulamıştır.

Keten tohumu yağını kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ;

İyi kalite keten tohumu yağı, taze prese edilmiş tohumlar kullanılarak imal edilir, ve sonra düşük ısıda ışıksız ortamda sürece devam edilir. Ekstrem ışı ve oksijen gibi koşullar çok çabuk zarar görmesine neden olur. Bu yüzden koyu renkli şişelerde muhafaza edilir ve eğer buzdolabına konmazsa kokuşup, bozulabilir.

Keten tohumu yağının buzdolabında saklanması gerekir ve en iyi olduğu zaman taze olduğu zamandır. Çünkü ısı ve ışıktan zarar görür. Keten tohumu yağı ile yemek pişirilmez ve açık renk şişede sunulan yağlar satın alınmamalıdır. Diğer bazı yağlar gibi, eğer keten tohumu yağı buzdolabına konmazsa kokabilir. Isı, ışık ve oksijenden etkileneceğinden keten tohumu yağının özel şekilde paketlenmesi gerekir. En yüksek kalite keten tohumu yağları, taze sıkılmış tohumlardan yapılmış, koyu renkli şişede muhafaza edilmiş ve ışık, fazla sıcak ve oksijen olmadan işlenmiş olanlardır.

Işık, özellikle mavi floresan ışığı, keten tohumu ve balık yağı gibi omega-3 yağları için, foton oksidasyonu başlatacağından oldukça zararlıdır. Işığın ısıdan daha zararlı olduğu rapor edilmiştir.

Toz halindeki ketem tohumu, hem buzdolabına girecek, hem de girmeyecek formlarda bulunur. Eğer, mağaza rafında, oda sıcaklığında keten tohumu alıyorsanız, bu keten tohumu, gaz püskürtme ve vakumlu torba ile paketlenmiş olması gereken bir üründür. Eğer buzdolabı reyonundan bir keten tohumu ürünü alıyorsanız, vakumlu paket olması gerekli değildir ama gıda kalitesi açısından yararlı olabilir. Hangi keten tohumu ürününü alınırsa alınsın , açıldıktan sonra  buzdolabında saklanması gerekir. Bu ekstra önlemlerin tek bir nedeni var: keten tohumları eğer prese edilmiş ise, oksidasyon ve bozulmaya çok fazla açık hale gelmiştir.

-Isıtmayın ve ısıya maruz bırakmayın. Yemek yapılmasında kullanılmamalı.
-Işıktanda korumak gerekiyor.
-Büyük şişelerde satılanlar yerine küçük şişelerde satılanları tercih edin.
-Dondurarak muhafaza etmek daha iyidir.
-Üretim ve tüketim tarihleri ürünün etiketinde yazmalı.
-Soğuk zincirle saklanmış ve dağıtılmış olmalı.

Keten tohumu yağı yüksek oranda omega3 yağ asitlerinden biri olan alfalinolenic asit içerir. Bitkisel yağlar arasında en çok omega 3 içeren yağ keten tohumu yağıdır. Keten tohumu gibi yağı da önemli faydalar taşır ama bazı uzmanlar yağın kullanımını pek de önermiyorlar. Genel olarak yağ üretiminde kullanılan klasik yöntemleri sağlıklı bulmadıklarını bu yüzden keten yağı da bu şekilde üretilirse sağlıksız bir ürünün ortaya çıkabileceğini belirtiyorlar. Yağ olarak tüketimin lif özelliğinden faydalanılmasını da ortadan kaldıracağını söylüyorlar.

Günlük Olarak Keten Tohumu Ne Kadar Alınmalıdır?

Sağlık etkileri bakımından ortalama alım dozu henüz bilinmemektedir. Flax Council of Canada’ya göre, 1-2 yemek kaşığı toz keten tohumu son zamanlarda önerilen doz miktarıdır.

Keten tohumunun faydalarından yararlanmak için keten tohumu ile ilgili bilgi sahibi olmak yanında ‘ keten tohumu nasıl kullanılmalı ‘ sorusunun da yanıtını da bilmek gerekir. Keten tohumu kullanım bakımından hassas bir besindir doğru biçimde tüketilmediği takdirde keten tohumu zarar verici olabilir.

Şifalı özelliği olan keten tohumu çeşidi sarı keten tohumudur. Ancak bunun yerine kuş yemi olarak kullanılan keten tohumu da satılmaktadır. Bu yüzden satın aldığınız yerin dürüstlüğünden ve ürün kalitesinden emin olmanız gerekir.

Keten tohumunu öğütülmüş hazır halde almayın. Daha önceden hazır  öğütülmüş olan keten tohumunun ne zaman öğütüldüğünü bilmek mümkün olmayacağından taze olarak kullanma imkanını kaybetmiş olabilirsiniz. Her zaman taze olarak kullanmaya çalışın. Keten tohumunu aldıktan sonra evde kendiniz az miktarda öğütün ve kullanın.

En iyisi tüketilecek kadar bir miktarı öğütüp hemen tüketmek daha sağlıklıdır.

Keten tohumunu kullanırken bir sıvı ile tercihen su ile alınması önerilir. Bunun yanında keten tohumu yoğurt bal ile karıştırılarak ya da salatalara katılarak da alınabilir.

Keten Tohumunun Zararları Varmıdır?

•Prostat kanseri şüphesi olan kişiler kullanmamalı.

•Hormonal etkileri sebebiyle hamile ve emziren kadınlar kullanmamalı.

•Sentetik ilaçların mide-bağırsak sisteminden emilimini engelleyebileceği için ilaçlarla aynı anda değil  2 saat ara ile alınması gerekir. Kan incelticiler, diyabet ilaçları, steroidler, kolestrol düşürücü ilaçlar, steroid olmayan anti-enflamatuarlar ve nakil hastalarının ilaçları, keten tohumu yağı ile etkileşim içine girebilirler. Keten tohumu, eğer aynı anda alınırsa, vücudun içilen ilaçlar ve yenen besinlerin absorbe etme oranını yavaşlatabilir.

•Yanlış kullanım tarzı ve miktarı sonucu  keten tohumu yan etkileri ortaya çıkabilir. Günde 30 gr’dan fazla keten tohumu fazladır ve yan etki olarak ishale yol açabilir.

•Doğru koşullarda saklanmalı ve kullanılmalıdır. Çabuk bozulmaya yatkın olması sebebiyle yanlış şekilde alımı bağışıklık sistemine olumsuz etkilerde bulunur.

•Keten tohumunun kansere yönelik olumlu etkileri hakkında araştırma yapan Dr. Budwig bazı önemli uyarılarda bulunmuştur.

•Keten tohumunun ve de bilhassa keten tohumu yağının taze olarak tüketilmesini, buzdolabında  -7 derecede saklanmasını ve soğuk zincirle dağıtılması gerektiğini söylemiştir. Bozulduğu takdirde ve de bu şekilde tüketildiğinde kansere sebep olacak bir takım zarar verici maddelerin üreyebileceğini belirtmiştir.

•Eczane veya aktarlarda sıcak ortamda bulunan ürünler kullanılmamalıdır.

•Keten tohumu ve yağının herhangi bir rahatsızlığa karşı kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması ve de ürün kalitesinin belirtilen kriterleri %100 karşılaması gerekir.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. merve says

  öncelikle böyle bir site hazırladığınız için teşekkürlerimi iletmek istiyorum. bir şeyin sadece faydaları değil ne şekilde kullanılması gerektiğide gerçekten önemli bir konudur.her ikisinide açıklamanız çok güzel.
  ben okuduğum bir makalede keten tohumu tozu içinde yağı gibi tam olarak zararsız denemeyeceğini ve zn, ca ve b6 eksikliklerine yol açabileceğini okumuştum bu konuda fikrinizi almak istedim.
  teşekkürler..

 2. elif says

  keten tohumu hormonları dengeler mi?göğüs büyütür mü?
  teşekkürler

 3. Faxri Rustamov says

  Assalamu aleykum. Keten tohumunun yagini bobrek daslarinin eridilmesi ozelliyi varmidir?

  Tesekkur ederim

 4. Mert says

  elifcim gögüsleri büyütmesi ancak şu şekilde olur kitle yapabilir bunuda büyüme olarak algılayabilir hanımlar. ama kitle yapabilir kontrolsüz ve aşırı tüketilmemlidir. Onkolojik hastalar ve risk grubu asla ve asla ASLA kullanmamlıdır, hücre çoğalımına yol açacağından kanserli hücrelerin daha hızlı yayılmasını sağlayabilir.

 5. sadık says

  keten tohumu ve keten tohumu yağının hem faydaları ve hemde zararlarını bilen birileri varmı ? bu konuda detaylı bilgi sahibi olanlar yazarsa çok sevinirim.

 6. gul says

  slmlar tam bir aydır hemoroid acısı çekiyorum ne ıturabiliyorum ne yatabiliyorum bana keten tohumu yağı ile yumurta pişirip basurlu bölgeye koymamı önerdiler yapmadım şu an o kadar çaresizim ki yapmayı düşünüyorum ama bir zararı olurmu bilmiyoum eyer bilen varsa lütfen yazsın acilen bekliyorum

 7. gahraman says

  muhtemelen sizin basurunuz kabızlıktan kaynaklanmaktandır,lifli gıdalar tüketlisiniz,rafine gıdalardan imtina etmeisiniz.sinemaki çayı içiniz,aç karna az çekilmiş keten tohumu yiyiniz şifa Allahtandır SELAMLAR.

 8. Ahmet Toptaş says

  Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

  BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ

  KETEN TOHUMU
  ( Lini semen)

  Keten tohumu Alman resmi gazetesinde 5.12.1984 tarihinde yayınlanıp ( Heftnummer:228, ATC-Code:A06AC) modern bitkisel ilaç olarak yürürlüğe girmiştir, ESCOP monografisinde de yer almaktadır. Günümüzde modern tıbbi tedavinin vazgeçilemez bir unsuru olarak başarıyla kullanılmaktadır. Almanya’da ilaç üretimi amacıyla 500 hektardan fazla bir alanda ekimi yapılmaktadır.

  Belirtilen kanuna göre keten tohumu doğal bileşiminde kullanılır, her hangi bir madde ilave edilemez veya bileşimindeki bazı maddeler ayrılamaz. Çok sayıda firma tarafından tek ve kombine ilaçları ( Linusit-gold vb.) üretilmektedir.

  İlaç etkili ( Ecza, drog) kısmı: Keten bitkisinin ( Linum usitatissimum L.)
  kurutulmuş olgun tohumları kullanılır.
  Bileşiminde: Lifli maddeler(Selüloz, lignin), yağ, protein, linustatin,
  linamarin bulunur.

  Etkisi: Barsak hareketlerini artırarak, hacim artışı sağlayarak kabızlığı önler,
  kaygan dokuyu ( Mukoza) korur.

  Kullanıldığı yerler: Dahilen kabızlıkta kullanılır. Yumuşak dışkılama
  gerektiren ( Ameliyat sonrası, kalın barsak zedelenmesi vb.) hallerde
  uygulanır. Gastrit ve ülser gibi hastalıklarda kaygan dokuyu ( Mukoza)
  koruyucu olarak kullanılır.
  Haricen bölgesel iltihaplanmalarda lapa olarak kullanılır.

  Kullanılmaması gereken haller: Mide-barsak yolundaki herhangi bir nedenle
  daralmada ve 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

  İstenmeyen etkileri: Yok. En az 10 katı kadar su ile içilmelidir.

  İlaçlarla uyumsuzluğu: Alınan diğer ilaçların barsakta emilmesini
  etkileyeceğinden, ilaç kullanılıyorsa keten tohumundan 30-60 dakika önce
  alınmalıdır.

  Kullanım miktarı: Dahilen; Kabızlığa karşı günde 2-3 defa, her seferinde 1
  yemek kaşığı keten tohumu bütün olarak ( Dövülmeden veya
  öğütülmeden) bir bardak su ile içilir.
  Haricen; 30-60 gr keten tohumu unu ile lapa hazırlanır.

  Kullanım şekli: Dahilen; Gastrit, ülser gibi şikayetlerde kaygan dokuyu (
  Mukoza) koruyucu olarak, 1 yemek kaşığı bütün veya dövülmüş keten
  tohumu bir bardak su ile şişmeye bırakılır ve yenir, birlikte bir bardak su
  daha içilmelidir. Günde 2-3 defa alınabilir.
  Haricen cilt iltihaplanmalarında; 30-50 gr öğütülmüş keten tohumu kaynar
  su ile koyu lapa haline getirilir. Bu lapa ılık olarak iltihaplı bölgeye konur,
  günde 3-4 defa işlem tekrarlanır.
  Hastalıklar bölümünde verilen bilgiler dikkate alınarak uygulanmalıdır.

  Uyarı: Dahilen kullanımda mutlaka yeterli miktarda su içilmelidir. 12 yaşından
  küçük çocuklarda mide-barsak iltihaplarında kullanılmamalıdır. Sütle
  birlikte içilmemelidir. Kabızlık geçmiyorsa, mide-barsak şikayetleri
  varsa hekime gidilmelidir.
  Hazır öğütülmüş olarak satılan keten tohumu kesinlikle yenmemelidir, çok
  zararlıdır zehir etkisi yapar, kanser yapıcıdır. Tohum alınıp kullanmadan
  hemen önce dövülebilir.

  Kaynak: Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen
  BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca Yayınevi, İstanbul 2009,
  ISBN: 978-9944-790-31-4, (0212)5285076-5286005.

 9. sadık says

  değerli arkadaşlar, BASUR için bir arkadaşımız şikayetini belirtmiş öğütülmüş siyah üzüm çekirdeği kesin çözüm. 6 ay kullandım hiç birşeyim kalmadı. çok doktora gittim, çok ilaç kullandım bir yıldan fazla tedavi gördüm hiç bir etki bulmadım, biber turşu kesinlikle yasaktı şimdi hepsini rahatlıkla yiyebiliyorum, ayrıca gözüm ışığa karşı hassasiyeti vardı kolormatik gözlük kullanırdım onuda attım, TARİFİ öğütülmüş üzüm çekirdeğini bir tatlı kaşığı ister bir tatlı kaşığı yoğurda ister bir tatlı kaşığı pekmezle sulandırarak içeceksin sabah akşam devam edeceksin, FİYATIda nette çok alırsan 10 kutu 15 kutu alırsan kargo dahil 7,50 tl 250 grmlık teneke hava almayan kutularda, herkese saygılar…

 10. fuat sevindi says

  Basuru olan bu kardeşime acilen “Yaban Mersini” meyvasına başlamasını tavsiye ediyorum.Şeker hastalığım ve bu hastalığa bağlı gelişen Diyabetik Retinopati’ye mani olmak üzere kullanmak için araştırırken Hemoroite de iyi geldiğini öğrendim.Bu gayeyle iki yakınıma başlattım.Allahın inayeti ve dilemesiyle bu iki yakınım (biri kanlı basur) çok rahatladı.Biri kanamasının çok azalıp rahatladığını,diğeri tuvalete ıztırap duyarak çıkarken şimdi memelerin kaybolduğunu,ağrılarının sona erdiğini söyledi.Baharatçı arkadaşımın tavsiyesi “sabah ve akşam aç karnına 8-10 tane yemek” idi ancak ben yakınıma 15 tane cıvarında yedirdim.Şifa ‘Eş ŞAFİ’ Rabbimizden…İnşaallah siz de şifa bulursanız (kalp ve şeker hastasıyım) bana dua ediniz.SELAM ve DUA İLE…

 11. zeynep says

  arkadaşlar ben keten tohumunu lahana suyu ile birlikte kullanmak istiyorum acaba bir saglık problemi yaratırmı bilen varsa yardımcı olursa sevinirim teşekkürler

 12. kayhan says

  hayır gögüs büyültücü özelligi yoktur kolestrol tiligirest varsa onların düşmeine yardımcı olur.

 13. taner pala says

  hormonları dengeler göğüsleri büyütür.meme uclarını dikleştirir sex güçünü artırır.

 14. Şehime Akman says

  ben keten tohumunu güvenilir olduğunu düşündüğüm bir markanın teneke kutu içinde ağzı hava almayacak şekilde kapalı olan toz haliyle aldım. Üzerinde açıldıktan sonra kendi kapağı kapalı olarak buzdolabında saklanması ve en geç 10 gün içerisinde tüketilmesi gerektiği yazıyor. (açılmadan önce mağazada tabii ki oda ısısında kapalı halde duruyor) Bu şekilde tüketebilir miyim?Teşekkürler…

 15. semra says

  acaba keten tohumu zayıflatıyomu bi bilginiz varmı lütfen bana cevap yazın

 16. nadir says

  merhaba beninm sorunum yediğim yemekler bana vitamin olarak dönmüyor yüzüm süreki solgun ve kuru bunun sebebi ne labilir acaba keten tohumu kullansam faydası olurmu özellikle cevap yazarsanız sevinirim saygılar

 17. orhan mechanic says

  İyi noktaya temas etmişsiniz.Bir de aktarlarda kaç aylık olanlar satılıyor bozulmamış olduğunu nerden anlayacağız.sanki buzdolabında mı saklıyorlar ki..Artı bir de bozulunca kanser üreten maddeler oluşturuyormuş keten tohumu diyormuş bir bilimadamı..Yani ben iyice tırstım,çok düşünmek lazım..Son olarak sitede sarı keten tohumu şifalı diyor..Yani hepten uzman işi bu iş..:))

 18. faruk says

  ben keten tohumu yagı aldım trigiliserid ve ldl yani kötü huylu kolestrol yüksek dendi babamda da seker var yani şeker hastası olma riskim de var annemde de tansiyon var ben bu keten tohumunu nasıl kullanmalıyım ve işe yarar mı?

 19. murat says

  arkadaşlar ewet iyi muhafaza edilmiş hala taze kalmakta olan keten tohumu veya keten tohumu yağı ve benzeri ürünler kolesterol hastaları için birebirdir , yalnız bozulan ürünler yararlılığın yanı sıra vücut içindeki virüs , parazit , bakteri olarakta nitelendirilen mikroorganizma üzerlerinde bölünme gibi reaksiyonları hızlandırıcı etkisi gözlemlenmektedir , onun için bu tür olaylarda çok dikkatli olmak gerekir ,birde alzheimer hastalarında unutkanlık sewiyesini düzenli kullanıldığı zamanlarda minimale indirmektedir,göğüs büyütmeye gelince kwao krua isimli pueraria mirifica cinsi bitki şimdiki literatürlere göre sıfır yanetkiyle göğüs büyüten en iyi bitki olarakta kabul edilmektedir ve bu tür bitki sadece tayland ,myanmarda yetişir , ve tekrar şunuda sölemek isterim ki cilt için en ideal besin şimdiki literatürlere göre içindeki neredeyse yirmiden fazla proantosiyanidin türewi maddeler ve fenol bileşikleri ile üzüm çekirdeği kabul edilmektedir ,bu ürünü kullananlarda yine sıfır yan etkinin yanısıra pürüzsüz ,yağlı bir cildide beraberinde getirmektedir,,we son olarakta ,genellikle bayanların şikayeti olan şişmanlığa gelelim isterseniz ,bu alanda en iyi çözümü acı biber sağlamaktadır bunun yanısıra içindeki acı hissini sağlayan kapsaisin reseptörleri sayesinde pek fazla tercih edilmemektedir ama çok fazla tüketilmediği halde yinede şunu sölemek isteriz ki hiç bir yan etkisi yoktur ,günlük bence en ideal doz üç adet acı biberdir ,acı biber zayıflatır sadece ,dolmalık ve benzeri biberlerin zayıflattığı gibi bir düşünceye kapılmamanızı isterim ,halk arasında bağsur olarakta bilinen hemeroid hastalığına gelince bu tür vakalarda genellikle kola kahwe ve benzeri ürünlerden kaçınmak gerekir ,we bol bol lifli besinler tüketilmelidir yani çawdar yulaflı besinler filen,yukarıdaki kimi yanlış hatayıda düzeltmeden edemiyeceğim doğrusu ,keten tohumu kesinlikle iktidarsızlık gibi şeylerde çözüm değildir buna en iyi çözüm hardaldır isteği artırır gücü artırmak isterseniz genellikle tarçın idealdir ,,sağlıklı yaşam dileklerimle..

 20. rahman says

  ben keten tohumu aldım ama çekilmemiş toz halinde değil yani SİVİLCE sorunum var doktor tavsiyesi olarakda bu tohumu suya koy bir gün beklet sonra yüzüne sür geceleyin sabaha kadar beklet denildi bu doğrumudur acabaa.?? yoksa toz haline mi getirip yapmak lazımm???*

 21. serdar says

  keten tohumu yağının 7 santigirat derecenin üstünde sıcaklığa maruz bırakılmamasını tembihledikleri halde aktarlarda ağustosun sıcağında keten tohumu yağı satın alabiliyoruzun mantıklı izahını yapan birilerini bulduğumda sağlığımın ne kadar önemsendiğini düşünmeye daha bol vakit ayırabilirim.

 22. züleyha says

  slmlar herkese ben keten tohumunun zayıflattığını duydum…dorumu?eğer zayıflatıyosa en doğru şekilde nsl kullanabilirim bilen varsa yardımcı olun lütfen………bide zayıflatıyosa eğer keten tohumu bu kadar yağlı bişey nsl zayıflatabilir?

 23. Ayşen says

  keten tohumu aşırı tüketildiğinde bağımlılık yapar mı yardımcı olursanız sevinirim..

 24. Metin says

  Ben bypass ameliyatı geçirdim şeker,kolestrol,tansiyon sinir ve trigliserid hastasıyım insülin ve ilaç kullanıyorum.
  Bu konuda keten tohumunu nasıl kullanmamı önerirsiniz?

 25. yagmur says

  slm KWAO KRUA nasıl tüketilmeli yardımcı olursanız sevinirim

 26. yusuf says

  @gul: arkadasım hemoroid için porsuk eti pişirilip yenirse cok iyi geliyor porsuk yenirmi diyosun ama tedavi için yenir

 27. ayşe özerli says

  keten tohumu zayıflatır mı gerçekten. benim karın bölgesinde yağlanmalarım var nasıl kullanılacağını bildirir misiniz?msn me atarsannız sevinirim

 28. MRVT says

  3.5 aylık hamileyim omega 3 içeren bütün ürünleri bol mniktarda tüketmem lazım bebeğin beyin gelişimi için ceyizden ve balıktan çok hoşlanmıyorum keten tohumunun içinde de bu vitaminden olduğunu öğrendim
  nasıl kullanmamı tavsiye edersiniz , teşekkürler

 29. aygun says

  selam..zayıflamak istyenlere kolesterolu yüksek olanlara,elma sirkesini tavsiye ederim vesselam

 30. Türkan says

  Ben keten tohumu kullanıyorum ben zayıflamak istiyorum nasıl kullanmalıym nerden almalıyım ben eczaneden aldım

 31. zennure says

  ben yüksek derecede kabızlık yaşıyorum keten tohumu bana iyi gelirse ve zayıflamama yardımcı olacaksa ne kadar kullanmalıyım acil yardımmmm

 32. MELEK AKSU says

  MERHABALAR
  BEN ZAYIFLAMA İÇİN KETEN TOHUMU KULLANMAK İSTİYORUM AMA NE KADAR VE NE ŞEKİLDE KULLANMAM GEREKİYOR FAZLA KULLANDIĞIMDA ZARARI VARMI
  TEŞEKKÜRLER

 33. serpil atilgan says

  mrhaba benim kullanma sebebim cok faydali olmasi günasiri 1tali kasigi toz olarak bol su ile aliyorum acaba dogrumu yapiyorum ltfen cevap vermenizi bekliyorum saygilar

 34. Seren says

  Burayı okuduktan sonra yabancı kaynakları da okudum ve kanser örgütlerinin sitelerini inceledim keten tohumuyla ilgili açıklamaları okudum. İlk olarak yapılan deneylerde prostat ve göğüs kanserindeki kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlanmış. İkinci olarak kabuklu olan tohumu 1seneye kadar oda sıcaklığı ve karanlıkta saklanabileceği ama tercihen buzdolabında saklanması gerektiği. Ve üçüncü olarak kahve yada altın rengi tohum arasındaki besinsel değerlerinde farkın ufak olduğu her ikisininde kullanılabileceği açıklanmış. Bunu yanında sarı olanının 68tlye satıldığını gördüm. Kahvesi 5-6 lira. Kararı siz verin.

 35. elife says

  ben sabahlari ac karnina bir yemek kasigi ve bir cay kasigi balla karistirip yiyorum üzerinede bir bardak su iciyorum tok tutuyorn normal yedim asiri yemedim dikkatli yedim kilo verdim bir ayda 3 kilo verdim biraktim dikkatli yemeyi abur cuburda yedim keten tohumuna da devam ettim 3 aydir kiloda almadim ama gercekten tok tutuyor

 36. ayten says

  arkadaşlar ben keten tohumunu 2 gün oldu kullanalı kabızlık sorunum vardı kalktı,tok tutuyo beni hiç acıkmıyorum.benm aldıgım keten tohumu tozudur(ögütülmüş)üzerinde yazıyo acıldıktan snra 10 gün içinde içersinde tüketilmelidir.kilo sorunum var inş kilo veririm.

 37. ayten says

  arkadaşlar keten tohumunun saglıklı olanını nerden almalıyız?sarımı kahve rengimi olmalı?evde nasıl öyütmeliyim?keten tohumunu ögütecek makinası feklan varmı?lütfen bilgisi olanlar cevap yazsın,teşekkürler

 38. merve says

  arkadaslar keten tohumu qercekten zayıflatıyoR ..

  65 kloydum 57 kloyum suan kullanalı 4 bcuk haftaoldu mtluyum :)

 39. sena says

  merve hanım,nasıl kullandığınızı açıklarsanız sevinirim,ben de bir süredir kullanıyorum(kabızlık için)kilo kaybım olmadığı gibi önceleri bağırsak problemlerimi çözmüş gibiydi şimdi ona da iyi gelmiyor,tok karnına kullanılması gerektiği söylenilmişti,öyle yaptım,ben mi yanlış kullanıyorum yoksa aldığım keten tohumunda mı bir sorun var bilemiyorum,siz nereden aldınız?

 40. Gülçin says

  VALLA bende denemeyi düşünüyorum yalnız hamile bir bayan ben 3 aylık hamileymiş sakın kullanma ben araştırdım çok zararlı hamile bayanlara fetüs e zarar verdiğinden düşük riskin artar…..

 41. Gözde says

  Benim boğazım sürekli enfeksiyon oluyordu alerji vardı antibiyotikler fayda etmiyordu bir doktor arkadaşımın tavsiyesi ile her gün 1 tatlı kaiığı öğütülmüş keten tohumu yemeye başladım 2 ay oldu, o günden beri adet sancıları için her içtiğim ağrı kesiciyi bile içme ihtiyacı duymadım eğer büyük bir sağlık sorununuz yoksa mutlaka deneyin çok faydasını gördüm herkese anlatıyorum en azondan doğal

 42. Gözde says

  bu arada nereden alıcaz diye soranlar olmuş arifoğlundan alabilirsiniz kutuda nasıl kullanacağınız yazıyor açtıktan sonra 10gün içinde tüketilmeli günce 5 gr 1 tatlı kaşığı öğütülmüş

 43. aysel says

  herkese merhaba..ben yaklaşık 2 aydır kullanıyorum bu yağı.. hiç bir kötü etkisini görmedim..günde 2y.kaşığı yiyorum ve göğüslerimde gözle görülür bir büyüme oldu..ve çok mutluyum bunun için kullanıyordum ve ulaştım..böyle bi sıkıntısı olana öneriyorum…

 44. samet ekinci says

  çok faydalı bi bitki her gün içmiyorum çünkü bitti :D

 45. Yörem55 Kemal İVGEN says

  Her insanın kullanmasını tavsiye ederim. Sebzelerden Semizotu-Ceviz ve Keten Tohumu ayrıca Somon balığı veya alabalıklarda aynı işi görür. Çok kişi omega3 ün ne olduğunu bilmiyor. Bakın siz hiç balığı haşlayıp yedinizmi. Japonlar balığı haşlayıpta yerler. Sumocular haricinde kilolu japon bulamazsınız. 80-90 yaşlarına kadar seks yaparlar 110 yaşına kadar yaşarlar. uzun ömürlü oluşları bundandır.

 46. aysel says

  emziren anneler kullanabilirmi?sütü artırmak için yapılan çayın içnde 1 tatlı kaşığı keten tohumu var ama burada kullanamazlar yazıyor.

 47. emre says

  erkekler bunu tüketirse bir problem olurmu. içinde östrojen var sanırım

 48. vuslat says

  aysel hanım sen ne diyosun ya..herkez zayıflamak için kullanıyor sen ise göğüslerim büyüdü diyosun bu nasıl işki

 49. yağmurlu says

  “bağırsak yumuşaıcı” özelliği olduğu için kullanıyorum bunun özelliği yumuşak olan bağırsak direk yüze sirayet ediyor ve genç görünmmemi sağlıyor tavsiye ederim:)

 50. dertli says

  sakın bilmeden bitkisel diye kullanmayın lenfoma şüphesiyle bu bitki yüzünden çekiyorum

 51. İSMAİL bOZ says

  Dr.Osman Müftüoğlu nun KETEN TOHUMU İŞE YARARMI adlı yazısını okuyun lütfen… her türlü sorunun cevabını bulacağınızı sanıyorum… beslenmedesteği web sitesinde bununla ilgili yazısı var..mutlaka OKUYUN…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir