Üzüm Çekirdeği Faydaları

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları. Üzüm çekirdeği özü bitkiler tarafından üretilen kimyasallar olan çeşitli fitokimyasallar yönünden oldukça zengindir. Üzüm suyu özünün antioksidan bileşenleri, özellikle serbest radikallerin verdiği hasarın yok edilmesinde rol oynarlar. Serbest radikalleri etkisiz hale getirme gücü bakımından pysnojenol’lerin, E vitamininden 50, C vitamininden ise  20 kat daha kuvvetli olduğu saptanmıştır.

Çam kabuğu ekstresi ve üzüm çekirdeği ekstresi OPC’nin birincil kaynaklarıdır. Üzüm çekirdeği ekstresi daha ucuz olmasının yanı sıra çam kabuğunda bulunmayan bir antioksidan içerir.

Hücre mutasyonunu yavaşlatmaya yardımcı olması ve kolajenin sağlıklı ve esnek kalmasını sağlaması nedeniyle Avrupalı bilim adamları tarafından ‘gençlik besini‘ olarak niteleniyor.

Üzüm çekirdeğinin sağlık yönünden taşıdığı değer 1947 yılında Fransız tıp profesörü ve kimyacı Jack Masquelier tarafından keşfedilmiştir. 1950′de üzüm çekirdeği Resivit adıyla Fransa’da satılan ilk damar koruyucu ilaç olarak 50 yılı aşkın bir süredir Fransız doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

Dr. Masquelier üzüm çekirdeğini göz kamaşması, gece körlüğü, maküler dejenerasyon, varis, diş eti kanaması, saman nezlesi gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanmıştır.

Üzüm çekirdeği son derece geniş farmakolojik aktivite gösteren ve serbest radikalleri etkisiz hale getiren oligomeric proanthocyanidin (%92-95) içerir.

Antioksidan Nedir?

Serbest Radikaller ve Antioksidanlar : Antioksidanlar serbest radikalleri etkisizleştirir. İnsan vücudunda serbest radikal (oksidan) denilen maddelerle onların  zarar verici etkisini gideren antioksidanlar bulunur. Otuzlu yaşlara doğru denge antioksidan aleyhine bozulmaya başlar ve bunun sonucunda kanser gibi önemli hastalıklara zemin hazırlanır.

Antioksidanlar vücuttaki oksidasyonu engellerler. Yaşlanma ve kanser gibi olayların temelinde oksidasyon vardır. Üzüm çekirdeği DNA yı oksidatif zararlardan korur, yaşlanmaya ve kanser oluşumuna karşı  mücadele eder.

Serbest radikaller vücudumuzda kimyasal reaksiyonlar sonucu oluştuğu gibi sigara, kirli hava gibi faktörlerle dışardan da  gelebilir.

Üzüm Çekirdeği Faydaları Nelerdir ?

• Üzüm çekirdeğindeki maddeler damar sertliğine karşı önemli etkilere sahiptir. Arterlerin bütünlüğünü korumaya yardımcı olur ve dolaşımı rahatlatır. Kan ve lenf dolaşımını düzenler. Periferal dolaşımı önemli bir şekilde iyileştirir.

• Araştırmalar, OPC’nin damarları sağlamlaştırarak ve esnekliklerini yeniden kazandırarak, tekrar derinin içine çekilmelerini sağladığını göstermektedir.

• Damar duvarındaki kollajen ve elastin adlı iki protein, damar duvarının elastikliğini ve geçirgenliğini büyük oranda belirler. OPC, bu iki yapı-taşı proteine bağlanarak, onların yıkıcı enzimler tarafından bozulmalarını önler, onların birleşmelerine ve olgunlaşmalarına yardım eder.

• 1981 yılında 50 varis hastası üzerinde yapılan çift-kör kontrollü bir deneyde, bir ay boyunca alınan günlük 150 miligram OPC’nin, ağrı, yanma, karıncalanma ve atardamarların şişme derecesini azaltmada kullanılan Diosmine adlı ilaçtan daha hızlı ve uzun süreli etkili olduğunu göstermiştir. Fransa’da varis hastası olan 92 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada ise; 4 hafta boyunca günde 300 miligram OPC alımının, ağrıyı, karıncalanmayı, geceleyin ortaya çıkan bacak kramplarını ve şişkinliği %50′ den daha fazla oranda azalttığını göstermiştir.

• Üzüm çekirdeğindeki proantosiyanidinlerin beyin ve karaciğer hasarı üzerinde beta karoten, C vitamini ve E vitamini gibi antioksidanlardan daha güçlü koruyucu etki gösterdiği saptanmıştır.

• Klinik araştırmalar, üzüm çekirdeğinin toplardamar yetersizliğinin, retina hasarlarının ve bazı cilt hastalıklarının tedavisinde olumlu etkiler sağladığını göstermektedir.

• Üzüm çekirdeği özü, özellikle Fransa ve İtalya’daki doktorlar tarafından beyne ve kalbe giden kan akımını düzenlemek için, varis, diş etlerinde kanama, glokom, hemoroid, fazla adet kanaması ve damar sertliğine yönelik öneriliyor.

• California-Davis Üniversitesi tarafından 2006 yılında yapılan çalışmada üzüm çekirdeği ekstresinin kan basıncını azaltmada etkili olduğu tespit edilmiştir.

• OPC, kalp krizi ve felç yönünden risk taşıyan kan pıhtılaşmasına karşı da olumlu etkiler göstermektedir. Arizona Üniversitesi’nden  Dr.Ronald Watson, OPC’nin trombosit kümelenmesini normale döndürdüğünü belirtmektedir. Dr.Watson yaptığı deneylerde, sigara içen insanlarda trombosit kümelenmesini tespit etmiş ve bu kişilerin OPC alımından 20 dakika sonra trombositlerinin normale döndüğünü saptamıştır.

• ‘Metabolism’ 2009 Aralık sayısında yer alan klinik çalışmanın sonucuna göre üzüm çekirdeği ekstresi metabolik sendromlu hastalarda yüksek tansiyonun düşürülmesinde plasebo tedavisinden daha etkili olmuştur.

• Üzüm çekirdeği kronik venöz yetmezlik gibi sorunlarda olumlu etkiler sağlayabilir. Yaralanma ya da ameliyat sonrası görülen şişliği azaltabilir.  10 ila 30 gün süresince dolaşım için günlük 150-300 mg, şişlik içinse 200-400mg alımı öneriliyor.

• Avrupa’da yapılan araştırmalar, üzüm çekirdeğinin vücut içerisinde histamin salgısını önlendiğini ve saman nezlesi gibi alerjik reaksiyonlarda etkili olduğunu göstermektedir.

• Fransa’da 100 denek üzerinde yapılan araştırmada 5 hafta süresince günlük 200 miligram üzüm çekirdeği alımının, parlak ışıklara maruz kaldıktan sonra görme keskinliğine yeniden kavuşma hızının arttığı saptanmıştır.

• Üzüm çekirdeğinin yüksek antioksidan aktivitesi, meme, prostat, akciğer, kolon ve mide gibi bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir. Laboratuar çalışmaları üzüm çekirdeği ekstresinin çeşitli kanser hücrelerinin  büyümesini engellediğini göstermektedir.

• 2010 yılında ‘Neoplasia’ adlı dergide yer alan bir çalışmada kolon ve bağırsak kanseri olan farelere  altı hafta boyunca üzüm çekirdeği ekstresi verilmiş ve polip sayısı %40 azalmıştır. Boyutu 2 mm daha büyük poliplerin sayısı %71 azalmıştır.

•Journal of Medicinal Food adlı dergide yayınlanan bir bilimsel çalışmada, kırmızı üzüm çekirdeği ekstresinin deney hayvanlarının cildinde, UV ile oluşturulan oksidatif strese karşı koruyucu etki gösterdiği tespit edilmiştir.

• Alabama Üniversitesi Dermatoloji Bölümünce yaplan ve sonuçları ‘Pharmaceutical Research’ 2010 yılı Haziran sayısında yayınlanan araştırmada, üzüm çekirdeğindeki proantosiyanidin’lerin UV ışınla oluşturulan deri tümörü gelişimine karşı koruyucu etki gösterdiği saptanmıştır.

• ‘Frontiers in Bioscience’, 2011 Haziran sayısında yayınlanan çalışmaya göre  kombine edilmiş üzüm çekirdeği ekstresi ile resveratrol’un insan kolon kanser hücrelerini öldürmede etkinliğinin olduğu tespit edilmiştir.

• C-reaktif protein düzeyleri, hem kalp hastalıkları hem de diyabet riskiyle ilgili bir iltihaplanma ölçüsüdür. İnflamasyon arttıkça kalp hastalığı riski artar. İngiltere’de yapılan ve sonuçları ‘Diabetes Medicine’ 2009 Mayıs sayısında yayınlanan araştırmaya göre 4 hafta boyunca günlük 600 mg üzüm çekirdeği ekstresi alımı C-reaktif proteininde önemli bir azalma sağlamıştır.

Üzüm Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

Üzüm çekirdeği kullanımı taze olarak tüketimi dışında birkaç şekilde de alınabilir.

Üzum Çekirdeği Tozu

1 tatlı kaşığı üzüm çekirdegi tozu bal ya da yoğurtla karıştırılıp alınabilir. Açıkta satılan öğütülmüş üzüm çekirdeği kullanmaktan kaçınılmalıdır. Havayla temas etmesi üzüm çekirdeği tozunun sterilize özelliğini kaybetmesine neden olabilir. Günde bir avuç kuru üzüm yenilerek de üzüm çekirdeği alınabilir.

Üzüm Çekirdeği Ekstresi

Üzüm çekirdeği özü kapsül, tablet ve sıvı ekstre olarak satılmaktadır. %40 ila %80 proantosiyanidinler ya da %95 OPC içeren ürünler tercih edilmeli.

Genel antioksidan aktivite için günlük 50 mg-200 mg,

Kronik venöz yetmezlik için 150 mg-300 mg,

Ödem için 200 mg-400mg (10 ila 30 gün)

Üzüm çekirdeğinin bu tür kullanımı dışında kozmetik alanında kullanılan şekilleri de vardır. (üzüm çekirdeği kremi, şampuan, sabun gibi.)

Üzüm Çekirdeğinin Zararları Varmıdır?

Bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak herhangi bir rahatsızlık için ilaç tedavisi gören kişilerin doktorlarına danışarak kullanmaları daha doğru olur.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. bülent ağaoğlu says

  Merhaba,
  Taze (yaş) beyaz üzüm çekirdeği de kırmızı üzüm çekirdeği gibi yararlı mıdır?
  Saygılarımla

 2. baran boztaş says

  HERKEZE MERHABA BEN 11 YAŞINDAYIM ANNEM SÜREKLİ BANA ÜZÜM YERKEN ÇEKİRDEĞİNİ ISIR DİO BU DOĞRUMU ACABA

 3. ilker says

  bülent bey aynı şeyi bende merak ediyorum tüm üzüm çeşitlerinde aynıı etkiler kanımca mevcuttur yalnızca dereceleri farklıdır.vallahi ben kavanozlanmış katkı maddesi katılmamış çekirdek özlerinden almayı kafaya koydum piyasada mevcut.bu sıralar yeşilaycıyım sigarayıda 7 gün oldu bırakalı hayırlısı bakalım

 4. aysel says

  1 bucuk sene once tesaduf bir arkadasimin tafsiyesi uzerine uzum cekirdegi tozu ile tanistim ve devamli gunde 2 tatli kasigi kullandim. Bunun sayesinde SLE Lupus hastaligini hafif atlattim. Bu hastaligin belirtileri birbucuk sene once basladi uzum cekirdegi tozuna basladigim zamanlarda ama doktorlar “senin hic birseyin yok sagliklisin” dediler. Bu yaz cok kotu hastalandiktan sonra ve hastanede 8 gun kaldiktan sonra SLE lupus ortaya cikti. Ama sukurler olsun hafif atlattim ve organlarimda herhangi bir sorun yok yanliz kanimda biraz problem var anliycaniz cok sansliyim ve hafif atlatmamim sebebini (tabi once Allah) ama uzum cekirdegi tozunun da bir faydasi oldugundan eminim ve devamli kullaniyorum. Tabi ben kendimce 2 tatli kasigi kullandim simdi azalttim ve 1 tatli kasigi kullaniyorum.

 5. selvi says

  eşim de mesane tümörü var kaç kez ameliyat oldu yarası rezek edildi şimdi iyi üzüm çekirdeği tozu kullanmak istiyorum acaba eşime nasıl kullana bilirim eşimin yaşı 30 şimdiden tşkler

 6. buket says

  merhaba..bende uzun zamandr üzümçekırdeği tozu kullanıyorum .günde bır tatlı kaşığı üzm çekrdği tzunu bır kase yoğurt ile karıstrarak yiyorum ve çok faydasını gördüm .banada herzaman alısverıs yaptığım aktarcım tavsiye etmişti .doğum yaptıktan sonra kullanmaya basladım. kesınlıkle tavsiye ederim….

 7. DR.EBRU says

  bir hekim, şifalı bitkilere meraklı ve kullanana bir insan olarak bir kac noktaya dikkat cekmek iserim. ogutulup bekletilen tohum yada cekirdeklerde sifa cok cok azalır. ornek: uzum cekirdegi ve keten tohumu…
  kendiniz tanesini alıp az az oguterek kulanın
  gun ısıgından koruyun(um gıdaları ve bitkileri de)
  tum bitkisel tedaviler ac karna cok daha fayda gosterir

  uzum cekirdeginin benim yasadıgım mucizelerinden biri de 1.5 ay icinde gebelik dolayısıyla olusan kansızlıgımı duzeltmesi.

  hemogram tahlili ile tesit ettim sonucları elimde :)

 8. şeyda says

  duyduğuma göre üzüm cekirdeği cildide güzüllestiriyomuş ayrıca siyah üzümü cekirdeğiyle birlikte bol bol yiyin araştırdrm cok faydası varmıs
  ,

 9. İLHAMİ ÇÖRÜŞ says

  Görüldüğü gibi siyah üzüm çekirdeğinin faydaları sayılamayacak kadar çok vede bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.
  Kendim siyah üzümden şarap yapıyorum, ayrıca konu belki biraz farklı olabilir ama, tıbbi olarak araştırıp, kırmızı şarabın insana faydasından yola çıkarak yapıyorum kırmızı şarabı, burada kırmızı şarabın faydasını yazmıycam, merak eden int.ten arattırır gözleriyle görür, okur.
  Neyse , siyah üzümün suyundan kırmızı şarap yapıyorum, çekirdeklerinide özenle salkımlarından ayırarak ve doğal yollarla kurutarak kullanıma hazır hale getiriyorum.
  Gerektiği zaman, yani yiyeceğim zaman vede gerektiği kadarını öğüterek bala karıştırarak yiyorum. Çünkü hepsini öğüttüğün zaman özelliğini, tazeliğini kaybedebilir.
  Şu an ilgilenen veya olabildiğince naturel vede doğal olarak vede tertemiz olarak elimde mevcut bulunan siyah üzüm çekirdeklerine ihtiyacı olan ve kullanmak-tüketmek isteyen varsa, bana maille veya 05462646555 nolu telefonumdan ulaşabilirler.
  Hoşçakalın.

 10. boran says

  merhaba. Ben 9 yasindayim. benim de annem bana surekili ye diyo ama ben hic sevmiyoprum :-(

 11. erhan says

  merhabalar,amcam çok fazla üzüm yer sadece üzüm değil çok meyve yer yaşından ötürü beyin felci geçirdi hastalığına rağmen şu an çok iyi`; bütün işlerini kendi yapar hiç yatalak olmadı inşallah da olmaz ve balıda çok tüketir.sağlıklı yaşamlar..

 12. nur says

  merhabalar
  ben merak ediyorum kanı sulandırdığı yazıyor.ne kadar kullanmak gerekiyor acaba.zayıflamaya da etkileri varmıdır.ben üzüm yediğim zaman bapğırsaklarımın daha hızlı çalıştığını düşünüyorum.bu sorularıma cevap vericek birileri varmı orada acaba..

 13. eray says

  arkadaşlar özellikle siyah üzümü ve narı çekirdeğiyle beraber yiyiniz valla süper bişey 2 günde insanın elini yüzün düzeltiyo ha bu arada sigara alkol vs toksit maddeleri keserseniz faydasını çok ne thissedersiniz…

 14. seyid ali says

  ilhami bey,
  halen elinizde siyah üzüm çekirdeği var mı…
  kilosu kaç TL .. nerede ikamet ediyorsunuz ve nakliye işi nasıl olacak…

  selamlar.

  seyid ali topal
  0532 2040956

 15. fahrettin says

  arkadaşlar ben karadenizliyim bizim oralarda kara üzüm yani kokulu laz üzümü derler….tadı süper biraz ince olur…… onun pekmezi şifadır hele çekirdeği……biz her yıl 3 veya 4 tava pekmez yaparız……bende geçen yıla kadar bilmezdim saolsun bı arkadaş soyledi artık çekırdeklerini ayırıp kurutuyorum çok zor oluyor ama değer ..yaklaşık 10 kılo kadar her yıl yapıyorum 5 kilisunu kendime geri kalanını aktarlara veriyorum ama isteyen bi arkadaş olursa temin edebilirim ……herkese ALLAH şifa versin….

 16. tüzin saglam says

  merhaba ilhami bey benim siyah üzüm cekirdegine ihtiyacim var hangi sehirde kaliyorsunuz ve nekadara veriyorsunuz, birde duydugum kadar raf ömrü birseneyi gecmemesi gerekiyormus iri tanali olmasi gerekiyormus ve nasil kullaniliyor balla beraber alinmasi gerekiyormu yanlizda kullanila bilirmi aydinlatirsaniz cok teskkür ederim.

 17. onur says

  ben bi faydasını göremedim bende aşırı kolesterol vardı üzüm çekirdeiği tavsiye ettiler ben de kullandım kolesterol dahada arttı acaba benmi çok kullandım.?

 18. filozof says

  içkinin getirisinden cok götürüsü vardır. aslını kullanmak varken
  bazı yalancı doktorların kendilerini kandırdıkları fayda yalanına inanmamalı.içki tüm kötülüklerin anasıdır. bakınız 3. sayfa haberleri

 19. meheme says

  üzüm çekirdeğinin tozunu su ya da başka sıvı çeşitleriyle yenilebilir mi? lütf

 20. sedat says

  bir uyarıda bulunmak isterim üzüm çekirdeği,reshi mantarı,limon,sarımsak gibi destek ürünlerini ağzımıza atıncaya kadar öğütülmesi dahil metalle temas etmemesi çok önemli cam yada porselen tavsiye ediyorum

 21. şefik karakelle says

  ben çok faydasını gördüm baş ağrısın dan kurtuldum

 22. eda says

  merhaba ben üzüm çekrdeğinn göğüsleri büyütünü duydum bayabi doğrumu acaba ?

 23. İLHAMİ says

  Merhaba Halime hanım;
  Siyah üzüm çekirdeğinin mucizevi faydaları sayılmayacak kadar çok,bunu detaylı olarak araştırdığınız zaman göreceksiniz. Burada siyah üzüm çekirdeğinin şuna, buna iyi geliyo gibi diyerek faydalarını yazmıycam, ama kesinlikle cilde de faydasının oluduğu bir gerçek, bunu kullanarak bizzat kendiniz göreceksiniz.
  Hoşçakalın.

 24. İLHAMİ says

  Merhabalar Tüzin Hanım;
  öncelikle geçte olsa sorunuza cevap vermek istedim, biraz geç oldu ama yine hiç cevap vermemekten iyidir sanırım :)
  Ben Amasyalıyım, ilçesinde yaşıyorum, yukarıda siyah üzüm çekirdeğini kendim nasıl temin ettiğimi, kullanılabilir olduğunu açıkladım, tekrar yazmıycam.
  Siyah üzüm çekirdeğinin Raf ömrünü merak etmişsiniz.
  Öncelikle şunu söleyim size, aktarlarda ve marketlerde tüketime sunulan ürünler öğütülmüş olarak tüketime sunulmuş durumda. Bu yüzden öğtülen çekirdeklerin tüketilmesi en kısa sürede olmalı, öğütüldüğü için raf ömrü çok kısa ve süreli oluyor.
  Ama bendeki üzüm çekirdeği çekilmemiş – öğütülmemiş durumda, isteyen olduğu zaman, ister danesi, isterse istenildiği zaman öğütüp kargoyla gönderiyorum, Detaylı bilgiyi bana cep tl. yada mail yoluyla verebilirim.
  Kendim bizzat her sabah sıvı bala karıştırarak en az 1 tatlı kaşığı tüketiyorum.
  Saygılarımla. Hoşçakalın. Tl: 546 26 46 555

 25. Ali says

  Fahrettin Bey nasıl temin edebilirim kara üzüm çekirdeğini? Teşekkürler

 26. hipofiz tümörü says

  beyın tumorudur benlen bır kısı daha kullandık ıkımızde fayda görduk benım tamen kayboldu ben cerrrahı mudale gordum ama aarkadasım hıç gormedı ve doktoru 26mm olan tumoru 12 mm dustugunu ve kesınlıkle amelıyatoldugunu soylesede olmadı ve kullanmak ısteyenlere kesınlıkle tavsıye edıyorum

 27. turgut tayyar says

  KRONİK ÜRTİKERDE ALERJİYİ VE ONA BAĞLI OLARAK HİSTAMİNİ ÖNLEDİĞİ DOĞRUMU KULLANAN ARKADAŞ VARSA GÜNLÜK NE KADAR KULLANIYOR VE KAÇ GÜNDE ETKİSİNİ GÖSTERİYOR YAZARSA MİNNETTAR OLURUM
  turguttayyar@hotmail.com

 28. NİYAZİ DABAN says

  merhabalar arkadaşlar bu faydalarını bilinen kanıtlanan üzüm çekirdeklerinden elimde bulunmakta isteyen arkadaşlar bana ulaşabilir
  05433137409

 29. Enes adsız says

  ben basketbol oynuyorum yaklaşık birsene önce başladım. 17 yaşlarndayım. yaşım geç başladığım için yorucu antrenmanlardan sonra üzerimde çok fazla halsizlik diz ağrısı vb şeyler oluyordu. ama annem kendine üzüm çekirdeği tozu aldı bende tadına bakmak istedim. bir sonraki gün antrenmanım vardı ve çok güzel geçti hiç olmadığım kadar enerjiktim ve sonrasındada hiç ağrım olmadı. performansımı arttırdığını bile söyleyebilirim. o günden beri kullanıyorum ve çok faydasını gördüm. harika bişey

 30. Kutlu Evin says

  Merhabalar öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür etmek istiyorum.
  Ben Malatyada üretilen Organik Çekirdekli ve Kabuklu Kara Üzüm Üzünün satışını MPazar.com üzerinden yapmaktayım.

 31. fahrettin says

  @Ali: ali bey .yazınızı bugün okudum benim tlf num 0535 212 31 80 ararsanız yardımcı olmaya çalışırım ALLAH şifa versin….

 32. ilhami says

  slm, elimde siyah üzüm çekirdeği varmı diye soruyosunuz.
  evet elimde fazla yok ama yinede 5 kilo kadar var, burada siyah üzümün faydasını yazmıycam, sanırım bilincindesiniz.
  kilo olarak hiç isiteyen olmadı zaten, 100 veya 200 gram olark isitediler genelde. 100 gramını 15 tl ye veriyorum, kilo olarak 150 tl yani.
  kargo ise, ödemeli gönderiyorum, zaten fazla tutmaz. ben amasyalıyım.
  isterseniz gönderirim hoşçakalın

 33. SÜHEYLA says

  HENÜZ KULLANMAYA BAŞLADIM…İZMİR KARŞIYAKA ÇARŞISINDA KG FİATI 10 TL…BU GÜN ALSANCAKTA KONSERVE GİBİ KUTULANMIŞINI ALDIM 250 GR 7 TL.İLGİLENENLERİN BİLGİSİNE…ŞİFALAR …

 34. didem says

  elimde 4kilo kadar üzüm çekirdeği bulunmaktadır almak isteyen arkadaşlar bana yazsınlar teşekkürler

 35. reha çınarkök says

  @fahrettin: Fahrettin bey kardeşim. bir telefon numarası verebilirsen size daha rahat ulaşır birebir görüşebiliriz.. Aktarlara kaçtan veriyorsun kilosunu?. Bize kilosunu kaçtan verebeilirsin ? ben mesane tümöründen amaliyat oldum.. koruyucu olarak kullanmak istiyorum. Kendinize herhangi PTT merkezinde posta çeki hesabı açın. hesap nosu nu bize bildirisen, Ödemeli gönderdiğin ürünü alırken ücretini hesabına yatırabiliriz. selamlar saygılar. tlf. detayları konuşalım. hoşçakalın.

 36. reyhan says

  Kara üzüm bildiğiniz gibi pek çok derda deva özellikle cilt için etkili bunu kullanrak iki etkili doğal madeeyi birleştip Damla Sakızlı Duş Jeli Kara üzümlü diye bir ürün yapmışlar forumlarda tavsiylerini gördüm denedim cidden cilde çok iyi geliyor aslında herşey doğada boşuna kimyasallarda arıyoruz çağreyi heryerde her markanın var hangisini isterseniz alın

 37. ceren says

  göğüsleri büyüttüğü doğrumu diyen arkadaş için yazıyorum.sigaranın zararlarını hafifletmek için aktar önermişti ve bende kullandım. kullandığım süre boyunca göğüsleri büyük ve dolgun yaptı hatta çok şaşırmışıtım ama bıraktığınız zaman etkisi geçiyor

 38. semih says

  merhabalar öncelikle hastalarımıza acil şifalar dilerim.firmamızın bünyesinde karaüzüm çekirdeği mevcuttur,toz ve kapsül formundadır.ilgililere pazarlama departmanından duyurulur.iletişim:0 356 276 04 64-65 hoşcakalın…

 39. ilhami says

  polat rumuzlu arkadaşım, sen o kilosu 12 tl ye alıyorum dediğin ile bendekini asla kıyaslayamazsın, şöle örnek vereyim size, senin aldığın şey, almak istediğin şeyin resmi, bende bulunan ise gerçeği, bu kadar söliycem size, siz kendinizi kandırıyosunuz diycem, :)senin o alığının üzüm çekirdeği tozunun , üzümün kendine has o özel kokusunu bile taşıması sözkonusu olamaz, demekki bendeki çekirdeğin kokusunu koklamış olsanız,, herneyse hoşçakalın.

 40. hacer says

  Krem kullanacaksanız hangi krem olursa olsun Parabesiz kullanın kanser olmayın Kara Üzüm Çekirdeği Kremi Parbensiz olsun
  Paraben koruyucu madde olarak etkisi, düşük maliyeti ve doğal seçeneklerden greyfurt tohum özünün etkisizliği parabenin uzun bir süredir yaygınca kullanılmasının nedenleridir. Meme kanserine yakalananların tümörlerinde doku başına 20 nanogram paraben tespit edilmiştir.

 41. İLHAMİ says

  Slm Tüzin hanım, ben bu siteye fazla girmiyorum, ama bana hitaben 4 kasım 2010 da bi not yazmışsınız, yeni dikkatimi çekti, çünkü siteye bugün (27 Temmuz 2011) yeni girdim, sorunuza geçte olsa belki bi faydası olabilir düşüncesiyle yazıyorum.
  Piyasada – marketlerde – aktarlarda genelde üzüm çekirdeği öğütülmüş olarak satılıyor. Tıbben bile kanıtlanmış bir gerçek var, o da öğütülen daneli bitkilerin vitamin, besin değerini kaybettiği. Kendim bile öğütmeden muhafaza ediyorum, tüketeceğim zaman az az öğütüp sıvı bala katarak, azda olsa, ama en az her gün bir tatlı kaşığı tüketiyorum. Kullanmak isteyenlere ben üzüm çekirdeğini vitamin değeri kaybolmasın diye bütün , yani öğütülmemiş olarak gönderiyorum. Ücretine gelince, önce kısa bir örnek vermek istiyorum. SIGARA KULLANAN Bİ KİŞİ GÜNLÜK EN UCUZUNDAN VE 1 PAKET İÇTİĞİNİ DÜŞÜNELİM, AMA 2 PAKETTEN FAZLA BİLE İÇENLER VAR, VE BU KİŞİ AYLIK EN AZ 150 TL İLE 300 TL ARASINDA, VEDE İÇİNDE 4000 den fazla(Dörtbin) ZEHİR BULUNDURAN SIGARAYA BU MİKTARLARDA PARAYI AYIRIR, BU KADAR ŞİFALI VE MUCİZEVİ DOĞAL ŞEYE, ÜSTELİK 100 GRAMI BİR KİŞİYE 1 AY YETER, BU ÜCRETE ÇOK DER, NEYSE FAZLA UZATMIYCAM, SANIRIM UZADI BİRAZ :) 100 gramı 15 TL, YANİ KİLOSU 150 TL, İSTENİLDİĞİNDE BANA ULAŞIP, KARGOYLA GÖNDEREBİLİRİM.(CEP TL 0546 26 46 555) Ben Amasyalıyım, sorduğunuz için yazdım,
  HOŞÇAKALIN,
  ayrıca bu notumu okuyupta kullanmak isteyen herkes bana ulaşabilir.
  ama şunu eklemek istiyorum , yani tekrar hatırlatmak istiyorum. Bunu kendimle ilgili olsun diye sölemiycem, KULLANMAK İSTEDİĞİNİZ ÜZÜM ÇEKİRDEĞİNİ KESİNLİKLE ÖĞÜTÜLMÜŞ OLARAK ALMAYIN, KULLANMAYIN, ÇÜNKÜ RAFLARDA VEDE AKTARLARDA ÖĞÜTLMÜŞ OLARAK SATILAN BU ÜRÜNÜN NE KADAR BEKLEDİĞİNİ ASLA BİLEMEZSİNİZ, ZATEN ÖĞÜTÜLEN ÇEKİRDEKTEN HİÇBİ FAYDA BEKLEMEYİN, TÜKETECEĞİNİZ ZAMAN ÖĞÜTÜP TÜKETİN, HATTA BÜTÜN BİLE TÜKETEBİLİRSİNİZ, TABİİKİ DİŞLERİNİZ SAĞLAM İSE :)
  SAYGILAR, HOŞÇAKALIN.

 42. Cemile says

  Merhaba arkadaşlar üzüm çekirdeği kilcal damara faydalimidir

 43. Gökhan says

  cemile hanım merhaba; kılcar damara faydalı olduğunu duydum ama nekadar doğru bilmiyorum,fakat araştırıp bilgi verebilirim.ayrıca ihtiyacınız varsa istediğiniz kadar yardımcı olurum.hoşcakalın…

 44. esengül says

  fahrettin abi merhaba bende karadenizliyim ve orda yetişen siyah üzüme bayılırım ancak üzüm çekirdeğini ilk defa kullanıcam ve özellikle karadeniz üzümünden olmasını isterim elinizde varsa eger fiyatını söylerseniz sevinirim en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum

 45. üzüm çekirdeği says

  üzüm çekirdeği
  • Güçlü bir antioksidan olarak kalp ve damar sağlığının korunmasında
  • Kemik gelişiminde
  • Kolesterol seviyelerini dengelemede
  • Kansızlık sorunlarında yardımcı ve destektir.
  ürünü .iyva.com/uZuM-cEKiRDEgi_56.html yada hepsiburada.com/liste/search.aspx?sText=naturade adresinden sipariş edebilirsiniz.

 46. tahir kaya says

  üzüm çekirdeği .içinde e vitAminden 50 kat daha fazla anti oksidan içerir-ayrıca içerisinde şeker hastalarının enbüyük sıkıntısı olan damar tahribatını önleyen chrominyum piçolinat vardır- ayrıca kateşin azda olsa quarcestin- prociyanat vardır.fakat üzüm çekirdeği çok çabuk oksidasyona uğrar ve bünyesinde peroksit ihtiva eder. dikkat- kesinlikle pekmez yapan kişilerin üzüm çekirdeği olması lazım şarap sirke yapan yerlerin üzüm çekirdeği yarar yeine zarar verir — çünkü çift taraflı reaksiyona açık bir yapısı vardır ..saygılar tahir

 47. necati says

  dikkat dagınıklıgı na iyi geldiği ispatlanmış
  damar açıyor erkeklerede çoook faydalı
  yani saglıgı düzeltiyor

 48. sevinç says

  benim oğlumda boğaz enfeksiyon sorunu var kullanmaya başlıycam ama bunun için faydası varmıdır.şimdiden teşekkürler

 49. salih süleyman says

  slm sebze ve meyveler reçetesiz tek ……rakipsiz ilaçlardır bunu bilmeliyiz

 50. nurcan says

  merhaba ben yenı aldım kara uzum cekırdegı aldım kullanmaya basladım gercekten goguslerı buyuturmuu

 51. özlem says

  hergün alınımında bır yan etkısı var mıdır yanı bu tür ürünler kür halınde mı kullanılmalıdır uzun vadede negatıf bır etkının olmaması ıçın?

 52. YELİZ says

  Yani işlem görmüş bir üzüm çekirdeğini almaktansa gidin pazardan manavdan taze siyah üzüm alık geçirin blendrdan ve için hem çekirdeği hem suyu taze…En sağlıklı yöntem bu bence

 53. MECNUN says

  Öncelikle merhabalar. Sayın yeliz arkadaşıma bende katılıyorum. Ama üzümü yiyerek içinde ki çekirdekleri parçalayıp da yerseniz pek fark olmaz diyorum. Saygılar.

 54. ismail says

  selamünaleyküm. Arkadaşlar dededen toruna pekmez işi ile uğraşıyoruz….her çeşit üzüm yetiştiririz ve çekirdeğinden mevcut..birtakım yer ve kişilere fazla para ödemenize gerek yok..istediğiniz miktarı söyleyin fiyatı siz belirleyin…sağlık sorunu nedeni ile isteyenlere(güzelleşmek,…….büyütmek vb.hariç)ücretsiz gönderirim.sadece kargo ücretini ödemeniz ve ALLAH RAZI OLSUN demeniz yeterli.0 507 515 7307

 55. ismail says

  irtibat için cepten ulaşınız…bu siteyi tesadüfen buldum.bir daha bulup girer miyim bilmiyorum :))

 56. bekir says

  bekir“ tıp terimlerini fazla anlayamadım ama müthiş bir şey olduğunu daha önce biliyordum

 57. GÜLER says

  SELAM. İSMAİL BEY VERDİGİNİZ TEL. ARADIM KULLANILMADIGINI SÖYLEDİ AVEA. BENDE YAZMAK İSTEDİM YEGENİM HASTA DURUMU VAHİM HEMOFİLİ HASTASI ONA NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ. ÜZÜM ÇEKİRDEGİNİN İŞE YARADIGINI OKUMUŞTUM BANA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER. …
  ŞU ANDA KULLANDIGINIZ TEL BANA MEİLİME YOLLARSANIZ SİZİ ARARIM.

 58. elif says

  yaşlanmayı geciktirici etki gösterme konusunda üzüm çekirdeği oldukça başarılı nutraxn üzünçekirdeği çayını kullanıyorum 1 yemek kaşığı nutraxin üxüm çekirdeği üzerine 1 su bardağı sıcak su ilave edip demliyorum ve günde 3 kere içiyorum

 59. Erdal says

  Biri burada kilosunu 150 lirdan satmaya çalışıyor.El insaf be kardeşim.Dara düşmüş insanları böylesine istismar edenlere fırsat vemeyin.İnanmayın aynı kalite ürünü 25-30 a temin edersiniz.Ben aktarım.
  ” Bizi aldatan bizden değildir.

 60. nuray says

  Beimde sol bacagimda varis var aktarci bana uzum cekirdegi tozunu ve corek otu tozunu yogurda karistirip ye dedi yeni basladim fayda edermi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir