Soğan Suyunun Faydaları

Soğanın Yararları ve Soğan Suyu Faydaları Nelerdir? Alliaceae familyasındaki Allium cinsine ait tüm bitkilerin genel ismi olan soğan (Allium cepa) sağlık açısından oldukça önemli etkilere sahiptir.

Soğan Suyunun Faydaları

• Soğanın sağlığa yararları söz konusu olduğunda, iki madde öne çıkmaktadır: sülfür ve quercetin. Bu elementlerin her biri, vücuttaki serbest radikallerin nötralize edilmesine yardımcı olur ve hücre zarlarını hasarlardan korur. Bir antioksidan olarak quercetin daha az miktarlarda kırmızı şarap ve çayda da bulunmaktadır.
• Kırmızı soğan antosiyanin ve quercetin, beyaz ve sarı soğan ise önemli düzeylerde quercetin içerir. Ancak  beyaz soğandaki quercetin oranı, sarı ve kırmızı soğanlara göre daha azdır. Bu yüzden sarı ve kırmızı soğanı tercih etmek en iyisidir. Bu flavonoid, daha çok dış kabuklarda bulunduğundan, kırmızı soğanı mümkün olduğunca az soymakta fayda vardır. Soğandaki quercetin, bağırsak astarı tarafından yaklaşık 20 dakikada emilir ve kan dolaşımında başka bir çok besinden daha uzun süre kalır, diğer bir çok besinin emilim süresi 20 saate yakındır.

• Soğan oldukça zengin bir frukto-oligosakkarit kaynağıdır. Bu oligamerler, sağlıklı bifidobakterilerin büyümesini teşvik eder ve potansiyel anlamda zararlı olabilecek bakterilerin kolonda üremelerine engel olur.

•  “American Journal of Epidemiology“nin 1996 sayısında araştırmacıların bildirdiklerine göre, Case Western Reserve University School of Medicine’nın uyguladığı bir çalışmaya katılan ve soğan- sarımsak gibi sebzeleri daha fazla tüketen denekler, daha az bağırsak polipi geliştirmektelerdir.

• Araştırmalar düzenli soğan tüketiminin, kolon kanseri riskini büyük ölçüde azaltabileceğini göstermektedir. Dialil disülfit içeriği, kolon ve böbrek kanserlerine karşı baskılayıcı özellikler taşımaktadır. Soğandaki organosülfür içeriği, kimyasal karsinojenler üzerinde, kemopreventif  etkiler sağlar. “Health With Food“a göre, günde yarım soğandaki quercetin, mide kanseri riskini %50 oranında düşürebilir.

•  “Journal of Agricultural and Food Chemistry” bülteninde, yayınlanan 2004 yılına ait bir çalışmada, Cornell University’nden araştırmacılar, sarı ve western cinsi soğanın, kolon kanseri hücrelerine karşı güçlü anti-proliferasyon özellikler gösterdiğini, yine sarı ve taze soğanın karaciğer kanserine karşı aynı özellikleri ortaya koyduğunu bulmuşlardır.

The American Institute of Cancer Research, soğan ve sarımsak gibi sebzelerin içindeki kimyasal bileşiklerin, vücudun, akciğerler, kolon, özafagus ve göğüs gibi bölgerindeki kanser hücrelerinin proliferasyonu durduğu ya da yavaşlattığını belirtmektedir. University of Naples’da 2004 yılında yapılan bir çalışmayı yürüten araştırmacılara göre, soğan ve sarımsakta bulunan sülfür bileşenleri hücreleri kanser geliştirmekten korumaktadır.

• Güney Avrupa nüfusundan, büyük miktarlarda vaka-kontrol çalışma verileri gelmektedir. Çalışmalarda en fazla soğan tüketen katılımcıların arasında, soğan yemeyenlere oranla; oral kavite (ağız boşluğu) ve farenks kanser riskinin %84, özafagus kanser riskinde %88, kolorektal kanser riskinde %56, gırtlak kanser riskinde %83, göğüs kanser riskinde %25, yumurtalık kanser riskinde %73, prostat kanser riskinde %71 ve renal hücre kanser riskinde %38 düşüş gözlenmiştir.

• Kırmızı soğan antosiyanin adlı bir madde içerir. Bir çok çalışma, antosiyaninlerin nöral ve yaşa bağlı eksilmeleri ve bilişsel performansı geliştirmeye katkı sağladığını ve nörodejeneratif rahatsızlıkları önlediğini göstermiştir.

• “Indian Journal of Ophthalmology” bülteninin, Mayıs 2009 sayısında yayınlanan araştırma, soğanın bir çok hayvan modellerinde, katarağın belli tiplerini önlediğini yazmıştır.

• Soğan suyunda bulunan kükürtlü bileşenler bronşial astım krizlerinde olumlu etkiler gösterir. Soğan suyundaki tiyosülfinatların bronşial astım krizlerinde etkili olabileceği yapılan deneysel bir çalışmayla tespit edilmiştir. Bu çalışmada soğan suyunun astım krizlerini tetikleyen bazı bileşenleri baskıladığı saptanmıştır.

• Kuru soğandaki dimethylthiophen grubu ve türevleri ile isofucosterol etkin maddeleri menopoz şikâyetlerinde görülen ateş basmalarına karşı etkilidir. Soğan, yüksek miktarlarda krom içerir. Bu da pozitif hormon dengesini korumaya ve pre-menstrual gerginliği semptomlarına iyi gelmektedir. Krom, hücrelerin insüline doğru yanıt vermelerine yardımcı olan bir moleküldür.

• İsviçre’deki University of Bern tarafından yapılmış bir çalışma, soğanın GPCS peptit içerdiğini ortaya koymuştur. GPCS peptitin kemik mineral ve kalsiyum kaybını önlediği ve soğanı osteoporoza karşı etkili kıldığı belirtilmektedir.

• Soğan, kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağladığıyla bilinen maddeler olan flavonoid bakımından çok zengindir. Soğan, fibrinolitik aktiviteye sahip maddeler içerdiğinden doğal bir pıhtılaşma karşıtı ajandır, trombositin topaklaşmasını önler.

• Trivandrum Medical College’ın başkanı Dr. N. Radhakrishnan ve Dr. K. Madhavan Kutty, 7 yıl süren bir araştırmadan sonra, koroner kalp ve tansiyon hastalıklarından kurtulmak için, kişinin günde 100 gr. soğan tüketmesi gerektiği,  soğanın kalp hastalıkları ve trombozu gidermekte oldukça değerli olduğu  sonucuna varmışlardır. Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu, soğanın damar sertliğinden korunmada etkili olduğunu belirtmiştir.

• Soğan, oral enfeksiyonları ve diş çürümelerini engellemekte de çok yararlıdır. Bu araştırmaya katkısı bulunan Rus doktor BP Tohkin, üç dakika çiğ soğan çiğnemenin, ağızdaki tüm mikropları öldürmekte oldukça etkin olduğu fikrini ileri sürmüştür.

Soğanın Zararları Var mı?

Soğan sadece kullanılacağı zaman soyulmalı ya da küçük parçalara ayrılmalıdır. Çünkü havayla temas etmesi içerdiği yararlı maddelerin kaybına yol açar.

Doğrandıktan 30 dakika sonra, soğan içerisinde bazı ayrışmalar meydana gelir ve bu ayrışma maddeleri hassas bağırsak ve midelerde gaz toplanmasına, mide ekşimesine ve karın ağrılarına neden olur.

Soğan sarımsakla beraber yenmemelidir. Birlikte yenmesi bağırsaklarda mayalanma sonucunda ağrıya neden olur.

Sos içindeki soğanın hazmı zordur.

Hipoglisemi sorunu olanlar soğan kürünü uygulamamalıdır.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. Adnan YEŞİLTAŞ says

  soğan suyunu ne kadar süreyle kullanmak gerekir.
  uzun süre kullanıldığında zararı varmısır.
  saygılarımla

 2. fatma deniz saraç says

  kaç süreyle sogan suyunu kullanmam gerekiyor

 3. gulcan says

  sogan suyunun zayıflamada etkısı ne derece iyi ve ne kadar sure kulanmam gerekır ara vermelımıyımm …..

 4. sezer says

  merhba hocAM alınımda sıvılcelr war webunlar benı okadar rahatsız edıyrkı alatamam hocam lutfen bana yardımcı olun krem gbı seyler kullanmak ıstemıorum dahada kotu olurrrrr dıe korkuyrum lutfennn hocam

 5. serdar says

  merhama hoca bu sogan suyu saçlara yararı neler mekrak ettim meragımı gideremlirmsiniz

 6. fetiye saru says

  Merhaba hocam deride çatlamalar ve kaşınmalar egzama var ne yapabilirim soğanın bir faydası var mıdır..

 7. fetiye saru says

  cevizin faydaları nedir hocam
  soğan kadar yararlı mıdır?

 8. mucellaeslik@hotmail.com says

  ben soğan suyunu kullanıyorum bunu 15 günde bir bir hafta ara vererek uyguluyorum zayıflamak amaçlı başlamıştım fakat sonra kendimdeki şu farklılığı farkettim adet günlerimde daha fazla kanamam oluyor onu fark ettim ayrıca ekmek,pasta vesaire gibi şeyler tüketmediğinizde 15 günde 5-7 kilo verdiriyor ben 78 kilodaydım her 15 günde bir hafta ara verme şartı ile sabah aç karnına gecede yatarken bir bardak içerek şuanda tam 59 kiloya düştüm yalnız tansiyonum çok düşüyor ağzınız kuruyor fazla su tüketme ihtiyacı duyuyorsunuz ama bitkisel vede doğal olduğundan tamamen sağlıklı bir şekilde hem kilo veriyorsunuz hemde vücudunuzu zorlamıyorsunuz rutin yediklerinizede devam edebilirsiniz ben yalnızca ilk başladığımda ekmeğide kesmiştim 7 kilo kaybetmiştim hatta ilk etapta limonda damlatıyordum birkaç damla sonra anemi olduğum için sade içmeye çalıştım arkadaşlar inşallah sizlerede faydası olur ısrarlı bi şekilde yaparsanız gerçektende faydasını görüceksinizdir.Allaha emanet olun sağlığınıza dikkat edin lütfen bu arada Hocam tansiyonum neden çok düşüyor!

 9. ilksen says

  soğan suyunu 15 günde bir sadece sabahları aç karnına kullanıyorum adet düzensizliğine bir fazdası var mı beni bilgilendiriseniz sevinirim…

 10. sevde says

  sogan suyu tabiiönemlidir size göre önemsizdir kesmemde konuşmam ama şimdi konuşuyorum

 11. sevde says

  memleket neresi olursaolsun herkes kendi köyünü bilmeli

 12. zeliha says

  ben zayiflamak istiyorum sogan suyu”la zayiflaya bilirmiyim yas önemlimidir bunun icin her yasta insan yapabilirmi nasil kulannam gerekiyor BIRINIZ CEVAPLAYIN LÜTFEN

 13. tuba says

  meraba hocam emziren anneler soğan kürünü adet kanı gelmesi için içebilir mi lütfen cvp yazın…

 14. dilan says

  bnmde regl düzensizliğim var soğan suyu içtktn sonra düzene giriyomuş öle olduğunu duydum denesem ne kadar işe yarar?? yardmcı olursanz sevinirm…

 15. KESİNLİKLE DENEYİN ÇOK MEMNUNUM says

  soğanın suyuda kendiside sivilceler için çok iyi geliyor.bir soğanı yarıdan kesip sivilcemin üzerinde 10-15dk beklettim.soğanı kaldırdıktan sonra aynaya baktım inanamadm sivilce yok olmuş sadece hafif pembelik kalmış ama o çirkin sarımsı görnm yok olmuştu tavsie edrm arkdşlar !!!

 16. ali says

  sezer enkısa zamanda bir dermatoloğa(cildiye) görün. önce tahlil yaparlar eğer sivilce karaciğerinden kaynaklanıyorsa vucuttaki yağ oranını azaltan haplar verilir . bu haplardan en tehlikelisi ve en faydalısı rouccatane dır. bu hapın yan etkileri çoktur 6 ay kullanacaksın ama 6 ay içinde yüzün dudakların çatlayacak . sen hemen bir dermatolağa danış .. internetten şifa arama faydası yok .. bi de doktor maranki nin doğal bir tavsiyesi var bu yöntemde faydalı ama uzun vadeli değil bir hafta sivelceleri bitiriyo . ondan sonra yine çıkıyor. 1 litre suyun içine soğanı ez soğanda biraz büyük olsun , soğanı ez sabah aksam aç karnına iç . faydalı ama uzun vadeli değil

 17. ali says

  zeliha arkadaşım soğan suyu karaciğerdeki ve vucuttaki yağları azaltıcı etkiye sahiptir. sivilcelere , kansere vb. şeylere faydası var .. yağları azaltıcı etkiye sahip olduğuna göre zayıflatır ama ne kadar onu bilemiyorumm . sen iç çok faydalı

 18. rojin says

  mrb hocam benim rahatsizligim idrar yanmasi idrarr yolu enfeksiyonu ozelikle ay basim yaklasinca ve usutunce cok oluyorr sinir yapiyor maydnoz suyunu bi ara denedim iyi geldi acaba sogan suyunuda denesemmi bir bucuk senelik evliyim doktor yeni evlilikten oluyor dedi ama hala cozum yok:(

 19. tugba says

  mrb soruma cvp veririseniz sevinirim benim iltahabım var ve 2 yıldır evliyim hiç korunmama ragmen çocugum olmuyor sogan suyunun faydası varmıdır.şimdiden teşekkürler

 20. saadet says

  sogan suyu yumurtalik kistlerinede cok iyi geliyor ben 15 gun kullandim agrilarim azaldi sogan suyu ictigime cok memnun oldum

 21. selin says

  merhaba .
  soğanı hiç yemeklerimden eksik etmem. bence gayet faydalıdır. her yemeğe katarım çokta güzel olur. 25 yaşındayım bu güne kadar allah şkr hiç rahatsuzlığımı çıkmadım. ilaç nedir bilmem. bir kere tek doktora gittim oda trafik kazası geçirdim. onun dışında hiç gitmedim başka .grip mi öksürükmü hiç bilmem onları

 22. izmirli says

  arkadaşlar ben sogan suyunu önceden denedim aç karnına için yarım saat sonra yemek yiyin sadece yediklerinize dikkat edin yani biraz azaltın tamamen rejim yapmanıza gerek yok ama bırakınca yani sogan suyunu tekrar alıyorsunuz 15 gün denedim 3 kilo verdim tavsiye ederim şimdi yine başladım

 23. EDA says

  HACOM BEN ZAYIFLAMAK İSTİYORUM SOGAN SUYUNUN NE KADAR FAYDASI VARRR

 24. ayşe says

  slm.hocam ben 2 yıldır evliyim hiç korunmama rağmen hamile kalamıyorum ve yumurtlama gerçekleşmiyor.soğan suyunun faydası olur mu?

 25. hasan akman. says

  Hocam,yüksek tansiyonlu biriyim..soğanla rahatlık hissediyorum..3 renk soğan görüyorum marketlerde;Bembeyaz kabuklu kar gibi ak soğan..2;kıpkırmızı soğan 3;Klasik çarşıda pazarda en çok gördüğümüz soğan..Hocam bunların hangisi yüksek tansiyona ve kalbe daha faydalıdır.?Şimdiden çok teşekkürler.Saygılarımla.

 26. M.Yılmazzdemir says

  Prostat için iyi olsuğunu okusum geceden dinlendirdiğim soğanın posasını alıp ac karnıma birer bardak üç hafta bir hafta ara ver tekrar böylece üç ay devam sonuç aldım diyen var bana bir hafta olsu tık yok hatta daha kötü ama ben devam edeceğim çünki zararsız bir gıda

 27. eda says

  arkadaşlar ben 23 yasındayım ve 69 kılodayım 165 boyum var sogan suyu içtim ama pek faydasını göremedim acaba yanlıs kullanım sklınden dolayımı kaynaklanıyor bu durum anlamadım 78den 59 kıloya düsen arkadas benı biraz daha aydınlatırmısın bu konuda

 28. serdar says

  arkadaslar bu soğan kötü kokoyor içemiyorum baska yolu yok mu bunun

 29. deniz gözlü@ says

  selam arkadaşlar benim bir sorunum var ve ne yapacağımı bilmiyorum ben 4 aydan beri regl olmuyorum gebelik ve kist yok ama ne olduğunuda bilmiyorum birde ben guatr tedavisi görüyorum soğan suyu ne işime yarar ve çok kilo aldım ne yapmallıyım bilginize ihtiyacım var..teşekkürler

 30. deniz gözlü@ says

  evet bencede bende mide sorunu var başka yöntem yok mu

 31. elif says

  sogan suyu gerçekten iştah kesiyo ama ben soğanın suyun hamile kalmak için kullnıyorum eger zayıflamak gerçek isiyosan çörek otu bi tatlı kaşığı her yemekten yarım saat sonra ye gerçekten tok tutcu özelliği var hem bir çok hastalıga iyi geliyo

 32. Tugay Polat says

  ßeyler ßayanlar soğan suyu idrar yollarını açar boğaz intihaplarında yararlıdır diye biliyorum hocam öyle demişti.yapdığınız zman yok yapamadım allah onu diyenin belasını versin demenizi beklemiyorum :D c vitaminin en başında soğan gelmekdedir. portokal felan gelmiyor yani :D umarım yardımcı olmuşumdur.

 33. ayla aydogan says

  merhaba hocam.kızım 2 yaşinda 1 kere boranşit geçırdı tekrar olmasından çok tedırgını sogan suyu kullanmak ıstıyorum nasıl kullanacagımı bılmıyorum yararıda olurmu. şimdıden teşekkürler

 34. gökyüz says

  selam herkese şimdi beni dinleyin menepoza giren bayanlar 21 gün sabah akşam yemekten önce aç karnına soğan kürünü içince gerçekten kanama geliyor ben dnedim ve karnınızda şişkinlik gidiyor ..tarifni de yazayım şimdi soğanın başını koparmadan ama beyaz soğan olcak kabuğunu soymadan 4 de bölünüz daha sonra çeşme suyu olmayacak bir su bardağı yada bir buçuk su bardağı kadar hazır suyu kaynatın kaynadıktan sonra su böldüğünüz soğanı kaynamış syun içine atın ve beraber 5 dakika kaynasın sonra demlenmeye bırakın ocağı kapatın hem soğumuş olur sonra ılıdıktan sonra süzüp bardağa katıp aç karnına içinsabah ve akşamları için hem kolay lavoboya çıklıyor hep adeti düzenliyor gerçekten menopoza giren bayanlar denesin 21 gün

 35. gökyüz says

  soğan suyu bronşite iyi geliyor hem tedavi edilmesse bronşit astıma çevriliyor şimdi sabah akşam soğan suyu kürünü yapın ve akşam uyumadan önce ballı süt içirin gerçekten bronşit diye bişey kalmıyor bunuda denedim

 36. gökyüz says

  guatr tedavi gören ler soğan suyu yerine size bir tarif vercem elma sireksini kaynamış ılık suyu bir bardak ılık suya 2 yemek kaşığı katın elma sirkesi aç karnına sabahları için gerçekten zayıflatıyor isterseniz gogla elma sirkesi yazın ordada yazarr saygılar ……insan bu dünyaya neden gelirkiii offf offf yalan dünyaaa

 37. gökyüz says

  soğan kürünü yanlış uygularsanız faydasını göremessizniz söyleyim doğru kullanım şekli şudur SOĞAN SUYU KÜRÜ TARİFİ ,,,,,bir tane beyaz soğanı yıkayıp kabuğuyla beraber 4 de bölün daha sonra hazır suyu kaynatın su kaynadıktan sonra soğanı içine katın 5 yada 6 dakikada soğanla kaynadıktan sonra kürü demlenmeye bırakın hem soğumuş olur daha sonra ılık olunca süüzün ve bardağa katıp için soğanın başını koparmayın soğanın başında da faydalı zayıflatıcı maddeler var soğanı tümüyle 4 de bölün anladınızmııı aç karnına için ve çeşme suyu olmayacak anladınızmı hazır su olacak allah herkese acil şifalar versin hak etmediğimiz şeyleri yaşatmasın iftiraya uğratmasın cümlemize sağlık şifa versinn

 38. gökyüz says

  yüksek tansiyona kalbe iyi gelen beyaz soğandır

 39. Alanur says

  6 aylık evliyim deniycem bakalım hamile kalacakmiyim

 40. serkan says

  ben ağır depresyon geciren biriyim..sinirsele cevirdi ama soğanı yemeye başladımda bu şikeyetleriim 100/50 azaldıı tavsiyem hergün yiğinn

 41. nesem says

  bende soğan suyu kullanıyorum 2haftadır evet adettimi düzenledi ve yoğunlaştırdı ben zayıflamak için her sabah aç karnına içiyorrum hiç ara vermeden devam ediyorum gerçektende hiç yorgunluk hisetmiyorum ve1 kilo verdim hastslıklardanda çoook uzağımm nasıl içtiğimi söyleyeyim….:her sabah yemeklere kullandığımız soğanı soyup 4de bölüyorum2 su bardağı suyla 15 dk kaynatıyorum kaynadıktan sonra tam 1bardak soğan suyu kalmalı ve içine yarımda limon sıkıyorum ılıyınca aç karnına içiyorum …ama bugünden sonra yatmadan öncede içeceğimm inş. daha çok zayıflarımm…

 42. halil kocataş says

  ben 79 dokuz kiloydum soğan suyunu içmeye karar verdim sabahları 1 bardak içiyorum akşamlarıda 1 bardak içiyorum şimdi 68 kilo ouldum

 43. serhan says

  arkadasım benim de sivilce sorunum var
  yüzümde ve sırtımda özellikle
  aksil tinted 5 diye bi krem var yogurt gibi kıvamı beyaz
  inanılmaz cabuk etkisini gördüm ben
  alnıma iki gun sürdüm 3. gün inan hepsi gitmişti

 44. deniz says

  mrb ben burada yazanların tam tersini yaptım kızım 14 yş ben 32 yş gayet başarılı bir sonuç oldu dahası kızım kalp anjiosuda oldu ben kuru soğanları soydum küçükse 20 veya 25 büyükse 10 soğan yeter bunları düdüklüye koydum üzerine çeşmesuyu künkü su kaynayınca mikrobun m si kalmaz üzerine 6 yada 7 litre su koydum bi 20 veya 30 dk zaten pişince kokusu geliyor pişirdim içinden soğanları hemen çıkardım yoksa su rengi çıkartırsan sarı çıkartmassan bulanık bi renge dönüyor soğanlara tuz karabiber döküp yedim suyunuda aç yada tok farketmez günlük su bardagıyla 4 bardakta içtiğim oldu 5 bardakta neden çok su koydunuz derseniz iki kızım var biri 9 biri 14 onlarda içince o su bize anca yetiyor normal su ihtiyacı olunca onu içince gerek kalmıyor soğanları ben sevdiğimden yiyorum istemeyen atsın zayıflamaya ait deyil sadece suyu zayıflamada hatta kızıma diyet veriyorlar yapamıyoruz ben bunu yapınca 5 kilo verdi kızım hacettepe ank dr lütfen şu tarifi bi yazın ne çörek börekten vaz geçebiliyoruz nede zayıflayabiliyoruz demişlerdi biz buğün ailecek başladık eşim hariç erkeklere gel soğan suyu iç zayıfla diyeceksin oda içecek ölür yine içmez:))))

 45. kakız says

  selam arkadaşlar ben 1 yıldır evliyim korunmagım halde bebeyim olmuyor bende denemek istiyorum anlamadım tekşey soğanlar soyulacakmı yada soyulmayacakmı yardımcı olun lütveeeeeeeeeeennn

 46. nurten ali says

  gebe bayanın içmesi düşük yapmasına sebep olurmu

 47. tülay says

  bu sogan suyu sıvılce lekelerını gecırıomu ole dıolar

 48. kayhan says

  evet soğan suyunun faydaları saymakla bitmiyor bi çok kez gerek saracoğlu ve maranki hocalarımızdan duydum ve bende içmeye başladım sabah aç karna bence gerçek şuki hormonsuz olan bütün meyva sebze vs hepsi bir şifa kaynağıdır ALLAH sağlık arıyan bütün kullarının yardımcısı olsun ama şunu da unutmamak lazım bazen bir musibet bin nasihatten iyidir….

 49. sevde says

  bende deniyorum ama daha etki görmedim düzenlemedi yani..

 50. gülşen says

  merhabalar benim bi düşüğüm oldu ondan sonra 3 ay hamile kalamadım soğan suyu iyi gelir mi ve eğer bişey varsa bebeğime zarar verir mi acil cevap ne olur

 51. tuğba says

  gülşencim soğan suyu ii gelir.15 gün kullanıp daha sora incir kürünü kullanacaksın bu kolay hamile kalmak içindir.

 52. gül says

  @tuğba: sogan suyunu sürekli içiyorum ama çocugum olsun diye acaba faydasını görürmüyüm birde bende hormon bozuklugu var onada faydası olurmı

 53. gül says

  ne olur hemen cvp atın incir kürünü nasıl kullanmak lazım ne olur hemen yanıtlayın

 54. gül says

  slm bende de siyah nokta çok var ne yapacağımı bilmiyorum soğan suyu iiii gelirmi bi yandan kullanmak istiyorum bi yandan da kullanmaya korkuyorum lütfen denemiş olanlar bi cevap gönderir misiniz msn mevsimsiz-kar-47@hotmail.com bekliyorum

 55. BAŞAK says

  Kilo vermek amacı ile içen arkadaşlar…. Süre olarak neyi dikkate aldınız?

 56. gülay says

  öncelikle bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.annemin 4*4 ve 4*5 büyüklüğünde miyomu olduğu ve hemen ameliyat olması gerektiği söylendi. bu soğan kürü bu büyüklükteki miyomları da eritir mi ?

 57. mehmet says

  geçen sene varikosal ameliyatı oldum ve bana dediler ameliyat olucağına soğanın suyunu içseydin iyi olurdun dediler doğrumudur

 58. nesrin says

  soğan kürünü kaç gün yapmalıyız 21 gün diye biliyorum doğrumu

 59. samet says

  miğdem ağrıyo midemde şişkinlik var böğürlerim ağryor soğanı pişirsem suyunu içsem faydasını görürmüyüm

 60. emre_iSTANBUL says

  mrb arkadaslar ..
  sımdı konu baslıgı ve konu ıle ılgılı soru ve de cevapları okuyorum ….rastgele gıurmıs oldugum bu sıtede sızlerle bırsey paylasmalk ıstıyorum …
  ben su an 28 yasındayım …ben ve bızlker bu yastakı nesıl genel koy cocukları yanı kırsalda dogupta yokluk ıcınde olan kısıler . yemek menulerı sıtandarttı ozamanlar neydı .ekmek arası domates ve sogan …)
  ben kendımı bıldım bılelı sogan yerım Abartmadan soluyorum sızlere cocuklugumdan berı ekmek arası sogan domates ..ozamanlarda yoksul ve fakırdık …en lezzetlı ve ucuz menu oydu ozamanlar…
  gelım sadede uzatmım fazla …ozamanlardan kalan bu sogan yeme alıskanlıgı hala devam eder .ben su an yemek yanında sogan olmazsa yemnek yıyemem .buna sabah kahvaltısıda dahıl …
  işin kısası faydalı oldugu ıcınmı yıyordum hayır yokluktan ama sımdıde alıskanlıktan yıoyorum ..!
  FAYDASINA GELINCE ..BEN BU YASIMA KADAR DOKTOR YUZU GORMEDIM (sunnetçi hariç )) NE GRIP NE NEZLE NE AGRI NE BASKA BIRSEY YUKARIDA BELIRTILEN SOGANIN YARARLARI BOLUMUNDEKI HUSUSLAr BENDE MEVCUT .SIZLERE TAVSIYEM BIRAKIN SUYUNU MUYUNU ORASINI BURASINI . !
  ALIN BIR BAŞ SOĞAN YANINADA ALIN BIUR KURU FASULYE . SOGANI GUZEL DILIMLEYIN .UZERINE YAĞI GEZDIRIN AZDA ICERISINE PUL BIBER KATTINIZMI NE HASTALIK NE İŞTAHSIZLIK NE SIVILCE NE MENEPOZ NEDE KALEYE GOL ATMAKTA SIKINTRI CEKMEZSSINIZ ..
  GORUZMEK DILEGIYLE ….PAİ PAİ

 61. hayat says

  bende pcos var ve 3 gündür soğanı 4 e bölüp kabuğuyla 5 dakika kaynatıp ılıtarak sabah akşam aç olarak içiyorum.yazıyı okuduktan sonra şimdi içime bir şüphe düştü ısıyla içeriğindeki yararlı maddeler kayba uğruyorsa içmemin bir mantığı yok mu yani :(

 62. hayat says

  arkadaşlar yine ben yazmak istedim çünkü geçen ay 28 temmuzda bu siteye yazmıştım.bu ay hamileyim hemde 4 haftalık.. :) soğan kürünün faydalarını gördüm yani isteyen herkese rabbim nasip etsin inşallah…

 63. türkan says

  arkadaşlar benim iki tane büyük kistim vardı yumurtalıkta hemde gelişen bir kistti ilaçları kullanmaya başladım ilk etapta ilaçla bile eirmedi kistler sonra ilaca devam ettim ve sabah akşam aç karnına soğan kaynatıp içtim çok faydasını gördüm herkesede tavsiye ederim.

 64. Azime BARAN says

  soğan gerçektende çok yararlı bir besin bütün yorumlarımda dile getirdim ve diel getirmekten bıkmıycam bi sebze allah öyle büyükki bize faydasız hiç bi canlı yada besin vermeiş alah biliyo ki benim çok önemli bi sorunum vardı doktorun verdi ilacı kullandım 1hafta geçti ama tedaviye cevap gelmedi dün akşam ve bu sabah soğanı kaynatıp suyunu içtim şu an sorunum çözüldü bundan sonra doktora gitmem artık alaha hamd olsun bize birbirinden güzel ve yararlı besin yaratmış hekeze tavsiye ederim gerçektende soğan yumurtalıklara çok faydalı benim adet gecikmem bu gün son buldu bu uygulamayı 15 gün yapcam ve her gün özel macunumu yapıp yiycem soğan suyu bal ve biraz su çok yararlı bi besin şifa yani çok konuştum iyi günler dilerim

 65. aslı says

  ben de myom ve mantar görüldü kanamalarım sürekli geliyo doktor agnucaston die bi ilaç verdi 5 gün sonra kanamalarım tekrar geliyo düzelmedi.. soğan kürüyle düzelebileceğini söylediler bilgilendirebilir misiniz..hic bi doktor kesin bi şey söylemiyo sanki üzerimde ilaç deniyolar :( artık düzelmesini istiyorum…acil soğan kürüyle ilgili bilgilendirebilir misiniz:..

 66. süheyla Gül says

  Bir baş soğanı kabuğuyla yıkayın elinizle kırın ve yarım litre suda kaynatın ılık ılık için 21 gün devam edin sonra görüşünüzü yazın. Ben sürekli yapıyorum ve adet düzensizliğim ve iltihap olayı bitti.

 67. emrah says

  arkadaslar sogan 5 adet sogan suyunu sıkıp 1 kg bal ile güzelce sogan suyunu karıştırın bu karışımı 24 saat bekletin sonra düzenli olarak 1 hafta boyunca sabah aç karnına 2 kaşık ve yatarken 1 kaşık yiyin ama üzerine sakın 1 saat kadar su içmeyin grip nezle öksürük astım vız gelir bişeyciğiniz kalmaz deneyin bana da dua edin geçmiş olsun

 68. baris says

  sevgilim 5 gundur ozellikle aksamlari cok oksuruyor kuru bir oksuruk.. ne yapmamiz gerekiyor.. iyi geceler

 69. neslihan says

  MERHABA ARKADAŞALAR; BEN ŞİMDİ 1 BAŞ SOĞANI RENDELEDİM SUYUNU SÜÜZP İÇİNE DE BİR MİKTAR BAL KARŞTRDIM ARKADAŞIM FARANJİT OLMUŞ ONA İÇİRDM İNŞALLAH İİYİ GELİR VARSA BAŞKA BİLDİĞİNZ KARIŞMLAR YAZIN LÜTFENN….

 70. Jet Ali says

  KURU SOĞAN SUYU SİVİLCELERE BİRE BİR.BİR ARA TÜM VÜCUDUMU SİVİLCE SARDI. LOKUM DUYDUM YAPTIM KISMEN İYİ GELDİ AMA olmadı. Antiseptik solisyon sürdüm yemedi. Sonra soğan suyu okudum.Resmek kökünü kuruttu. Ayrıca cildi adeta kusursuz yapıyor.Ciltteki ben benzeri sivilce gibi çıkıntıların da kökünü kurutuyor.Bu sıralar yüzüme her gün sürüyorum. Soğanı rendeleyin püreyi sıkın çıkan suyu yüzünüze sürün. Gece sürün sabaha kadar kalsın. Yüzünüzün nasıl kusursuz olduğunu göreceksiniz. Tüm vücut içinde geçerli. En etkili en ucuz çözüm. Senede 1 ay tüm vücudunuza sağan suyu sürün,sivilce ve cilt lekesi benzeri şeyler çıkarsa gelin yüzüme tükürün. Şuan kullanıyorum resmen senelerdin olan benin sivilceli halinin bile kökü kurudu.Çıkıntı % de 90 gitti. Ameliyat düşünüyordum gerek kalmadı. Patates suyu da mideye çok iyi geliyor ülser mikrobunu öldürüyormuş?Ülser bende yok ama yaptım. Japonlar niye sağlıklı ?Her şeyi çiğ tüketiyorlar da ondan. Her şeyin suyunu sıkın için. Havuç,soğan,sarımsak,ısırganı bile yıkamadan tüyleri gitmesin diye çamuru ile tüketiyorum. Örneğin damar otunu çiğ yemek kanseri iyileştiriyormuş.Ben hiç hasta değilim.Ama gelecekte de olmamak için şifalı bitkilerin tamamını çiğ tüketiyorum. ısırgan hariç hepsini yıkıyorum.Ama ısırganın şifası zehirli iğnelerinde.Yıkayınca iğneleri gideceği için, ısırganı yıkamadan çamuru ile yiyin. Diğer her şeyin ayrı ayrı suyunu çıkarın için,çiğ yiyin. Ama karıştırmayın 21 er gün hepsini sıra ile tüketin. Vücut dinlensin diye sadece KASIM VE ARALIK aylarında hiçbir şey kullanmayın. Diğer günler aylar hep meyve suyu içmek ile geçsin. Sebze suyu içmek ile geçsin. Hasta olma ihtimalinin sıfıra yaklaşır.Azrail bile sebep bulmak ta zorlanır. jetali.com

 71. bayram says

  selam arkadaslar soğanın faydalarını duydukca sımdı gece gece ıstahım kabardı arada bı yerım kuru sogan oyle ekmekle bı…neyse konuya gelıyım ya benımde acayıp sıvılcelerım war sıvılceler artık yara oldu ya :D 15 gun felan oldu aksam sogan suda bırakıorum sabah veya oglen cıkan suyunu ıcıorum suan az cok bıse yok ama 1 ay felan yapıyım denıyım..ama suyunu yuzume surmedım hıc denıcdm yarın sabaha kadar kalsın bkalım ıns etkısını gorurum ya :D keske boy uzamasınada yardımcı olsa :D

 72. ayşe says

  bazı sayfalarda zayıflattığını duymuştum soğanın ama iştah açıyomuş….kadın hastaluklarına birebirmiş benim 5.günüm 10 daha içeceğim uzmanlar 15 günden fazla içmeyim diyor herkese duyrulur

 73. sinem says

  slm arkadaşlar bende malesef pkoluyum soğan suyunu bi kaçgündür içiyorum her sabah aç karnına kaynatıp ılıtıp içiyorum. 4 gün oldu içeli ve 4 gündür sağ kasığımda bi ağrı var adet düzensizliğim için içmeye başladım bide tabi bebk isitiyorum ona da faydası olur mu bilmiyorum sağ kasığımdaki ağrı ne olabilir bilen biri varsa yazsın lütfenn tşk..

 74. melis says

  Slm arkadaslar bende sogan kurunu uyguladm sivilcilerim
  icin bir adet sogani suyun icine biraktm ve her sabah ictim
  ve allaha sukur butun sivilcelerim kayboldu ama bu kuru
  1ay boyunca en az uygulamak lazim tv de pr saracoglu
  soulemisti :)

 75. Gamze says

  Slm arkadaşlar öncellikle soğandan bahsetmek istiyorum gerçekten çok faydalı bir arkadaşım çocuk istiyordu soğanı kaynatıp suyunu içti iki ay hamile kaldı benimde çocuğum olmuyor üç senedir evliyim ama çocuğum yok herseyide denedim yine olmadı bide çok kötü adet sancısı çekiyorum lütfen bildiğiniz bi şey varsa yazın bekliyorum.

 76. dilek says

  sogan suyu kist yapıyor arkadaslar cok ıyı bır doktor sayesınde ogrendım ve bıraktım ıcmeyı kist yapmıs

 77. senem says

  gamze ‘ye
  doktora görün rahim duvarında et beni pomip olabilir onların temizlenmesi gerekir diye duydum.allah şifa versin iyi doktorlara muayne ol baktır.

 78. aydan says

  arkadaslar bende denedım 1 hafta boyunca her aksam bır bardak kaynattım suyunu ıctım gercekten ıdrar yollarına cok etkısını gordum bır nevı ıcımızde porcoz gorevı goruyor onerıyorum mutlka deneyınnn

 79. GULNAR says

  HER KESE SALAM. MENDE SOGAN SUYUNU 5 GUN ICDIM. HELEKI XEYRININ NE OLDUGUNUI BILMIREM. BIR DE BILMEK ISTERDIM KI, DOGURDANDAMI KIST EMELE GETIRIR?

 80. Optimus prime says

  Yahu, ben saraçoğlu’nun sitesinden okuyup 20 gün kaynatıp içtim.Böbreklerimde kist var iyi gelirdiye.Ne yani şimdi kistlerimi mi büyüttü bu kür?Wallah billaha saraçoğlundan davacı olurum.Gidip ölçtüreceğim.

 81. nurgul says

  slm kizlar bende de pkos var evlendikten sonra ogrendim
  bu sogan küründen sifa bulan varmi kistleri temizliyor mu?
  Lütfen bilgisi olan var mi ?

 82. _şÜhEdA_ says

  Soğan suyunu kaynatıp içenler bu uygulamayı 15 günden fazla uygulamazlarsa, çok kötü bi etkisi olmaz diye biliyorum; ben de bugün içmeye başladım çünkü bebek düşünüyorum inşallah faydası olur :) :) :)

 83. isminiz... says

  insaallah arkadasım ben de bebek dusunuyorum ben de bugun baslacagım doktorum ılac fayda etmeyınce soganı onerdı ama hangı sogan oldugundan emın degılım normal kırmızı sogan mı

 84. sena says

  sogan herderde devadır bence çocugu olmayanların 1 rinci ilacı SOGANDIR…… (: (:

 85. Ahmet says

  İyi günler soğan zayıflamaya iyi gelirmi teşekürler

 86. selma says

  arkadaslar böbrek kisriyle alakalı bir calısması yoktur ama kis fala yapmaz artı kisti yok eder yani polikislik over ve miyomlar icin cok etkili..bu yolla hamile kalan cok tanıdıgım var adetten 15 gün önce sabah ve aksam ya da ögle aksam uygulayacaksınız.yemeklerden 10 dk önce ya da yemeklerden 2 saat sonra..o kis yapan arkadas nersinde uydurdu bilememde dogrusu budur..

 87. derya says

  ben bu soğan suyunu 15 gün yumurta ksitim için denedimdi ve işe yaradı ama o kisten dolayı oluşan hormon bozukluğu yüzünde tüylenme oldu bunun içinde aslan pençesi bitkisini kullanıyorum

 88. REFİK says

  BU BAHSETTİĞİNİZ ŞEY NASIL HAZIRLANIYOR. YANİ BİR ÖLÇÜSÜ FALAN YOK MU?

 89. yasemin says

  ARKADAŞLAR BENİM YUMURTA KİSTİM VARDI 5 AY BOYUNCA DOKTORA GİTTİM AMA Bİ TEDAVİ ÖNERMEDİLER BENDE SOĞAN SUYU İÇTİM SABAH VE AKŞAM 1 AY GEÇMEDEN HAMİLE KALDIM

 90. Deniz says

  Ben cok ciddi adet sancilari cekiyordum vede doktoruma gore hamile kalmam mucize idi miyomlarim cok buyuktu. 15 gun kullandim hamile kaldim. Ancak 2 ay sonra dusuk yaptim malesef sonra gene kullanmaya basladim 15 gun sonunda gene hamile kaldim. Su an kizim 2 yasinda . Kesinlikle olumsuznbir olayi yok uyduranlara inanmayin.

 91. Nurcan says

  Slm arkadaşlar. Bende 1 yıllık evliyim çocuk istiyorum.ne denediysem olmadı. Çevremden soğan suyunu çok duydum. Yapanlar hamile kaldı. Adet gördükten sonra denicem ama nasıl hazırlandığını bilmiyrm bilen varsa söylesin lütfen.

 92. elif says

  KAYNAMIS SUYUN ICINE SOGANI ATIN 4 DK KAYNATIN ILIK

  OLUNCADA İÇİN 5 DK FAZLA KAYNAMICAK

 93. gönül says

  çocuğum olmadan önce çikolata kistim vardı.tedavi görürken hamile kaldım ve normal doğum yaparsam geçeceği söylendi ama maalesef geçmedi.oğlum 2 yaşındayken rahatsızlandım ve doktora gitti ve doktor hemen ameliyata aldı çünki ovar kitine çevirmiş ve 9 cm olmuştu.ameliyat olduktan sonra 3 ay aralıklarla doktora gittim ve yine tekrarladığı için doğum kontrol hapı verdi ama ben kullanmadım.3 ay önce 4 cm ti soğan suyunu içtim 15 gün aralıklarla ve 3 ay sonra gittiğimde sadece 2 m olduğunu öğrendim soğan suyu çok işe yarıyor.

 94. yardim sever says

  merhaba.ben sogan suyu diyetine basladim.3haftadir iciyorum 3kilo verdim.kadi meyve suyu sikacakda soganin suyunu elde eddikden sonra 2parmak kadar bir su bardagina ,üzerine yarim limon ve geri kalanina ilik su.her yemekdn önce icyrm.

 95. sevinc says

  slm bende 4 santim kist vardı 2 ye düştü yumurtalıklarımda onun için memnunum ama alışamadım limon sıkıp içiyorum midem almıyor yoksa

 96. sevimli says

  hamile kalmak isteyipte iltahaptan dolayı kalamıyorsanız günde 1 sogan kırmızı olacak 2 bardaklık suda kaynatıp için birebir 1 ay içerisinde hamile kalma olasılığı artmış olacaktır bende denedim oldu şükürr

 97. hacer says

  ben sarı soğan suyunu kaynatıp içiyorum daha dişe dolgun bir faydasını görmedim ne yapayım bu kistlere

 98. Ckilot says

  32 yaşındayım.Benimde ameliyat sonrası tekrarlayan 6 cmlik çikolata kistim sogan kürüyle 3cm e düştü.bir arkadaşımın ki tamamen yokoldu.o yüzden kesinlikle inanarak kahverengi sogan kürünü tavsiye ediyorum.şu an içiyorum.sonucu sizinle paylaşırım önümüzdeki zamanlarda.sağlıkla kalın sevgili bayanlar.

 99. süreyya says

  benim babam her soğuk aldığında soğanın suyunu çıkarır içerdi o 2 haftada zor iyileşen babam 2 günde iyileşirdi ben anlamazdım bunu niye yaptığını ama şimdi daha iyi anlıyorum

 100. süreyya says

  soğanın suyunu sıkın ve için 4, 5, saat aralıkla için soğuk algınlığına bire bir

 101. özgül says

  slm arkadaşlar benim sol tüpüm tıkalı 2 yıldır hamile kalamıyorum bir haftadır kahverengi sogon kürü içmeye başladım inşallah faydasını görürmüyüm cvp

 102. suliko says

  bende sogan kuru denedim.5sm over kistim vardi. 1ay ictim kist gitti ve yumurtaliklarim cok guzel gelisdi. insallah bende bu ay hamile kala bilirim

 103. Aliye says

  slm arkadaslar,ben 41 yasindayim,bir turlu hamile kalamiyorum vede cok sanci cekiyorum adet’ten once ve adet zamani,doktoruma gore dogum sancisiyla ayni sancilarim,kist var 4 defa ameliyat oldum bir turlu bitmiyor,hep geliyor tekrar,sogan iyiymis deniliyor ama hangi sogan anlayamadimki bir turlu?????????? cvp verirseniz cok sevinirim arkadaslar,hersey gonlunuzce olsun INSALLAH

 104. RABİA says

  merhaba ben zayıflatma etkisini bilmiyorum ama regl düzensizliğine birebir. 1aydır regl olamıyordum doktorum 5cm kist olduğunu söyledi ve soğan kürüne başladım daha ikinci günde regl oldum tavsiye ederimm mutlaka deneyin mor yada kırmızı soğan dediğimiz soğan degil kahverengi soğanı dörde bölüp 5 dakika kaynattım olabildiğince sıcak ve aç karnına bir sabah bir de öğleden sonra içtim faydası oldu devam edeceğim ayrıca cilde saçlara gribe daha bir çok şeye faydası varmış kistimi de yok etmek üzere ne diyim doğal antibiyotik hepinize sevgiler……

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir