Karabaş Otunun Faydaları

Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir? Latince ismi Lavandula stoechas olan karabaş otu ballıbabagiller familyasındandır. Mavi ve mor çiçekli bir bitki olan karabaşotu ülkemizin birçok yerinde yetişir.

Karabaş Otunun Yararları Nelerdir ?

• Kansere karşı koruyucudur. Beyin, pankreas, prostat, bağırsak ve meme kanserinde tümörün büyümesini engelleyici etkisi olduğu belirtiliyor.

• İçinde bulunan geraniol maddesi kansere karşı koruyucu ve de tümörü yok edici özellik taşımaktadır.

• Kan dolaşımını düzenler. Kanı sulandırıcı ve damar genişletici özelliği içerdiği rosmarinik asit ‘ten kaynaklanır.

• Karabaş otunda bulunan cineole maddesi alerji önleyici, mikrop kırıcı, sakinleştirci ve  tansiyon düşürücü etkilere sahiptir.

• Ağrı kesici etkisi vardır. Sinirsel kaynaklı baş ağrılarında yararlıdır.

• Uykusuzluk ve yüksek tansiyon için faydalıdır.

• Antiseptik özelliği vardır.

• Balgam söktürücüdür.

• Mide-bağırsak sancılarında rahatlatıcıdır.

• Egzama yaralarında etkilidir.

• İdrar yolu enfeksiyonlarında kullanılması karabaş otu yararları arasındadır.

• Karabaş otu sigara bırakmak isteyenlerin de yardımcısıdır.

• 5 gr. karabaş otu bir su bardağı suda 3 dakika kaynatıldıktan sonra sıcakken süzülür. Sigara
içme gereksinimi duyulduğunda bir yudum içilmesi sigaraya olan isteği önler.

Karabaş otu nasıl kullanılır? Çay ve  yağ şeklinde kullanılmaktadır. Karabaş yağı yara gibi sorunlarda dışardan kullanılır.

Karabaş çayı için ; 1 tatlı kaşığı bitki 1 su bardağı suyla  3 kadar dakika kadar kaynatılarak hazırlanır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Karabaş Otunun Faydaları” üzerine 33 yorum

 1. bagsur rahatsızlıgım var ıyı gelermı acaba

 2. ayrıca karabaş otu regl dnemindede kullanılırsa ağrı gidericidir arkadaşlar

 3. ben bişey istiyorum karabaş otu gögüsü bütüyormu ögrenmek istiyorum

 4. karabaş otunu bugün babam kullanmaya başladı onda damar tıkanıklıgından dollayı kesikleri mevcut rahatladıgını ve agrısının olmadıgını yaralarında uyusukluk hissettigini söylüyor acaba bi yan etkisi felan mevcutmudur.

 5. ben karabaş otunu keşfedeli bi yıl oldu ve denedim faydasınıda gördüm.ben 7 yıldır böbreklerimden rahatsızdım sürekli taş ve kum döküyor aşırı agrı sancı ve kanmalarım oluyodu.dokdora gitsemde geçmiyor sürekli devam ediyodu.geçen kış 4 ay boyunca karabaş otunu çay gibi demledim ve içtim aklıma geldikçe bardaga doldurup katıp içtim ve 4 ay sonra dokdoruma gittiğimde dokdorun şu sözü ile karşılaştım.senin böbreklerinde ne taş nede kum var senin böbreklerin normal insanların böbreklerinden dahi daha temiz ve saglıklı dedi..çok şükür hamdolsunki rahatladım ve kurtuldum ama ben karabaş otunu halan içerim hertürlü faydası var herkesede tavsiye ederim..saglıklı günler…

 6. ben bu ota yeni başladım fakat çok sevdim dosta düşmana tavsıye edeceğim burnum sureklı tıkalıydı şimdi ise rahat nefes alıyorum ve kendımı daha zınde hıssedıyorum sıgarayı da bırakabılırsem ne ala…

 7. @cengiz: mesaneküçülmesini bilmiyorum ama id. yol. enfeksiyonuna iyi geliyor ayrıva mayadnozu kaynatıp içmekte işe yarıyor.

 8. karabaş otunun mesane küçlmesi ve idrar yolu enfeksyonuna faydasaı var mı bilen ne olur söylesin 8 seneden beri bu acıyı çekiyorum

 9. ben 1.5 aydır kullanıyorum sigarayı bıraktım . ve sakinleştirici özelliği de var ben memnunun ve hala kullanıyorum

 10. bendaha çok karabaş otunun omurilik felçlileri üzerinde negibi bir etkisinin ldugunu merak ediyorum çünkü butür hastaların bünyeleri her ilkaç veya her bitki çayını kaldımıyor butür hastslarda olmasa olmaz gib bazı hastalıklar kazadan sonra ortaya çıkıyor idrar yolları enfeksiyonu mesane küçülmesi mide barsak rahatsızlıkları karabaş otunun bu hastalara ne gibi etkılerı vardır bilenler yardımcı olursa sevinim simdiden teşekürler

 11. ben 18 yıldır bit gilerle ugraşıyorum her türlü hastalıga ilacyaptım yüzde 90 faydasını hastalarım gördü ilaclarımdan 7 tane cocuk olanlar var yardımcı oluruz

 12. sayın anıl aslan, babanız hangı aralıklarla ıcerek bu ılletten kurtuldu,lutfen yazsanız.

 13. merhaba sevgılı dostlar, cinsel yönden erkeklere zararı varmı, lutfen ciddi cevap beklıyorum.saygılar

 14. Suyunu kaynatarak sürahiye süzerek koydum her sabah aç karına orta boy bır su bardağı ile bir yıla yakın içtim Başımda hiçbir ağırı kalmadı, böbreklerimde taş oluşuyordu o muzdaripten kurtuldum vucudum cok dinginleşti daha bir gençleşti,1 şubat 2010 da da sigarayı bıraktım hiç aramıyorm şekerim kollestrolum sigarayı bırakıncaya kadar çok güzeldi sigara ile beraber karabaş otu suyunuda içmeyi bırakınca çok yemek yemekten ötürü kan değerlerim biraz değişti onuda perhizle düzelttim şimdi çok iyiyim 61 yaşıma girdim.

 15. böbrek hastasıyım taş düşürmeye çalışıorum bi kaç kişiden karabaş otunu duydum taşı tuz qibi parçaladıqını söylediler acaba doqrumu bi bilqisi olan var mı ?

 16. gercekten sigarayı bıraktırırmı bilemem ama sakinleştirici özelliği var

 17. ben yeni başladım şeker kolanayım ı teşekürler

 18. Cok_qüzel_deneyin_babam_denedi_sigarayı_bıraktı__SİZDE_DENEYİN_

Yorum yapın

css.php