Arı Poleni Faydaları

Arı poleni 96 çeşitten daha fazla besini kapsar ve bu besinlerin her biri, insan yaşamını desteklemek için gereklidir. Arı poleninin %40’ı proteinden oluşur ve yaklaşık olarak tamamı herhangi bir bozulmaya uğramadan ya vücudumuz ya da metabolizma tarafından kullanılabilir durumdadır.

Çiçeklerin cinsiyet hücresi olan polen, organizmanın canlı tutulmasında ve dengeli beslenmede vücut için gerekli maddeleri içeren bir besindir. Polen bileşiminin yarısı polisakaritlerden oluşur; ayrıca vitaminler, yağ ve lipitler, proteinler ve amino asitler de içerir. Poleninin  antioksidan etkisi yapısındaki fenolik asitler, flavonoitler ve karotenoitlerden kaynaklanır. Polenin kimyasal yapısı, rengi, tadı ve kokusu bitki türüne göre farklılık gösterir. Genellikle sarı renkli olup siyah, mor, pembe renkli polenler de mevcuttur.

Arı Ürünleri ve Polen

• Arı ürünleri olarak bilinen propolis bal, polen, arı sütü, arı zehiri gibi ürünlerle hastalıkların iyileştirilmesi yönündeki çalışmalar apiterapi olarak bilinmektedir. Arı ürünleri tedavisi anlamına gelen apiterapi ile hastalılıkların iyileştirilmesi ve sağlığın korunması amaçlanır.

• Özellikle japonya gibi uzakdoğu ülkeleri başta olma üzere bugün bir çok ülkede apiterapi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Son yıllarda hastalıkları arı ürünleri ile tedavi eden apiterapi merkezleri hızla artmaya başlamıştır.

• Arı poleninin faydaları bin yılı aşkın bir süreden beri bilinmektedir. Çinlilerin geleneksel bitkisel ilaçlarının temeli olan arı poleni, son yıllarda da batılı hekimler arasında büyük çapta saygı duyulan bir öğreti olmuştur.

• Arı poleni 22 çeşit amino asit, C vitamini, B-kompleks ve folik asit, doymamış yağ asitleri, enzimler ve karotinle, günümüze kadar hemen hemen hepsi keşfedilmiş olan ana anti oksidanları içerir. Arı poleni zaman zaman “en mükemmel besin” olarak da anılır.

• Bunlara ilaveten, arı poleninin, kendi başına bir varlık gösteremeyen, fakat sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyulan ve çok gerekli olan bir miktar eser elementlerle vücudumuza sağladığı faydalar da vardır. Bu belli başlı elementler ise demir, çinko, manganez, bakır, kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi sağlığa faydası ispatlanmış olan tüm minerallerdir.

• Bilim adamları boş yere sentetik arı polenini üretmeye çalıştılar. Her ne kadar sentetik arı poleni görünüşte doğal arı polenine benzemekteyse de, bilim adamlarının bunu işçi arılara aşılayarak denemeler yapmaları sonucunda, arılar bir hafta gibi bir sürede ölmüşlerdir.

Günde alınacak 35 gr. Arı poleninin insan vücudunun yaşam savasında gerek duyduğu tüm besinleri içerdiği çoğu hekim ve besin uzmanları tarafından kabul edilip önerilmektedir. Çünkü arı poleni vücudun gerek duyduğu bütün bilinen besinleri içermektedir. İdeal beslenme şartlarından uzak kaldığınızda vücudunuzda oluşacak çatlakları doldurmak amacıyla tavsiye edilebilecek en iyi sağlık ürünü arı poleni olacaktır. Aslında, arı poleni ürünleri, açlığa maruz kalmış bölgelerde yaşayan insanlara beslenmelerinde destek olmak üzere sık sık kullanılan bir üründür.

Bu kadar apaçık sonuçların yanı sıra, arı poleninin sağlık üzerinde kendine has etkileri vardır.

Polenin Faydaları

· Arı poleninin bağışıklık sisteminize yararları vardır. Arı poleninde proteinler, mono ve doymamış yağlar, B, C, D, E vitaminleri, beta karoten, kalsiyum, magnezyum, selenyum, nükleik asit, lektin, sistein maddeleri bulunmakta olup bunların hepsinin bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirdiği ispatlanmıştır.

·  Arı poleni antiviral, antimikrobik, antifungal, hepatoprotektif, anti-inflamatuar ve antikanser immünostimülasyon gibi bir dizi etki gösterir.

· Dr. Nicolai Tsitsin, Kafkasya bölgesinde yaşayan insanların uzun ömre sahip olmalarının nedeninin bal ve arı poleni kullanmaları olduğunu söyler. Alman Dr. G. Liebold’a göre arı poleni zihinsel ve fiziksel kapasitenin artmasını sağlar, kardiyovasküler ve solunum sistemlerini güçlendirici etksi gösterir. Rus bilim adamları D. G. Chebotarev ve Prof. N. Mankovsky, arı poleninin hücre yenilenmesini uyardığını belirtir. Avusturya’lı Dr. Peter Hernuss, radyasyonun etkilerini araştırdığı 25 kadının bir kısmına arı poleni verdi. Arı poleni kullananlar diğer gruba nazaran, daha yüksek bir bağışıklık sistemi aktivitesi (daha yüksek beyaz küre sayısı ve daha yüksek gamma globulin) göstermiştir. 1992 yılında John Hopkins Üniversitesi’nden Dr. R. Chandra arı poleni verdiği yaşlı hastaların bağışıklıklarında artış ve enfeksiyona yakalanma riskinde azalma olduğunu tesbit etmiştir. Sovyet bilim adamı Dr. Naum Petrovich’a göre arı poleni tıbbın orijinal hazinelerinden biridir. Her bir tane, yaşam için ihtiyaç duyulan her önemli maddeyi içerir.

· Arı poleni alerjilere karşı dirençli olmamızda yardımcıdır. Çünkü arı poleninin içinde saman nezlesini tetikleyebilen eser maddelerden bulunmaktadır ve bazı alerji uzmanları arı polenini yöresel bitki alerjisine duyarlılığın azalmasına yardımcı olması için önerirler. Yeni araştırmalar arı polenin antialerjik aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir. Anti-IgE antikorları içeren serumun sebep olduğu mast hücrelerinden histamin salınımı % 62 düzeyinde arı poleniyle inhibe edilmştir. 2008 yılında Japonya’da gerçekleştirilen çalışmada mast hücrelerinin aktivasyonunu inhibe etme etkisi sebebiyle arı poleninin anti-alerjik özelliklere sahip olduğu tesbit edilmiştir.

· Arı poleni stresle mücadelede size yardımcı olur. Amino asitlerin tamamını, gerekli yağ asitlerini ve ruh halini düzene sokacak vitaminleri içerir. Arı poleni ürünlerini almanız ise yaşantınızda karşılaştığınız streslerle savaşmanıza yardımcı olacaktır.

· Hayvanlar üzerinde yapılan deneylere göre, arı poleni plazma toplam lipidleri ve triasilgliserolleri düşüren bir hipolipidemik etkiye sahiptir. Klinik çalışmalar, arı polenin hipolipidemik etksini doğrulamıştır. Sözkonusu lipid maddelerinin içeriğini hastaların kan serumunda % 20 ila % 35 arasında azaltmıştır.

· Atletler yüzyıllardan beri enerjilerini ve dirençlerini arttırmak için arı polenini kullanmaktadırlar. Bu konuyla ilgili araştırmalar halen sürdürülmekteyse de, arı poleni ürünlerinin kullanımının uzun süreli etkilerinin, atletlere büyük çapta faydalı olacağı mantıklı bir anlam taşımaktadır.

· Polen iştah açıcı özelliği sebebiyle zayıflık sorununda kullanilabilir.

· Arı poleni kansızlık sorununun giderilmesinde yardımcıdır. Kansızlık sorunu olanlar arı poleni kullandığında, hemoglobin seviyelerinde artış sağlayabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde arı poleninin kullanımı, kırmızı kan hücrelerinin ve beyaz kan hücrelerinin üretimini uyararak kan değerlerini olumlu yönde etkilemiştir. Fransız Pr.Dr. Robert Toucguet polenin etkilerini anlattığı “Pour Vivre Vink Fois Vingt Ans” (100 Yıl Dinç Yaşamak) adlı kitabında şöyle der: “Polen harika besinlerin en üstünüdür. Kansızlık sorunu olanlar, 1 ay boyunca her gün bir kahve kaşığı polen yedikten sonra yapılan laboratuar ölçümleri, kandaki kırmızı küreciklerin, milimetre küpte, beş yüz bin arttığını gösteriyor.”

· Güçlü besleyici özelliği sebebiyle hastalıktan kalkanları en kısa zamanda eski gücüne ve enerjisine kavuşturur. Arı poleni besleyici ve tonik etksiyle sinir dokusuna kan akışının geliştirmesi yoluyla zihinsel kapasiteyi arttırır ve stres sebebiyle zayıflamış sinir sistemini güçlendirir. Dr. Raymond Dextreit, sinirleri zayıflamış kişilerin günlük 2 kaşık polen kullanmalarını önermiştir.

· 2010 ‘da “Pharmaceutical Biology” da bildirilen çalışmaya göre, arı poleni, asetaminofen nedenli karaciğer nekrozu olan farelere verildiğinde önemli anti-inflamatuar etki göstermiştir.

· Arı poleni, serbest radikallerin, kimyasalların ve güneşten gelen radyasyonun cilde zarar vermesini engelleyen antioksidan içeriğine sahiptir. Bu etkileri dahilen ya da cilde uygulanan merhemle gösterir. Arı ürünlerinin cilt sağlığı için kullanımına öncülük eden İsveçli dermatolog Dr. Lars-Erik Essen arı poleninin RNA ve DNA nükleik asit konsantrasyonları ile hücre yenilenmesini uyardığını, yeni cilt dokusunun büyümesini teşvik ettiğini ve dehidrasyona karşı koruma sağladığını belirtiyor. Fransız Kimya Enstitüsü’nden M. Esperrois’a göre, arı poleni doğal antibiyotik özelliği gösterir ve sivilce sorunlarında olumlu etkisi vardır.

Arı Poleni Nasıl Kullanılır?

Yetişkinler, günlük olarak 10 ila 35 gram arası polen kullanabilirler. Genel sağlığın korunması için günde 2-3 tatlı kaşığı polen kullanımı yeterlidir. Yemeklerden yarım saat önce 1 tatlı kaşığı polen, sade olarak ya da ılık süt ve meyve suyuna eklenerek alınabilir. İlk defa kullanacak olanların ise önce 1 çay kaşığı gibi küçük miktarla başlayıp ve hergün biraz artırarak 1-2 hafta içinde günlük 2-3 tatlı kaşığı miktarına ulaşmaları daha doğru olur. Bal, arı poleni gibi arı ürünlerine ve arı zehrine karşı alerjisi olan kişilerin ise kullanmaması gerekir.

Polenin Yan Etkileri

Polen alerjisi, baş ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösterir ve bazen anafilaktik şok da görülebilir. Arı zehirine karşı hassasiyeti ve alerjisi olanların arı poleninden kaçınması gerekir. Arı zehirine karşı alerjisi olanlara verdiği kötü sonuçlardan başka bazı yan etkileri de vardır.

Arı poleninin inanılmaz potansiyeli ve düşük risk taşıyan yan etkileri yüzünden size günlük beslenmenizi destekleyici arı poleni ürünlerini tavsiye ediyoruz. Bu arada bir küçük problemimiz var: arı poleni büyük ölçüde hazmı zor (kabuk)lardan oluşur. Arı poleninin faydalarından yeteri kadar yararlanabilmek için muazzam miktarda yemeniz gerekir. Toplam birimin sadece yaklaşık %5’i vücudunuza biyoyararlanım sağlar.

Polenin faydalarından yüksek düzeyde yararlanabilmek için uygun koşullarda elde edilmiş olması gerekir. Çeşit bakımından çok zengin çiçekli bitki ortamında elde edilmiş olan polen şifalı olma özelliğini taşır. Arı ürünlerini kullanırken bu açıdan dikkatli olmak gerekir. Bal polen gibi arı ürünlerinin elde edilmesi zahmetli bir iştir. Ancak çok kısa bir sürede bol miktarda üretilen ve besin değeri açısından önemi olmayan ballar gibi yine bu şekilde üretilen polenlerde doğal tedavi açısından bir anlam taşımaz. Polenin arısütünün ya da balın faydaları öncelikle onların nasıl ve hangi ortamlarda üretildiği ile ilgilidir. Bu yüzden polen ya da arı sütü bal polen karışımı gibi arı ürünleri kullanırken aldığınız ürünün güvenilirliğinden ve kalitesinden emin olmalısınız.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Arı Poleni Faydaları” üzerine 249 yorum

 1. Selam polen mide yanmasına iyi gelirmi çok acil bana yardımcı olurmusunuz mide yannasindan olüyorum

 2. ibrahimhalil isimli arkadaş siz kalın ve ince bağırsaklarınıza baktırın. gıda duyarlılığı allerji olabilirsin,z. bemdede benzer durum vardı.. buğday ve türevlerine alllerji cıktı şekee tuza yani işlem gördükleriiçin

  çaresi bu gıdaları tüketmemek ve bir nörolterapi uzmanından yardım alarak tedavi olmak mesala VEGA TEST YAPILMASI LAZIM BU ALLARJİ İÇİN. MALESEF HASTANELER YAPMIYOR.

 3. Yardımcı olmanızı bekliyorum arkadaşlar.Hakikatten zor durumdayım.Bedensel engelliyim.ülseratif kolit spastik kolon hastasıyım.Iyileşebileceģim onerilerinizle açiģim.bana yardimci olmanızda istiyorum. syglr slmlr arkadaşlar

 4. Mrhblr benim bağirsaklarimda aşırı gaz var.altı yedi senedir bağirsaklardan yana kabizlik ve aşırı gaz sorunum var ilaç kullaniyorum ama bir faydasini ğörmedim sanırım.benim derdime çare olabilecek polen propolis ve baldır.birde sizin önerebileceģiniz tedavilere açığım arakadaşlar.bana yardimci olursanız sevinirim.

 5. merhaba arkadaşlar; öncelikle şunu belirtmeliyimki polen gerçekten faydalı.herşeyin sahtesi yapıldığı gibi polenin de vardır heralde.Yaklaşık 2 hafta önce alanyanın okurcalar ilçesinde 2 haftalık bir görev için bulundum.orda bal ve polen üreten bir arıcıyla tanıştım.yüksek bir seviyede taze olarak topladığı polenleri 3 gün boyunca siyah diktirdiği bir bezin içinde güneş de kurutuyor.gözlerimle gördüğüm için tereddütsüz aldım.polen alırken direk güneş ışığına maruz kalmamalıymış ve de bol çeşit bitkisi olan bir yöre olmalıymış.Nisan ayı sonuna kadar toplanan da her yönüyle daha iyi oluyormuş.hakiki balla karıştırıp da yiyebilirsiniz.ben 2 tatlı kaşığı çiğneyip yutuyorum.gerçekten fiziksel anlamda 2 haftada fark olduğuna inanıyorum.Aslında bu cümleyi yazmayı çok da uygun bulmasam da; yorumlarda cinsellik ile ilgili soran bir arkadaş vardı. Şunu kesinlikle söyleyebilirim ki hareketli bir insansanız ve de sigara gibi bir alışkanlığınız yoksa polen ve hakiki balcinsellik ve de performans anlamında tam bir şifa kaynağı.Herkese sağlıklı ve huzurlu yıllar dilerim.

 6. Arkadaşlar Merhaba;
  2015 Yılı için %100 doğal (karadenizliyiz bizde yanlış olmaz zaten) süzme çiçek balı, süzme kestane balı, hakiki karakovan balı, dondurulmuş yada kurutulmuş polen sipariş vermek isteyenler ([email protected]) mail.ile iletişim kurabiliriz. Artvin de ikamet etmekteyiz, ürünlerimiz Artvinin eşsiz florasından elde edilmektedir. Arılarımız kafkas arısı ırkı olup dil uzunluğundan dolayı diğer arı ırkların farklı olarak çiçeklerden nektar alırken çok daha derinden alabilmektedir. O da balda ki kaliteyi arttırmaktadır(bu benim şahsi görüşüm). Arkadaşlar okuduğum yorumlardan, önerilerden ve şikayetlerden çıkardığım sonuç; insanlık sanırım günden güne insanlığını kaybediyor. Hiçkimsenin kimseye güveni kalmamış, 3 kuruşluk menfaatler için yalanlar dolanlar zirve yapmış, maalesef çok üzücü bir durumdayız. Neyse sözü uzattım galiba. Diyeceğim o ki arı ürünlerimden satın almak isteyenler olursa ve en ufak bir güven problemi olursa yol masraflarını ben karşılayacağım, gelsin memleketime (misafir edeyim) bu bahsettiğim ürünleri beraber hasat edelim. İstediği yere istediği laboratuara tahlile gönderelim. Eğer tahlil sonuçlarında doğal olmayan bir şey çıkarsa bütün masrafları benden. Güvenilir polen için yukarıda bir yorumda okudum, ”bilinen firmalardan alın” alın diyorlar. Benden bal alın yada almayın, ama tüketeceğiniz gıda ürünlerini bence gerçek üreticiden alın, ben evime marketten tereyağı almam, giderim köyden alırım, zeytinyağını bursadan tanıdıklardan getirtirim. Bal zaten benden. :::) Çok gevezelik ettim. Maillerinizi bekliyorum, hepiniz Allaha emanet olun, baldan polenden vs. şifa bekleyen bütün hasta sahiplerine Allahım acil şifalar versin inşallah.

 7. sayın ilke bu konuda size yardımcı olabilirim 542 542 17 09 numaradan bana ulaşabilir . Siz ve anneniz için yardımcı olabilirim

 8. Hakiki polen kullanmak isteyenlütfen 542 542 17 09 numaradan bilgi alınız Ayrıca kilo almak ve kilo almak isteyen sağlıklı olmak isteyen lütfen irtibata geçiniz

 9. arı poleni almak isteyenlere kendi imalatim 15 kg mevcut olup kg 100 tl dir ayrıca hakıkı çiçek balım 3000kg mevcut olup kg 15 tl dir 370 kovan arım vardır sandıksız 220tl dir ali meriç 05437410414 tekirdağ

Yorum yapın

css.php