Uçuk Tedavisi Bitkisel Öneriler

Dudak Uçuğu Nasıl Geçer ve Uçuk Tedavisi Bitkisel Çözümler. Herpes enfeksiyonu, herpes virüsünden kaynaklanan yüksek oranda bulaşıcı enfeksiyonun bir sonucu olarak oluşur.

Uçuk  Herpes Simpleks Virus adı verilen virüsün yol açtığı cilt ve mukozalarda gözlenen içi su dolu keselerden ibaret bulaşıcı bir hastalıktır.

Uçuğun 2 çeşidi vardır. Birinci çeşidi çoğunlukla ağız ya da burun etrafında oluşur. İkinci çeşidi ise cinsel organlarda ya da çevrelerinde meydana gelir.

Uçuk Nedenleri

Grip, soğukalgınlığı, A vitamininin fazla alınması, hormonal değişimler, yoğun stres, alkolün fazla tüketilmesi gibi durumlar uçuğun meydana gelmesinde tetikleyici unsurlardır.

Uçuk Belirtileri

Uçuk çıkacak yerde önceden karıncalanma, kaşınma, yanma, gıdıklanma hissi olur. Daha sonra o bölgede kızarma, şişme görülür ve  sonrasında da içi sıvı dolu kabarcıklar oluşur. Kabarcıkların patlamasıyla ülserler meydana gelir. Bu aşamada uçuk çok ağrılı olur. Zaman içerisinde kuruyup çatlar, sızıntı yapar ve yara halini alır. Kabuklanmanın başlamasıyla uçukta küçülme başlar. İyileşme devresinde uçuk üstünde meydana gelen kabuk düşer, yerini kuru ve gergin bir doku alır.

Uçuk Bulaşıcımı?

Ön belirtilerin görüldüğü dönemle açık yaranın kapanması süresi arasında bulaşıcı özelliktedir. Uçuklu kişiyle öpüşme veya uçuğu olan kişinin kullandığı bardak, kasık ve havlu gibi eşyaları kullanmak uçuğun bulaşmasına neden olur. Uçuğa dokunulduğu takdirde yüzün diğer bölümlerine, göze ve vücudun diğer bölgelerine de bulaşma olabilir.

Uçuğa Ne İyi Gelir?

Ekinezya (Echinaceae purpureae herba) – Güçlü bir antiviral bitki olan ekinezya, beyaz kan hücrelerinin üretimini tetiklediği kanıtlanan polisakkarid fazlalığından enfeksiyonu önleyebilir. Yeni yapılan bir araştırma sonucu  ekinezya bitkisinin soğuk algınlığına neden olan influenza virüsü, solunum sinsityal virüsü ve uçuk virüsü gibi virüsleri öldürücü etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Kökten elde edilen taze bitki sıkma suyu içeren merhemi uygulanır. En fazla sekiz hafta kullanılır.

Oğulotu (Melissa) – Latincede Melissa diye bilinen oğulotu iyileşmeyi hızlandıran ve aynı zamanda herpes virüsünün baş göstermesini engelleyebilen antiviral maddeler olan tannik asitlerine sahiptir.

Yineleyici Herpes simplex virüsü enfeksiyonu olan dudak ve genital bölge uçuğunda ilk tercih edilecek olan standardize melisa yaprağı ekstresidir. Taze ya da kurutulmuş yapraklardan üretilen standardize krem kullanılır. Avrupa Bilimsel Fitoterapi Kooperasyonu ESCOP melisa yaprağının uçuğun tedavisinde harici olarak  kullanılabileceğini belirtmiştir.

Propolis: Ağaçların tomurcuk ve yapraklarından bal arılarınca toplanan bitki özütünden üretilmiş standardize hazır preparat merhem olarak kullanılır. Alerjiye hassasiyeti olanlar kullanmamalı.

Sarı Kantaron – İyi bir stres giderici bitki olan sarı kantaronun aynı zamanda virüslerin büyümesini yavaşlattığı da kanıtlanmıştır. Hypericin maddesi herpes virüsünün büyümesini kontrol altına almakta özellikle iyidir. Hypericin içeren merhemler herpes virüsüne karşı etkili olur.

Çay Ağacı Yağı – En iyi kalitedeki çay ağacı yağı yüksek miktarda terpinen ve az miktarda sineol içerir. Mükemmel bir antiseptik olan çay ağacı, Yeni Güney Galler yerlileri tarafından eski zamanlardan beri enfeksiyonla mücadele temsilcisi olarak kullanılmaktadır.

Adaçayı Yaprağı (Salviae folium):  Taze ya da gölgede kurutulmuş kıyılmış yapraklardan hazırlanan ekstre krem şeklinde kullanılır.

Adaçayı özütü ve ravent kökü özütünden üretilmiş bir kremin uçuk virüsüne karşı asiklovir adlı ilaç kadar etkili olduğu saptanmıştır.

Çinko: Vitamin ve mineral eksiklikleri uçuğun tekrarlanmasını kolaylaştırır. Klinik çalışmalar çinko mineralinin uçuğun sıklığını, süresini ve şiddetini azalttığını göstermiştir. Ayrıca C vitamini alımı da bağışıklık sistemini güçlendirir.

Buz – Deri sızlamaya başladığında herpes virüsünün ilerlemesinin ilk aşaması boyunca buz kullanılabilir.

En azından herpes virüsünün daha yavaş ilerlemesi için düzenli buz uygulamaları dokuların ısısını ve metabolik hızı azaltır. Buzu tannik asit içeren siyah çay kesesi tamponları ile birlikte kullanınız. Bu kesinlikle herpes virüsü için kullanılabilecek en basit doğal yollardan biridir.

Uyarı! Hasar görmüş deride virüs enfeksiyonu yayılma eğilimi gösterdiği için deri hastalığı durumunda dikkatli olunması gerekir. Bu durumun mevcudiyetinde oral antiviral tedavi gerekir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

Uçuğu olan kişinin uçuğa temas etmemesi temas olduğu takdirde  ellerini yıkması gerekir. Uçuk varken kesinlikle gözlere dokunulmamalıdır. İnsanlarla yakın temastan kaşınmak ve de özellikle küçük yaştaki çocukların öpülmemesi gerekir. Uçuklu bir kişiden bulaşan virüs nedeniyle yeni doğan bebek ölümlerine ait vakalar mevcuttur. Ayrıca uçuk yarasının kabuğuyla oynanmaması gerekir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Uçuk Tedavisi Bitkisel Öneriler” üzerine 4 yorum

  1. asiviral adıında bir tane merhem verildi onu kullanacağım

  2. Doğal bir antibiyotik olan gümüş suyunu deneyin. Hem dahili, hem harici olarak kullanıldığında cilt sorunlarını çözüyor ve vücudun bağışıklık sistemi güçlendirerek uçukların tekrarlanmamasını sağlıyor. kolloidalgumus.com/

  3. yaklaşık 35 gündür genital bölge ucunda meydana gelen bu rahatsızlık beni ciddi anlamda etkiledi ve uzun sürdü nedeni ise değişik merhemler kullanılması olabilir.Daha sonra cildiye uzmanının önerdiği mupiderm pomat ve valtrex 500 mg ilaçla tedavi oldum fakat penice üzerindeki lekeler tam olarak geçmedi sayılır.

  4. Eczacımın tavsiyesi üzerine BEE PROPOLİS® Extract aldım uçuklarım için bir günde geçirdi 🙂
    Eczanelerde satılıyor…. BEE PROPOLİS®

Yorum yapın

css.php