B Vitamini Eksikliği

B vitamini eksikliğinde görülen proplemler nelerdir? Savunma sistemini güçlendirici etkisi olan B vitaminlerinin eksikliği sağlık için risk oluşturur. B grubu vitaminler uygun ölçülerde birlikte kullanılması gerekir. Vücutta depolanmadığından bu vitaminin günlük olarak karşılanması lazımdır. Özellikle alkol kullanımı B vitamini eksikliğinin oluşmasına neden olur.

B Vitamini Eksikliği Belirtileri

B1 eksikliği :  B1 eksikliğinin en önemli sebebi alkol alımıdır. B1 eksikliğinde enerji kaybı, iştahsızlık, yorgunluk, sinirlilik, unutkanlık, kabızlık, sindirim sisteminde sorunlar kilo kaybı görülür. Yüksek oranda eksikliği beriberi hastalığına neden olur.

B2 eksikliği : Dil ve dudakta görülen iltihab ve ağızla ilgili sorunlar, göz bozuklukları, dermatit, saç dökülmesi, sindirim sorunları.

B3 eksikliği : Pellegra hastalığına neden olur. Yorgunluk, hafıza sorunları, uykusuzluk, iştahsızlık, sinirlilik, başağrıları görülür.

B5 vitamini eksikliği : Başağrısı, yorgunluk, bulantı,

B6 eksikliği : Uyku proplemleri, deri sorunları, kansızlık, bulantı, kusma, iştah kaybı, hafızanın zayıflaması.

Biyotin eksikliği : Depresyon, yorgunluk, kansızlık, saç dökülmesi, uyku sorunları, bulantı, iştahsızlık.

Folik Asit eksikliği : Kansızlık, yorgunluk, sinirlilik, hafızada sorunlar, nefes almada güçlük, kilo kaybı, fiziksel çalışmaya karşı dayanaksızlık. Ceninin sağlıklı gelişimi için folik asit gereklidir. Folikasit eksikliği spina bifida (ayrık omurga) gibi nöral  tüp bozukluklarına yol açabilir.

B12 vitamini eksikliği : Yorgunluk, başağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, sinirlilik, sindirim sorunları, unutkanlık, kilo kaybı.

 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“B Vitamini Eksikliği” üzerine 16 yorum

  1. B vitamini eksikliği sinirlilik yapar: En güzel örnek olarak anne karnındaki bebeğin omurilik gelişimine sağladığı katkıyı söyleyebiliriz.Omurilik merkezi sinir sisteminin ana boru hattı gibidir. B vitamini depolanmadığından yetersiz beslenme, alkol alımı eksikliği yaratır ve sinir sistemimiz için gerekli destek sağlanamamış olur.

  2. lanet olsun vitaminlerin yararları çok ama doğru dürüst bilgi yok kısa kısa bilgiler gıcık biyolojici inşllh sorun çıkarmaz

  3. ben cok zayıfım 20 yasındayım ama cocok gibi görunuyorum ilcın pek faydasını görmedim gibi ama tek unutkanlığımı giderdi o kadar

  4. ben de cok fazla sac dökülmesi yaptı ve belirgin derecede kilo kaybı oldu aynı şikayetleri olan arkadaslar muhakkak dermatoloji uzmanına gidin Prof olmasına dikkat edin cok faydasını gördüm

  5. bendede artısı va r kılo kaybı yok . doğurganlığı etkılıyıo mu ayrca ?

  6. mrb b 12 vitamını eksikligi cok kötüymüşi.vücüdumdakı vitamın eksikligi yüzünden bebegim rahatsız dogdu cok şükür ALLAHIMA şimdi iyi lütfen bebek sahibi olmak isteyenleri uyarıyorum doktora gıtmeden gebe kalmayın dıkkat edın .

  7. çook teşku yardımcı oldunuz başarılarınızın devamını bekliyorum

Yorum yapın

css.php