Enginar Yaprağı Faydaları

Enginar Yaprağı Çayı. Enginar Yaprağı Faydaları Nelerdir? Enginar yaprağı (Cynarae folium) özellikle karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında kullanımıyla bilinmektedir. Enginarda yeralan sinarin ve organik asitler karaciğeri ve safra yollarını koruyucu etki göstermektedir. Taze yaprak veya standardize preparat şeklinde kullanılır.

Enginar Yaprağının Faydaları

• Enginar yaprağında flavonoidler, klorojenik asit, sinarin, luteolin ve cyrnaroside adlı bileşikler bulunur.

• İçeriğindeki cynarin etkin maddesi enzimlerinin düzenlenmesinde ve serbest radikal hasarına karşı karaciğeri koruyucu etki gösterir.

• Enginar yaprağı ekstresi, silymarin ( milk thistle) ve soya fosfolipidleri’nin karaciğer sağlığı için etkili olduğu bilimsel araştırmalarda gösterilmiştir.

• Karaciğerden safra yapımını uyarıcı ve safra kesesinin boşalmasını sağlayıcı etkisi vardır. Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu enginar yaprağının safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarında kullanımına onay vermiştir.

• Bazı çalışmalar enginar yağrağı ekstresinin kan kolesterol düzeylerini orta derecede düşürebileceğini göstermiştir. Düşük serum kolesterole olan etkisi için günlük 900 mg ila 1500 mg’lık doz kullanılmıştır.

• Enginar yaprak ekstresinde kabızlık sorununa karşı etkili olan sinarin, scolyoside ve dicaffeoylquinic gibi maddeler bulunur.

• Bir çalışmada kabızlık da dahil olmak üzere sindirim sorunları olan insanlara günde 3 kez enginar yaprak ekstresi verilmiş ve katılımcıların büyük bir kısmında kabızlık proplemlerinde azalma olduğu tespit edilmiştir.

• Enginar yaprağı ekstresi mide yanması, hazımsızlık ve irritabl barsak sendromunda da rahatlama sağlayabilir.

Enginar Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Taze ya da kurutulmuş bazal yaprakları ve bundan hazırlanan etkili dozda preparatlar kullanılır. Enginar yaprağı ekstresi kapsül, hap ve sıvı formda mevcuttur. Sıkma suyu da standardize preparatlar kadar etkilidir.

Enginar Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Bir çay kaşığı kıyılmış kuru enginar yaprağının üzerine bir bardak sıcak su döküldükten sonra 10 dakika demlenir süzülerek içilir.

Enginar yemek olarak hazırlanırken içindeki maddeler etkilerini yitirdikleri için yeterli etkiyi sağlamaz.

Enginar Yaprağı Ekstraktı

300 mg standardize ekstre günde 3-4 kez alınır.

Bitkisel ekstrelerin üretimi denetime tabi olmadığı için yetersiz ve sahte ürünlere karşı sadece güvenilir firmaların ürünleri tercih edilmelidir.

Enginar Yaprağı Zararları Var mı?

• Enginar yaprağına ve arnika, aynısafa, civanperçemi, kara hindiba, papatya gibi bitkilere karşı alerjisi olanlar kullanmamalıdır.

• Safra koliğine sebep olabileceği için küçük safra taşları olan kişilerin kullanılmaması gerekir.

• Herhangi bir rahatsızlık için ilaç tedavisi gören kişiler önce doktorlarına danışmalıdır.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. yeliz says

  eşim hebatit b hastası enginar yaprağını tavsiye ettiler sizce bi faydası dokunurmu. zararlı olur diye korkuyoz sizce kullanalımmı? teşekkürler.

 2. yeliz says

  enginar yağrağını aç karnınamı tok karnınamı içmeliyiz

 3. praf haluk says

  yeliz portalakal çayı içir en iyi si o 2d k de keseer

 4. elvan says

  @yeliz: enginar yaparagi ve enginarin ici hepatit b ve hepatit c hastaligina kr$i bire bir..hic korkmadan e$inize haftada iki kere tüketin..enginarin hicbirzaman zarari olmaz.migdeye ve safra kesesine bile bire bir!!!

 5. emek says

  enginar çayını günde kaç bardak içmeliyiz . portakal çayı nasıl oluyor hiç duymadım .portakal suyumu demek istediniz açıklarsanız sevinirim

 6. AYLİN says

  ben 1 haftadır enginar haşlaması ve enginar çayı ayrıca deve dikeni tozu içiyorum nedenmi vucudumda çok kaşıntı vardı oramda bile 4 ay önce gül hastalığı geçirdim(rosea)bağışıklık sistemim düşük sanırım ve cildimde hep sivilce falan çıkıyordu kanda aldırdım dün ilk gunden sonra kaşıntılarım çok azaldı kan temizleniyor ya karaciğerdeki toksikleri atıyor enginar deve dikeni tohumunun tozu onu damiana marka aldım o daha uygun geldi fiyatı tam duzelıyım yıne yazıcam yaprakları pazardan aldım 3 bardak suya 8-9 tane atıp 5 dak kaynatıp ,üstü kapalı demleyıp içiyorum ılıkken durun bakalım haftaya anlıycaz daha çok

 7. AYLİN says

  ayrıca enginarı 1 tane haşlayıp yıyorum bölüp çünkü sert tam haşlanmıyor böl öyle haşlayın limon sıkın üstüne çayının yanında bunuda yıyın haftada 3 kez demişti maranki doktor

 8. elvan says

  maranki doktordan allah razi olsun onun sayesinde enginarin nasil faydali bir bitki oldugunu ögrendim..allah basimizdan onu eksik etmesin cok t$k ediyorum ona.allah razi olsun!!!

 9. Esma says

  Karciğerde yağlanma ve çürüme olduğu durumlarda günde kaç defa enginar yaprağı ve kaç defa enginar yaprağı suyu içmem gerekiyor. Bilgilendirirseniz sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

 10. Selen says

  Enginar yaprağını akşamdan kaynatıyoruz kalanı anneannem sabah yine içiyor ama rengi mürekkep rengine dönüyo bir zararı olur mu ?

 11. Ayvaz Aymaz says

  Arkadaşlar:

  Sadece ufak ama önemli bir hatırlatma:

  Bu gibi değerli bitkilerde bukunan etken maddeler çoğunlukla “uçucu yağlar”.. Bundan dolayı bunları yemek olarak, fırınlanmış, kaynatılmış olarak tükettiğimizde çoğunlukla posasını yemiş ve kendimizi avutmuş oluruz çünkü adı üstünde “uçucu yağlar” fazla sıcakta çoktan “uçmuş” olurlar :)

  Özellikle “Çörekotu”, “devedikeni tohumu”, enginar …

  Karaciğer dendiği zaman çok eskilerden beri ilk olarak akla enginar gelir, fakat önemle hatırlatmak isterim ki “Devedikeni Tohumu” da kafa kafaya dır (etken maddesi: silymarin).. Kısacası onu da ihmal etmeyin (ve ayrıca direkt olarak yenebiliyor sanki çörekotu gibi, tadı da gayet güzel..

  Kısacası: çay vs. yaparken fokur fokur kaynatmadan… Sıcak suyu döküp demlenmesini bekleyerek..

 12. RAMİS AYDEMİR says

  arkadaşlar ben beş ay önce hepatit c olduğumu öğrendim hiç birbilgim yoktu biraz araştırdın hastaolan kişilerle konuştum enginar kullanmaya başladım namazı ayakta kılmaya takatim yoktu . günde sabah akşam birtane enginaryedim teşvikiye yokuşunu dinlenmeden çıktım enginar bana çok iyi geldi .yaprağı çok açı sizler nasıl çay yapıp içiyorsunuz ?tüm hasta arkadaşlara (ALLAH ) tan acilşifa dilerim .

 13. RAMİS AYDEMİR says

  SETAZE TAZE İÇMEKLAZIM SELEN BEN ENGİNARI YAPRAKLARINI KENDİM SOYUP TAZE TAZE LİMON SÜRÜP YİYORUM (YALINIZ HERKEZ SOYAMAZ ) BUNU BİLMENİZDE YARAR VAR .BEN YAPRAKLARI ALANYADAN GETİRDİM DALINDAN TOPLANDI TAZE TAZE KURUTTUM AKTARA GÖTÜRÜP ÇEKTİRECEGİM BALLA MACUN YAPIP YİYECEĞİM .

 14. RAMİS AYDEMİR says

  ENGİNARIN SAPINDAKİ UZUN YAPRAKLARI TOPLATTIM KURUTTUM ÇOK ACI ZEHİRGİBİ KAYNATIP BİRKAÇ DEFA ÇAY GİBİ İÇTİM BUNUN ACISINI AZALTACAK BİR FORMÜL BİLEN VARMI ARKADAŞLAR LÜTFEN YAZSIN …..

 15. Nurhan Özgür says

  Sayın Ramis Aydemir
  Kaynatıp süzdüğüm enginar yaprağı suyuna (2-3 bardak için) 1 fincan Dimes %100 katkısız meyve suyundan koyup karıştırıyorum.O şekilde içimi daha kolay

 16. erman says

  Enginar yaprağını kaynatıp suyunu içiyorum karaciğer hastasıyım aynızamanda safrakesemde 2 yane polip var buna etkisi olurmu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir