wordpress counter

Arı Sütü Faydaları

Arı Sütü ( Royal Jelly) Nedir ve Faydaları Nelerdir? Arı sütü faydaları bakımından geniş bir içeriğe sahiptir. Güçlü besleyici özelliği ile dikkat çeken arı sütünün içeriği karmaşık ve kompleks bir yapıdadır.

İçerisinde karbonhidrat, protein, amino asitler, yağ asitleri, mineraller, vitaminler, doğal hormonlar bulunmaktadır. Bileşiminin küçük bir kısmı ise henüz anlaşılamamıştır. Bundan dolayı arı sütü sentetik olarak üretilememektedir.

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü genç balarılarının salgı bezlerinden üretikleri bir maddedir. Diğer arı ürünlerinin aksine varlığı uzun bir süre bilinmedi. Jel kıvamında krem renkte ve ekşi bir tada sahiptir. Kraliçe arı hayatı boyunca arı sütüyle beslenir. Diğer balarıları birkaç ay kadar yaşarken kraliçe arı 6 yıl yaşar. Kraliçe arıyla diğer balarıları arasındaki bu farkın arı sütünden kaynaklandığı düşünüldüğü için arı sütüne olan ilgi ve araştırmalar artmıştır.

Çin, Japonya, Kore, Tayvan ve Yeni Zelanda arı sütünün üretim ve ticaretini elinde bulunduran ülkelerdir.

Arı Sütü İçeriği

% 66′ı sudan, % 14.5′i karbonhidrattan, % 4.5′i lipidden, %13 ‘ü aminoasitten oluşur. B1, B2, B3, B6, B12, biotin, folik asit, inositol, pantotenik asit, asetilkolin, A, C, D, E vitaminleri, bazı mineraller, enzimler, hormonlar ve 10 hydroxydelta 2-decenoic asit, antibakteriyel ve antibiyotik bileşenleri içerir.

Arı Sütü Kullanımı

Arı sütü preparatları taze veya dondurularak kurutulmuş olarak satılmaktadır. Hastalıklara karşı korunmak sağlıklı ve zinde kalabilmek için herkes arı sütünü kullanabilir. Arısütü ısıya ve ışığa duyarlıdır. Bu yüzden muhafaza edilmesinde uyulması gereken kurallar vardır. Arı sütü kullanımı saf şekilde olabileceği gibi balla da karıştırılarak alınabilir. Tüketimi sırasında tahta kaşık kullanılmalıdır. Ayrıca bir çok ülkede kapsül haline getirilmiş biçimleride vardır. Saf halde alındığında dilatından alınır. Ancak arı sütünün besleyici değerlerini yitirmeden saf halde tutmak kolay olmadığından genelikle balla karıştırılarak tüketilmesi yaygındır. Arı sütünün karıştırıldığı balın gerçek ve kaliteli bal olması gerekir.

Arı Sütü Faydaları

•Arı sütünde bulunan 10-HDeA’nın etkileri birçok klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. 10-HDeA fungsid, anti-viral, anti-bakteryel, bakteriyostatik, anti-inflamatuar ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir.

• En çok damar sertliği, mide-bağırsak sorunları, romatizmal rahatsızlıklara karşı kullanılmaktadır.

• Antibakteriyel, antivirütik özelliği vardır. Arı sütüyle ilgili yapılan bir araştırmada arı sütünün 0,5 mg ve 1 mg miktarlarının bakteri gelişimini inhibe ettiği saptanmıştır. Arı sütü bazı bakterilere karşı etkili bir antibiyotik olarak adlandırılan 10-Hidroksi-Dgr2-decenoic asit içerir. 10-HDA  bakteri, virüs ve mantara karşı mücadelede  önemli bir madde olarak bilinir.

• Hücre yenilenmesi, üretimi ve metabolizması üzerinde etkilidir.

• Hormonları ve metabolik işlevleri düzenler.

• İnsülin benzeri peptidleri içerdiği için kan şekerini düşürücü etkide bulunur.

• İştah üzerindeki düzenleyici etkisi nedeniyle iştah açıcı olarak kullanılabilir. Arı sütündeki asetil kolin çocukların öğrenme ve algılama işlevlerinin artırılmasına yardımcı olurken, globulin (gama globulin) ise bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde rol oynar.

• 2010 yılında European Journal of Histochemistry  ‘de  yayınlanan bir araştırma sonucuna göre arısütü kolit gibi gastrointestinal sorunların tedavisinde olumlu etkiler gösterebilir.

• Bedensel ve zihinsel yorgunluğa karşı enerji kaynağıdır. Vücuda zindelik kazandırır. Enerji verici etkisiyle kronik yorgunluk sendromu ve fibromyalji durumlarında faydalı olur.

• Kolesterolü düşürücü etkisi vardır. 2007 yılında Japonya’da yapılan klinik çalışmalara göre arı sütü orta derecede yüksek kolesterol seviyeleri olan kişilerde lipoprotein metabolizmasını düzeltmeye yardımcı olmaktadır. New York   Medical College’s Department of Medicine tarafından yapılan bir çalışmada arı sütünün kolesterol seviyelerinde % 14lük bir azalma sağladığı tespit edilmiştir.

• Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını düzenli çalışmasında olumlu rol oynar.

• Nagasaki Üniversitesince yapılan bir çalışmada arı sütünün kemik dokusunu geliştirici ve destekleyici etkisi tespit edilmiştir.

• Arı sütünün tansiyon düşürücü ve damar genişletici aktivitesi vardır.

• Sinirsel rahatsızlıklarda olumlu etkilerde bulunur.

• Saç dökülmesini önlemede etkilidir. Hücre yenileyici etkisi ve nemlendirici özelliği nedeniyle saç ve cilt bakımında kullanılmaktadır.

• Damar sertliğini engellemeye yardımcı olur.

• Ülser, gastrit ve kolit gibi rahatsızlıklarda kullanılabilir.

• Kansızlık sorununda yardımcıdır.

• Hafızayı kuvetlendirir.

• Cinsel fonksiyonları düzenler. Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada arı sütünün sperm kalitesini artırdığı saptanmıştır.

• Cilt sağlığı ve kırışıklığı önlemede olumlu etkiye sahiptir. Yanık için üretilen dermatolojik krem ve merhemlere, %0.05 ila 1 oranında arı sütü ilave edilmektedir.

• Yetersiz beslenmeden doğan eksikliği giderici güçlü besleyici özelliği vardır. İçeriğindeki protein, lipit, amino asit, mineral tuz, oligo element ve glüsid gibi temel besin maddeleriyle sağlıklı beslenmede önem taşır.

• Bir çalışmada arı sütünün, kanser hücreleri enjekte edilen tüm fareleri 12 aydan daha uzun bir süre koruduğu ancak kanser hücreleri enjekte edilip arı sütü verilmeyen farelerin ise  12 gün içinde öldükleri tespit edilmiştir.

• Journal of the Science of Food and Agriculture’ de  yayınlanan yazıya göre arı sütü tümörlerin büyümesini önlemede umut verici görünmektedir.

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Günlük doz için net bir miktar yoktur. Arı sütünün saf şekilde yetişkinlerde günlük 500 mg, bir rahatsızlığa karşı kullanılacaksa günlük doz olarak 1 gr alınabileceği ifade ediliyor. Kahvaltıdan 15 dakika önce dil altına alınarak kullanımını öneriliyor. Pittsburgh Tıp Merkezi günlük doz olarak 50-150 mg arı sütü özü kullanımını önermiştir.

Arı sütü saf ve taze halde, balla karıştırılmış, polenle karıştırılmış, sıvı ekstre veya tablet biçiminde satılıyor. Ginsengle kombine edilmiş ürünler de mevcuttur.

20 günlük kullanımdan sonra 10 gün ara verilip yeniden kullanılabilir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde kullanımı öneriliyor.

Arı sütü pahalı bir ürün olduğu için sahte ürünlerle karşılaşma olasılığınız yüksektir. GMP sertifikası olan ürünler daha güvenli olabilir.

Arı Sütü Saklama Koşulları

Saf arı sütü ışık ve oksijene maruz kalmadan +4ºC ile -10ºC arası sıcaklıklarda buzdolabında 4 ay muhafaza edilebilir.

Balla karıştırılan arı sütü  ışık ve oksijen teması olmaksızın +5ºC ile +10 ºC arasında  renkli kavanozlarda 4 ay süresince saklanabilir.

Arı Sütünün Zararları Var mı?

• 2 yaşından küçük çocuklara arı ürünleri verilmemelidir. Yeterli bilgi olmadığı için hamile ve emziren kadınlar hekim onayı olmadan kullanmamalıdır.

• Arı sütüne ve arı ürünlerine karşı alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır. Allerjik reaksiyonlar, solunum güçlüğü, sindirim sorunları, anaflaktik şok görülebilir.

• Kan sulandırıcı ilaç, kolesterol düşürücü, diyabetik ilaç ya da herhangi bir rahatsızlık için sentetik ilaç kullananlar önce hekime danışmalıdırlar. Bir ameliyat sözkonusuyla bu tür ürünlerin kullanımına 2 hafta önceden son verilmiş olması gerekir.

• Memorial Sloan-Kettering Cancer Center’a göre östrojen duyarlı meme kanseri durumunda arı sütü kullanılmamalıdır.

Diğer Arı Ürünleri Bilgileri

Propolis: Bağışıklık sistemini uyarır. Antibiyotik, antiseptik ve antifungusid özelliği vardır. Solunum ve dolaşım sistemi hastalıklarında, diş ve dişeti proplemlerinde kullanılır. Güçlü bir antioksidan özelliği vardır. Antiromatizmal etkiye sahiptir.

Balın Faydaları: Antibakteriyel özelliği vardır. Balın içinde bakteri üreyemez. Aynı zamanda bal mikrop öldürücü niteliğe sahiptir. Kalbi korumada yardımcıdır. Vücud direncini artırır. Mide ve oniki parmak bağırsağı ülserinde faydalıdır. Nezle ve gripte iyi bir destekleyicidir. Romatizmal hastalıklarda dışardan kullanılır. Balgam söktürücüdür. Kansızlık sorununda kullanılabilir.

Burada kastedilen nitelikler gerçek bal için geçerlidir. Su ve şekerden yapılmış balların herhangi bir tedavi edici özelliği yoktur. Yapılan araştırmalarda piyasada bulunan balların önemli bir kısmının gerçek bal özelliği taşımadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca bazı bal ürünlerinde kimyasal ilaç bulgularına rastlanmıştır.

Sahte bal: Sahte bal üretiminde birkaç yöntem vardır. Arıya şeker şurubu verilmek suretiyle üretilen ballar bunlardan ilkidir. Bir diğer sahte bal çeşidinde ise arı kullanılmadan doğrudan bazı maddeler birbiriyle karıştırılarak piyasaya bal etiketiyle sürülür. Bir başka yöntem ise az miktardaki gerçek balla sahte balın karıştırılması yoluyla tüketime sunulmasıdır.

Gerçek bal zengin çiçekli bitki ortamında ekolojik koşullarda (ilaç vs.. kullanılmadan) üretilmiş baldır.

Son yıllarda arı ürünleri ile tedavi anlamına gelen apiterapi başta uzak doğu ülkeleri olmak üzere giderek birçok ülkede yaygınlaşmaktadır. Propolis, bal, polen, arısütü, arı zehiri gibi arı ürünlerini tedavide kullananan apiterapi kliniklerinin sayısı artmaktadır. Amerikan Apiterapi Birliği kronik yorgunluk sendromu, mafsal iltihabı, doku sertleşmesi, deri veremi, yara izi,  egzema, deri kanseri gibi hastalıkların tedavisinin arı zehiriyle yapıldığını açıklamıştır.


Yorumlar

 1. sirel dedi ki:

  arı sütünün şeker hastalığına faydaı var mıdır.

 2. ati dedi ki:

  mükemmel

 3. emirhan gülçiçek dedi ki:

  harika bir şey bu yaa

 4. sefa dedi ki:

  arkadaşlar faydaları yönündengerçekten mükemmel bişey

 5. suuun55 dedi ki:

  merhaba arkadaşlar benim 22 aylık kızım var bir senedir kilo almıyo arkadaşın tavsiyesiyle arı sütü polen bal karışımı aldım kullanıyorum ama sormak istediğim şey bu karışım sütle karıştırıp versem olurmu bilen varsa cevap yazarsa çok sevinecem tşk ederim…………

 6. Anonim dedi ki:
 7. Anonim dedi ki:
 8. elif dedi ki:

  ben arı sütü ve polen karısımı aldım boyumun uzaması için yararlı olurmu

 9. elif dedi ki:

  sn fatih akça ben 16 yaşına girecegim boy1.48 kullanirsam faydası olurmu lutfen cevap yazın

 10. Fatih akça dedi ki:

  Elif hanım yararlı kullanabilirinzi..

 11. Neslihan V. Kilic dedi ki:

  Arı Sütü, polen, propolis ve bal hakkında sorusu olan bana e-mail atabilir. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
  Herkese sağlıklar dilerim.
  (neslihan.kilic@nevital.com)

 12. nazmiye dedi ki:

  ciltteki sivilce lekelrine nasıl bir faydası vardır ne şekil kullanılır cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 13. Ayten dedi ki:

  3 yasinda bir oglum var bebekliginden ber kabizlik sorunu var, haftada 1-2 defa cok sancili ve kanli sekilde büyük tuvaletini yapa biliyor,ari sütü faydali olur diye okudum, fakat hangi sekilde ve hangi miktarda kullanmam gerektigini bilmiyorum, bilgi vere bilirseniz sevinirim, cok tesekkürler….

 14. nuri dedi ki:

  arı sütünün damar sertliğine ve insanların zinde ve formda kalmasını sağlarmı bu konuda bilgi alabilirmiyim.

 15. tevfik polat dedi ki:

  @Ayten:
  ayten hanım arı sütü çocugunuza nasıl etki eder bilmiyorum ama ben bir eczane calışanıyım.maflor adında bir probiyotik var doğumdan itibaren herkes yaşta çocuk büyük herkeste hatta gebelerde bile kullanılabilen güvenli bir ürün.ürünün özelliği hem ishali kesmeye hem de kabızlığı gidermeye faydası var.toz şeklinde olanı var içinde 5 tane olanı da var 10 tane olanı da var.günde bir poşeti içebileceği kadar su nun içine katın ve içirin yeterli olur her türlü barsak şikayetine faydası olacagını umuyorum.ayrıca bağışıklık sistemine de faydası var ve mide şikayetlerinin giderilmesine de yardımcı.içerisinde 5 milyar aktif probiyotik var.bilgilerinize…

 16. furkan dedi ki:

  Yararlı bişeye benziyı güzelmiş sevdim :D

 17. serdal dedi ki:

  tamam surup katılır ama katmayan bırısını goster bana katmasan arı olmaz bunuda aklına sok tamam

 18. Kr@L dedi ki:

  Arkadaşlar; “hakiki” arı sütünü nerden bulabiliriz?

 19. süleyman dedi ki:

  arkadaşlar bu sene inşallah üretiyoruz saf haliyle kendi ürünümüz olacak 5353163411 tel no eğer çok miktarda olursa satabilirim

 20. süleyman dedi ki:

  sguner83@yahoo.com.tr email adresim ulaşmak isteyen msj atabilri ayrıyeten bal polen bulunur.

 21. süleyman dedi ki:

  herşey kendi ürünümüz bayburt yöresi bal polen propilis ve arı sütü hepsi ham ve saf haliyle nasıl kullanıldığıni söyleyebilirim.

 22. sermin dedi ki:

  mrb arı sütü zayıflatır mı?oyle bişi duydum. bilen birileri varsa nasıl kullanılacğını yazabilirse cok sevinirim.

 23. misafir dedi ki:

  merhabalar.ostrojene bagli gogus kanserlerinde kullanilmamalidir diye bi madde var en sonda.benim annem gogus kanseri ve doktoru ostrojenden kaynakli oldugunu soyluyor.kemoterapiden sonra da hatta horman terapi baslayacak.yurtdisindayim anneme ari sutu getirdim gelirken kullanmasi icin.ve 15 gundur kullaniyor.cok umutluydum ari sutunun faydali olacagindan su an bu yaziyi gormekle soke oldum.daha ayrintili bilgisi olan varsa bu konuda paylasirsa cok sevinirim.

 24. Mesut dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar arı sütü nü alırken lütfen yerli üretim arı sütü kullanın bunun sebebi ise arı sütü çok çok hassas bir üründür ve dondurularak muhafaza edilmelidir ithal arı sütü raf ömrü uzatılması için katkı maddesi ile muhafaza edilir arı sütü alırken bakanlık tarafından ana arı üretim izni bulunan işletmeleri tercih edin ve bu konuda ankara ili kazan ilçesi bir merkezdir

 25. lazım dedi ki:

  sermin :
  sen git o koca yaglarını spor yaparak erit başka caren yok :D

 26. ali dedi ki:

  arı sütünün faydaları arasında hücre yenileme özelligi de var. kısa süre önce babam beyin kanamsı gecirdi ve sağ tarafını kullanamıyor. kanser tedavisinde kullanıldıgını duymuştum. sinir hücrelerinin yenilenmesi için felç gibi durumlarda arı sütünden yararlanan olduysa olumlu yda olumsuz sonuçlarını paylaşırsa sevinirim. teşekkür ederim.

 27. ayşe akdereli dedi ki:

  4 yaşında hipotroid hastası kızım var polen kullanıyoruz ama probolis ve arı sütüde kullanmak istiyorum güvenilir saf bi şekilde nerden bulabilirim açık adres verebilirmisiniz ben izmirde oturuyorum teşekkürler

 28. sar dedi ki:

  arı sütü alabilir miyim?

 29. brcuu dedi ki:

  Arkadaşlar lütfen yardım edin :( boyum ortalamadan kısa arı sütü boy uzatırmı ?

 30. Derya dedi ki:

  sayın ayşe akdereli ben özel bi şirkette çalışıyorum ve dünyanın en kaliteli arı ürünlerini kullanıyorum dil altından aldığım için mide asidiyle karşılaşmıyo ve kılcal damarlar yoluyla bütün vücuduma yayıldığı için daha çabuk fayda ediyo eger bilgi almak isterseniz bana mail adresimden ulaşabilirsiniz ve diğer arkadaşlar sizlerde ulaşabilirsiniz…sağlıkla kalın..

 31. Turan dedi ki:

  Mrb.Sevgili arkadaşım.
  Kaliteli arı ürünlerini nerden temin edebiliriz.
  İyi bayramlar dilerim.Saygılarımla.

 32. ogün dedi ki:

  Ayşe Hanım merhabalar. İzmir’de oturuyorum. Dünyada’ki en kaliteli arı ürünlerini benden temin edebilirsiniz. Kendimde düzenli olarak propolis kullanıyorum.İlgilenenler mailimden ulaşabilirler.

 33. turan dedi ki:

  Mail adresinizi yazabilirseniz size ulaşacağız.

 34. halit dedi ki:

  yaklaşık 10 yıldır vitiligo hastasıyım. son 3 ay içinde bağırsak iltihabı rahatsızlığım için sabahları çörek otu ve bal şerbeti içmiştim daha sonra onu bırakıp arı sütü ginseng içeren aksuvit adında tablet kullandım. elimde 5 yıldır aynı duran nohut büyüklüğündeki leke ilginç şekilde küçüldü, ama alnımdakilerde değişiklik yok.

 35. azim dedi ki:

  colit hastasiyim,ari sutu ise yarar mi

 36. yucell dedi ki:

  MERHABALAR BEN EMBOLI HASTASIYIM COMADINE (KAN SULANDIRICI) KULLANIYORUM ARI SUTU FAYDALI OLABILIRMI

 37. hasan dedi ki:

  mrb.bende arı ürünleri ve aloevera bitkisinin ürünleinden kullandım.gerçekten sorunlarım var diyorsanız çözümüne ulaşmamanız güç değil.sadece ürünleri inceleyin derim.ürünleri incelemke ve onnlıne sipariş için ” hasansaglik.flptr.com ” adresinden ulaşabilirsiniz.ürünleri kullanırtken güvenli ürünler ve güvenli firma olmalıdır. anlayamadığınız konular olursa 05052311872….alanya-antalya

 38. sedat dedi ki:

  arı sütü (royal jelly)
  • Bronşiyal Astım
  • Akciğer Hastalıkları
  • Uykusuzluk
  • Mide Ülseri
  • Böbrek Hastalıkları
  • Kırıkların daha hızlı iyileştirilmesi
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi
  • Saç, cilt ve tırnakların beslenmesi ve güçlendirilmesi
  • Sindirim sisteminin sağlıklı tutulması
  • Üreme ve boşaltım sisteminin korunması
  • Ruhsal ve zihinsel (mental) dayanıklılığın arttırılması
  • Düşük Tansiyon
  • Metabolizmayı canlandırmak
  • Yorgunluk
  • Soğuk algınlığı ve grip
  • Strese ve dış etkenlere karşı dayanıklılık
  • Bedensel ve zihinsel yorgunlukların giderilmesinde,
  • Yaşlılıktan oluşan damar sertliği ve bitkinlik hallerinde,
  • Çocukların dengeli beslenmesinde,
  • Çocukların diş ve kemiklerinin gelişmesinde,
  • Hücre yenileyici özelliği ile cilt bakımında,
  • Kadınların periyodik dönemlerinde bozulan kan dengesinin düzenlenmesinde,
  • Saç dökülmelerinin önlenmesi ve saçlara canlılık kazandırılmasında,
  • Cinsel faaliyetlerin desteklenmesinde gibi durumlarda kullanılabilir.
  iyva.com/ARI-SuTu-ROYAL-JELLY-_69.html yada http:/

 39. Gulşen dedi ki:

  Arı sütü boy uzatır mi?

 40. Neslihan Venus Kilic dedi ki:

  Merhabalar,
  Arı sütü, polen, propolis, organik ballar ve diğer arı ürünleri %100 doğal olduğunda ve yüksek hijyen koşullarında ambalajlandığında birçok rahatsızlıkta faydalı olmaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyorlar. Ben uzun zamandır bu ürünlerin Türkiye’deki ilk üreticisi olan ve 30 yıldır sadece bu işi yaparak uzmanlaşan bir firmadan ürünleri alıyorum ve çok memnunum. Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı onayları, ISO belgeleri, HACCP belgeleri vs var. Bence alacağınız ürünlerde bu belegelerin olup olmadığına ve ne kadar zamandır bu işi yaptıklarına mutlaka dikkat edin. Başbakan ve Cumhurbaşkanı’na özel günlük zindelikleri için karışım hazırlıyan firma bu. Ürünlerini tüm Türkiye’de kapıya kadar gönderiyorlar. İşte web siteleri:.NeVital.com
  Herkese sağlıklar dilerim

 41. hacı dedi ki:

  arı sütü polenli macun cocuk sahıbı olmak ıcın kullanıldıgında gercekten etkılı mı.? ……….

 42. hasan antalya dedi ki:

  arı sütünü neden kullanmalıyız çocuğu olmayanlara gerçekten nasıl faydası oluor diyorsanız bilgi almka için ttp://hasansaglik.flptr.com 0505 231 18 72

 43. halil dedi ki:

  merhaba arkadaşlar arı sütünün faydaları saymakla bitmez özellikle saç dökülmesinde çok etkili ama saf halde dil altından sabahları açkarnına kullanırsanız daha iyi BALTEK 1 numara tavsiye ederim….

 44. ebru dedi ki:

  1 yasında oglum var arı sutu verebılırmıyım. verırsem nasıl verıcem

 45. gülay dedi ki:

  bende kansızlık için kullanmaya başlıcam inşaallah bir netice alırım. ne yaptımsa geçmiyor değerler normala dönmüyor.. Herkese sağlıklı bir yaşam diliyorum.

 46. serdar kılıç dedi ki:

  Merhabalar
  Gülay Hanım kansızlık için polenin yanında düzenli olarak B12 de almalısınız ve almadan once mutlaka kan değerlerınızı ölçtürün ki aradaki farkı daha net görebilesiniz.iyi günler serdark78@hotmail.com

 47. şemsettin odabaş dedi ki:

  ARI SÜTÜ FAYDALIDIR..KULLANIN FARKEDECEKSİNİZ.HAYATTA UZUN YAŞAMAK İSTERSENİZ HAYATINIZDAN KESİNLİKLE ŞİYAH ÇAY TÜKETİMİNİ KALDIRINIZ.LANET OLASICA BU SİYAH ÇAY ADETİ ÇOK KÖTÜ.İNSANDA SİNİR ASABİYET,DEMİR EMİLİMİNİN AZALMASINA KANSIZLIĞIA NEDEN OLUYOR.BEN YEŞİL ÇAY İÇEMEM .ÇAY KULLANMAMAYA ÇALIŞIYORUM..ZATEN İYİ BİR ŞEY OLSAYDI TIPKI DAYAK GİBİ CENNETTEN ATILIRMIYDI. SELAMLAR

 48. pinar dedi ki:

  slm annem geçen sene mide ca kanser
  ameliyatı oldu kemotrapi ve ışın tedavisi gördü ve hiç bi faydasını görmedi şimdi mide tekrardan nüks etti şuanda pankreasını sarmış ve vucuduna yayılmış kanser annem şuanda 4 dünçü evresinde ne yapmalıyım neyi öneriirsiniz arı sütü iyi gelirmi bana yazarsanız sevinirim..

 49. eda saygıner dedi ki:

  Çok geçmiş olsun Pınar hanım .Bneimde amcam akciğer ca idi mail yoluyla ulaşırsanız bilgi paylaşabiliriz.iyi günler acil şifalar.

 50. gazi dedi ki:

  arı sütünün akciğer ca hastalığında kullanımı nasıl.bu ve bunun g,b, rahatsızlıktan arı sütü kullanan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

 51. tuba dedi ki:

  ari sutu bali depresyona iyi geliyor mu

 52. HACER dedi ki:

  arı sütü faydalı evet amna nerden bulacagım internette satılanlara nasıl güvenecegiz?

 53. oğuz dedi ki:

  Eta bal. arkadaslar. araştırdım. çok eski Bi firma ve en güvenilir. Bi firma birçok avm de ve Migros Carrefour larda. var. gidin ve doğal bal alın arı ürünleri arı sütü polen propolis. hepsi var ve İsveç’ten geliyor bu ürünler. bal ise Rize’den kendi üretimleri. benim terlik ve ülserim vardı yedeğimi bu arı ürünlerine borçluyum ne varsa balda var koray_kaan@hotmail.com.

 54. MURAT dedi ki:

  kemalpaşa/İZMİR de kendi ürettiğimiz arı ürünleri mevcut.Ürünlerimiz ETKO (EKOLOJİK TARIM BELGESİ)
  ne sahiptir.ARI SÜTÜ 20 gr fiyatı 30tl
  0 535 387 51 85

 55. MURAT dedi ki:

  Hacer hanım email yoluyla ulaşısanız yardımcı olurum.
  cengelmc@yahoo.com.tr

 56. AYHAN dedi ki:

  %100 doğal amerikadan ithal ürünler için lütfen ulaşınız.

 57. SUAT dedi ki:

  KENDİ ÜRETİMİM OLAN ARI SÜTÜNÜ MAYIS AYI SONU İL E AĞUSTOS AYI SONUNA KADAR 5064763040 NOLU TELEFONUMDAN BANA ULAŞARAK TEMİN EDEBİLRSİNİZ..ÜRÜNLER 5 MG LİK ENJEKSİYONLARIN İÇİNDEDİR.BİR TÜP BİR KİŞİYE HER GÜN BİR DEFA AÇ KARNINA DİL ALTINDAN ALINMAK KOŞULUYLA 1 AY YETEBİLİR.5 MG LİK BİR TÜPÜN FİYATI 55 TLDİR.

 58. wild72 dedi ki:

  arı sütü için ARI DÜNYASI’nı tavsiye ederim, ben ARI DÜNYASIN’nın sürekli müşterisiyim. ürünleri çok kaliteli.

 59. Doğukan Kaya dedi ki:

  Evimde 2 paket arı sütü var ama tarihi geçti uzun süredir içmiyorum. Şimdi çok hastayım , antibiyotik olarakda kullanılıyormuş ilaç yerine bunu içmek daha iyidir ama içsem bişey olurmu ?? Lütfen yardım edin SKT = 18 11 2013

 60. Aziz küçük dedi ki:

  yine kanser için propolis kullanırsanız arısütü ile birlikte ne kanser olursunuz ne hiçbir hastalığa yakalanırsınız sürekli arısütü ve propolis alınırsa günde 25 gram ve üzeri tahminimce o insan en az 25000 yıl yaşar kıskançlıktan bilim adamları ve bilen kimseler bunu söylemiyor

 61. efsane dedi ki:

  Dahi yapon alimi K. Nişi söylemişki, tibb deyil tebabet var, insana tâbiât, tâbiâtdân gelen ilaçdir. Arı ürünleride bu demek.

 62. murat çangal dedi ki:

  merhaba,Karaburun-İZMİR yöresinde ürettiğimiz arı sütü ve propolisihtiyacı olanla ra temin edebilirim.ürünlerimiz sertifikalıdır.
  adres:Hürriyet mahallesi,hasan şarlayan sokak no.50 B ŞİRİNYER
  BUCA/İZMİR
  gsm.0 535 387 51 85

 63. Aycan dedi ki:

  Okumanız önerilir

 64. gamze dedi ki:

  5 yasindaki bir çocuğa arı sütünü ne kadar ve nasıl vermemiz gerekiyor Teşekkürler. ..

Paylaş

*

css.php