Magnezyum Eksikliği

Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir? Magnezyum eksikliği oldukça yaygın bir problemdir ve düzenli olarak tükettiğimiz bütün rafine ve işleme tabi tutulmuş besinlerle sürpriz değildir.

Bu besinler sadece vücudumuzun işlevini yerine getirmesi için tüketmemiz gereken tam dizi besini sağlamamakla kalmazlar, sağlığımıza zararlı birçok katkı maddesi içerirler.

Üstelik stres, kafein, şeker, alkol, ilaçlar ve hatta aşırı miktarda kalsiyum, işleme tabi tutulmuş ve rafine edilmiş gıdalar gibi modern yaşam biçimi de vücudun magnezyum tüketimini fiilen hızlandıran etkenlerdir.

Magnezyum Eksikliği Neden Olur?

Magnezyum eksikliği genellikle yaşlı kişilerde, beslenme bozukluğunda, alkol kullanımı ve idrar söktürücü ilaç kullanan kişilerde meydana gelir.

Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, sindirim sistemindeki emilim proplemleri, ameliyatlar, pankreas iltihabı, diyabet magnezyum yetersizliğine neden olur.

Stres, sigara, fazla alkol tüketimi, hamilelik, emzirme, hastalıklardan sonraki iyileşme dönemleri ve ağır egzersizlerde vücudun magnezyum gereksinimi artar.

Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri

Magnezyum eksikliğinde ise, halsizlik, yorgunluk, sinirlilik, uyuşukluk, dalgınlık, iştahsızlık, uyku bozuklukları, depresyon, göz kararması, kas krampları- kasılmaları, kas seğirmeleri ve titremeleri, sinirsel bağırsak rahatsızlıkları, tansiyonun yükselmesi, kalp ritminde bozulmalar ve koroner spazm gibi belirtiler oluşabilir.

Magnezyum birçok kimyasal reaksiyonlar için gerekli olan temel bir mineraldir. Enerji üretimini tetikleyen enzimler magnezyuma bağımlıdırlar ve eksikliği kronik enerji eksikliği sonucunu doğurabilir.

Magnezyumun aynı zamanda kramplar, astım, böbrek taşları, diyabet, yüksek kan basıncı, migren ve tansiyon baş ağrıları, adet öncesi gerginlik ve osteoporozis dâhil birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bu yüzden magnezyum noksanlığı sağlığımızı birçok yönden etkiler. Yüksek düzeydeki magnezyum eksikliği ise ölümle sonuçlabilecek ciddi bir durumdur.

Ayrıca magnezyum potasyum fosfor kalsiyum ve C vitamininin vücutta daha iyi bir biçimde değerlendirilmesini de sağlar.

Magnezyum Eksikliğinde Neler Olur?

• Çok sayıda çalışma magnezyum eksikliği ile depresyon arasında bağlantı kurmuştur.

• Anksiyete veya başka sinir bozukluğu olan kişiler ve ADD ‘li (Dikkat Eksikliği Bozukluğu) ve ADHD ‘li (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) çocuklar önemli magnezyum eksiklikleri göstermektedirler. Yakın geçmişte bir çalışmada, ADHD bozukluğu olan 6 ay süreyle magnezyum takviyesi kullanan çocuklar hiperaktivite belirtilerinde önemli azalma göstermişlerdir.

• Eksikliği iştahsızlık, kalp çarpıntıları-kalp ritim bozukluğu, konsantrasyon eksikliği, mide bağırsak krampları, depresyon-Anksiyete durumları, adet öncesi gerilimi gibi sorunlara yol açar.

• Sporcular, şeker hastaları, stresli durumlar, sigara içenler, alkol kullanlar, hamile ve emziren bayanların magnezyuma ihtiyaçları daha da artar.

• Aşırı alkol alan kişilerde magnezyum eksikliğine bağlı kalp rahatsızlıkları daha çok görülür. Alkol magnezyum mineralinin böbrekten atılımını fazlalaştırır. Ayrıca magnezyum eksikliği kanın pıhtılaşmasını fazlalaştırır.

• Hamilelikte magnezyum eksikliği rahim kasılmalarını arttırarak erken doğum olasılığını artırır. Yeni doğmuş bebekte  magnezyum yetersizliği bebeğin ısı kaybetmesine ve ani bebek ölümü sendromuna neden olabilir.

• Magnezyumun aşırı eksikliği sinir sisteminde bozukluklara yol açar.

• Kas kasılmasını ve karbonhidratların enerjiye dönüşümünü kontrol ettiği için bu mineral sporcular için de özel bir önem taşır. Magnezyum eksikliğinde egzersiz sonucu çabuk yorulma, ağır kas krampları ve spazmları görülebilir. Bazı araştırmalar fazla oranda magnezyum kaybının ve magnezyum eksikliğinin ani sporcu ölümleriyle bağlantılı olabileceğini düşündürtmektedir.

Nelerde Magnezyum Var?

Koyu yeşil sebzeler, rafine edilmemiş tahıllar, tam tahıllı ekmek, fındık, fıstık, badem, susam, muz, maden suyu, soya fasulyesi, kuru yemişler, kuru baklagiller magnezyum içeren besinlerdir. Yiyecekler yoluyla alınmasının güç oldugu ciddi magnezyum eksikliklerinde hekim önerisiyle magnezyum takviyeleri alınması gerekir.

Günlük Magnezyum İhtiyacı Ne Kadar?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Alman Beslenme Birliği’ne (DGE) göre günlük magnezyum gereksinimi 300 mg’dır.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. bayburtlu_beşiktaşlı_ELİF says

  yaa ıyı guzel olmusta neden magnezyumun besin kaynagı gorevi fazlalıgını vermedınız :s :@…))

 2. tanem says

  10gndr kalbimde ritim bozuklugu var kardiyologa gittim demirim 10a düsmüs demir surubu verdi onları kulllanıyorm kalp ritim bozuklugu demir eksikligine baglı olabilirmi acaba tesekkrler

 3. leyla says

  bende demir eksikliği ve folik eksikliği varmış.bana serum ve iğne verdiler.ben korkuyorum napmam lazım

 4. melike says

  bende ciddi anlamda mağnezyum eksikliği var günde 6 tane kapsül içmeme rağmen yükselmiyor mağnezyum diyeti bile işe yaramadı mağnezyum düşük olduğu için potasyum ve fosfor da düşüyor

 5. ertan karakaya says

  merhaba benim oğlumda kramplar olusuyo özellikle geceleri uyurken bir anda bacağına kramplar giriyo buda bizi korkutuyo. yakın cevremizdekilerin cocuklarında da bu sorun olmus dediler ki magnezyum eksikliğinden kAynaklanıyormus, doktora gittik psikolojik dediler oda pek fazla biş siöylemedi. bize bu konuda yardımcı olursanız seviniriz.

 6. selahattin says

  benim de boyun ve bel fıtığımın yanısıra aşırı stres yorgunluk mide krampları ve eklem ağrılarım vardı magnezyum yağı kullandım bütün bu şikayetlerim geçti harika ve vücudun su gibi ihtiyaç duyduğu bir minaral bence…

 7. suat says

  Melike hanim, deri araciligi ile alinan ‘Magnesium Chloride Oil’ denediniz mi? Spray seklinde ve agiz yoluyla alinan magnesiumu vucut ancak 1/3 – 1/2 kadarini emebiliyor. Deri yoluyla tamamina yakin miktar vucutta gerekli yerlere iletiliyor. Arastirdigim yabanci kaynaklarin hepsi bunu dogruluyor.
  Gecmis olsun

 8. niLay says

  arkadaslar amway ‘ in calcium – magnesium adlı vitaminini deneyin . Faydasını görmezseniz tL geri verilir . bn denedim htta o vitamini yiyorum arastırabilirsinis adı : chewable calcium magnecium

 9. HAKAN CETİN says

  piyasalara yeni bir ilaç çıktı magvital 365 adında bütün megnezyum eksikligine cevap verebliecek nitelikde bir ilaç yan etkisi yok pratisyen hekimlerde yazabliyor fiatı 16 tl içinde 30 adet var tadıda cok güzel ilgililereee

 10. HAKAN CETİN says

  kesinlikleee magvital 365 derdinize caredirrrrrr karneyede yazlıyorrr

 11. Cam Aydemir says

  Ben 12 yaşındayım bu magnezyumu kullanmamın boyumun uzamasaında bi etkisi olacak mı?

 12. Esma Dag Alptekin says

  Bende troid hastasiyim . Düzenli olarak ilaç kullanıyorum . Magnezyum ilacını kullanmamda sakınca olurmu. Cocuklarda magnezyum kulanmak kac yasında başlanır . Yanıt için
  Şimdiden teşekurler

 13. nimet says

  bende kansızlık demir magnezyum eksikligim var hepsine verilen ilaçları kullanabilirmiyim ? yoksa ayrı zamanlardamı kullamalıyım çok zor kendimi çok kötü hissediyorum

 14. ilknur says

  ben adet döneminde çok sancılanıyorum. doktorum bana magvital ilaç kullanmamı tavsiye etti. kilo alırım diye çok korkuyorum sizce bu kilo yaparmı????

 15. derya says

  bende 3 yıldır ayak ağrıları war kas ağrıları war we istem dışı bazen daha dorusu sıklıkla harekt edio .. doktora gittimde kansızlık oldunu söledlr we takwiye yapıldı ama kanım sürekli düşüoo yemek yemk istemiyorumm zayıflıyorum we ayklarım çok kasılıo artı depresyon halsizlik mutsuzluk oluşuo bugün doktor magnezyum ilacı werdi acaba bu daha nekadr sürer başka nednleride olabilirmi?

 16. OKAN says

  benmde bacağımda sürekli bir kitlenme var.. ağrı var sürekli boşluk veriyoru bacağım.. ağrı tam olarak bacağımın arka tarafında dzin altındadır..

 17. Faruk says

  Annem 15 yıldır parkinson hastası,son aylarda kalça altından başlayarak dizlerinin altına kadar inen dayanılmaz ağrıları olmaya başladı.Annem ağrının şeklinin sanki yukarıdan aşağıya kızgın yağ dökülüyomuş gibi ağrı aktığını söylüyor.Öksürürken ve hapşırırken de ağrıyor.Magnezyum tabletlerinin faydası olabilirmi?

 18. semra says

  benim göğüsve sırt kaslarımda ağrılar vardı ve dr bana magnezyum tablet verdi suda eritilenlerden.Kullandıktan sora sırtımın ve gögsümdeki ağrılarım yokoldu ve ben ne kadar iş yaparsam yapim yorgunluk hissetmiyorum. Yani beni hayata motive etti

 19. ufuk says

  YÜCE ALLAH(c.c.) tüm hastalara şifa versin inşALLAH.Mevlam sabredenlerden eyleyip günahlarımızın kefaleti olmasını temenni ederim.
  hepimize geçmiş olsun.

 20. İbrahim Barutçu says

  Eşimin sol böbeği kis nedeniyle bir yıl önce alındı.Böbrek fonksiyonlarında sorun yok.Tahlilde magnezyum normal.Diz ağrısı nedeniyle doktor, Magvital 365 verdi.Kullanmamanın bir sakıncası var mı?

 21. TURKAN KARA says

  gece bacak kasılmalarım oluyor,doktor magnezyumumun çok düşük olduğunu söyledi, aşırı sinirliyim, kalp çarpıntım oluyor,doktor magvital 365 mg önerdi acaba kullanmalımıyım,yoksa besin olarak mı almalıyım, bilgilendirirseniz sevinirim

 22. gökhan says

  sol kasığım ağrıyor.spor yaptığımda dayanılmaz ağrılar hissediyorum

 23. ercan says

  gece uyurken sanki kriz geçirirmiş gibi titreyerek uyanıyorum titreme yavaş yavaş başlayıp hızlanıyor bi süre sonra geçiyor bunun nedeni nedir magnezyum eksikliği olabilirmi?

 24. ramazan eraslan says

  bende 20 senedir baş ağrısı var kullanmadığım deprasyon ilacı kalmadı halsizlik uyku bozukluğu unutkanlık iştahsızlık tansiyon kolostrol şeker arada çıkıyo ritim bozukluğu ve ayrıca boyun fıtığı ve bana maknezyum eksikliği var dediler acaba doğrumudur

 25. neşe says

  gece bacağımda kasılmalar oldu şiddetli ağrıyla uyandım.ayrıca sürekli halsizlık var çok çabuk yoruluyorum ve sinirliyim.işyeri doktorum bende magnezyumeksikligi olduğunu söyledi acaba magvital 365 diye ilaçverdi kullanmalımıyım

 26. kerem says

  benim oğlumda atopik dermatit var gitmediğim doktor ve hastane kalmadı. sürekli vücudunda kaşıntı mevcut ve dikkat eksikliğide var. sinirlilikte mevcut. bu durumların mağnezyum dengesi ile ilgisi olabilirmi acaba.

 27. HAYRİ KOLÇAK says

  bacak baldırlarımda hafif karıncalanma ve uyuşukluk vardı doktor magnezyum eksikliği nedeniyle mafnorm verdi. acaba doğru tetkikmi…

 28. ahmet öztürk says

  Benim şikayetim gece uyurken o tatlı uykuda baçağımı karnıma doğru topladığımda birden kramp giriyor dizimden aşağı baldırıma neuyku kalıyor nede yatıp dinlenmek.

 29. emir can says

  benim de mağnezyum eksikliğim var doktorun verdiği mağnezyum magnorm ilacı iyi gelir mi bilmiyorum kas ağrılarım ve ellerimde ve ayaklarımda uyuşma vardı tanı doğrumudur

 30. ayse says

  yuzumde ve basimda uyusmadan acile gittim butun gerekli testleri yaptilar ve potasyum vucudumda cok dusukmus bir serum taktilar dort tane potasyum hapi verdi ve eve geldim .uyusmam gecmedi bazi gunler hic olmuyor cok rahat ve mutlu oluyorum ama bazi gunlerde uyusma beni cok rahatsiz ediyor ne yapmam gerekiyor bilmiyorum

 31. göksu says

  bizim tükettiğimiz su arıtma sudur ve bir televizyon proğramındaki doktor arıtma cihazların sudaki magnezyumudu arıttğını söyledi doğrumudur acaba eğer öyleyse bizim ailece magnezyum takviyesi almamız gerekirmi?

 32. sinem says

  yaa ben çok titriyorum yaa ölücek gibi öloyrum şurdan şşuraya giderken nefes alamıyorum.çok zor acı çemk

 33. mcelik says

  Benim göz kapağında ve parmaklarımda ara sıra kasılma oluyor, pals gibi, vücudumun genellikle kol ve bacak kaslarında sürekli yorgunluk var, acaba mg eksiklikliğindenmi kaynaklanıyor?

 34. oLa says

  Sürekli kırgınlıklarım, dalgınlıklarım oluyor. Dr lar benim de magnezyum kullanmamı önerdi. B12 vitamini ile birlikte almaya basladım…

 35. fatih says

  :D herkes soruyor soruyor soruyor ama cevap veren kimse yok…

 36. ayşe says

  ayağım ağrıyor geceleri bacakarımın damarları çekiliyor yol yürüyemiyorum ayak hissim kayıp oluyor başım çok ağrıyor geceyeleri uyuyamıyorum ne yapmam lazım lütfen cevapınızı verirmisiniz bu kadar kişi sizden cevap bekliyor

 37. eylul says

  magnezyum yağı kullanın ben yarın alıcam uyuşan ağrıyan bölgelere masaj yapın intewrnetten nasıl kullanmanız gerektiğini araştırın

 38. Mustafa Kemal says

  Sevgili arkadaslar, sorunlarinizin buyuk bolumu ayni ve onerilen tedavi de magnezyum takviyesi. buradan cikan sonuc da bu takviyeyi almanizdir. benzer sorunlari ben de yasiyorum. Acikcasi doktora gidecegim zaman bana da magnezyum takviyesi verecegine emin oldum. tabi yine de doktora danismadan ilac almak cok da mantikli degil. Eger doktorunuz uygun gorduyse takviye olarak size verilen ilaclari alin ve ayrica yukaridaki yazida belirtilen besinleri daha fazla tuketebilirsiniz.
  Saglikli gunler dilerim.

 39. sevilay says

  Arkadaslar magvital diye suda eriyen bir ilac var magnezyum ilaci ben kullaniyorum mukemmel benim cok fazla kramplarim var vucudumda icince kesiyor hemen siddetle tavsiye ediyorum ama doktora gorunun kesinlikle magnezyum eksikligi teshisi konmasi gerekli diye dusunuyorum magnezyum ilaci kullanabilmek icin…

 40. Özgün KAYA says

  Arkadaşlar Berko ilacın üretmiş olduğu MAGNEZİNC 40 film tablet adlı ürünü kullanıyorum. Magnezyum ve çinkoyu bir arada sunmakta olan MAGNEZİN ten çok memnun kaldım. Kasılma kramp vb sorunlardan kurtuldum. Bağışıklığa destek veren ÇiNKO yu da içeriyor olması mükemmel bir olay… Ayrıca tablet formunda bır damla suyla yutabiliyorum. Herkese tavsiyem MAGNEZİNC

 41. Mustafa töremen says

  Merhaba arkadaşlar berko ilaç Dimag diye bir ilaç üretti magnezyum eksikliğinde 365mg içerisinde bulunmakta dünya sağlık örgütü de günlük en az 300mg alınması gerektiği görüşünde Dimag la kask rampaların geçti benimde ve tadında güzel magnorm diye bi ilaç kullanıyordum çok kötü tadı vardı.bende dimağı öneriyorum ancak doktora başvurmak gerek tabiki..

 42. Mustafa töremen says

  Sayın Özgen hanım tad avantajıyla ve saşe yani toz şeklinde oluşundan dolayı en iyi ilaç berko ilacın yeni ürettiği dimag tır.günde 1saşe yani 365mg yeterlidir.

 43. Abdulkerim says

  Ben isviçrede yasıyorum başarılı bir uygulamayı tavsiye ediyorum.
  Uzun yıllar. Her ayın son günlerinde. Bir Gun önce hissediyordum yarın basımın agiracagini bizde ailece bir sorundu önce kulaklarımda bir ses oluşuyordu .devamlı hap kullanıyordum.

  Ve 1986 yılında bir montajda çalışıyordum gece 2siralarinda o Gun nedense hapım yoktu bas ağrısı icin atelyede Appenzel yöresinde ustaya bas ağrısı hapı aspirin istedim bana burada biz hap kullanmayız dedi ve bana tavsiyesini yaptı. 1986 Mayıs ayı idi.
  Bana isviçrede mund bölgesinde yetişen. Sarmisagi odun bıçakla kesmemi ve buzdolabından bir bardak soğuk sutle ac karnına içmemi önerdi. Ve aynen uyguladım. 25 yıldır bas ağrısı kulak cinlamasi tamamen iyileşti tavsiye ettigim yakınlarımız aynı fikirde herkese tavsiye ediyorum saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir