Slippery Elm Nedir?

Balgama Ne İyi Gelir? Slippery Elm Nedir? Slippery Elm, elm (karaağaç-Ulmus) familyasından gelir; Appalachian dağlarında ve Doğu Kanada’da yaygın olarak yetişen ağaçlardır. Amerikan yerlilerinden beri tedavilerde kullanılır. Slippery elm ağrılı boğazı yatıştırır, kolik ve mide ülserleri ağrısını hafifletir, iltihaplı bağırsak durumlarını rahatlatır.

İçeriğindeki esas madde, zamktır, bunun yanı sıra, gallik asit, fenol, nişasta, şeker, vitamin ve minerallerin karmaşık bir dizimi vardır. İçerikteki zamk, özafagusun iltihaplı ve tahriş olmuş hücre zarlarını ve mide asitlerini nötrize ederek mide astarını kaplar.

Bitki, zamk ve uzun zincirli şekerler taşıdığından, su ile karıştırıldığında yapışkan bir madde  haline dönüşür. Esas bileşen olan zamkın, yatıştırıcı etkileri vardır. Zamk, yatıştırıcı, yumuşatıcı ve öksürük kesici özelliklerden sorumludur.

Günde üç kez tatlandırılmamış haliyle kullanıldığında gastrit, mide nezlesi, mukus kolit ve enteritte; diğer tüm besinlerin başarısız olabileceği ortamlarda mide tarafından absorbe edilerek olumlu sonuçlar verebilir. Bronşit, akciğer kanamaları, verem, öksürük dindirici tedavilerinde büyük değer taşımaktadır.

Slippery Elm ağacı, kalın bir mukus oluşturan emsalsiz bir kaplama içeriğine sahiptir. Mukus, bağırsak sisteminde koruyucu bir astar oluşturarak sistemi daha sağlıklı ve rahat hale getirir.

Slippery Elm’in en yaygın kullanımı yatıştırıcı ve balgam söktürücü özelliği ile ilgilidir. Bu özellik, tatninlerin mukus ile birleşip çöktürücü hale gelmeleri ile açıklanmaktadır.

Slippery Elm’in reflü asidi tedavisinde yarar sağlayan yatıştırıcı içerikleri vardır. Dahilen kullanıldığında, özafagusun mukozası üzerinde yatıştırıcı, koruyucu bir kaplama oluşturur.Yaralanmalar ve açık yaralar, slippery elm ağacının kabuğundan elde edilen kaygan bir merhem ile tedavi edilirler.

2002’de Ailimentary Pharmacology and Therapeutics ‘de  yayınlanan bir çalışmaya göre, bitkinin serbest radikalleri yok etme becerisi, bağırsak enfeksiyonlarının değişik türlerinin hasarlarına karşı bitkiyi etkili kılmaktadır.

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), kalın bağırsağı etkileyen yaygın bir sorundur. IBS semptomları, kişiden kişiye değişiklik gösterir, ancak, bazı yaygın belirtiler arasında, karında şişlik ve rahatsızlık, kabızlık ya da dışkıda mukus olan ishal sayılabilir.

Klinik bir deney, slippery elm’in de yer aldığı bir formülün, bağırsak hareketlerini geliştirdiği ve kabızlığın baskın olduğu irritabl bağırsak sendromundaki belirtileri hafiflettiğini göstermiştir. “Alimentary Pharmacology and Therapeutics”de, Şubat 2002 yılında yayınlanan bir başka çalışma da, slippery elm’in, iltihaplı bağırsak hastalığının tedavisinde rol oynayabileceğini göstermiştir.

Nasıl Kullanılır?

Slippery elm, pastil, tablet, kapsül,  tintür ya da çay olarak tüketilebilir. Tipik doz, günde 3 kez alınacak 500-1000 mg. dır. Tentür ise günde 3 kez 5 ml kullanılmaktadır.

Yan Etkileri Var mı?

Slippery elm genellikle güvenlidir, ama alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Oral yolla başka ilaç alanların, slippery elm’i her dozdan en az 2 saat önce ya da sonra almalıdırlar.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Slippery Elm Nedir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

css.php