wordpress counter

Magnezyum Faydaları

Magnezyum Nedir ve Magnezyum Faydaları Nelerdir? Magnezyum insan vücudunda temel bir mineraldir ve vücudun kritik metabolik işlevlerinden 300 den fazlası için gerekli bir bileşendir.

Yetişkinlerin vücudunda 20-28 gram magnezyum minerali bulunur. Bu miktarın %60’ı kemiklerde, geriye kalan bölümü ise kas, yumuşak doku ve vücut sıvılarında yer alır. Özellikle kalp ve beyin hücrelerinde magnezyum yoğunluğu yüksek seviyededir.

Vücudda devamlı doldurulması gereken bir magnezyum rezervi vardır. Magnezyumun görevlerini yerine getirebilmesi için sürekli olarak vücudun ihtiyaç duyduğu miktarın karşılanması gerekir. Vücut magnezyumu gerektiği kadar alamazsa  kemiklerde depo edilmiş olan magnezyumu kullanmaya başlar.

Eksiklik Neden Olur?

Hazır gıdalar, alkol kullanımı yaşlılık, idrar söktürücüler ve doğum kontrol haplarları magnezyum yetersizliğine neden olabilir.

Takviye şeklinde alınan çinkonun yüksek dozları magnezyumun emilimini engeller.

Eksiklik Belirtileri Nelerdir?

Magnezyum yetersizliği stres, sinirlilik, psikolojik değişimler, yorgunluk, iştahsızlık, kas krampları, uyku sorunları, kalp ritminde bozulmalar, koroner spazm,  adet öncesi şikayetler, böbrek taşı, zihinsel konsantrasyonda azalma gibi belirtiler gösterir.

Bedenlerimizde daha fazla denge yaratmak için ne yapabiliriz? Beslenmemize bir dizi sağlıklı besini ekleyerek, yaşantımızdan magnezyum tüketici etkenleri elimine ederek ve beslenme planımızı magnezyum içeren besinlerle  tamamlayarak genel sağlığımızı iyileştirebiliriz.

Magnezyumun Faydaları

· Enerji Üretimi

Enerji gerektiren bütün metabolik olaylarda magnezyum minerali önemli rol oynar. Magnezyum olmadan vücutta enerji dönüşümü gerçekleşmez.

Magnezyum ikinci bol miktarda hücrelerarası mineraldir ve her hücrenin enerji üretiminde kritik rol oynar. Enerji verici reaksiyonların meydana gelmesini sağlaması magnezyum yararları arasındaki en önemli etkisidir. Enerji üretimini tetikleyen enzimler magnezyuma bağımlıdırlar ve eksikliği kronik enerji eksikliği olarak ortaya çıkabilir. Birçok kronik yorgunluk hastalarının alyuvarlarında düşük magnezyum düzeyleri vardır ancak magnezyum takviyesi kullanmanın kronik yorgunluğu azaltmaya ve enerji düzeyini artırmaya yardımcı olduğu görülmektedir.

· Anti-stres Mineral

Magnezyum eksikliği depresif sorunlara yol açabilir. Depresyon ve anksiyetesi olan kişilerde magnezyumun düşük olduğunu saptayan araştırmalar vardır. Anti-stres Mineral özelliği bir diğer magnezyum yararları arasındadır.

Magnezyumun aynı zamanda doğal sakinleştirici özellikleri vardır, bilhassa kalsiyum ile birleştiği zaman.

· Daha Sağlıklı bir Kalp

Magnezyum kalp atış hızını iyileştirir, kan damarlarını açar ve kan pıhtılaşmasını ve kalp krizlerini önler. Magnezyum böylelikle sağlıklı bir dolaşım sistemi muhafaza etmek için önemlidir.

Magnezyum aritmilerin ve kalp krizinin tedavisinde olumlu etkilere sahiptir. Kalp kasının kasılma şiddetini azaltarak kalbin daha az enerji ve oksijen kullanmasını sağlar.

· Magnezyum mineralinin beyin hücrelerinin canlı tutulmasında çok kritik bir rolü vardır. Uzunca bir süre magnezyum yetersizliği beyin metabolizmasına zarar verir.

Yağ asitlerini beyin hücre zarlarında bulunan DHA yağ asitlerine dönüştüren D6D enziminin aktif hale dönüşmesi için magnezyum mineraline gereksinim vardır. DHA eksikliği alzheimer gibi birçok nörolojik rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Magnezyum hücre zarında görev yapan bir enzimi harekete geçirerek sodyum ve potasyum dengesini kontrol altında tutar. Sodyum-potasyum dengesi hücrenin yaşamı ve beyin hücrelerinin elektriksel faaliyetleri için gereklidir.

Magnezyum minerali beyin hücrelerinde kalsiyum oluşumlarının önlemesinde görev alır. Beyin hücrelerinde meydana gelen kalsiyum beyin hücrelerini öldürür.

· Karolinska Tıp Kurumunca  13 yıl süren araştırmaya göre magnezyum minerali sigara kullanıcılarının felç riskini azaltmaktadır. Kan basıncını düşüren magnezyumun günlük 589 mg kullanımı damar tıkanması felci riskini  %15 düşürmektedir.

Diğer Magnezyum Yararları

Magnezyum kendisini vücudun pek çok temel kimyasal reaksiyonunda çok önemli bir bileşen yapan vücudun yüzlerce enzim sistemlerinde önemli bir öğedir. Magnezyumun aynı zamanda kramplar, astım, böbrek taşları, kabızlık tedavisi, diyabet, yüksek kan basıncı, migren ve tansiyon baş ağrıları,  adet öncesi gerginlik ve osteoporozis dâhil birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Günlük Magnezyum Dozu

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre günlük magnezyum ihtiyacı 300 mg’dır. WHO’nun açıklamasına göre günlük gereksinimin karşılanmaması ölüme kadar gidebilen riskler içermektedir.

Magnezyumun Yan Etkileri

Besinlerle doğal olarak alınan magnezyumun yan etkisine rastlanmamıştır. Takviye biçiminde alınan magnezyum ishale sebep olabilir. Aşırı dozları kalp ritminde bozukluğa, kaslarda zayıflığa, solunum proplemlerine, nabzın yavaşlamasına ve komaya yol açabilir.

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Magnezyum içeren besinler : Takviyelerin yanı sıra magnezyum yiyecekler yoluyla da alınabilir. Birçok zengin magnezyum içerikli besin tüketmek mantıklıdır. Badem, fındık, yer fıstığı ceviz,  kabak çekirdeği, kakao, soya fasulyesi, hurma, kuru incir, avokado, muz, rafine edilmemiş tahıllar, tam tahıllı ekmek ve koyu yeşil sebzeler doğal magnezyum kaynaklarıdır.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. elif dedi ki:

  sigara içmeyin beyler size magnezyum vermesine rağmen içindeki nikotin nefes almanızı zorlaştırır ve aynı zamanda da vücudunuz diyer taraflarında kansızlığa uyuşmaya ve en sonunda kesilmeyle neden olur SİGARAYA DUR!

 2. hasret dedi ki:

  her turlu hastalik deprasyondan oluyo deprasyona girmeyin arkadaslar sagligimiz herseyden onemli.

 3. Abuzer Şahin dedi ki:

  Magnezyumun faydaları saymakla bitmez.Ben magnezyum klorürü transdermal bir bitkisel yağ karışımyla vücudun hassas bir bölgesine masaj şeklinde kullanılarak insanları günlük ihtiyacı olan 300mg.dozu transdermal yoluyla gerekli merkeze gönderip orada depoladığında kısa yolda büyük sonuçlar alındığını gördüm.En az 15000 kişi bu ürünü denedi. Herhangi bir şikayet alınmadı. Daha detaylı bilgi için mail atınız.

 4. Emrah dedi ki:

  Abuze bey iyi günler bahsettiğiniz ürün hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.Teşekkürler

 5. Barıs dedi ki:

  Panik atak hastalığı olan insanlar kesinlikle kulanmalı çok ama çok faydası var yüksek derecede hiç piskolok bunalım depresjon bağımlılk yapan hapları kulanmayın magnezyum tüm sorunu çözüyor

Paylaş

*

css.php