Magnezyum Faydaları

Magnezyum Nedir ve Magnezyum Faydaları Nelerdir? Magnezyum insan vücudunda temel bir mineraldir ve vücudun kritik metabolik işlevlerinden 300 den fazlası için gerekli bir bileşendir.

Yetişkinlerin vücudunda 20-28 gram magnezyum minerali bulunur. Bu miktarın %60’ı kemiklerde, geriye kalan bölümü ise kas, yumuşak doku ve vücut sıvılarında yer alır. Özellikle kalp ve beyin hücrelerinde magnezyum yoğunluğu yüksek seviyededir.

Vücudda devamlı doldurulması gereken bir magnezyum rezervi vardır. Magnezyumun görevlerini yerine getirebilmesi için sürekli olarak vücudun ihtiyaç duyduğu miktarın karşılanması gerekir. Vücut magnezyumu gerektiği kadar alamazsa  kemiklerde depo edilmiş olan magnezyumu kullanmaya başlar.

Eksiklik Neden Olur?

Hazır gıdalar, alkol kullanımı yaşlılık, idrar söktürücüler ve doğum kontrol haplarları magnezyum yetersizliğine neden olabilir.

Takviye şeklinde alınan çinkonun yüksek dozları magnezyumun emilimini engeller.

Eksiklik Belirtileri Nelerdir?

Magnezyum yetersizliği stres, sinirlilik, psikolojik değişimler, yorgunluk, iştahsızlık, kas krampları, uyku sorunları, kalp ritminde bozulmalar, koroner spazm,  adet öncesi şikayetler, böbrek taşı, zihinsel konsantrasyonda azalma gibi belirtiler gösterir.

Bedenlerimizde daha fazla denge yaratmak için ne yapabiliriz? Beslenmemize bir dizi sağlıklı besini ekleyerek, yaşantımızdan magnezyum tüketici etkenleri elimine ederek ve beslenme planımızı magnezyum içeren besinlerle  tamamlayarak genel sağlığımızı iyileştirebiliriz.

Magnezyumun Faydaları

· Enerji Üretimi

Enerji gerektiren bütün metabolik olaylarda magnezyum minerali önemli rol oynar. Magnezyum olmadan vücutta enerji dönüşümü gerçekleşmez.

Magnezyum ikinci bol miktarda hücrelerarası mineraldir ve her hücrenin enerji üretiminde kritik rol oynar. Enerji verici reaksiyonların meydana gelmesini sağlaması magnezyum yararları arasındaki en önemli etkisidir. Enerji üretimini tetikleyen enzimler magnezyuma bağımlıdırlar ve eksikliği kronik enerji eksikliği olarak ortaya çıkabilir. Birçok kronik yorgunluk hastalarının alyuvarlarında düşük magnezyum düzeyleri vardır ancak magnezyum takviyesi kullanmanın kronik yorgunluğu azaltmaya ve enerji düzeyini artırmaya yardımcı olduğu görülmektedir.

· Anti-stres Mineral

Magnezyum eksikliği depresif sorunlara yol açabilir. Depresyon ve anksiyetesi olan kişilerde magnezyumun düşük olduğunu saptayan araştırmalar vardır. Anti-stres Mineral özelliği bir diğer magnezyum yararları arasındadır.

Magnezyumun aynı zamanda doğal sakinleştirici özellikleri vardır, bilhassa kalsiyum ile birleştiği zaman.

· Daha Sağlıklı bir Kalp

Magnezyum kalp atış hızını iyileştirir, kan damarlarını açar ve kan pıhtılaşmasını ve kalp krizlerini önler. Magnezyum böylelikle sağlıklı bir dolaşım sistemi muhafaza etmek için önemlidir.

Magnezyum aritmilerin ve kalp krizinin tedavisinde olumlu etkilere sahiptir. Kalp kasının kasılma şiddetini azaltarak kalbin daha az enerji ve oksijen kullanmasını sağlar.

· Magnezyum mineralinin beyin hücrelerinin canlı tutulmasında çok kritik bir rolü vardır. Uzunca bir süre magnezyum yetersizliği beyin metabolizmasına zarar verir.

Yağ asitlerini beyin hücre zarlarında bulunan DHA yağ asitlerine dönüştüren D6D enziminin aktif hale dönüşmesi için magnezyum mineraline gereksinim vardır. DHA eksikliği alzheimer gibi birçok nörolojik rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Magnezyum hücre zarında görev yapan bir enzimi harekete geçirerek sodyum ve potasyum dengesini kontrol altında tutar. Sodyum-potasyum dengesi hücrenin yaşamı ve beyin hücrelerinin elektriksel faaliyetleri için gereklidir.

Magnezyum minerali beyin hücrelerinde kalsiyum oluşumlarının önlemesinde görev alır. Beyin hücrelerinde meydana gelen kalsiyum beyin hücrelerini öldürür.

· Karolinska Tıp Kurumunca  13 yıl süren araştırmaya göre magnezyum minerali sigara kullanıcılarının felç riskini azaltmaktadır. Kan basıncını düşüren magnezyumun günlük 589 mg kullanımı damar tıkanması felci riskini  %15 düşürmektedir.

Diğer Magnezyum Yararları

Magnezyum kendisini vücudun pek çok temel kimyasal reaksiyonunda çok önemli bir bileşen yapan vücudun yüzlerce enzim sistemlerinde önemli bir öğedir. Magnezyumun aynı zamanda kramplar, astım, böbrek taşları, kabızlık tedavisi, diyabet, yüksek kan basıncı, migren ve tansiyon baş ağrıları,  adet öncesi gerginlik ve osteoporozis dâhil birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Günlük Magnezyum Dozu

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre günlük magnezyum ihtiyacı 300 mg’dır. WHO’nun açıklamasına göre günlük gereksinimin karşılanmaması ölüme kadar gidebilen riskler içermektedir.

Magnezyumun Yan Etkileri

Besinlerle doğal olarak alınan magnezyumun yan etkisine rastlanmamıştır. Takviye biçiminde alınan magnezyum ishale sebep olabilir. Aşırı dozları kalp ritminde bozukluğa, kaslarda zayıflığa, solunum proplemlerine, nabzın yavaşlamasına ve komaya yol açabilir.

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Magnezyum içeren besinler : Takviyelerin yanı sıra magnezyum yiyecekler yoluyla da alınabilir. Birçok zengin magnezyum içerikli besin tüketmek mantıklıdır. Badem, fındık, yer fıstığı ceviz,  kabak çekirdeği, kakao, soya fasulyesi, hurma, kuru incir, avokado, muz, rafine edilmemiş tahıllar, tam tahıllı ekmek ve koyu yeşil sebzeler doğal magnezyum kaynaklarıdır.

---------
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Comments

 1. gülçe says

  oku bizim için çok faydalı.çünkü depresyona iyi geiyor

 2. MASAL says

  insanlarda maqnezyum yetersizliği pek raslanamaz çünkü bitkisel ve hayvansal yiyeceklerde yeteri kadar maqnezyum bulunur

 3. seda says

  magnesıum diasporal 300 granules bu ilacı temin edebilirsiniz.. beslenmeye zamanınız fazla yoksa bir bardak suda eritip günde bir defa iyi gelecektir günlük magnezyumunuz karşılanacaktır arkadaşlar

 4. birsen says

  Şu an hamileyim ve yaklaşık 2 hafta önce sık sık kramp giriyordu bu krampların çaresinin magnezyum olduğunu öğrendim şimdi kendime magnezyum takviyesi yapıyorum ve ağrılarım azaldı

 5. toprak says

  işin aslı piskolojiktir iyi geldigini düşünmen bile insanı rahatlatır her ne olursa olsun ..

 6. kasumi says

  teşekkürler ama birde hastalıklarını yazsanız daha güzel olur

 7. tolga says

  süper bir site çok yardımcı oldu teşekkürler!

 8. FARUK says

  tansiyon ve şekerim var günde 7 adet hap içmek zorundayım bu içmiş olduğum haplar vucudumda mangezyum eksikligi yaratıyor bacak kırampı çok oluyor du suda eriyen mangazyum ilacı ile sorunum çözüldü ilaç adı ise {diasporal 300} .

 9. CAN says

  çoğu arkadaş dalga geçmiş ama magnezyum önemli…İhmal etmemek gerek…Selamlar

 10. melih says

  güzel olmuş aynı zamanda herkesin dediği gibi magnezyum insanlar için son derece önemli

 11. EYÜP says

  Arkadaslar yorumlara baktıgımda genel olarak cok fazla dalga gecılmıs ben yuzme ıle ılgılenıyorum mahnezyum sayesınde daha fazla kondusyon ve vucutta bulunan toksinlerin kısa sürede atılmasına yardımcı bır madde bunun dsında agır sporlarla ugrasanlar kıckboks vs tum sporcular magnezyum alırlar koruyucudur bir nevi bilgilerinize sunarım ihmal etmeyelim

 12. hülya says

  magnesium diasporal ocak ayı itibariyle tedavülden kaldırılmış ama ona eş değer bir ilaç buldum magvital 365 mg şase.buda suda eritilerek içiliyor haberiniz olsun ok.

 13. Ufuk Leflef says

  Magnesium Diasporal tedavülden kaldırılmış değil. Üreticisi Alman olan bu ilacı ben 12 yıldanberi kullanıyorum. Kalp krizinden sonra aritmi ve bacak
  krampları için Almanya’daki doktorum verdi ve aritmi’mi tedavi etti. Ayrıca
  günlük dozaj olan ”Magnesium Diasporal 300” 22 mvol – 1830 mg granül tozu
  her gün alıyorum. Türkiye’ye bu preparat 3-4 yıldanberi ithal edilmekte.
  20 poşetlik kutu 12 TL ve SSK/BAĞ kur bu ilacı kabul ediyor. İthalatçısının Türkiye’ye bu ilacı herhalde az kar getiriyor diye Ocak ayındanberi ithal etmemesi sebebiyle Sağlık Bakanlığının bu duruma el koymasaı gerekir. Poşet yerine 1/3 dojazlı 610 mg olan çiğneme tabletini SGK kabul etmiyor.
  Bir kutudan 50 adet var ve günlük dozaj için 3 adet tablet çiğnemek gerekiyor. Bir kutu fiatı 16 TL olduğuna göre 50 günde 150 tablet çiğnemek için SKG pek haklı olarak 48 TL ödemek istemiyor. Çünki poşetlerdeki günlük dozaj için 50 günlük 25 TL ödüyordu. İthalatçısının ruhsatı iptal edilmeli ve bu işi yapacak ciddi kuruluşlar görevlendirilmelidir. KALP ARİTMİSİ için hayati
  değeri olan bu ilacı şimdilik ben Almanya’dan bedelini ödeyerek getirtiyorum.
  Sağlıklı günler dilerim.

 14. [M]é►®T says

  saol kardes ama bu odevlerden nefret ediom x$

 15. isomail says

  magnezyum pırasa gibi yiyeceklerde bulunur . Bu yüzden herkezin pırasa yemesi lazım ayda 1 veya 2 kere akşam yemeğinde bulunmalı

 16. Erdi says

  Ben kas kramplarım içn MAGNORM adnda bir ilaç kullanyorum. Suda eritilerek kullanılıyo. Gayette memnunum işinizi görecek bi marka.

 17. uğur says

  @EYÜP: bende atletizmle uğraşıyorum ve bildiğin gibi çok zor bi spor ve yorgun düşüyorum magvital ilacını çiyorum sence yararı olurmu

 18. ece says

  Üniversite sınava hazırlanıyorum magnezyum için bir sitede beyin yakıtı diye okumuştum günlük olarak badem ceviz falan yesem yemeklerdede yeşil sebze magnezyum ağırlıklı kullansam sizce bi sakıncası olur mu bana

 19. abdülkadir says

  Ufuk LEFlek arkadaşıma katılıyorum,magvital 365 ,magnesium disporal in yerini tutmuyor .bende bedelini ödeyerek almanyadan getirtmek istiyorum nasıl yapabilecegimi yazarsan sevinirim

 20. emre says

  arkadaslar 8 sene once kalp krızı gecırdım ve bu tarıhten ıtıbaren gogus agrısı kas tutulmaları ve kas agrıları cektım magvital 365 magnesıum dısporal kullandım nerdeyse butun rahatsızlıklarıma cok ıyı geldı sıddetle tavsıye ederım..

 21. tuba says

  çok yararlı oldu okudum bende iltihaplı romatizma hastasıyım kortizonlu ilaç kullanıyorum ne tavsiye edersiniz..

 22. hüseyin says

  benmde magnezyum eksikliğinden kaynaklandığı söylenen komple bir vücut krampı geçirmiştim magnezyum desteği verildi ilaçlar fln toparladık kendimizi çok şükür ihmal edilmemeli….

 23. nejdet says

  ben iltihaplı romatizma hastasıyım kortizon kullanıyorum birde ağrı kesiciler ama vucut bu ilaclara alışkanlık kazandı fayda olmuyor ayrıca ben yürürken ve de arac kullanırken cok yoruluyorum arkadaş tavsiye etti mağnezyum kullan diye ben de kullanacağım ama kullananlar ban bilgi versin hangi ilaca tavsiye edersiniz cook memnun olurum selamlar..

 24. sibel says

  magnesie calcinee saba toz kullanıyorum 32 haftalık hamileyim.Şişkinliğimi,kramplarımı bir nebzede olsa uykusuzluğumu giderdi,kabızlık sorunumada care oldu diye sevinirken bu seferde bağırsaklarım tamamen bozuldu doğalmıdır. Kullanan arkadaşlardan bilgi alabilirmiyim. DR’ umada ulaşamıyorum….

 25. kurtuluş says

  hiç bir gereksinim duymadan vitamin takviyesi olarak kullanabılırmi yani istege baglı reçetesiz

 26. ceylin says

  magnezyum çok önemli bir şeydir her kez magnezyum alsın

 27. vedat says

  ARKADAŞLAR SLM BENİMDE AYAK KAS KRAMLARIM ÇOK KÖTÜYDÜ ÖZELLİKLE GECELERİ KRAMLAR ÇOK OLUYORDU.MAGVİTAL 365 MAGNEZYUM 1 AYDAN BERİ KULLANIYOM VE ÇOK YARARINI GRDM.ALLAHA ŞÜKÜRLER OLSUN SELAMLAR

 28. sentelox_2 says

  sigara tavsiye ediyorum. günde 1 paket sigara için 300 cl magnezyuma eşdeğerdir. gerçekten sigara tavsiye ediyorum ve muz, badem vs. diyen görgüsüz ve cahil doktorları kınıyorum. lütfen beyler dikkate alın. sigara ve alkol. tam bi mg deposu.

 29. seda says

  ck tşkr işime ck yaradı bu site sayenizde konuyu ck iyi anladım

 30. açelya says

  sentelox 2 senin kafa mı bozuk yoksa kafa mı buluyon? nesli tükenmiş sentelox sigaranın faydası olurmu?

 31. lady says

  Bende magnorm isimli ürünü kullanıyorum.Kronik kas ağrılarım vardı bu ürünü tavsiye ettiler.İçtiğimde kendimi dinç ve enerjik hissediyorum tadıda çok güzel.

 32. eşref kaş says

  Benimde ayak kaslarımda baldırımda gecelerikötü halde kram grıyordu.insani bloke ediyor ve acı veriyor.yaptığı tahribat 3 dört gün geçmiyordu.magnorm 365 mg.lım tabletten her gun 1 ay boyunca iştim.şimdi agrılarım gecti kramp girmiyor.çok ıyı geldi.o sigara tavsiye eden zat her halde magnezyum eksikliğinden alzaymır olmuş ki böyle bir tavsiyade bulunuyor.

 33. hasibe says

  bakır hangi bölgede.türkce,fransızca,arapca,rusça,ingilizce. söylebilirmisiniz.

 34. meltem says

  Arkadaşlar bu bilgiler çok önemli iyi okuyun iyi çalışın :)

 35. MUHASEBECİ says

  ARKADAŞLAR KONU MAGNESİUMDAN ÇIKMIŞ SENTELOX2 MİDİR NEDİR O DENGESİZİN SAÇMALAMASI OLMUŞ BU BARİZ BELLİ ZATEN ONDADA MAGNESİUM YAN ETKİ YAPMIŞ BENCE :))))))
  BENDE ARAŞTIRDIM MAGNESİUMUN HAYATIMIZDAKİ YERİ İNANILMAZ ÖNEMLİYMİŞ BENDE EK OLARAK ECZANEDEN SUDA ERİYENİNDEN ALDIM PORTAKALLI FANTA GİBİ VALLA İÇMESİDE KEYİFLİ TAVSİYE EDERİM İYİ AKŞAMLAR …

 36. ENGİN ASLAN says

  Bizlere bu faydalı bilgileri veren,Beslenme Desteğine şahsım adına sonsuz teşekkür ve şükranlarımı iletirim. SEVGİYLE KALIN.

 37. DİĞER MUHASEBECİ says

  sentelox_2 sen tavsiyeni kendine sakla. Bu gidişle bir kaç yıl sonra, nefesini ciğerlerinden alamazsın.
  Ben sigarayı ve alkolü bırakalı 9 yıl oldu.
  Çok şükür yeniden doğmuş gibiyim. Merdivenleri koşarak çıkıyorum. Herkese de öncelıkle sigarayı bırakmalarını tavsiye ediyorum.
  Herkese başarılar ve sağlıklı günler diliyorum.
  Muhasebeci sana da teşekkür ediyorum.

 38. yusuf says

  Merhaba bende yurt dışından akrabalarımın getirdiği mag2 ampul var entrainement-sportif.fr/mag2.jpg
  21 yaşındayım kullanabilir miyim ?

 39. mehmet says

  arkadaşlar bu sağlık sitesi çok iyi hazırlanmış sağolsunlar anlatılanlar beni çok tatmin etdi o sigara tavsiye eden arkadaşımızada çok acıyın lütfen

 40. şemsettin odabaş says

  ARKADAŞLAR ,BENDEDE SABAHLARI KRAMPLAR OLUYORDU BACAKLARIMDA ..ADETA KASKATI OLUYORDU.ECZACIM-DÖRTYOLDA İKİZ ECZANESİ,BİRSEN HANIM ,TEŞEKKÜRLER EDERİM .AĞRILARIM GEÇTİ.YAŞIM 52.ÇOK HAREKETLİ BİR İŞ ORTAMIM VARDIR.BU NEDENLE 26 YIL BİLFİİL AYAKTA ZAMAN İŞ ZAMANIM GEÇTİ.TEŞEKKÜRLER MAGNORM.KAYSI AROMALI OLANI SEVEMEDİM.KAYSI KOKUSU NU SEVEMEDİM. BEN ARADA BİR CALCİUM İLE KARIŞTIRIP SUDA ERİTEREK İÇİYORUM.
  TEŞEKKÜRLERİMLE.

 41. Maden Suyu says

  Arkadaşlar, takviye ilaçlar vs. tamam, fakat onlara da geşmeden önce hem rahatsızlığı bulunmayanlar hem bulunanlar için doğal ve etkili unutulmuş bir yol var: MADEN SUYU. Çok sık olamasa da arada bir hepimizin (meyvalı-aromalı vs. olanları boşverin) sade , klasik maden suyu içmesi bu minaralleri almak bakımından önemli . Bir de tabii her maden suyu mineral bakımından aynı zenginlikte olmadığı için üzerini okuyup mineral miktarı fazla olanları tercih etmeyi unutmamak lâzım. (Not: Bilmeyenler olabilir: Maden Suyu ile Soda bambaşka şeylerdir, soda değil, özellikle maden s., sodada bildiğimiz su ve gazdan başka birşey yok, sadece içecek…)

 42. burak says

  bel boyun ağrısı yapan kas sertleşmeleri için tavsiyesi olan var mı , doktor kas gevsetici veriyo onu da kullanırken sıkıntı yok kullanım bitince tekrar eski haline geliyor . Bu sorunu kronik bi sorun olmaktan cıkarıp gercekten tedavi edebilecek bi ilaç var mı teşekkür ederim .

 43. elif says

  sigara içmeyin beyler size magnezyum vermesine rağmen içindeki nikotin nefes almanızı zorlaştırır ve aynı zamanda da vücudunuz diyer taraflarında kansızlığa uyuşmaya ve en sonunda kesilmeyle neden olur SİGARAYA DUR!

 44. hasret says

  her turlu hastalik deprasyondan oluyo deprasyona girmeyin arkadaslar sagligimiz herseyden onemli.

 45. Abuzer Şahin says

  Magnezyumun faydaları saymakla bitmez.Ben magnezyum klorürü transdermal bir bitkisel yağ karışımyla vücudun hassas bir bölgesine masaj şeklinde kullanılarak insanları günlük ihtiyacı olan 300mg.dozu transdermal yoluyla gerekli merkeze gönderip orada depoladığında kısa yolda büyük sonuçlar alındığını gördüm.En az 15000 kişi bu ürünü denedi. Herhangi bir şikayet alınmadı. Daha detaylı bilgi için mail atınız.

 46. Emrah says

  Abuze bey iyi günler bahsettiğiniz ürün hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.Teşekkürler

 47. Barıs says

  Panik atak hastalığı olan insanlar kesinlikle kulanmalı çok ama çok faydası var yüksek derecede hiç piskolok bunalım depresjon bağımlılk yapan hapları kulanmayın magnezyum tüm sorunu çözüyor

 48. sibel says

  Magnezyum vücuttaki bir çok temel işlev için önemlidir. Eksikliği halinde birçok hastalık görülmeye başlanır. Son çalışmalar migren hastalığının da sebebinin magnezyum olduğunu gösterdi. Özellikle kadınlar için çok önemlidir. Adet düzensizliğinin giderilmesinde de önemli rol oynar. Ben tanıdık bir doktorun tavsiyesi ile yurt dışından migrelief diye bir ürün getirip 3 ayda migrenimi tedavi etmiştim. Yine aynı süreçte adet düzensizliğimde ortadan kalkınca kullandığım ilacın içindekilerin adet düzensizliği ile ilişkilerini araştırıyordum o sırada magnezyumu daha yakından tanıtım ve migren ve adet düzensizliği gibi rahatsızlıklar üzerinde de çok etkili olduğunu öğrendim.

 49. salih says

  Magnezyum HERBALİFE ın vitamin mineral tablet lerinde mevcut
  goherbalife.com/salıhaydac

 50. olayımız okul says

  gerçek yen okulfan bıktım dünya ya niye hfşdik li iöan içim nune yaaa ben 7 ye gidiyorum böule bi öğretmen görmedim ya türkçe hocası ogün baya kalınca kar yağmıştı bende gitmedim tayil sandım beni bife iki arkadaşımı sınav yapmıycakmış öküz……

 51. olayımız okul says

  Arkadaşlar pardon hızlı yazınca yanlış olmuş doğrusu… hayatımız okul dünyaya neden geldikki iman için . Yani çok da
  saçma yaa.. Artık anladıınız kadar uzun lafın kısası okuldan bıktım

 52. elçin says

  magnorm suda eriyen tablet kullanıyorum magnezyum eksikliğim yok ama takviye amaçlı. hem sinirlerimi yatıştırıyor yorgunluk hissin olmuyor saçlarımada olumlu etkisi oldu açıkçası tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir