Shark Liver Oil Nedir?

Shark Liver Oil Nedir? Shark liver oil (Köpek balığı karaciğer yağı), kahverengi ve yeşil renklerinde, soğuk sularda yaşayan köpek balıklarının ciğerlerinden elde edilen bir yağdır.

Ne İşe Yarar?

• Shark liver oil, yüksek miktarda alkilgliserol içerir. Alkilgliseroller, kansere neden olan hücrelerin üretimini sınırlarlar ve kişinin genel sağlık koşullarını düzeltirler. Bu unsurlar, anne sütünde ve kemik iliğinde bulunan unsurlarla aynıdır. Bu elementle birlikte, omega 3 yağ asitleri, A vitamini gliserol eterleri ve D vitamini gibi diğer yararlı değerleri de barındırırlar. Bir çok balık yağının içerdiği belirli yararlı unsurları da barındırdığından, en sağlıklı seçimlerden biridir. Tüm bunlar insanın sağlıklı ve güçlü olmasına sebeptir.

Life Extension dergisinin Nisan 1996 sayısında, Köpek Balığı Karaciğer Yağı ve birincil içeriği olan “alkigliseroller”in yararlarından bahsedilmiştir.

• Yeni bulgular, alkilgliserollerin, hastalık önleme ve tedavi etkilerini doğruladıklarından, yakında, köpek balığı karaciğer yağı ekstresi, temel tıbba entegre edilebilir. Alkilgliseroller,  ilk kez Dr. Astrid Brohult adında, İsveçli bir hekim tarafından izole edildi. Dr. Brohult, lösemili çocukları küçük bir başarı sağlayarak tedavi ediyordu. Beyaz kan hücreleri, kemik iliğinde üretildiklerinden,   Dr. Astrid Brohult, hasta çocukları buzağılardan aldığı kemik iliği ile besliyordu.

• Çocukların kemik iliği ile beslenmeleri sonucunda, bağışıklık sistemleri ve akyuvar kan sayımlarında ciddi ilerlemeler kaydedilmişti. Ne yazık ki Dr. Brohult, çocukların bu sonuçları sürdürebilmeleri için yeterli kemik iliği sağlayamadığından, kemik iliğindeki aktif maddeyi bulmak ve izole etmek için yola çıktı. Kocası Dr. Sven Brohult’un da yardımıyla, alkilgliserollerin bağışıklık sistemine olan olumlu etkilerinden sorumlu olduğu tespit edilmişti. Başka kaynaklar da var mıydı? Evet! Gerçekte, aynı bileşikler soğuk su köpekbalıklarının  karaciğerlerinde de mevcuttu – Greenland köpekbalıklarında olduğu gibi.

• Kanser oluşumu köpekbalıklarında çok nadir görüldüğünden  genel olarak, köpekbalıkları çok popülerlik kazanmıştır. Karaciğerlerindeki alkilgliserol varlığı, kansere karşı doğal bir bağışıklık nedeni olabilir.

• Shark liver oil, Kuzey Avrupa’da geleneksel kanser tedavisine ek olarak yaygın olarak kullanılmakta ve Amerika’da, bir besin takviyesi olarak satılmaktadır. Son çalışmalar, köpekbalığı karaciğer yağının belirli bileşenleri (alkilgliserol, Squalamine ve skualen) üzerine odaklanmıştır. Erken laboratuar çalışmaları, hayvanlar üzerinde anti-tümör etkileri olabileceğini gösterse de, insanlardaki etkileri henüz bilinmemektedir.

• Köpek balığı karaciğer yağında bulunan bileşiklerden biri olan alkilgliserolun, bir çok konuda yararlı olduğu gözlemlenmiştir. İndirekt yollarla, tümör hücrelerini öldürdüğü düşünülmektedir. Yetkililer, bağışıklık sistemini iki yolla aktive ettiğini düşünmekteler: istilacı mikropları ve zarar görmüş hücreleri yokeden makrofaj adlı bağışıklık sistemi hücrelerini uyararak; ve hücre büyümesinin önemli bir düzenleyicisi olan protein kinaz C’yi engelleyerek.

Squalamin ve squalen denen diğer bileşiklerin de kanser karşıtı etkileri kayda geçmiştir. Daha yakın zamanlarda, araştırmalar, köpekbalığı karaciğer yağında bulunan ve kan damarlarındaki tümörlerin büyümesini durduran bir madde olan Squalamin üzerine odaklandı. Araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları deneylerde, squalaminin akciğer metastası sayısını azalttığını farkettiler. (Vücudun bir başka yerindeki primer kanserin akciğere sıçraması ) İnsanlar üzerinde kanserle ilgili çalışmalar, squalaminin rahatlıkla kemoterapi ile kombine edileceğini göstermiştir. Ama tümörleri azalttığı ya da iyileşmeyi yakınlaştırdığı tam da netlik kazanmamıştır.

• Laboratuar çalışmalarından birinde, squalenin, normal kemik iliği hücrelerini, bir takım kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinden koruduğunu, ama hala kanserli hücrelere etkisinin devam etmesini sağladığı görülmüştür.

Nasıl Kullanılır?

Sıvı veya kapsül şeklinde kullanılmaktadır. Standardize edilmiş ilk ticari köpekbalığı karaciğer yağı, 1986 yılında satışa sunulmuştur. 1000 mg kapsül en az 200 mg alkylglycerols içermelidir. 30 gün daha uzun kullanımın doktor gözetiminde olması önerilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Shark Liver Oil Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba bu madde sadece köpekbalığı ciğerinde bulunmuyor. bitkilerden de elde edilebilen bir madde. Ben yaşlanma karşıtı cilt yenileyici özelliği nedeniyle skualen yağını kullanıyorum. Fiyatı da uyun. Bir tek doa kozmetikten alabilirsiniz.

Yorum yapın

css.php