Şeker Hastalığı Tedavisi Bitkisel

Diyabet Tedavisi. Şeker Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır? Her ne kadar, halen bilinen sürekli bir diyabet tedavisi mevcut değilse de, hastalıkla baş etmenin türlü yolları mevcuttur. Hastalık, bedenin insülin üretememesi ya da insülini gerektiği gibi kullanamaması durumudur. Doktorunuzla birlikte etkin iyileşme rehberi oluşturmalısınız.

Şeker Hastalığı Tedavisi

Diyabet hastalığında kullanılan bitki ve enzimlerin yan etkileri ile ilgili bir çok çalışma yapılmaktadır. Bu yöndeki tedaviler oldukça çeşitlilik taşır. Aşağıda bir kaçı sunulmuştur:

• Ağızdan alınan diyabet ilaçları

• İnsülin Takviyesi

• Diyet ve Egzersiz

• Bitkisel Tamamlayıcılar

Ağızdan Alınan İlaçlar

Bugün ağız yoluyla alınan pek çok ilaç mevcuttur. Bunların bir çoğu, pankreası daha fazla insülin üretmeye tetiklemek içindir. Bazıları ise, bedendeki hücreleri, sağlanan insülini kullanmaya teşvik etmek içindir. Bunlar insülin içermezler. Pekçokları ise, sadece insülin üretimine yardım ederler. Bu ilaçlar, daha çok yeni diyabet hastaları içindir. Hastalık kötüleşip yerleştikçe, bu ilaçlar etkilerini yitirmeye başlar. Bir çok sıkı çalışmaya rağmen bugün hala tip I diyabet hastalığının bilinen bir tedavisi yoktur.

İnsülin ile Tedavi

Bedene zerk edilen insülin insan insülini değildir. Ya hayvansaldır ya da sentezlenmiş insülindir. Bunun yağlı dokuya enjekte edilmesi gerekir. Tablet şeklinde insülin yoktur çünkü, mide insülini sindirir ve etkisini yok eder. Bedene zerk edilen insülin sizin kendi üretiminiz gibi çalışır.

Dışarıdan zerk edilen insülin ile ilgili sorun, üretimi değil, yeterli kullanımıdır. Halihazırda var olan insülini bedeniniz kullanamazsa, zerk etmenin bir yararı yoktur. Bu duruma insülin dayanıklılığı adı verilir.

Diyabetliler İçin Doğal Çözümler: Diyet ve Egzersiz

Diyabetliler için, sağlıklı yaşam koşulları en etkili doğal çözümdür. Bir çok vakada, tip II için fazla kilo önemli bir rol oynar. Sağlık beslenme ve egzersiz ile hastalığı kontrol altına alabilirsiniz. Bazı insanlar, insülin kullanmadan, sadece 10-15 kg zayıflayarak normal bir yaşam sürdürebilmekteler. Bu koşulda, şeker ve karbonhidrat tüketimini sınırlayıp ve en azından haftada 3 kez egzersiz yapmalısınız.

Şeker Hastalığının Bitkisel Tedavisi

Genel Prensip: Doğal ya da bitkisel ürünler herhangi bir sağlık sorununa yönelik tıbbi onay olması halinde kullanılmalıdır. Bu tür ürünlerin sentetik ilaçlarla bazen etkileşime girebileceği gözardı edilmemelidir.

Pycnogenol (Çam Kabuğu Ekstresi):  Kan şekerinin ani yükselmelerini önler. Şeker hastalığında gözde ilerleyici görme kaybı oluşmaktadır. Özellikle gözün görme fonksiyonunu sağlayan retina bölgesinin, damar tıkanıklıkları veya serbest radikallere bağlı hasar görmesi körlüğe sebep olabilmektedir. Şeker hastalarında bu riskten korunma amacıyla Pycnogenol günde  üç kez 50 mg olarak Avrupa’da kullanılmaktadır. İki ay boyunca günlük Pycnogenol alımının şeker hastalığının neden olduğu retina hasarının kötüleşmesi engellediği ve görmeyi geliştirdiği belirtiliyor.

Proantosiyanidin: Üzüm çekirdeğinde bulunan, proantosiyanidin adlı bileşik vücutta insülinin etkinliğini artırıcı etki gösterir. Siyah üzüm çekirdeği ekstresindeki proantosiyanidinler  retina hasarına karşı koruyucu etki gösterirler.

Gymnema Sylvestre (Gurmar): Tropikal bir bölge sarmaşığıdır. İçeriğindeki gymnemik asit sayesinde tatlı gereksiniminin azaltılmasında ve iştahın engellenmesinde yararlı olabilir.

Alpha Lipoik Asit: Çalışmalar Alpha Lipoik Asit’in günlük 600-1800 mg alımının diyabetik nöropati semptomlarına karşı olumlu etkiler taşıdığını göstermektedir. Şeker hastalarında Alpha Lipoik Asit düzeyleri azalır ve buna bağlı olarak da diyabet hastalarında diyabetik nöropatiye neden olan glikasyon artar.

Tarçın: Bazı araştırmalar günlük 3 ila 6 gr tarçın alımının yüksek kan şekerinin azaltılmasında etkili olabileceğini göstermiştir.

Yeşil Çay Ekstresi
: Pankreastaki toksinlerin atılmasına  yardım ederek  pankreasın görevini daha verimli yapmasını sağlar.

Brewer’s Yeast: Brewer’s yeast, Saccharomyces cerevisiae denilen tek hücreli mantardan üretilir. B12 hariç tüm B vitaminleri için mükemmel bir kaynaktır. Bunun yanısıra hem oran hem de biyo-uygunluk bakımından en iyi krom kaynaklarından birisidir. Krom kan şekerini sağlıklı düzeyde korur. Şeker hastalarının, Brewer’s yeast kullanması, 1853’lere, Bristol’lü bir doktorun, bir hastasına Brewer’s yeast yazmasına kadar uzanır. 6 hafta sonra,  hasta, diyabet semptomlarının azalmasını deneyimlemiştir. Brewer’s yeast ayrıca ,vücudun normal kan şekeri seviyelerini korumasını sağlayan glukoz tolerans faktörü denilen organik bir bileşik içerir. Bu madde vücudun insülini daha etkin bir biçimde kullanmasını sağlar.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php