Kudret Narı Faydaları

Kudret Narı Faydaları Nelerdir ve Kudret Narı Nasıl Hazırlanır?

Anavatanı Hindistan olan kudret narı bitkisi özellikle gastrit ve ülser gibi mide sorunlarına karşı etkilidir. Kudret narının yaprakları ve meyvesi vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahiptir.

Kudret Narı Faydaları

•Kudret narı (mormordica) ile sindirim sistemi hastalıklarına doğal destek sağlanabilir. Kudret narı mide bağırsak rahatsızlıklarında ilk akla gelen besinlerdendir. Ülser, gastrit, kolit, kabızlık gibi sorunlara karşı kullanılmaktadır. Kudret narının içeriğindeki charantine adlı etken madde gastrit, mide ülseri, reflü sorunlarında etkili oluyor.

•Kudret narı Helicobacter Pylori bakterisinin sayısını azaltarak aktivitesini baskılıyor ve üremesini engelliyor. Antienflamatuar özelliğiyle mide ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı etkili oluyor. Kudret narı, mide ve bağırsaktaki yaraların yaraların hızla kapanmasını sağlıyor.

•”Current Molecular Medicine”nde Mayıs 2011’de yayınlanan bir yazı, kudret narının terapik değerini arttıran 20’den fazla bioaktif bileşik içerdiğini yazmıştır.

• Bugüne kadar 100’e yakın in vitro çalışma bu acı meyvenin kan şekeri düşürme etkisini kanıtlamıştır. Kudret narı, hücrelerin glukoz alımını geliştirir, insülin salınımını ilerletir ve yoğunluğunu arttırır.

•Geleneksel Çin Tıbbında kudret narından yapılan ekstrenin şeker hastalığına olumlu etkiler yaptığı yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir. Kudret narının içinde bulunan dört maddenin şekeri düzenlediği bu araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

•Kudret Narı ekstresinin alloksan – streptozotin – nedenli şeker hastalığında kan şekerini hızlı bir şekilde düşürüp normale indirebileceği belirtiliyor. Kudret narının suda çözünen peptid fraksiyonunun oral kullanımının kan şekerini normale dönüştürmekte etkili olduğu bulunmuştur.

•Enerji metabolizmasını düzenleyen ve şekerin hücre içine girmesini sağlayan enzim olan AMKP yi kudret narından elde edilen maddenin aktivite ettiği belirtilmiştir. Kudret narı bu enzimin aktivitesini artırarak şekerin hücre içine girmesini sağlamaktadır. Bu çalışmanın sonuçları The International Journal Chemistry & Biology  2008 Mart sayısında yayınlanmıştır. Kudret narının diğer sentetik şeker ilaçlarının neden olduğu yan etkileri içermemesi de önemlidir.

•Araştırmacılar, kudret narında bulunan bir çok proteinin laboratuar ortamında HIV’yi baskıladığını bulmuşlardır. Ribosom-inaktive proteinler olarak bilinen bu porteinler, alpha-momarchorin, beta-momarchorin ve MAP-30 (Momordica Anti-HIV Protein)lerdir. “Planta Medica” Dergisi Haziran 2001 sayısında, kudret narının HIV’yi inhibe edebilme kapasitesini gösteren bir çalışma yayınladı. Bu laboratuar çalışmasında, olgun meyve ve tohumundan çıkarılan bir proteinin HIV bulaşmış hücrelerdeki viral proteini azalttığı görüldü. Bu azalma %82 oranındaydı ve viral replikasyon süreci de %50 oranında engellenmişti.

• “Pharmaceutical Research bülteninin Haziran 2009 sayısı da, kudret narının kanser hücreleri gelişimini engellediğini ve sağlıklı hücrelere dokunmadan kanserli hücre ölümlerini körüklediğini rapor etmiştir. “Cancer Science” Ekim 2010 sayısı ise, kudret narı ekstresinin kanserojen hücrelerin prostat tümöründen akciğere sıçramasına engel olduğunu söyleyen bir çalışmaya yer vermiştir.

Saint Louis Üniversitesi‘nden Patoloji Profesörü Ratna B. Ray, kudret narının meme kanseri olan kişilerde hastalığın nüksetmesini önlemek için besinlerde bir katkı maddesi olarak kullanılabileceğini belirtmiştir. Cancer Research dergisinde yayınlanan araştırmada, kudret narı ekstresinin, meme kanseri hücrelerinin gelişimini durdurduğu belirtilmiştir.

Kudret Narı Nasıl Hazırlanır?

Meyveler olgunlaştığında doğranarak cam kavanoza doldurulur. 2-3 gün sonra acı su süzülür. 100 gr kadar iyice olgunlaşmış taze kudret narı (içindeki kırmızı zarla kaplı tohumlar alındıktan sonra) küçük küçük doğranır ve üzerine 1000 gr zeytinyağı ya da bal eklenir. 3-6 hafta boyunca güneşte bekletilir. Bu sürenin sonunda  karışım günde iki kez sabah akşam yemeklerden yarım saat önce bir tatlı kaşığı alınır. (Kudret narı bitkisinin kullanılan kısmı meyveleridir. Çekirdekleri zehirli olabileceğinden çekirdeklerinden temizlenerek kullanılması gerekir)

Kudret Narı Nasıl Kullanılır ?

Tavsiye edilen doz; günde 50-100 ml kudret narı suyu; ya da günde üç kez alınacak 900 mg. meyvenin ekstresidir.

•Kudret narı meyvesi genel olarak balla veya zeytinyağı ile karıştırılarak hazırlanır.

•Kullanıma hazır şekliyle satılan ballı kudret narı macunu ürünlerini doğal ürün satan yerlerden temin edebilirsiniz.

•Kudret narı meyvesi ve zeytinyağıyla hazırlanmış ürünler de yine doğal ürün marketlerinden alınabilir.

•Sabah ve akşam yemek öncesi bir tatlı kaşığı alınır.

•Kudret narı kapsül olarak da satılmaktadır. Günde 2- 3 kez alınabilir.

Yan Etkileri Var mı?

Sıvı formunun aşırı tüketimi (yukarıda belirtilenin birkaç katı) ishal ve karın ağrısına yol açabilir. Tohumların aşırı miktarlarda tüketimi, ateş, baş ağrısı ve koma ile bağlantılı olabilir. Hamile kadınların kullanmaması gerekir. Hipoglisemi, ya da düşük kan şekerine sahip kişiler kullanmamalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kudret Narı Faydaları” üzerine 362 yorum

 1. merhaba arkadaşlar benimde midemde baya problem vardı birşey yiyemez içemez oldum hasta yaptı beni krobik gastrit helicobacteri vardı endoskopi sonucu dr antibiyotik yazdı bir gün yuttum ama ertesi gün çok dokundu çok umutsuzdum..en son çare bir akrabanın tavsiyesiyle kudret narına başladım ama mide asit baskılayıcı ilacımı aç karnına yuttum bir saat sonrası zeytin yağlı kudret narını içtim sabah akşam ama 2.5 ay devam ettim hala ediyorum sorunlarımdan tamamen kurtuldum ALLAHA ŞÜKÜRLER olsun…şimdi ilaç kullanmıyorum sabırla ve inaçla kullanmanızı tavsiye ederim

 2. Arkadaşlar,

  Mide ve sindirim sistemi sorunları olanlar için bir özet olarak yazmak istedim, belki birilerinin işine yarar: Şimdiye kadar okuduğum ve dinlediğim, mide – sindirim sist. sorunlarını iyileştirebilen bitkiler:

  1- Kudret Narı,
  2- Çiğ Patates Suyu (Aç Karına),
  3- Çiğ Havuç Suyu (Aç Karına Yarım Su b. – Prof Saraçoğlu tavsiyesi),
  4- Aynısafa (Diğer adı:Portakal Nergisi Çiçeği) Çayı (Prof. Saraçoğlu tavs.),
  5- Meyankökü,
  6- Avokado (Aç Karına),
  7- Lahana Yaprağı Suyu (Çiğ olarak sıkılıp Aç Karına).

  Bunların her birinden faydalanmak lazım, biri olmazsa diğeri, (veya 1-2 si çift koldan veya sırayla birkaçı birer ay gibi mesela) …mutlaka en azından durumun iyileşmesini sağlar, en kötü ihtimalle taze sebze yemiş – içmiş olursunuz.. ( suyu içilenlerin önceden hazırlanmadan taze sıkılmış, yeni hazırlanmış olması gerekli )…

  Ayrıca tekrar hatırlatmak isterim ki; Kudret Narını Mide için kullanmak isteyenlerin Ballı olanını kullanması daha uygun, çünkü Z. Yağlı olanı mideyi (yağdan dolayı) daha fazla rahatsız edebilir, yangına körükle gitmek gibi… Z. Yağlı olan ise dışarıdan el – kol vs. Yanıklara yaralara sürmek amacıyla daha çok..

  İnşallah tek kişi bile olsa işine yarar, Allah şifa versin.

 3. faydasını gorduk ve tarlamada ektim emzıren anneler bence kullanmamalı anlık kan sekerını dusuruyomus ve karacıgerı bıraz zorluyomus

 4. kudret narı gercek olmalı ve az kullanın karısımlarla olmaz gercek zeytınyagında bekletılmıs olmalı anında etkı eder hayat normale doner

 5. Arkadaşlar ben aloe Vera jel kullandım faydasını gördüm ama aloe Vera ile başka bitkisel takviyelerde kullandığım için ve kullanmayı sonradan bırakınca etkisi tam anlaşılmadı şimdi büyük bir firmanın aloe Vera jelini sipariş ettim inşallah düzenli bir şekilde kullanacağım ve faydası olursa sizi bilgilendireceğim.

 6. iyi günler arkadaşlar… ülseratif kolit olup zeytinyağlı kudret narı kullanan var mı? özellikle bir ayı aşkın kullanan arkadaşların durumu nasıl, tahlilleri nasıl çıkıyor? hasta olup şifa bekleyen tüm hastalara dua ediyorum..

 7. arkadaşlar ben erzincan da bahçeme domates, biber fidesi alırken saksı içinde kudret narı fideleri gördüm 3 tane aldım bahçeye diktim ve bolca oldu ve şifalı olduğunu söyleyip herkese dağıttım kendime de 2 Kğ.lık kavanozda zeytinyağlı hazırladım ve dün itibariyle sabah yemeye başladım inşallah şifa olur. asıl soracağım şu bu bitkiyi çokça eksek kime satacağız halk bunu pazarda görse uzaydan geldi sanıp almaz. pazar haricinde toplu alan var mı kime satabailiriz bilgisi olan varsa paylaşşın lütfen.

 8. Kudred narini Emziren annelerin kullanmasinda sakinca varmidir?????

 9. arkadaşlarçalıştıgım yerde ismini bilmediyim sonra ögrendigim kutret narı annemin ayakları agrıyor bunu surse iyleşme durumu olurmu

 10. Merhabalar

  Bende kudret narini yaklasik olarak 33 gundur kullaniyorum. Duzenli kullanmak gerektigi yazilmis. Bir gun icmeyi unuttum. Sizce bisey olur mu?

 11. Mrb. Bahçemde Bi kaç tane kudret narı yetişiyo. Ama bazıları sararmadan çürümeye başlayınca sağlam taraflarını alıp macun yapıyorum. Bazılarıda sararıyor ama içindeki çekirdekler yeşil duruyo. Böyle tüketmekte bi sakıncası var bilgisi olan cvp verirse sevinirim iyi günler.

 12. Arkadaslar benimde gastritim var ne yesem midem şişiyor ve tadı agzima geliyor gercekten bu kudret nari ise yariyor mu aktardan balli olanini aldim ilaclarim bittikten sonra kullanacam inslh

 13. Asın Bay,
  Kudret narının acı olduğunu yazıyorsunuz. Ben bahçemde yetiştiriyorum. Ara sıra küçük parçalar halinde yiyorum. Acı değil, fakat kekremsi bir tadı var, rahatça yenebiliyor.
  Kudret narının çeşitleri var mı?
  Bu ürün, çiy olarak yenebilir mi ya da salataya karıştırılabilir mi?
  Saygılarımla.

 14. arkadaşlar kudret narında kaçırdığınız birşey var biözeliğide boğazda oluşan yada guatr da meydana gelen tahribatı yok etmesi çok kurcalamadan sorgulamadan kullanın kullanırkende şifa gücüne inanın

 15. merhaba, Bursa’da 2015 malsulü sızma zeytinyağı ile hazırlanmış kuret narımız vardır.
  talep edenler mail ile ulaşabilir.

 16. Arkadaslar ben rizeden tohum getrdim. Izmirde evimin balkonunda yetistrdim. Dileyen olursa gönderebilirim. Allah razi olsun demeniz yeterli.

 17. yanıklara sürdüğünüzde anında acısı geçiyor. hiç yanık izi bırakmıyor.

 18. Verdiğiniz bilgiler çok güzel ve hemen kudret narı ekmek için araştırmaya girdim bunun ekimi ve bakımıda kolay olduğu için 1cicek.net/index.php?s=ayrinti&URID=37 buradan tohumu temin ettim bakalım nasıl bir bitki olacak.
  Diğer yazılarınızda buluşmak dileğiyle.
  Ayfer TATLI

 19. Merhaba Arkadaşlar, En ideali Bal ile olanıdır, çam balı , kara kovan fark etmez, yanlız sahte ballara dikkat,
  pembesi olgunlaşmış meyveleri 3 adet çekirdeklerinden ayıklayın, 1 litrelik bal ile (fazla ince doğramayın ) karıştırp kavanozun ağzını kapatıp 1 ay bekleyin, 1 ay beklemeden sonra (propolis ) arının ürettiği bir madde , sabahları aç karnına ballı karışımımızı alıyoruz, akşam yatarken 1 çay kaşığının yarı boyutunda propolisi yutuyoruz , allahın izniyle 1 ay sonra hiç birşeyiniz kalmaz,

Yorum yapın

css.php