Ökse Otunun Faydaları

Ökseotu Faydaları. Ökse Otunun Faydaları Nelerdir? Iscador, Avrupa ökseotundan (Viscum album) yapılan preparatının adıdır. Avrupa ökseotunun bazı türleri, antikanser etkileri oluşturması amacıyla özel bir şekilde üretiliyor. Bu karışımı ilk tasarlayan kişi ise ise Avusturyalı bilim adamı Rudolf Steiner’dir. (Iscador dışında diğer marka adları Helixor ®, Iscador Qu ®, Lektinol ™, Eurixor ®)

• Avrupa’da birçok onkoloji kliniğinde uygulanmakta olan ve özellikle antropozofik tıpçıların savunduğu ökseotu tedavisinin vücut direncini arttırarak kansere karşı bir savunma mekanizması geliştirdiği belirtiliyor. Ökseotunun tümörleri tahrip ettiği, vücudun direncini arttırdığı, yaşam kalitesini yükselttiği ve yaşam süresini arttırabildiği kaydediliyor.

• Almanya’da antropozofik tıp uygulaması yapan Dr. Gunver S. Kienle, Avrupa’da kanser hastalarının % 40’ının ökseotu tedavisini benimsediklerini ifade ediyor.

• Ökseotu tedavisi genellikle derinin hemen altında enjeksiyonla uygulanır. Tedavide sadece standardize hazır preparatlar doktor gözetiminde kullanılır. (Ham ökseotu zehirli olduğu için kullanılmaz)

• Iscador’un enjekte edildikten sonra ilk 24 saat içinde NK hücreleri de dahil olmak üzere çeşitli bağışıklık hücrelerinin aktivitesinde önemli bir artış meydana getirdiği belirtiliyor. Iscador’un dozu hastanın yaşı, cinsiyet, fiziksel durumuna ve kanser türüne göre değişmektedir.

• Klinik çalışmalara göre ökseotu tedavisi kolorektal karsinomlar ve glioblastomun yanısıra  özellikle meme karsinomun tedavisi için uygun omaktadır. Ancak sentetik sitostatiklere dirençli olan kulak-burun-boğaz tümörlerinin ökseotuna yanıt vermediği ve  de lösemi ve lenfomalarda ise ökseotunun hastalığın kötüleşmesine yol açtığı ifade ediliyor.

• Kemoterapi ve radyoterapi gibi geleneksel tedavi ile birlikte kullanıldığında, Institute of Preventive Medicine in Heidelberg (Heidelberg Almanya Koruyucu Tıp Enstitüsü’nün) verilerine göre, %40 oranında hayatta kalma olasılığını artırmaktadır.

• Ökseotu tedavisinin güvenilirliği ve etkinliği hakkında tıp adamları arasında görüş ayrılıkları vardır.

• Tümöral hastalıklarla ilgili E Komisyonundan onay alan tek bitki ökseotudur. İmmün sistemini uyarmak suretiyle dolaylı olarak antitümör etki yaptığı düşünülüyor. Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu ökse otunun Meme ca ve Tümöral hastalıklarda kullanımını onaylamakla birlikte, Amerikan Sağlık Enstitüsü ökseotunun kanser hücrelerini tahrip ettiğini ve bağışıklık sistemini uyardığını gösteren Avrupa kaynaklı araştırmaları güvenilir bulmamaktadır.

• Ökse otu tedavisini savunanlar, bu bitkinin bağışıklık sistemini uyardığını kanser hücrelerini öldürdüğünü, tümör oluşumunu engellediğini ve kanser hastalarının yaşam süresi uzattığını ve standart kanser tedavileriyle beraber uygulanabileceğini ifade ediyorlar.

• Karşı görüştekiler ise iyi tasarlanmış klinik çalışmalarda ökse otunun insanlar üzerinde etkili olduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığını belirtiyorlar.

• Iscador’un Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde kanser tedavisinde kullanılması serbesttir. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi araştırma amaçları dışında enjektabl ökseotu ithalatını, satışını ve kullanımını yasaklamıştır.

Ökse Otu Nasıl Kullanılır?

• Tedavi amaçlı olarak taze ya da kurutulmuş genç ökseotu dalları üzerindeki yaprak, çiçek ve meyvalardan hazırlanan parenteral standardize hazır enjeksiyon solüsyonu kullanılır.

• Ham ökseotu zehirli olduğu için kesinlikle kullanılmamalıdır. Kusma, felç, koma ve ölüme yol açabilir. Tedavide standardize hazır preparatlar doktor gözetiminde kullanılabilir.

• Kanser tedavisinde bitkisel ilaçlar sadece ana tedaviyi tamamlayıcı olarak doktor onayı ve gözetiminde kullanılır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Ökse Otunun Faydaları” üzerine 4 yorum

  1. Okse otu topluyor ve kurutuyorum. isteyenler arayabilir. 05559981989

  2. giresun luyum ökse otunu herzaman bulunur tel 05365119660

  3. merinde aktarcılık yapıyorum A dan Z ye aradığınız bütün şifalı bitkilere bi tlfnla ulaşabilirsiniz . bi tlfnla adresinize teslim şimdiden geçmiş olsun . tlfn: 506 907 8610

  4. bizde balıkesirde ökse otu toplayıp kurutuyoruz bu konuyla ilgili talep olursa 05336478513 görüşelim

Yorum yapın

css.php