Saw Palmetto Faydaları Nelerdir?

Saw Palmetto Nedir? Saw Palmetto Berries (Sabal Meyvesi) cüce palmiye denen ağacın meyvelerinden elde edilir ve prostat bezinin iyi huylu büyümesi tedavisinde başarıyla kullanılır. Saw palmettonun sağlığa yararları oldukça fazladır. Herbalistler, sabal meyvesini özellikle kronik öksürük ve sindirim problemlerinde sıklıkla tavsiye etmektedirler. 20. yüzyılın ortalarına kadar, saw-palmetto A.B.D.’nin Ulusal Kodeksinde prostat büyümesine karşı bir ilaç olarak yer almıştır.

Saw Palmetto Faydaları

• Avrupa’da “sabal” olarak bilinen ve Kuzey Amerika’da yetişen bir bitki olan Saw Palmetto”nun meyveleri prostat büyümesinde ve idrar yolları iltihaplanmalarında kullanımıyla tanınmaktadır. Saw Palmetto ekstresi, prostattaki dihidrotesteron miktarını azaltan yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri aynı zamanda iltihap yapan maddelerin hareketini azaltarak, prostat büyümesini büyük oranda engeller.

• Prostat büyümesiyle ilgili üzerinde en çok klinik çalışma yapılan ve güvenilirliği klinik çalışmalarla da saptanmış bir bitkidir. Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu, saw palmetto’nun benign prostat hiperplazisi tedavisinde kullanımını onaylamıştır. En az altı ay süreyle günde 320 mg kullanımı  şikayetlerde belirgin bir düzelme sağlamaktadır.

• 1984 yılında British Journal of Clinical Pkarmacology adlı dergide yayınlanan bir çalışmada; prostat sorunu olan 110 erkek 1 ay boyunca günlük 320 miligramlık saw palmetto ekstresi kullanmış ve süre sonunda saw palmetto’nun, idrar akış oranını artırmada plasebodan 10 kat, mesanenin boşalmasını sağlama bakımından ise 5 kat kat daha etkili olduğu görülmüştür.

• Belçika’da 305 prostat hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, 3 ay boyunca kullanılan saw palmetto ekstresi hastalığın belirtilerinde %88  oranında azalma sağlamıştır. Yapılan tetkiklerde idrar akış oranının %25 arttığı; prostatın ise %10 küçüldüğü tespit edilmiştir.

• Dr.Michael Murray, BPH tedavisinde kullanılan Proscar adlı ilaç ile saw-palmetto’yu karşılaştırarak önceliğin saw-palmetto’da olması gerektiğini ifade etmiştir. Murray’a göre, Proscar adlı ilaç hastaların en fazla %37sinde etkili olmakta, 6 ay ve 1 yıl kullanılması gerekmekte ve de önemli yan etkilere yol açmaktadır. Saw palmetto ise hastaların yaklaşık %90’nında etkili olmakta, etkisini 4-6 haftada göstermekte ve ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

• Saw palmettonun, kanseri teşvik eden hormonların seviyeleri üzerinde etkisi olduğu görüldüğünden, bu özelliğinin prostat kanserine karşı kullanılması çalışmaları devam etmektedir.

• Çalışmalar ayrıca saw palmettonun, bağışıklık sisteminin, bakterileri öldürme yeteneğini arttırdığını ve rahatlıkla idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilecek olduğu gözlemlenmiştir.

• Saw palmetto, 5-alfa reduktaz enzimini durdurarak veya Dihidro Testosteron’un saç folikülleri tarafından alımını azaltarak saç kaybını yavaşlatır ve saçın yeniden çıkmasına yardımcı olur.

• Saw palmetto, aybaşı sorunları olan kadınlara yardımcı olabilecek bir takviyedir.

• Saw palmetto, göğüs büyümesi ve rahim irritabilitesi sorunları yaşayan kadınlar için de kullanımı uygun bir takviye besin kaynağıdır.

• Aynı zamanda, iştah uyarıcı ve idrar söktürücü olarak kullanılır.

• Bazı saw palmetto kullananlar, bitkinin yararları arasında afrodizyak içerikler taşıyor olmasından da  söz etmişlerdir.

• Saw palmettonun hem erkek hem de kadın cinsiyet hormonları üzerindeki etkisi yüzünden, kadınlardaki vücut ve yüz kıllarının aşırı büyümesi, ve yumurtalıklardaki polikistik tedavisinde kullanılabilir.

• Saw palmetto bitkisi aynı zamanda genel bir anti-iltahapsal ajan olarak kullanılmaktadır.

Not: Prostat hastalıkları birbirine benzer belirtiler gösterdiği için öncelikle kesin teşhisin konulması gerekir. Örneğin prostat büyümesi sanılan durum prostat kanseri de olabilir ve hastanın kendi kendini tedavi etme çabası zaman kaydedilmesine neden olabilir. Bitkisel preparatların herhangi bir sağlık sorununa karşı kullanımı tıbbi teşhis halinde ve hekim gözetiminde olmalıdır.

Saw Palmettonun İçeriğinde Ne Var?

İçerikte yağ asitleri, bitkisel steroller ve flavonoidler sayılabilir. Sabal meyvesi bitkisinin meyvelerinde polisakkaritler bulunmaktadır. Bu içeriğin, anti-inflamatuvar veya immün uyarıcı etkileri ile ilişkili olması, sabal meyvesinin keşfedilmiş yararlarına yeni özellikler katmaktadır.

Saw Palmetto Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş olgun meyvaları ve bunlardan hazırlanan etkili dozda preparatlar kullanılır. Günlük dozu  160 ile 320 mg’dır. % 85 – 95 yağ asitleri ve steroller içeren standardize ürünler kullanılmalıdır.

Saw palmetto, birçok sağlık mağazasından temin edilebileceği gibi, kurutulmuş meyveleri, çay, toz kapsül, tablet ve sıvı tentür gibi formlarının bulunması, sabal meyvesi kullanımını son derece kolay hale getirmektedir. Ancak yağ asitleri suda çözünür olmadığından çay olarak tüketimi etkili olmayabilir. Ayrıca kabak çekirdeği ve palmiye özlerinin beraber olduğu ürünler de mevcuttur. Almanya’da üretilen ve  saw-palmetto ile ısırgan kökü içeren Prostagutt Forte adlı ürün, saw palmetto’nun tek olarak kullanımından daha fazla etkili olmuştur.

Herhangi bir sağlık sorunu için ilaç tedavisi görenler doktora danışmadan saw palmetto  kullanmamalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Saw Palmetto Faydaları Nelerdir?” üzerine 43 yorum

 1. Birbuçuk aydır Saw Palmetto kullanıyorum. 56 cc olan prostatım bir buçuk ayda 38 cc ya düştü. Gece idrara çıkmıyorum artık. İdrar yapmada büyük oranda rahatladım. Yalnız bende afrodizyak yan etkisi oldu. 50 yaşımdan sonra…

 2. İdrar söktürücü özelliği olduğunu söyleyebilirim. Gerisi şehir efsanesi.
  Saç dökülmesinin, saç ektirmeden başka tedavisi yoktur.

 3. Merhabalar ben yaklaşık 10 gündür kullanıyorum sabah akşam bir adet.
  Üroloğa gittim psa değerlerim normal çıktı. Muayenede düzgün büyüme başlangıcında olduğunu ve tedaviye gerek olmadığı söylendi. Ben bu ilacı kullanabilir miyim diye sordum. Doktor para tuzağı demiş.
  Benim idrar başlangıcımda ve hacminde bir sıkıntım vardı. Bu süre içinde oldukça rahatladım gece tuvalete çıkmam neredeyse bitti. İdrarımı rahtat boşaltabiliyorum eskiden ıkınıyordum çoğu zaman bence bir faydası olmasa bunları hissetmezdim. Var bir faydası diyorum.

 4. Merhaba 42 yasındaym psa 5.83 bu ilacı kullansam düşermii teşekkürler.

 5. Bu bitkisel ilacı nerede bulabilirim.Cevap ve bilgi verilere teşekkür

 6. Arkadaşlar inanın ben saw Palmetto ürününü 2018/Mart ayından beridir kullanıyorum sorunum iyi huylu prostat büyümesi ve prostatit bu ürünü kullanmadan önce özel bir hastanede ultrason çektirdim prostat 80/81 CC çıktı doktor ilaç yazdı avodart hem ilacı hemde ürünü kullanmaya başladım ve Mayıs ayında devlet Hastanesi’nde tekrar ultrason çektirdim inanın bende şaşırdım prostat büyüklüğü 54 CC düşmüş doktora bu ürünü kullandığımı söyledim şaşırdı inanmadı ilaç küçültmüştür dedi fakat yanmalarım devam ediyor inşallah buda geçecek diye düşünüyorum Allah her arkadaşıma yardım etsin şifa versin pis bir hastalık

 7. Prostat büyümesi için nasıl kullanılır bilgisi olan yazabilir mi acaba (tablet mi bitki mi)

 8. Ben bunu yeni aldım.. prostatit ve prostat büyümesi sorunum var ilaçlar bi fayda etmedi ama doktoru da bırakmadım… Üç ay kullanacam eğer fayda gör semde görmesem de yazacam…. Kimse umudunu kaybetmesin….

 9. ben saç dökülmelerim için sawpalmetto ekstratını aldım MNK ürünü..ıkı ay olmadan dökülmeler durdu.artı finasteridde bahsi geçen yan etkilerin hiç birinide görmedim..memnunum.erkek tipi dökülmeyi durdurduğuna şahidim.

 10. Arkadaşlar ben bu ürünü 1 aydır kullanıyorum idrar kaçırma sorunum olduğunu bunu kullanmamı önerdiler pek bir fayda gördüğümde söylenemez gerçekten bu ürünü idrar kaçırma ile ilgili kullanan varsa bilgi verebilirmi.

 11. Yukarda yorumlarda millet belirtmiş okusana yorumları. Ya bu solgar in yağ yüzdesi kaç bi açıklama yapsanız. Site sahipleri nerde yaaa ??? Cvp verin yaa !! Solgarin o 550 mg 100 tablet olan mi kullanacaz .

 12. erkek tipi sac dokulmesine faydalı oldugunu duydum solgarın 100 tablet olanından almayı dusunuyorum kullanan varsa yorumlarını görmek faydalı olacaktır

 13. Bu yüzde 85-95 yağ asidi olan sawpalmetto tableti hangi markada var acaba bilen var mı ?? Solgar ya da gnc de yağ asidi uygun mu ??

 14. Ben 4 aydır kullanıyorum 2 ay
  daha kullanıp tahlil yaptıracağım sonucu inş buraya yazarım

 15. Bu urun ve prostagutt ilacini kullanan prostatit hastalari varmi acaba ? Ne kaear etkili oluyor ne kadar sure kullanmak gerekiyor bilgisi olan varsa yazabilirmi ?

 16. Saç dökülmesine karşı kullanımında yağ asidi oranı %85-95 olmalıymış. Xpecia kullanmaya başladım, ama yağ asidi oranını bilmemek canımı sıkıyo. Bunun hakkında bilgisi olan var mı?

 17. bu saw palmento ilacını nereden bulabilirim acaba güvenilir bir site önerisi olan var mı teşekkür ederim şimdiden

 18. Benim merakım şu, saw palmetto bilinen bir anti androjenik bitkisel ürün olmasına rağmen, erkeklerde nasıl afrodizyak etki gösterir bilemedim. biraz kafa karıştırıcı değil mi? https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/natural/971.html linkinde de bu konuda bilgi bulabilirsiniz. yazımın yayınlanacağı konusunda emin olamasam da yazmanın yararlı olacağını düşündüm. ürünü yanlış tanıtmak olur bu. Saygılarımla.

Yorum yapın

css.php