Yeşil Çay

Yeşil Çay Zayıflatırmı? Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Yeşil çay özü yeşil çaydan elde edilen konsantre aktif maddelerden oluşur. Yeşilçay özünün yararları “polifenoller” olarak adlandırılan gıda maddelerinin antioksidan etkisinden kaynaklanır. Yeşil çay camellia sinensis bitkisinin fermantasyon geçirmemiş yapraklarından yapıldığından, mayalanmış siyah çaydan çok daha fazla bu antioksidanlara sahiptir.

Yeşilçay siyah çayın mayalanmamış halidir. Siyah ve yeşilçay ‘ın ikisi de camellia sinensis bitkisinin farklı işleme tabi tutulmasından elde edilir. Siyah çay çok daha fazla işlem gördüğünden içindeki önemli maddelerin kaybı söz konusu oluyor.

Antioksidanlar, yaşlanmanın ve metabolizmanın yan ürünü olan hasardan korumada vücuda yardımcı olur.

Yeşil çayın faydaları eski zamanlardan beri bilinir. Yeşilçay asırlardır eski Çin tıbbının bir unsuru olarak önerilmiştir. Batılı doktorlar yıllarca geleneksel tababetin temsil ettiği bilgi zenginliğini yeteri kadar önemsemediler. Ancak yakın geçmişteki araştırma batılı doktorları etraflıca düşünmeye sevk etti. Yakın geçmişteki ve devam eden bir dizi çalışma yeşil çayın yararları  hakkında birçok bilginin elde edilmesini sağlamıştır.

Yeşil Çayın Faydaları

• Yeşilçayın yararları arasında kansere karşı önleyici olmaktan toplam kolesterolü düşürmeye kadar birçok etkileri bulunur. Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı koruyucu olması yeşilçay faydaları arasındadır. Kalp hastalığına yakalanma olasılığını  azaltır. Yapılan araştırmalar  yeşil çayın bir çok hastalığı önleyici özelliğinin genel sağlık açısından önemli bir beslenme desteği olduğunu göstermektedir.

•Yeşilçayda Flavonoidler, Kateşinler ve Polifenoller gibi antioksidan etkili maddeler bulunmaktadır.

•Kateşinler kanser olasılığını azaltır. Polisakkaridler kan şekerinin düşmesini sağlar. Flavonoidler kan damarlarını güçlendirici etki gösterirler.

Norwich Üniversitesi ve Murcia Üniversitesinin birlikte yürüttüğü araştımalara göre bu bitkideki polipenol EGCG maddesinden üretilecek ilaçların kanser tedavisinde kullanılabileceğini göstermiştir.

•Yeşilçayın içindeki epigallocatechin-3-gallate maddesinin kemoterapi ilaçlarının yan etkilerini azaltıcı etki gösterdiği yine yapılan araştırmalarda ortya çıkan bir tespittir.

Newcastle Üniversitesince yapılan araştırmalara göre bu çayın düzenli olarak içilmesi Alzheimer’a karşı koruma sağlamaktadır.

European Journal of Cardiovascular Prevention and Rehabilitation tarafından yayınlanan bir araştırma sonucu  bu bitkinin damar açıcı etkisini ortaya koymaktadır. Damarların genişlemesi, kan damarlarını saran hücrelerden oluşan ve pıhtılaşmayı engelleyen endotelyumun daha  sağlıklı çalışmasını sağlıyor.

Hong Kong Chinese Üniversitesinin araştırmasına göre yeşilçay göz tansiyonu ve göz hastalıklarının önlenmesinde yardımcı rol oynayabilir. Journal of Agricultural and Food Chemistry adlı dergide yayınalana araştırma sonuçları bitkideki kateşin adlı antioksidan maddenin mideden gözdeki dokulara geçebildiğini göstermektedir.

•Cilt sağlığı için üretilen ürünlerde yeralan bu bitkideki antioksidan maddeler yaşlanmaya yol açan serbest radikallerin  olumsuz etkilerini azaltarak yaşlanmayı geciktirici etki göstermektedir.

Yeşil Çay Zayıflatırmı?

Yapılan araştırmalar yeşil çayın metabolizmayı %5 oranında hızlandırdığı göstermiştir. 3 bardak  çay  olarak içilebilir ya da yeşilçay özütleri  kullanılabilir.

Yeşilçay çay şeklinde hazırlanıp içilebildiği gibi kapsül olarak hazırlanmış besin takviyesi şeklinde de alınabilir.

Yeşil çay kafein içerdiğinden, beslenme uzmanlarının çoğu yeşilçay özü içeren takviye veya sağlıkla ilgili takviyelerin uyumlu diğer besin, vitamin ve minerallerle beraber kullanılmasını önermektedir.

Vitaminlerin, minerallerin, proteinlerin, amino asitlerin ve antioksidanların uygun şekilde dengelenmesi, her maddenin diğerlerini destekleyerek etkinlik süresini ve etkinliğini arttırması ile birlikte,  sinerji yaratır.

Sağlık gereksinimleriniz için doğru takviyenin seçiminde sinerji önemli bir unsurdur. Bir diğeri kalitedir. FDA besin takviyelerinin üretimini düzenlemediğinden, gıda takviyesi endüstrisi kendi kendini düzenleme yolunda adımlar atmıştır. Bir besin takviyesi – beslenme desteği seçerken, takviyelerinde bütün bileşenlerin paketlenmesi ve işlenmesinde GMP protokollerine uygun olanını arayınız.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Yeşil Çay” üzerine bir yorum

  1. bu siteyi gerçekten çok beğendim çok güzel bilgiler var.ama ‘zayıflatırmı’ birleşik yazılmaz doğrusu ‘zayıflatır mı’.’birçok etkileri’ gibi bir kullanım da olamaz.doğrusu ‘birçok etkisi’ vb.böyle küçük şeylere de dikkat edilse bu sitenin kalitesin artacağını düşünüyorum.

Yorum yapın

css.php