Glukozamin Sülfat Nedir ve Yararları Nelerdir?

Glukozamin Sülfat Nedir? Glukozaminin faydalarını merak ediyor musunuz? Belki eczanelerdeki ek gıda kapsüllerini gördünüz, belki de insanları konuşurlarken duydunuz. Eklem iltihabı için aldıklarını ve işe yaradığına inandıklarını söylüyorlardı.

Ama, ürün gerçekten söylendiği gibi mi? Anekdotal kanıtlar ve klinik çalışmalar, evet; diyor, işe yarıyor.

Glukozamin Nelerde Bulunur?

Glukosamin yararlarını anlamak için, önce ne olduğunu anlamakta yarar var. Glukozamin sülfat, tavuk kemiği iliği, karides ve ıstakoz gibi hayvanların kabuklarında doğal olarak bulunan bir maddedir.

Temelde, bedenimizin, eklemleri sağlıklı tutmak ve herhangi bir tahribatı iyileştirmek için gereksinim duyduğu bir maddedir. Ama, genelde diyetlerimizde eksik olan bir maddedir ve takviye olarak dışarıdan alınması gerekebilir.

Glukozamin Sülfat Faydaları

• Peki Glukosamin Sulfatın yararları nelerdir? Bedenlerimiz bu maddeye gereksinim duyduğuna göre; eklemlerimiz de söz konusu olduğunda; takviye ürünü kabul edecek mi?

• Glukozamin sülfat osteoartrite yönelik kullanıldığında kıkırdaklardaki bazı özel moleküllerin üretimini artırarak, kıkırdağın kendisini yenilemesine yardımcı olur. Glukosaminin ağızdan alındıktan sonra hızlı bir şekilde bağ dokularına ve eklem kıkırdaklarına ulaştığı; radyoaktif olarak etiketlenen maddelerin izlenmesiyle tespit edilmiştir.

• Glukozamin hasar görmüş eklem kıkırdağını tamir eden süreçleri ve ara madde glikoz-amino-glikanların üretimini artırmaktadır. Kıkırdağın yeniden oluşması için gerekli olan glikozaminoglikanlar adı verilen uzun şeker zincirlerinin üretimini uyarır.

• Glukozamin ve eklem iltihabı oldukça anlaşan iki durumdur.

• Eklem kıkırdağının temel yapı taşlarındanda olan Glukozamin ve Kondroitin Sülfat ile ilgili yapılan araştırmalar osteoartrit kaynaklı eklem ağrılarında yararlı olabileceğini göstermektedir. Glukozamin antienflamatuar etkisiyle hastaların %80’inde ağrının hafiflemesini sağlar. Ağrının azalmasında ibuprofene göre daha etkin olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir.

• İtalya’da Siena Hastanesi’nde yapılan bir klinik çalışmada 30 hastaya 3 ay boyunca günde 1500 miligram glukozamin sülfat preparatı verilmiş ve sonuçta glukozamin sülfat kullanan hastaların ağrılarında belirgin bir azalma ile plasebo gurubuna göre ağrı kesici veya iltihap giderici ilaca olan ihtiyacın da belirgin şekilde azaldığı tespit edilmiştir.

• İtalya’daki Pavia Üniversitesi’nde ve Rota Araştırma Laboratuvarları’nda yapılan bir çalışmada osteoartrit sebebiyle hastaneye yatan 80 hastanın bir kısmına günlük 1500 miligram glukozamin sülfat, diğer bölümüne ise plasebo verilmiştir. 1 ay sonra hastaların kalça ve diz kıkırdaklarından örnekler alınarak elektron mikroskobu altında incelediğinde; glukozamin sülfat kullanan hastaların kıkırdakları,  düzgün bir kıkırdak yüzeyine yakın bir görünüm sergilerken plasebo gurubundaki hastaların kıkırdaklarının ise pürüzlü lifli yüzey şeklinde olduğu görülmüştür.

• Eğer eklem iltihabınızı iyileştirmek istiyorsanız, doktorunuzun da önerisiyle glukosamini deneyebilirsiniz. Eklem ağrısı ve diğer semptomlar için, Glikosamin; özellikle kıkırdaklara iyi geldiğinin görülmesinden sonra; rahatlıkla kullanılabilir. Bazen Glukosamin, kondroitin ve MSM ile birlikte, daha da başarılıdır. Kondroitin sülfat eklem kıkırdağı oluşumunu bloke eden enzimleri azaltan bir maddedir.

•Bir araştırma glucosamine ve chondroitin’in birlikte kullanımının, bu maddelerin kıkırdağı korumaya yönelik etkisinin yanısıra önemli bir anti-inflamatuar özelliğe sahip olduğunu göstermektedir. “PLoS One”de 26 Şubat 2015 tarihinde çevrimiçi yayınlanan çalışma, bir grup kilolu hastada 4 hafta süresince glucosamine ve chondroitin kombinasyonunun CRP düzeylerine olan etkisi test edilmiştir. Sonuçlar, bu iki maddenin birlikte alımının CRP (inflamasyonun bir işareti olan) seviyelerinin %23 daha düşük olduğunu ve ölçülebilir bir anti-inflamatuar etki sağladığını göstermektedir.

• Glukozamin sülfat takviyelerinin göstereceği yarar ürünün kalitesiylede ilgilidir. Amerika’da yapılan bir araştırmada glukozamin etiketiyle satılan 10 ayrı ürün incelenmiş; bunların bazısında yeteri kadar glukozamin olmadığı, bazısının ise hiç glukozamin içermediği görülmüştür.

Günlük Doz Ne Kadar Olmalı?

Dr. Jason Theodosakis,  ‘Artrit Tedavisi‘ adlı kitabında; kilosu 55’den az olan kişilerin 1000 miligram glukozamin ve 800 miligram kondroitin sülfat; kilosu 55-90 arasında olanların 1500 miligram glukozamin ve 1200 miligram kondroitin sülfat ve kilosu 90’dan fazla olan hastaların ise 2000 miligram glukozamin ve 1600 miligram kondroitin sülfat alımını önermektedir. Sözkonusu miktarların gün içerisinde 2 ila 4 doza bölünerek yemeklerle beraber alınması tavsiye ediliyor.

Glukozaminin Yan Etkileri

•Glukosaminin bazı yan etkileri mevcuttur. Yararlarının yanı sıra, akılda tutulması gerekli yan etkileri de vardır. İlk önce, Glukosamin ve diyabet hastaları iyi geçinmezler. Araştırmalar, Glukosaminin diyabeti ilerlettiğini göstermiştir. Aynı zamanda, deniz hayvanlarının kabuklarına alerjiniz varsa, Glukosaminden uzak durmalısınız. Çünkü Glukozamin, doğal olarak kabuktan üretilir ve bazı allerjik maddeleri barındırması mümkündür.

• İdrar söktürücü ve insülinlerle beraber kullanılmaması gerektiği belirtiliyor. Bu tür ürünleri doktor onayı ile kullanmak daha doğru olur. Bir de dikkat edimesi gereken konu kullanılan ürünün kaliteli olup olmadığıdır. Amerikada yapılan bir araştırmada birçok glukozamin ürününün yetersiz ve kalitesiz olduğu tespit edilmiştir.

• Glukozamin ile ilgili tüm bilgileri okudunuz, ürün, kabuklu deniz hayvanlarından imal edilmektedir. Kondroidin sülfat ise köpekbalığı ve sığır kıkırdağından elde edilir.

• Eğer güvenilir bir Glukosamin kaynağı bulmak istiyorsanız uzağa gitmenize gerek yok. Tavuk kemiğinin iliği, kabuklu deniz ürünü kemikleri gibi, hayvanlardaki bağ dokuları Glukozamin içerir. Tabii bir çoklarımız bu kemikleri yemeyiz.

• Glukosamini diyetlerimize sokmanın en iyi yolu, ilikleri yemektir, ya da bu kemiklerden yapılan bulyonları sıklıkla tüketmektir. Çoğunluğumuz bu ürünleri tüketmediğimizden, diyetimiz eksik kalır. Bu yüzden takviye almak gerekebilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Glukozamin Sülfat Nedir ve Yararları Nelerdir?” üzerine 21 yorum

 1. Bende diz kikirdak rahatsizliklari yasadim.Bana bir arkadasim bir amerikan sirketinin icinde kondiratin sulfat,glukozamin sulfat ve MSM bulunan bir tableti ve icecegini verdi 15 gunde etkisini gordum.2 ayda dizlerim eski haline geldi ve dahasi boyun fitigi rahatsizligimda gecti.Simdi firmanin gonullu uyesi oldum.Isteyenlere yardimci olurum.

 2. Merhabalar
  Dizlerimde kireclee var.
  Yurumekte zorlaniyorum.
  Protezde taktirmak istemiyorum.
  Glukozamjn kullanmami onerdi bir arkadadim bu bir amway urunuydu.
  Kronik bobrek yetmezligim var
  Tabi sekerimde var
  İdrar sokucu ilaclar kullanitorum
  Ben de kullansam sorun yasarmiyim.
  Aydinlatirsaniz minnettar kalirim
  Tesekkurler

 3. Artex kullandım tavsiye ederim. Menüsküs başlangıcı vardı kısa zamanda düzeldi.

 4. Bir yıl önce NBL Glukosamine Kondroitin kullandım. 3 kutu bitirdim. Diz ağrılarımla birlikte bel agrilarım da geçti. Aktif spora başladım. Bir yıl sonra bel agrilarım geri başladı. Ben bel fıtığından dolayı sanmistim. Sizlerin de ağrımaya başlayınca iki hafta önce daha uygun fiyata sahip Odeflex MSM kullanmaya başladım. Bel ağrılarım çok iyi seviyede azalmaya başladı. Diz agrilarım yok oldu denecek kadar azaldı. Tamamen fayda görmek için NBL den en az üç kutu bitirmenizi ve bu süre içerisinde düzenli kullanmanızı öneririm. Ben faydasını gördüm. Ancak; diyabet ve kalp rahatsızlığı olanların doktorlarına danismalarinda fayda var. Şifa Allah’tandır.

 5. İyi günler, hamile olduğumu bilmeden yani gebeliğimin 1 . Ayına kadar vikozamin kullandım. Günde 1 tane. Hamileyken kullanmayın yazıyor. Beneğime bi zararı olmuşmudur? Bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen.

 6. glukozamin alıcaksanız size vitaminler.com adresine bir göz atmanızı öneririm. hem çok seçenek çok hemde müşteri temsilcileri oldukça ilgili. Benim dizlerimle ilgili problemlerim vardı ilk başlarda romatizma olduğunu düşündüm ve ne alacağımı bilmiyordum saolsunlar oldukça ilgili davrandılar ve hangi eklem desteğini kullanmam gerektiği konusunda bilgi eksiğimide kapattılar.

 7. Bazı kişiler reklam yapmış madem reklam serbest alın size reklam, ben eşim ve annem için Amway firmasının iki bileşenli ürünün olan.
  NUTRIWAY Glucosamine with Boswellia ‘yı kullandım ve faydalı olduğunu test ettim.
  Firma araştırması yaptığımda şunları gördüm Amway 54 yıllık bir firma olmasına karşın Nutriway 75 yıllık bir firma ve ürünleri kendi organik çiftliklerinde üretiyor. 21000 çalışanı 65 Laboratuvar ve 900 bilim adamı çalışıyor ve ürünlerine 90 gün iade garantisi veriyor. Ha kullanan varmı derseniz firmanın yıllık cirosu yaklaşık 12 milyar dolar ( yani eski parayla saatte 2 tirilyonluk ürün satıyor )
  Yukarıdaki reklam sever arkadaşlar bundan daha iyiyseniz reklam verin bence… 🙂

 8. YUKARIDA AÇIKÇA HERŞEY YAZILMIŞ. BİRDE BU MADDELERİN BİRARADA OLDUĞU, TÜM KALİTE BELGELERİNE SAHİP, 35 YILLIK UZMAN BİR FİRMANIN ÜRÜNÜ OLURSA, HEMDE SIVI HALDE, 30 GÜN PARA İADE GARANTİLİ.

 9. eczane eczane hangisi diye aramayın.kıkırdak dokuların tamiri artı eklem sıvı kaybı ve daha bir çok bu konuyla alakalı sıkıntılarınızı mükemmel sonuçlar elde edeceğiniz ürünler var.bu ürünlere 05548199896 numaradan arayarak temin etmenize yardımcı olabilirim.sizi yönlendirebilirim.

 10. kıkırdak dokuların tamiri mümkündür ve gerekli maddeleri bir arada kullandığınız zaman bu süreç kısalır ve sağlıklı yaşamaya devam edebilirsiniz bu sorunda dahil daha bir çok sağlık sorunlarınızda yardımcı olacak ürünler hanefituna.flptr.com adresinden (arama çubuğuna yazılacak ) bulabilirsiniz danışma 05364694017 ….

 11. Slm herkese bol saglik diliyorum.Glukosamin kondroidin sulfat msm c vitamini ve aloa Vera bir arada olan Tek urun mevcut kesinlikle Bumu oneririm kendim boyun fitigimi annem bel fitigini bu urunle yendi iletisim icin 05533556677 no yu arayiniz.

 12. başa gelince araştırilyor… glükosamin iğnesi kullandın iyi geldi.. sorun kıkırdak aşınması,ödem ve kist oluşmuş.. yanlız tekrarlamaya başladı..ilaçyutmayı sevmiyorum başka harici kullanılabilen doğal bir yöntem veya ürün var mı?

 13. yaklaşık 30 farklı marka var ben nbl olan ı kullanıyorum 8 aydır.Diğerleride iyi sonuçlar veriyor mu acaba yorum yaparmısınız lütfen??

 14. Benim dizlerimde su azalması var dizlerim ağrıyor doktor ameliyat olmamı söyledi eczanede gördüm eczacıya sordum aldım kullanıyorum baya ağrılarım azaldı kendimi daha iyi hisediyorum

 15. sol dizimde menisküs yırtıgı 2 yerde ayrıca diz kapagı deforme olmuş ve kirecleme mevcut GLUKOZAMİN- SÜLFAT kullanan bir arkadaşım bunu kullanmamı öneriyor bende TEK böbrekliyim ve kandaki KIREANTİN DEGERİM 2.2 DİR bu şartlarda bu ilacı kullanıp fayda görebilirmi miyim beni aydınlatırsanız çok sevinirim TEŞEKKÜRLER.

 16. sulfamite karsi alerjim var bu sulfat ile sulfamit arasinda iliski var mi? tesekkurler

 17. eşinin bacagında menikus yırtıgı cıktı birde bacagının arkasında kis oluşmuş onun için doktor verdi ne diye ben merak ettim

 18. Bu sayfada sunalan bilgileri özet, fakat son derece anlaşılır buldum. Yaşan ve emeği geçenlere teşekkür ederim.

Yorum yapın

css.php