Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı nedir ? Şarap veya meyve suyu üretiminden sonra geriye kalan posa kurutulur ve çekirdekleri ayrıştırılır. Teknoloji gerektiren bir takım işlemlerden sonra yağ elde edilir. Üzüm çekirdeği yağının elde edilmesi öbür yağlara nazaran daha güçtür. Üzüm çekirdeği yaklaşık %10-12 oranında sabit yağ içerir. Üzümün türüne ve yetiştiği bölgenin iklim koşullarına göre bu oran değişkenlik gösterebilir.

Eskiden meyve suyu ya da şarap üreticileri sıkma işleminden sonra çekirdekleri atarlardı. Ancak şimdi sağlık açısından olumlu özellikleri anlaşıldığından üzüm çekirdeğine ve de ondan üretilen birçok ürün çeşidine olan talep artmıştır.

Üzüm çekirdeği yağı en çok Fransa İtalya ve İspanya da üretilmektedir. Ülkemizde üzüm çekirdeği tozu daha fazla ilgi  görmesine rağmen  giderek üzüm çekirdeği yağına olan talep de artmaktadır. Üzüm çekirdeğinin yararları hakkında olumlu araştırma sonuçları ortaya çıkmaya başladıkça üzüm çekirdeği yağı içeren ürün çeşitleri de artmaya başlamıştır.

Üzüm çekirdeği yağı linoleikasit ve oleik asit diye bilinen doymamış yağ asitleri bakımından zengindir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?

• Üzüm çekirdegi yağı içeriğindeki E vitamini ve omega 6 kolesterol sağlığı açısından faydalıdır.

• Üzüm çekirdegi yagı kızartma ve salatalarda da kullanılmaktadır. Yanma derecesi 250 derecedir. Zeytinyağının yanma sınırı ise 120 derecedir. Bu yüzden kızartma gibi yüksek dereceye ihtiyaç duyulan yemeklerde öncelikli olarak tercih edilmektedir.

• 1 yemek kaşığı yaklaşık 120 kcal dır. Ancak pişirme esnasında diğer yağlardan daha az kullanıldığı için kilosuna dikkat edenler açısından tercih nedeni olabilir.

• Üzüm çekirdeği yağı cilt için koruyucu etkilerde bulunur. Değerli bir cilt bakım üründür. Üzüm çekirdeği yağının faydaları cilt kırışıklıklarını giderici ve cilt sarkmasını önleyicidir. Aromaterapi de masaj yağı olarak kullanılır.

• Üzüm çekirdegi yagı masaj yağı olarak, saç vücut el dudak kremlerinde ve güneş yanığı ürünlerinde kullanılır.

• Masaj olarak eklem ağrılarında kullanılması  üzüm çekirdeği yağının bir diğer faydasıdır.

• Saç dökülmesini önleyici etkisi vardır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

• Dahili olarak yemeklerde salatalarda kullanıldığı gibi, günde 1-2 çay kaşığı almak şeklinde de tüketilebilir.

•Üzüm çekirdeği yağı kapsül olarak da satılmaktadır.

• Harici olarak masaj yağı şeklinde kullanılır.

• Üzüm çekirdeği yağı alırken katkı ve koruyucu madde içermeyen ürünleri tercih edin.

• Üzüm çekirdek yağı ‘nın kokusu ve rengi, iklim koşulları, yetiştiği toprağın özelliğine ve  kurutulma şartlarına göre farklılık gösterebilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları” üzerine 55 yorum

 1. Feridun bey ; ben kara üzüm çekirdeği yağı satıyorum. 1 damla dahi başka yağ katılmamıştır. 10 cc , 30 cc ve 50 cc lik şişelerde satıyorum. Aktarlara litre bazında satış yapıyorum. Mail yoluyla ulaşabilirsiniz. Talebinize göre fiyat değişir.

 2. fiyat bildirirseniz sevinirim 1 ton üzeri.saygilar

 3. merhaba…ben almanyada isadaniyim katkisiz saf üzüm yagi almak istiyorum mamülüzünüzü iyi bir sunumla tanitirsaniz memmun olurum.teklifleri bekliyorum.saygilar

 4. arkadaşlar bendede bol miktarda üzüm çekirdeği var almak isteyen olursa tel: 05372427398

 5. izmir de bir fab sahibiyim üzüm cekirdegini yag yapan makinalarım var başka yogunlugumdan bununla ilgilenemedim
  sizinle nasıl iş birligi yaparım diyalok kurarsanız sevinirim.

 6. elinizdeki her türlü tohum ve çekirdeği satın alabiriz ve isterseniz sizin için isleyebiliriz
  talepleriniz için [email protected] 0324 4540568

 7. istediğniz miktarda tesisimizde soğuk pres yöntemiyle her türlü çekirdek ve tohum yağı çıkartıyoruz % 100 saf ve katkısız taleplerinizi [email protected] adresine bildirebilirsiniz

 8. yağ üretim tesisimizde kullanılmak üzere üzüm çekirdeği kaysı çekirdeği nar çekirdeği ihtiyacımız doğrultusunda alabiliriz

 9. sayın satıcı ben toptan değilde 10 lt kadar almak istiyorum kilosu ne kadar üzüm çekirdeği yağının bana mail atarmısınız lütfen

 10. üzüm çegirdek yagı nasıl çıkarılır????Her yıl tonlarça üzüm küspesi çıkıyor bizde .Üzüm çegirdegi Yagı için ortak arıyorum.

 11. afrikada fas ta elimde üzüm çegirdegi mevcut her mahsulde.alıcı arıyorum

 12. lütfen fiyatlarını ve ürünlerin speklerini istiyorum mümkünse iyi çalışmalr

 13. üzüm çekirdeği organik sertifikalı 1 ton civarında ve meyve suyu yapıldıktan sonra kalan çekirdek.Kara üzüm çekirdeği.Ayrıca meyve suyuda organik olarak yapıldı.

 14. elindeki üzüm çekirdeği yağı … yağın çıkartıldığ çekirdekler nereden temin edili, [şarap,meyve suyu, viski fab.gibi]…peroksit miktarı oleik asit.diğer analiz mitarlarını yazarsanız analaşa bilirsek yağınızı alırım….

 15. ben irandan yazıyorum, üzüm çekirdeği üreten bir firma ile iş birliği yapmak istiyoruz. eğer ilgilenen olursa temasa geçin lütfen.
  tercihimiz o şirketin markasında iran da mal üretmektir. yanı malı tırla buraya götürüp ve ambalajını burada yapalım.

 16. ya bu yağların saf olup olmadıklarını anlamanın bir yolu vermı acaba????? içine birşeyler karıştırdılarsa bunu nerden anlıycazzzz

 17. arkadaslar ban almanyada yasiyorum benim bulundugum bu bölgede üzüm cekirdegi cikaran firmalar vardir sarap yapan firmalar var ihtiyac duyan olursa yardimci olabilirim piyasada kg fiati ne kadar oldugunu bana bildiren olursa sevinirim

 18. merhaba Deniz bey çekirdekler hangi üzüm çeşidi. ayrıca çekirdekleri satmak istermisiniz.
  iyi çalışmalar

 19. elimde 1000 kg çekirdek yağı iki yüz ton üzüm çekirdeği küspesi var.satmak istiyorum

 20. elimde 250 ton üzüm çekirdeği var bu yılın mahsülü bunu işleyecek fabrika arıyorum.

Yorum yapın

css.php