Basur Belirtileri Nelerdir?

Basur Belirtileri ve Basur Hastalığı. Bağırsak hareketleri sırasında kanama, kaşıntı ve rektal ağrı, en belirgin basur (hemoroid) belirtileridir. İç ve dış basur olmak üzere 2 çeşittir. İç basurlar çoğunlukla ağrısız, dış basurlar ise ağrılıdır.

Basur Nedir? Basur bir tür varis olarak tanımlanabilir. Kalın barsağın rektum denilen son bölümüyle anüsün bileşim bölgesindeki toplardamarların varisi olan basur  bazı insanlarda herhangi bir belirti vermezken, bazı kişilerin yaşam kalitelerini etkileyen bir rahatsızlıktır.

Basurun Nedenleri – Basur Neden Olur?

Bağırsak alışkanlığında değişiklikler olması, hareketsiz yaşam tarzı, hamilelik ve doğum, mesleki sebepler, kalın bağırsak kanseri, pelvik bölgede yerleşen tümörler ve alkol kullanımı basur nedenleri arasındadır.

Basurda genetik yatkınlığın yanında beslenme alışkanlığı ve tuvalet alışkanlığı  gibi faktörlerde etkilidir. Kabızlık ve tuvalette uzun süre oturmak ve ıkınmak basurun en önemli sebeplerindendir.

Basurun Belirtileri – Basur Nasıl Anlaşılır?

Dış Basur

Dış basurlarda genellikle rektal ağrı baş gösterir. Genellikle kan, derinin altında sert ve ağrılı bir kütle olarak birikir, buna pıhtılı hemoroid adı verilir. Büyük abdest esnasında zorlanma yaşarsanız tuvalet kağıdında kan lekesiyle de karşılaşabilirsiniz.

İç Basur

Hemoroid vakalarının en belirgin semptomu rektal kanamadır. Normal bir tuvalet ihtiyacından sonra, tuvalet kağıdında, ya da tuvaletin kendisinde  parlak kırmızı kan lekesine rastlayabilirsiniz.

İç hemoroidin diğer belirtileri

Kaşınma. Bu en sık karşılanan şikayetlerdendir, iç hemoroid vakalarında genellikle mukoza salgısı sızıntısı olduğundan, anal derideki tahriş, kaşıntıya sebebiyet verir.

Deri Tahrişi. Anüsten dışarı doğru çıkıntı yapan büyük hemoroidlerde salgıya rastlandığından orta kuvvette bir tahriş görülebilir.

Rahatsızlık. Büyük abdestinizi yaptıktan sonra tekrar tuvalet ihtiyacı içinde olabilirsiniz. Bu rahatsızlık verici duygunun sebebi, kalın bağırsağın son bölümündeki hemoroidin dışa doğru çıkmasıdır. Genellikle basur ne kadar büyükse, verdiği rahatsızlık da o kadar büyük olur.

Ağrı. İç hemoroid vakalarının çoğu ağrısızdır. Ama anüsten dışarı çıkan büyük hemoroidler, eğer şişer ve anüsü kontrol eden kaslar tarafından sıkıştırılırlarsa ağrı oluşur. Şiddetli ağrı ise, hemoroide kan ikmalinin kesilmiş olduğunun göstergesi olabilir. (Boğulmuş hemoroid) acil tedavi gerektirir.

Bu belirtiler dışında hastalarda anal fissür, perianal fistül, perianal abse ve tromboz gibi diğer rahatsızlıklar da görülebilmektedir.

Basurun farklı aşamaları vardır;

Birinci aşamada kanama en ciddi yakınmadır.

İkinci aşamada kanama ve kaşıntı vardır.

Üçüncü aşamada kanama, kaşıntı ve makatta ıslaklık hissi oluşur. Anal muayene sırasında makatın dışında hemoroid memeleri tespit edilir.

Dördüncü aşamada kanama, kaşıntı, akıntı ve ağrı vardır ve hemoroid memeleri sürekli dışardadır.

Basur teşhisi anal muayene ve rektoskopiyle konulur.

Basurun Tedavisi – Basurdan Nasıl Kurtulunur?

• Birinci ve ikinci derecedeki basurlarda diyet, yumuşatıcı ilaçların kullanılması, oturma banyosu ile tıbbi tedavi çoğunlukla yeterli olur. Kanama sürüyorsa lastik bantla bağlama, sklerozan ilaç injeksiyonu ve  infirared ışık koagülasyonu gibi yöntemler sözkonusu olabilir.

• Üçüncü derece basurlarda önce tıbbi ve konservatif uygulamalar gündeme gelir. Cerrahi tedaviye çok az başvurulur.

• Dördüncü derece basurda tıbbi tedavi belirtilerde rahatlama sağlayabilmekle birlikte genellikle cerrahi tedavi gerekmektedir.

• Erken dönem basurlarda cerrahi dışı uygulamalar başarılı olmaktadır. Kanamalı, ağrılı basurlarda cerrahi müdahele yapılıyor. Sonuçları bakımından başarılı olsa da hastalar ameliyat sonrasındaki ağrılar sebebiyle yakınıyor. Son zamanlarda uygulanan Longo tedavisinin klasik cerrahiye nazaran daha az ağrıya yol açtığı belirtiliyor.

Basurda Ne Yemeli?

Bol sıvı alımı, posadan ve lif bakımından zengin olan yiyeceklere diyette yer verilmesi,

Kepekli ekmek, tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği tüketmek,

Sebze ve meyvelerin kabuklarının soyulmadan ve mümkün olduğunca çiğ olarak yenmesi,

Kayısı ve üzüm gibi kurutulmuş meyvelerin yenmesi.

Basur Olan Ne Yememeli?

Turşu, baharat, alkol gibi tahriş edici gıdalardan kaçınılması önerilmektedir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Basur Belirtileri Nelerdir?” üzerine 6 yorum

 1. Makatta sislik var kan vb.yok disadogru icten kil donmesi mi yoksa humorist .mi yardimci olabilirmisiniz

 2. kabız olduğum zamanlarda makat bölgemde kaşıntı oluyor

 3. tayfun bey hemoroid için yazdığınız kitabınızın ismi nedir, nereden bulabiliriz.
  bilgilerini yazarsanız memnun oluruz…

 4. Sizlere hemoroidlerinizden doğal yöntemlerle sonsuza dek kurtulmanın yolunu bu kitapta göstereceğim. Üç Günde Hemoroid Tedavisi yöntemim sayesinde yüzlerce hemoroid hastam şifa buldu ve kitapta verdiğim bilgiler sayesinde bir daha hemoroide yakalanmadılar. Sizde Almanya’daki hastalarım gibi birkaç gün içerisinde hemoroidlerinizden kurtulabilirsiniz.

  Yıllarca bu konunun üzerinde durup araştırdım ve bu zaman zarfı içerisinde öğrendiklerimi Almanya da ki Türk dostlarımlada paylaştım ve onların tavsiyesi üzerine sizler için kitabımı Türkçe ye çevirdim. Umarım değerli Türk halkınada bu problemden kurtulmaları için yardımcı olabilirim.

  Eskiden aynı dertten bende muzdariptim. Üçüncü derecede hemoroidim vardı, halk ağzında dış hemoroid olarak da bilinir.

  Hemoroidin ne kadar acı ve rahatsızlık verebileceğini biliyorum.
  Bisiklet sürmek ve oturmak gibi günlük olağan aktivitelerin nasıl bir işkence hali aldığını yaşamış biriyim.
  Doktor ziyaretlerinin ne kadar utanç verici bir durum olduğunu bilen biriydim.
  Her seferinde bir umutla yeni bir krem sürmenin veya sürekli değişen doktor reçeteleri denemin ve bunların hiçbir olumlu etkisini görmemenin ne kadar hayal kırıcı olduğunu biliyorum.
  En kötüsü ameliyat korkusunu ve sonrasının ıstırablı olabileceğini hatırlıyorum.
  Bu kitap aracılığıyla sizlere hemoroid sorununuzu çözmeye, özgüveninizin geri gelmesine yardımcı olmak istiyorum…

 5. benım makat bolgemde buyuk ıdrarımda kanamalı oluyove koyu bı kan akıyo nedenını anlayamadım

Yorum yapın

css.php