Mide Bulantısının Sebepleri Nelerdir?

Mide Bulantısı Neden Olur ve Mide Bulantısının Sebepleri. Mide bulantısına yol açan birçok sebep vardır. Hamilelik: Hamilelik bu rahatsızlığın en yaygın sebeplerinden biridir. Bu yüzden ‘hamilelerde sabah bulantısı‘ gün boyunca herhangi bir zamanda oluşabilir ve yanında kusma da görülebilir.

Hamilelik döneminde görülen bulantı ve kusmanın sebebi tam olarak bilinmemekle beraber psikolojik faktörlerle hormonal değişimlerin ortak ürünü olduğu düşünülmektedir.

Hamilelerin yaklaşık olarak yüzde 80’inde görülen bulantı ve kusma sorunları genellikle ilk adet gecikmesinin birkaç gün sonrasında başlar ve giderek artarak 8. gebelik haftasında dayanılması en zor günlere ulaşır. Daha sonra  bulantı ve kusmalar yavaşça azalır ve 14. gebelik haftası civarında ise biter.

Gıda Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi mide bulantısının yaygın nedenlerinden bir diğeridir ve genellikle kusmayla birlikte olur. Çoğu durumda, eğer gıda zehirlenmesiyse, bulantı  neredeyse yemeği yedikten hemen sonra oluşur. Ama Salmonellayı da içinde bulundurduğu durumlarda, semptomların belirmesi zaman alabilir.

Stres ve Anksiyete

Anksiyete ve stres de bulantının nedenleri olabilir. Stresli bir durumda midenizin bulanmaya meyilli olduğunuzu çözdüyseniz, o zaman meditasyon ve derin nefes alma egzersizleri gibi bazı stres yenme tekniklerini öğrenmek, mide bulantısı karşı sizi  rahatlatmaya yardımcı olabilir.

İlaçların Yan Etkileri

Belli ilaçlara reaksiyonlar da bulantının sebeplerinden biridir. Bu, bilhassa bazı antibiyotikler ve güçlü ağrı kesicilerdedir. Herhangi bir şey almadan önce ilaçların prospektüslerini okuduğunuza emin olunuz. Bulantıdan kurtulmak için dolu bir mideye ya da boş bir mideye ilaç almanız gerekebilir. Ağrı kesiciye başvurmadan kendinizi daha iyi hissediyorsanız, doğal ağrı kesici yöntemleri hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz de.

Araç Tutması

Araç Tutması mide bulantısının nedenlerinden bir başkasıdır ve bu oldukça az insana mide bulantısı yapar. Bazıları, bulantı hissetmeden bir arabanın arka koltuğuna oturamaz durumda olduklarını fark etmişlerdir. Diğerleri ise bir camdan dışarı bakamazlarsa bulantı çekerler.

Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar sık sık mide kramplarına, abdominal ağrıya ve bulantıya neden olabilir. Rota virüs gibi viral enfeksiyonlar bulantıya neden olabilir, H.Pylori‘deki bakteri tarafında da enfeksiyonlar olabilir. Parazidik enfeksiyonlar, mide bulantısının ve kusmanın sebepleri olabileceği gibi diyareye (ishal) de neden olabilir.

Mide bulantısı en fazla sindirim sistemi sorunları, kokulara karşı aşırı hassasiyet, yüksek tansiyon ya da diyabet ve iç kulakla ilgili proplemleri olan insanlarda görülmektedir. Yine bazı kişilerde kimyasal değişikliklerle uyarılan hücre ya da sinir uçları duyarlılığı daha çok olduğu için, bulantı hissinin daha sık meydana geldiği düşünülmektedir.

İleri aşama böbrek yetmezliği, psikojenik sebepler, safra kesesi taşı ve iltihabı, bağırsak tıkanması ve migren de mide bulantısına yol açan rahatsızlıklardır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Mide Bulantısının Sebepleri Nelerdir?” üzerine 61 yorum

 1. Günlerdir mide çok bulanıyo ne yapmalıyım

 2. Nedendir bilmiyorum günlerdir midem çok bulanıyo nane limon kaynattım bir işe yaramadı mide bulantım bir türlü geçmedi.

 3. Sevgilim le ön sevişme yaptık aradan 10 dk sonra midesi bulandı neden olabilir

 4. Hocam 8ay önce. Karaciğer. Ameliyatı oldum kist hidatik vardı kapalı ameliyat geceler i Karnım ağrıyor sabah mide bulantısı hisi oluyor. Her yeme içmeden büyük tuvalete çıkıyorum. Ağrı tam midenin hizasında yapıyor beni aydınlatırsanız sevinirim

 5. Mide bulantısı kasık ağrısı bel ağrım war sebebi nedir acaba

 6. Bnim ilk defa midem bulandi dondurma yemistim ondan labilirmi acaba diye dunuyorum

 7. Arkadaşlar benim 1 aydır hep midem bulanıyor psikolojik olabilir diyor herkes kusmuyorum da 1 kere kustum o da yediğim pastanın son kullanma tarihi geçmiş ondan. Cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 8. Hepinize gecmis olsun arkadsalar ben sizin yasadiklarinizin cogunu yasadim ve bir bucuk senedir devam ediyor ben size derim ki gastorolijiye gidin eger iyi olmak istiyorsanoz bende enteskopi yapildi ve midede gastirit ve mikrop cikti hayatimi allak bullak eti ama suan tedavideyim antibiyotik kulaniyorum insallah rabim herkeze sifa verir ben suan tedavideyim ama ilaclar cok agir oluyor keainlikle butur ilac kulanirsaniz kesmeyin ve dokdorunuza danisin herkeze gecmis olsun arkadaslar

 9. Merhabalar öncelikle Bende ki bu sıkıntı yeni yeni ortaya çıkmaya başladi önceden böyle Bir Sorunum yoktu. ağladıktan sonra veya stres sıkıntı yaptıktan onra bulantı ve mide ağrısı oluşuyor. Ancak hiç kusma olmadı. bu hep böyle mi devam edecek ne yapmalıyım?

 10. En ufak bi kokuda saniyesinde midem bulaniyor karmasik sekiller gordugumde de midem aninda bulaniyor birde sag bobrek tarafimda surekli degil ama biraz fazla ayakta kaldigimda agri oluyor az bi üzüntüde midem yaniyor. bobreklerim icin 2 sefer farkli hastanelerde doktora gittim birsey bulamadilar. ailede herkeste diyabet var. acaba benim bu bulantimin sebebi ne olabilir. asiri stresli bi hayatimda yok bu arada.

 11. Yoğun mide bulantısı vucutta ağrı bas ağrısı. Bas dönmesi halsızlık uyku halı enfeksıyonla alakalı olabılır dedı doktor suan ılac kullanıyorum azda olsa faydası var ama tam degil yeterli bılgi 24 ocakta cıkıcak ortaya bı kaç alerjı testi kan incelenmeye alındı bagırsak
  gaz usutme orta kulak ıltıhabı bunlarda mıde bulantısının en buyuk etkeniymiş

 12. Arkadaşlar aynı şikayetler benimde yemek yiyemiyorum.bile hemen midem bulanıyor bır sütü tahlıl yaptırdım heosi temiz çıktı ama alerjik olabılır dedi doktor alerjı yestıne gorecegım wmfeksiyonda bunları yapabılırmıs arkadaşlar. Detaylı bilgi 24 ocakta çıkacak mış doktor öyle soyledi

 13. Son bir aydır sigara içerken midem ağzıma geliyor resmen çok mide bulantısı oluyor ayrıca kokulara karşı parfümlere karşı da midem bulanıyor bunun sebebi nedir? Endoskopi yaptırmalı mıyım?

 14. Bugun namaz kilarken her egilmemde icim disina cikacak gibi oldu daha sonrada gecmedi bulantisi.neden olabilir acaba ?

 15. daha demin ders çalışırken midem bulandın ve kustum bunun nedeni ne

 16. bide bugün yemek kokusu .:,(iğrenç geldi burnuma stres çk var bndee

Yorum yapın

css.php