Romatizma Tedavisi Bitkisel

Romatizma Tedavisi ve Eklem Romatizması Tedavisi. Son yıllarda eczacılık alanında, artrit ağrısı terapilerinde, doğal ilaçlar benimsenmeye başlanmıştır.

• Tüm bu doğal artrit ağrısı tedavi seçenekleri arasında farmasötik (eczacılıkla ilgili) beslenme takviyeleri, homeopatik tedaviler ve bitkisel takviyeler gelmektedir.

• Belki bilmekten memnun olabilirsiniz ki, sözü edilen doğal yöntemlerin tümü, artritin neden olduğu ağrı ve hareket yitimini büyük ölçüde azalttığı ciddi anlamda kanıtlanmıştır.

• Bitkisel droglar sadece tıbbi teşhis ve onay alındıktan sonra kullanılmalıdır. Dozaj ve kullanım süresi hekim tarafından belirlenir.

• Son birkaç yılda artrit tedavisinde, bitkiler, etkili tedaviler arasında yer almaya başlamıştır.

• Anti iltihapsal ajan olarak çalışıp romatoid artritin yıpratıcı etkileri ile savaşmakta ve sağlıklı bağışıklık sistemini canlandırmakta kullanılmaktadır. Bu bitkilerden bazıları:

Romatizmaya Ne İyi Gelir?

Devil’s Claw (Şeytan Pençesi)

Bu bitki, artrit tedavisinde kullanılan en ünlü doğal bitkilerden biridir. Kas ağrılarını iyileştirmekte oldukça etkilidir ve artrit semptomlarının üstesinden gelmekte önemli rol oynar. The European Scientific Cooperative on Phytotherapy (ESCOP) osteoartrit ve sırt ağrıları için bu bitkiyi önermiştir. Ayrıca, Alman E Komisyonu tarafından da reçetesiz bir ilaç olarak onaylanmıştır.

Diz ve kalça osteoartrit sorunu olan 122 kişinin katıldığı 4 aylık bir çalışmada, Devil’s claw, önemli ağrı kesici ilaçlardan biri ile karşılaştırıldı. Devil’s claw ekstresi alanlar, ağrı kesici ilaç kullananlar kadar etki hissettiler, daha az yan etki yaşadılar ve çalışma süresince daha az ağrı kesiciye ihtiyaç duydular.

2002 yılında, Phytomedicine, sırt ağrısı ya da diz ve kalça osteoartritli 227 hastanın Devil’s claw  ile tedavi edildiği bir çalışmayı yayımladı. Sekiz hafta boyunca günlük 60 mg.lık dozdan sonra, %50-70 oranında katılımcı, ağrı, hareket ve esneklikte düzelmeler olduğunu bildirmiştir. Almanya’da yapılan bir çalışmada ise, artrit kalça ve diz proplemi olan 75 kişi, 12 hafta boyunca Devil’s claw kullandılar. Sürenin sonunda araştırmacılar, ağrıda %45, hareketlilik %35 ve eklem kıtlamasında %25.4 azalma gibi tipik klinik bulgularda süreklilik arzeden gelişme raporu verdiler.

Boswellia

Boswellianın reçinesinin analjezik ve anti-iltihapsal içeriği, romatik artritteki iltihap durumunu iyileştirir.

Kereviz Tohumu

Bu bitki, vücutta bulunan asidik metabolit üzerindeki etkisi yüzünden geleneksel anlamda artrit rahatsızlığında doğal tedavi olarak kullanılan ilk bitkidir. Kereviz tohumunun ikincil etkisi ise anti-iltihapsal özelliğidir.

Bitki Çayları

Kafur, turp, zencefil ve limon gibi bitkilerin, karışım ya da çay formlarının tedavilerde etkili olduğu görülmüştür.

Romatoid Artrit için Doğal Tamamlayıcılar

Doğal ürünlerin kullanımıyla, güçlü eklemler, kemiklerin gücünde gelişmeler, esnekliğin çoğalması ve ağrının giderildiği gözlemlenmiştir. En ünlü doğal takviyeler aşağıdaki gibidir:

Glukosamin Bazlı Takviyeler

Raporlara göre, glukozamin osteoartrit tedavisinde son derece etkilidir.

Kalsiyum Takviyesi

Günlü kalsiyum takviyesi kemik yoğunluğu ve kuvvetinin devamlılığına yardımcı olur ve osteporozu uzak tutar.

SAMe Takviyesi

SAMe ya da S-Adenosyl-Methionine, kemiklerdeki bağlayıcı dokuların içeriğinde var olan glikosaminoglikan üretimini canlandıran bir amino asit takviyesidir.  SAMe anti-enflamatuar içeriklere sahiptir ve rahatsızlığa bağlı olan ağrıların giderilmesinde rol oynar. Yapılan bazı çalışmalar SAMe’in artrit ağrı tedavisinde kullanılan NSAID’lerden piroxicam ve
naproxin ile karşılaştırılabileceğini göstermiştir. US Department of Health and Human Services’in  raporuna göre, SAMe, osteoartrit kaynaklı ağrı tedavisinde plaseboya nazaran %80 daha etkiliydi ve  NSAID ilaçları ile karşılaştırıldığında da eşit derecede etkindi.

Konig Institute of General Medicine’nda diz, kalça ve omurga osteoartriti olan 108 hasta üzerinde gerçekleştirilen bir çalışmada 24 ay boyunca hastalar ilk 2 hafta 600 mg. günlük SAMe dozu, sonrasında da test sonuna kadar günlük 400 mg.’lık dozlar aldılar. Araştırmacıların bulgularına göre sadece 2 hafta sonrasında klinik semptomlarda gelişmeler meydana gelmişti.

Krill Yağı

Krill, omega-3 yağ asitleri ve antioksidan pigmentler bakımından oldukça zengin, karides benzeri bir deniz kabuklusudur. Krill yağı kimyasal yapısı sayesinde, içindeki omega-3ler, vücut tarafından, diğer balık yağlarından daha hazır bir halde absorbe edilir. American Journal of Nutrition’da yayınlanan ve krill yağının, kronik enflamasyon ve artrit semptomları üzerindeki etkilerini araştıran çalışmaya; kardiovasküler hastalıklar, romatoid artrit/orteoartrit gibi enflamatuar hastalık teşhisi konan 90 hasta katılmıştır. Araştırma sonuçları, krill yağının ağrıyı %28.9, gerginliği %20.3 ve fonksiyonel bozukluğu %22.8 oranında azalttğını göstermiştir. Ayrıca krill yağı enflamasyonu ve artrit semptomlarını azaltmayı 7-14 gün gibi kısa bir sürede gerçekleştirmişti.

Hyaluronik Asit Enjeksiyonu

Hyaluronik asit, tüm canlı organizmalarda bulunan doğal bir maddedir. Yumuşak bağ dokusunda ve gözü çevreleyen sıvıda, yüksek konsantrasyonlarda mevcuttur. Ayrıca, bazı kıkırdak ve eklem sıvılarında ve cilt dokusunda da bulunur. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi 1997 ‘de diz osteoartrit’te hyaluronik asit tedavisine onay vermiştir. Amerikan Romatoloji Birliği ve Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi tarafından da diz osteoartrit tedavisi kılavuzlarına konmuştur. Eklem bazında 20 yıldır osteoartrit semptomu tedavilerinde eklem sıvısına direkt olarak hyaluronik asit enjeksiyonu uygulanmaktadır. Hyaluronik asit, ağrıyı azaltmak, eklemi yağlamak ve esnekleştirmek için doğrudan diz veya kalça eklemine enjekte edilir. Hastalığınn derecesi ve kıkardak kaybının miktarı, deformiteler, kas güçsüzlüğü ve obezite hyalüronik asit tedavisinin etkinliğini belirleyen faktörler arasındadır.

Metilsulfonilmetan (MSM)

MSM bazlı takviyeler, sağlıklı hücre ve dokuların artmasına yardımcı olur.

Not: Birçok bitkisel ya da doğal ürün yeterli kalitede olmadığı için sadece güvenilir firmaların ürünleri tercih edilmelidir.

Diğer Doğal Artrit Tedavisi Önerileri

• Düzenli ama orta şiddette yürüyüş – eklemleri zorlamaz ama kasları güçlendirir.

• Su aerobiği ve ya Tai Chi gibi dengeli egzersiz – etkilidir ve eklemlere baskı uygulamaz.

• Kilo Kontrolü – Fazla kilo almak, dizlere bir daha fazla yük binmesi demektir – ya da tam tersi.

• Eklemleri gevşetmek için sıcak kompres – ağrıyı azaltır, kan dolaşımını çoğaltır.

• Masaj – Eklemlerdeki dolaşımı desteklemek için uygundur.

İçlerinden seçebileceğiz geniş yelpazede doğal artrit tedavi yöntemleri mevcuttur. Tabii bu alternatif terapi önerileri kişiye göre farklı sonuçlar doğurabilirler. Sizin için etkili olan bir diğeri için olmayabilir. Ama tüm bu doğal kürlerin geniş kullanımı, ürünlerin etkileri ile ilgili kanıt oluşturmaya yeterlidir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Romatizma Tedavisi Bitkisel” üzerine bir yorum

  1. Çok güzel bir paylaşım olmuş babam ile birlikte okuduk emeğinize sağlık.

Yorum yapın

css.php