Kortizon Nedir ve Ne Tür Zararlara Sebep Olur?

Kortizonun bilinçsiz ve kontrolsüz kullanımı, vücuda çoğu kez yarar değil, zarar verir. Bu yüzden hekimin hastasını çok iyi yönlendirmesi ve hastanın da önerilenlere uyması gerekir.

Kortizon Nedir?

Kortizol, böbreküstü bezlerinde üretilen doğal bir hormondur. Vücut, normal işlevlerini sürdürebilmesi için sürekli belli bir oranda böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde üretilen, kortizol hormonuna gereksinim duyar. Bu hormonun sentetik şekli olan kortizon ilaçları (kortikosteroid) tıbbın farklı dallarında birçok hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İlaç olarak kullanılan farklı kortizon türleri vardır. Ağızdan ya da damardan verilebilen bir ilaç olarak kortizol, hidrokortizon veya kortizon olarak bilinir. Kullanım süreleri, günlük alım şekli ve azaltma zamanı ya da dozu konusunda doktorun kararlarına mutlaka uyulması gerekir.

Kortizon İlaçları Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Romatizmal hastalıklar, bağ dokusu hastalığı, kan hastalıkları, kan hücrelerinin aşırı çoğalmasına bağlı olarak oluşan lösemi hastalığı, aşırı bir alerjik duyarlılıktan kaynaklanan ve aniden gelişen anafilaktik şoklar, karaciğerin otoimmun hastalıkları, tiroid bezinin aşırı çalıştığı durumlarda görülen krizlerde, sinir köklerinin alerjik, ani ve iltihaplı rahatsızlıklarında, bazı vücut felçlerinde, yüz felçlerinin başlangıç aşamasında, multiple skleroz hastalığında, nefrotik sendromlarda, kalp zarı, kası ve iç tabakasını tutan iltihaplı durumlar ile alerjik durumlar ve bağışıklık sistemiyle ilgili, tıkamaya neden olan tipteki damar hastalıklarında, astım belirtilerinin kontrol altına alınmasında, ciddi astım krizlerinde.

Kortizon Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tuz ve sodyumlu besinler, konserve, turşu ve salamuralara, tahin, pekmez, çikolata, şekerli meşrubatlar, tuzlu kuruyemiş, kabartma tozu, et suyu tabletleri, kızarmış ağır hamur tatlılar gibi besinlerden kaçınmak gerekir.

Kortizonun Yan Etkileri

• Özellikle çocukluk dönemi ve genç yaşlarda uygulanan kortizon tedavisi gelişme bozukluğuna neden olabilir. Vücudun bazı bölgelerinde şişlikler ve gövdede yağlanma oluşabilir. Adale zayıflığı, kan basıncında yükselme, kemik erimesi, seksüel ve psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. Ciltte kıllanma, çizgilenme, regl bozuklukları, tiroid işlevlerinde ve erkeklerde testisler üzerinde olumsuzluklar görülebilir. Uzun süreli kortizon kullanımı çocuklarda büyüme ve gelişme gecikmesine sebep olur.

• Kortizonun kontrolsüz kullanımı diyabet, hipertansiyon gibi sorunlara sebep olabilen Cushing adı verilen hastalığa yol açar. Cushing hastalığında bağışıklık sistemi geriler, tuz tutulması artar ve hipertansiyon oluşur. Yağ sentezi artar, aşırı kilo alımı ve kaslarda gerilme görülür. Hasta şişman, kırmızı yüzlü fakat çok halsizdir. Potasyum yetersizliği ve diyabet sebebiyle halsiz, kasları ince, kemikleri kırılgan ve mikroplu hastalıklara eğilimlidir.

• Kortizon tedavisinin aniden kesilmemesi gerekir. Tedavinin aniden bırakılması organizmada ani reaksiyonlara neden olur. Tedavide doz yavaş yavaş artırılarak başlanır aynı şekilde de kesilir. Kortizon tedavisi böbrek üstü bezi yetersizliği bakımından fiziksel bağımlılık yapar. Kortizon uzun bir kullanımdan sonra aniden kesilirse, böbrek üstü bezleri gerilediği için, hasta şoka girebilir.

• Uzun süreli kortizon tedavisi kaslarda erimeya yol açar. Özellikle kol ve bacakların gövdeye yakın kısımlarındaki kaslarda güçsüzlük görülür.

• Kortizon tedavisi virüs ve mantarlar kaynaklı enfeksiyon gelişimine yatkınlık oluşturur. Tüberküloz mikrobunu yeniden alevlenerek, hastalığın yeniden oluşmasına neden olur.

• Kortizon mide asit salgısını artırır, koruyucu mukus tabakasını ise bozar. Yara etrafında iyileşmeyi sağlayan hücrelerin de aktivitelerini azalttığı için ülsere yol açar.

• Kortizon tedavisi vücutta su ve tuz tutulumuna sebep olduğu için bu durum özellikle böbrek hastalığı, kalp yetmezliği ve yüksek tansiyon hastalarında önemli soruna neden olabilir.

• Kortizon böbreklerden tuzun geri emilimini artırdığı için kortizon tedavisi sırasında tuz tüketimi azaltılır. Tuz, kanda ve vücut sıvılarında birikerek, o sıvının osmatik basıncını artırır. Kanda tuz ne kadar çoksa, kılcal damarlar osmatik basınç sebebiyle dokulardan o kadar fazla su çeker ve kan basıncı yükselir. Yüksek tansiyon da bu yüzden olur.

• Kortizonun böbrek üzerinde tuz tutma etkisinin yanı sıra potasyum atma etkisi de vardır. Potasyum atılımı kasların güçsüzlüğüne yol açar, birçok hormonun salgılanma işlevinde ve kalbin kasılma fonksiyonlarında olumsuz sonuçlara neden olur.

• Uzun süreli kortizon tedavisi katarakt gelişimine yol açabilir.

• Kortizonlu burun spreyleri, bazı kişilerde burunda kuruma, kabuklanma ve kanamaya sebep olabilir.

• Kortizonun aniden bırakılması addison krizine neden olabilir. Dışarıdan kortizon alındığında  kortizonun üretildiği böbreküstü bezi, artık kortizon üretimini durdurur. Kortizon tedavisi aniden kesildiğinde böbreküstü bezleri de kortizon üretmediği için vücutta ani bir kortizon eksikliği oluşur ve bu da addison krizine sebep olur.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kortizon Nedir ve Ne Tür Zararlara Sebep Olur?” üzerine 65 yorum

 1. Ben doğru adamla doğru konusarim siz bana parami verin bende nereye olsa da gelirim siz uçak biletimi vizami hazirlayin ben yarin olsa da gelirim ama bu isi bu hafta bitirelim mümkün olsa paramı yatırın yalan konuşmam yalan konusanda sewmem

 2. MS hastaları ve yeni MS hastası Kişiler 6 sene oldu hasta olalı ama korkmayın MS öyle korkacak birşey değil ve üstte yazanlar uZun süre kortizon alanlar için geçerli biz en fazla 10gün 1000mg alıyoruz ben en son 6sene önce aldım sadece atak tedavisinde kortiZon kullanıyorlar unutmayın ne probleminiz varsa geçecek merak etmeyin ama kendinize çok dikkat edeceksiniz benden 2seene sonra hasta olan arkadaşım 4senesinde 2 inçi kortizonunu aldı sigarayı alkolü bırakmadı tekrar atak geçirdi,şuan aklı başına geldi. Kendinize çok dikkat edin MS dalga geçilicek bir hastalık değil. Yere vurduğu gibi birdahaki sefere kortizonda kaldıramaz, doktor çok önemli Ben Aksel sivanın hastasıyım tavsiye ederim adam bu işte sayılı

 3. 51 yaşındayım çift görmeyle ilgili sorun yaşadım. Teşhis Myastenia Gravis, 60 mg kortion Prednol ve mestinon alıyorum. Tedavi ile birlikte kollarımda bacaklarında zayıflama, kaslarda kilo kaybı göbekte yağlanma şişkinlik yaşadım, Psikolojik durumum değişkenlik gösteriyor genelde hızlı hareket işlerin ani yapılmasını istiyorum. Zamana düşünmeye fazla tahammülüm yok. Tedavi altı aylık üç ay geride kaldı. Normal bir süreç sonuç ne olur bilmiyorum.

 4. İyi günler kortizon uygulandıktan sonra büyük abdeste çıkma isteği geliyo ama yapamıyorum sadece sancım oluyo beni yönlendirirmisiniz

 5. Merhaba ben mesut bende surekli tekrarlayan bademcik sismesi ates ve halsizlik eklem yerlerim tutmuyor bu neredeyse 1 haftada 10 gunde bir tekrarliyor bi arkadasimin aynisini oldugunu anlarada bir profosor tarafindan kortizon onerildigini soylexdi kulak burun bogazla alakasi olmadigini soyledi bende bademcik ameliyati olmayi dusunuordum sizce bu hastalik kortizonla tedavi edilirmi?

 6. Merhaba 21 yaşındayım ve doğuştan hidrokortizon kullanıyorum şimdi genkort olarak değişti ilaçtan veya hastalıktan dolayı herhangi bir sıkıntım yok fakat boy’a aşırı taktık kilodan dolayı 1.52 kemik filminde 1.58 çıkıyor annem 1.65 babam 1.75 anne baba boy ortalaması hesabı yaptığım da 1.62 ila 1.64 arası bişey çıkıyor doktoruma soruyorum doğru düzgün boy konusunda beni ve ailemi aydınlatmıyor çevremdekiler 25 yaşına kadar uzama devam ediyor diyor boyum gerçekten 1.64 falan olur mu bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim..

 7. Arkadaşlar benimde sağ gözümde görme kaybı var. Gözümde herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Nöroloji bölümüne yönlendirildim. Doktorum bazı testler yaptı ve ms den şüphelendi ve bana sadece 1 haftalık kortizon tedavisi başlattı. Serum olarak hergün bi tane verdiler. 1 hafta bitti şikayetim geçmedi. Üstelik doktorumun ki sadece şüpheymiş. Kortizonu aldıktan sonra vücum çok değişik tepkiler göstermeye başladı. İdrar yollarımda sızı baş gösterdi. Aşırı bi şişkinlik yaşadım buda feci karın ağrısı yaptı. Yüzüm sırtım ve gerdan kısmım sivilce döktü hemde baya. Bacak kaslarım zayıfladı ayakta öne doğru eğilirken hem ağrıyo hem zorlanıyorum. Vücudumda dokunulsa bile ağrımaya başladı. Günlük aktivetere bile halim olmuyor kalmadı. Kalp çarpıntısı da oluyor. Psikolojik olarak ta her şeyi takmaya daha eğilimli olduğumu farkettim. 1 kilo aldım tuza yağa ve yemeğime dikkat ettiğim halde. Üstelik şikayetim de geçmedi. Bunları bizzat yaşıyan olarak yazıyorum. 18 yaşındayım daha. İyice araştırmadan ve bi kaç doktora gitmeden kortizon tedavisine başlamayın. Çünkü bu öyle bi ilaç ki bi yeri yapıyosa on yeri yıkıyor. Ben çok pişmanım. Vücudumda olmayan şeyler oldu. Üstelik bunlar küçük reaksiyonlar bile değil. Hayatınızı zorlaştırıyor gerçekten. Rabbim herkese şifa versin inşaallah.

 8. Merhabalar ben yaklaşık 20 yıldır kortizon alıyorum yaklaşık 20 yıl önce sinozit ameliyatı geçirdim o zaman doktar bana 8 mg lık iğneler vermisti ayni zamanda alerjim vardı onu kullanınca rahatlıyordum ilk kullanımdan 4 yıl sonra diyajenetik cushing sendromuyla hastaneye yattım yaklasik 1 ay kullanmadım doktor kontrolunde böbrek üstü bbezlerimin calismamasından endise ediyorduk şukur bi sorun çıkmadı ama ben bilincsizce gene başladım helen kullanıyorum haftada 1 kez damar yoluyla 8 mg alıyorum almadıgım zaman vücudumda aşırı kaşinma ve halsizlik var ne yapmalıyım hastaneyemi yatayım böbrek üstü bezlwrim calisirmi acaba birde gözlerimde zarar var bana dönüş yaparsanız sevinirim iyi ćalışmalar..

 9. Arkadaşlar ben çok zayıfım kilo almak için kullanmayı düşünüyorum ne dersiniz

 10. Yukarlarda bir bayan bobreginden ameliyat oldugundan ve ameliyat izlerinden cook rahatsiz oldugunu belirtmisti nasil kapanacagini soruyordu 2014 yorumlarindan hilarinuques acide li cremler alin lutfen yoksa bana ulasin gondereyim

 11. Bende 2 yildir corticoide kullaniyorum ne kadar dikkat ettiysemde 15kilo aldim yuzum asiri sekilde yusyuvarlak oldu birakmadan once belirli bir sayisi varmis ona ulasmadan birakilamiyormus Rabbimiz acil sifalar versin ummedi muhammede insaAllah icinde bizlerdende.. .

 12. Bu kortuzonu bir server vurdurdum ignesini tuzda yeme dediler 10 gün yemedim baska bişey demediler ama sadece sac kıranı durdurmak için 15 gün sonra feci sırt agrilarim basladi halen devam ediyo kilo verdim sancilar sürekli oluyor bel sırt seklince gögüs kafesimese gidiyo ne olabilir bu

 13. Merhaba ben 3 ay önce doktora gittim dirseğimi açamıyordum sonra romotoit artrit olduğunu öğrendim ne yapmalıyım

 14. Ben protein kaçağı sebebiyle böbrek yetmezliği 3 senedir doktor takibindeydim ama son 5 aydır protein yükseldi ve 2,5 aydır kortizon prednizalon ilacı 60 mg günde 12 tabletten başladım … şimdi yavaş yavaş dozu azaltıyor… kilo almadım ama yüzüm çok kötü şişti… yani aynaya baktıkça sinir krizi geçiriyorum… tuz yemiyorum tatlıya ilk başta saldırdım şimdi tatlıdan da vaz gectim … ve tahikardi geçiriyorum titremeye oluyor bazen … tedavi Moskova da alıyorum… her kese Allah yardımcı olsun… şişkinlik dozu azaldıkça geçermi yoksa tamamen ilaç bitinceye kadar sisermi? Bilen varmı? Bide benim hepatit B var … çocuk yapmayı artık düşünüyorum bile kreotinin çok yüksek…mutsuzum (((

 15. 3 aydır MS hastasıyım bu ay kortizona başladım 2 gündür uykusuzluk cekiyorum doktorum sakinlestirici ilaç vermesine rağmen uyuyamıyorum sizleerdede oldumu acaba 250 mg seruma 4 prednol verildi heray verilecekmiş

 16. Herkese merhabalar, Rabbim herkese acik şifalar varsin insallah. Benim de beyinde 2 plagım var 2 sene önce bir görme kaybı yasadım kortizonu 1,5 au kullandım kılo verdim 1 hafta yine gözümün arka kısmında ödem oluştu %40 gorme kaybım var 5000 mg damardan kortizon aldım iyiyim sanırım 🙂 ancak teşhis konulamıyor, lupus degerimde pozitif karmaşık bir, durum cok sukur iyiyim. Tuz, seker, hazır gıdalardan uzak durmak gerekiyor ,merkezi sinir sistemi hastalıgı olanlar icin tedbiri eldem bırakmamak gerekiyor Rabbim herkese şifa, versin inşallah

 17. Merhaba bebegim 3haftalıken eumavete kortizonlu krem kullandık fakat kremden sonra yüzünde tüyler ve kılcal damarlar oluştu suan 3aylık arkadaşlar gecerli nereye götürmeliyim bana yardımcı olun cok kucuk daha doktor verdi ama yan etki yaptı bırakınca

 18. Tuz kullanma , ama ekmek peynir hazır gıdaların hepsinde tuz var yada zeytin tursu vs onlardan da uzak durmak gerkiyor .ben ekmegi kendim yapıyordum tuzsuz lor kullaniyordum.tuz ve tuzlu her gıdadan uzak dur ben hiç kilo şişkinlik yaşamadım .

 19. Arkadaşlar ben protein kaçağı sebebi ile 30ay Kadar günlük 3*16 mg yani 48 mg kullandım Özellikle kullanan arkadaşlara Allahtan acil şifalar diliyorum benim adele lerimde zayıflık vücudumda şişlik oldu yediklerime dikkat ettim iştahım çok açılmıştı kendimi kontrol ettim birde maydanoz ve suyunun çok faydasını gördüm şu anda kullanmıyorum kilom normal Aman tuza ve beslenmenize dikkat edin acil şifalar diliyorum

Yorum yapın

css.php