Likopen ve Sperm Sorunları

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kısırlık çiftlerin hiçbir koruyucu yöntemi kullanmadıkları halde, ayda en az üç kez ilişkiye girmelerine rağmen, 1 yıl süresince çocuk sahibi olamamaları durumudur. Kısırlık sorunlarının yaklaşık olarak %50’si, düşük sperm sayısı, sperm kalitesi ve azalmış sperm hareketliliğiyle ilişkilidir.

Domates, karpuz,  guava, pempe greyfurt, papaya gibi meyvelerde doğal olarak oluşan kırmızı karotenoid pigment olan likopen  güçlü bir antioksidandır. Araştırmalar, antioksidanların sperm sayısını, hareketliliğini ve konsantrasyonunu artırdığını göstermektedir. Genellikle kırmızı renkli sebze ve meyveler likopen yönünden zengindir. Diyetle alınan likopenin %10–%30’u emilir. Yağla beraber tüketilmesi emilimini arttırır.

Çeşitli hücresel aktivitelerde yer alan ve güçlü antioksidan etkisine sahip olan likopenin beslenmeyle az alınması sperm kalitesi ve erkek  kısırlığıyla ilişkilidir. Likopen takviyesinin, bu hasarın bir bölümünü ya da tamamını tersine çevirdiği gösterilmiştir.

Araştırmalar likopen maddesinin lipid peroksidasyonu ve DNA hasarında azalmaya neden olduğunu; sperm sayısı ve canlılığını artırdığını göstermektedir. Çeşitli deneylerden elde edilen sonuçlara göre, 3–12 ay süresince günlük 4–8 mg likopen alımı sperm parametrelerini diğer farklı dozlara nazaran %70’e varan oranlarda düzeltmektedir.

Portsmouth Üniversitesinden İngiliz bilim adamları tarafından yapılan ve İngiliz Üroloji Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, likopen spermleri “süper sperm” haline getiriyor. Sözkonusu araştırmada, 42 yaşındaki 6 erkek her gün 400 gr domates çorbası içti. Katılımcılardan alınan meni örneklerinin %7 ila %12 oranında daha fazla likopen içerdiği tesbit edildi.

Cleveland Clinic bilim adamlarının yaptığı bir çalışmaya göre likopen sperm sayısında %70’lik bir artışa neden olmakta mevcut spermlerin hareket hızını artırmakta ve abnormal sperm hücrelerinin sayısını azaltmaktadır.

Klinik bir çalışmada 30 infertil erkek 3 ay süresince günde 2 defa 2 mg likopen daha sonra günlük 8 mg likopen kullanmış ve sperm motilitesinde % 53 bir düzelme sağlanmıştır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php