Dut Faydaları

Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitaminleri içeren dut, taze ve kuru olarak yenildigi gibi dut şurubu, dut pekmezi olarak da kullanılmaktadır.

Dut Faydaları Nelerdir ?

• Karadut, güçlü antioksidan özelliğe sahip bir flavonoid grubu olan antosiyaninleri, yüksek oranda içerir. Flavonoidler çeşitli etki mekanizmalarıyla kanserden korunmada ve tedavide rol oynayan maddelerdir. Flavonoidler, kanserojen maddeleri etkisiz hale getirir, hücre çoğalmasını hücre bölünmesi düzeyinde duraklatır, genomu anormalleşmiş hücreyi programlanmış hücre ölümüne yönlendiririr vetümör damarlanmasını engelleyici etki gösterirler.

• Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre kırmızı üzüm ve dut gibi meyvelerde bulunan resveratrol maddesi prostat kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.

• İngiltere’deki Montfort Üniversitesi bilimadamları tarafından yapılan araştırmaya göre, üzüm ve dutta bulunan resveratrol adlı madde kanser hücrelerini hedef alarak onları tahrip eden, kanser karşıtı bir unsura dönüştürmektedir.

Xinjiang Üniversitesi‘ne bağlı Yaşam Bilimi ve Teknoloji Bölümü’nde yapılan deneysel çalışmaya göre, karaduttan elde  edilen antosiyaninler yaşlanmayı geciktirici etkiye sahip.

• Japon araştırmacıların beyaz dut yapraklarının extrelerinde tespit ettiği aktif bileşenlerin, hücre paslanmasını önleyici, damar sertleşmesini engelleyici ve damarlarda kolesterolden zengin plakların oluşumunu baskılayıcı etkide oldukları anlaşılmıştır.

• Dişeti iltihapları için kara dut şurubu faydalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Dut Faydaları” üzerine bir yorum

Yorum yapın

css.php