wordpress counter

L-Arginin Nedir ve Ne İşe Yarar?

L-Arginin Nedir? Arginin vücut tarafından üretilen ikincil amino asitlerden biridir. Amino asitler, sağlıklı bir beden için zorunludur, tüm hücrelerimizin yapı taşlarıdır ve protein üretiminde esastır.

L-Argininin yararları üzerinde halen çalışılmakta olup, sonuçlar arasında, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını genişletmek, karaciğerin detoksive olmasına aracı olmak, ve erkekte fertilitiye katkıda bulunmak sayılabilir. L-arginin aynı zamanda vücudun insülin ve büyüme hormonu salgılaması konusunda da yaşamsal bir rol oynamaktadır.

Vücud içinde üretilebilmesine karşın, L-Arginin hem ilave olarak, hem de bir takım besinlerden alınabilir.

Arginine Hangi Besinlerde Bulunur?

Çikolata, keçi boynuzu, yer fıstığı, hindistan cevizi, badem, soya fasulyesi,  süt ürünleri, beyaz un, et, yulaf, ceviz ve buğday arginin içeren besinler arasındadır.

Arginine Faydaları ve Bağışıklık Sistemi

L-Argininin en önemli etkilerinden biri, timus bezi aktivitelerini çoğaltmaktır. L-arginin, timus bezinin aktivite düzeyini yükselterek, bağışıklık sistemini canlandırmaktadır.  Bu durum, tümör büyümesini yavaşlatan ve bağışıklık sistemine yarar sağlayan T- hücrelerinin sayısını çoğaltır. Timus bezi T-hücrelerini üretmekten sorumludur, ve vücudda ne kadar yüksek oranda T-hücresi varsa, bağışıklık sistemi o denli güçlü demektir. L-Arginin, yeni T-hücreleri üretimine yardımcı olur ve karşılığında kanser, tümör büyümelerinin yavaşlamasında; AIDS gibi vücudun bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklarla mücadele etmesinde rol oynar.

Clinical Nutrition adlı derginin Şubat 2005 sayısında yayınlanmış bir çalışma, gastrik kanseri tedavisinde, ameliyat sonrası arginin ve omega-3 yağ asitlerinin zenginleştirilmiş formülü ile beslenmenin, yaraların iyileşmesinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Tayvan’daki Kaohsiung Medical University’deki bilim adamlarınca yürütülen ve Journal of Nutrition Biochemistry dergisinde Mart 2011 tarihinde yayınlanan çalışmalar, arginin ve C vitamini kombinasyonunun insan kanser hücrelerinin ölümüne sebep olduğunu bulmuştur. Sonuçlar, arginin ve C vitamini kombinasyonunun, kanser ve tümör hücrelerinin hayatta kalmasına sebep olan belirli kimyasal reaksiyonlara engel olduğunu göstermiştir.

Arginin-Nitrik Oksit İlişkisi

L-Argininin bir başka yararı, nitrik oksit sentezidir. Nitrik oksit kan damarlarını genişletir ve gevşetir, kalp ve beyne doğru olan kan akışını arttırır. Bu nedenle L- Arginine takviyesi, kalp ve damar sorunu yaşayan herkes için faydalı olabilir.

Zayıflama ve Vücut Geliştirme

L- Arginine takviyesi, vücut geliştirme ve zayıflama ile ilgilenenler arasında oldukça popülerdir. Arginin proteini metabolize ederek bedendeki yağ miktarını düşürür. Bu, vücuttaki nitrojen dengesi geliştirerek yapılır ve vücut bu nedenle proteini daha kolay bir şekilde kas kütlesi haline dönüştürebilir. Arginin’in ürettiği nitrik asit, kas genişletici olarak çalışarak, kan damarlarının çapını genişletir ve vücutta daha fazla kanın deveran etmesine neden olur. Yükselmiş nitrik asit, iskelet kasına doğru kan akışını çoğaltarak, kas lifinin mineral ve besin emilimini yükseltir ve böylelikle kas büyümesine yardımcı olur. Amino Acid dergisinin Temmuz 2010 sayısına göre, yükselmiş L-arginin alımı kas kütlesini çoğaltarak vücut yağlarını eritir.

Infertilite

Arginin sperm sayısını arttırır. Çalışmalar, yüksek doz argininin,  sperm sayısı düşük erkekler üzerinde son derece  yararlı olabildiğini göstermiştir. Arginin aynı zamanda,  ereksiyon sorunları için doğal bir tedavi olarak da öneriliyor. Bu durum, argininin, vücutta nitrik oksiti uyararak, genital bölgedeki kan akışını arttırmaya yardımcı olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Ereksiyon Bozukluğu

Journal BJU International’da 1999 yılında yayınlanan bir çalışmada ereksiyon sorunu yaşayan 50 erkek her gün 5 gr. L-arginin ya da plasebo aldılar. 6 haftanın sonucunda, L-arginin alan grub plasebo grubuna göre daha fazla gelişme göstermiştir. 2003 yılında Bulgaristan’daki Seminological Laboratory’daki bilim adamlarınca yapılan ve Journal of  Sex and Marital Therapy’nin Haziran sayısında yayınlanan bir çalışma, arginin ve pycnogenol’un (çam kabuğu ekstresi) oral alımının ereksiyon sorunu yaşayan erkeklerde, cinsel fonksiyonu önemli ölçüde geliştirdiğini göstermiştir. Araştırmacılar, nitrik oksitin, ereksiyon için gerekli kas gevşemesini tetiklediğini ve tedavinin 3. ayından itibaren, erkeklerin %90’ından çoğunun normal ereksiyon deneyimlediğini rapor etmişlerdir. Çalışmalarda organik ereksiyon bozukluğu için günlük 5 gr’lık L-argin dozu kullanılmıştır.  (3 aylık çalışma süresi boyunca katılımcılar 1.7 g L-arjinine eşdeğer dipeptid arginyl aspartat  içilebilir ampullerden günde 3 kez kullandı. Ikinci ay, katılımcılar buna ek olarak günde iki kez 40 mg Pycnogenol takviyesi aldı. Üçüncü ay ise, günde 3 defa 40 mg olmak üzere Pycnogenol dozu 120 mg’a çıkarıldı. 1. ayın sonunda sadece 2 kişi (% 5) istatistiksel olarak anlamlı olmayan normal bir ereksiyon yaşadı. 2. ayın sonunda L-arginin ve Pycnogenol kombinasyonu erkeklerin % 80′inde, üçüncü ayın sonunda ise % 92.5′lik bölümünde başarılı ereksiyon sağlamıştır).

Arginine Yan Etkileri

L-arginin, tansiyon ilaçları, ACE inhibitörleri, angiotensin II reseptor antagonistleri ile etkileşime girebilir. L-Argininin yan etkilerini bütünüyle anlayabilmek için, daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir. Ancak,  herpes veya şizofreni hastalığı olanlara L-Arginine takviyesi verilmemesi gerektiği saptanmıştır. Bu konuda daha fazla bilgi için doktorunuz veya beslenme uzmanınıza,  sizi aydınlatması yönünde danışmalısınız.

Talihsiz Bir Olay

2007 yılında University of  Florida’daki doktorlar yanlışlıkla, 3 yaşındaki bir çocuğa, büyüme hormonu testinde 5.75 gr. arginin dozu yerine 60 gr. damar içi arginin vermişler ve bu hata sonucu çocuk hayatını kaybetmiştir.

"Yukarıda yer alan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır."
copyright www.beslenmedestegi.comYorumlar

 1. nevzat dedi ki:

  Erksyonda harikalar yaratıyor.Bayağı faydasını gördüm.Tavsiye edebilirim.

 2. Murat dedi ki:

  Sayın Nevzat bey; acaba kullandığınız ilaç L-arginine 1000 miydi yoksa L-arginine – L-ornithine miydi ??

 3. L-arginin faydası çok fakat kullanılıp bırakıldıktan sonra ağızda uçuk yapabiliyor.ayrıca (emin değilim ama) tümöral hücre oluşturabilir.biraz daha araştırma yapmak gerekiyor.

 4. Strongever dedi ki:

  Hiçbir amino asitle ucugun bir alakası olamaz…arginin”in hemen bel altı tarafının rağbet görmesi çok şaşırtıcı :)

 5. ferruh yıldırak dedi ki:

  L-arginine içerikli ürün kullanıyorum .müthiş bişey. iyi hissettiriyor. isteyene tavsiye ederim…

 6. Amino Asit dedi ki:

  Makalede belirtildiği gibi herpes yanı uçuk yapabildiği görülmüştür.

 7. tlg dedi ki:

  sperm sayısını artırır.ii dir kendileri.fakat insanı paronaya yapabılecek guçte tehkidedir bu l-argının.dikkatli olunması tavsiyemdir.keçiboynuzundan gunluk 1 cay kaşıgı yeterlidir kanımca.abartmamak lazım kullanırken.başı çeken keçiboynuzudur.ıkıncı sırayı çekırdek alır.hardaldada vardır ii mıktarda.fındık fıstık bulgur derken liste yumurtaya kadar uzanır.tabı burda dıkkat edılmesı gerenler kecıboynuzudur.onun kadar bol neyde var bılmıyorum henuz.azı kafidir.ayrıca ınsan takvıyeye gerek duymazmış bu l argıne için.sperm sorunu olanlar baska tabi.

 8. tlg dedi ki:

  L-arginin
  dana eti 100 gr: 1500 mg
  1 tabak nohut: 1400 mg
  yer fıstıgı (30gr): 900 mg
  badem (30gr): 700 mg
  yumurta: 400 mg
  1 bardak yagsız sut: 300 mg
  50 gr ayçekırdegi!: 4gr!
  keçiboynuzun neredeyse yuzde 80 i.:D

 9. efehan dedi ki:

  arkadaslar solgar l arganin cinsel güc artiriyormu yanitlarsaniz sevinirim

 10. tuğba01 dedi ki:

  l-arginine 1000 mg sperm sayısı ve hareketliliğine faydası hakkında bilgisi olan varsa yanıtlarsa sevinirim…

 11. hacı murat124 dedi ki:

  sayın(tuğba01)solgar marka 1000mgx90kapsüllük l-arginine yi kullanmaktayım ikinci şişeye başladım bu aminoasidi,solgar male multiple,solgar zinc picolinate ile beraber alıyorum üçünden günlük birer tane kullanmaktayım bu ürünlere başlama sebebim kas gelişimi ve göbeğimdeki fazlalıklardan kurtulmaktı(testesteron+büyüme hormonu)nun vucudumda çoğalmasını sağlıyarak kaslı+yağsız vucut elde etmek için alıyorum bu takviyeleri şimdi size bana olan faydalarını yazayım=1.NEREMİ ÇALIŞTIRSAM ORADAKİ YAĞLAR GİDİYOR.2.SAÇ SAKAL VE TIRNAKLARIN UZAMASI HIZLANIYOR.3.DAHA SIK EREKSİYON OLABİLİYORUM ÖRNEĞİN GÜNLÜK EREKTİL OLSAM DAHİ SANKİ 1HAFTADIR BEKLİYORMUŞUM GİBİ HİSSETTİRİYOR.4.SPERM GÜNDE 2 KEZ ATIM YAPTIĞIM HALDE GECE UYURKEN BU TAKVİYELERİ KULLANIP GÜNLÜK SPORUMU YAPIP UYUYORUM VE OYANDIĞIMDA SPERMİM ÇOĞALMIŞ OLUYOR BUNU ÇOKĞU KEZ DENEDİM MUSLIĞUN KURUMASI GEREKTİĞİ HALDE GÜNLÜK BELİRLİ BİR SPERM ARTIŞI OLUYOR.5.SPERM ÇOĞALMASININ YANI SIRA GÜNDE BİR KEZ YAPTIĞIM ATIMDA FIŞKIRARAK SERT ŞEKİLDE PATLAYARAK TAM İSDEDİĞİM GİBİ OLUYOR.6.KOLLARIMDAKİ KAS MİKTARI SOĞUK 38CM İKEN ORTALAMA 100 GÜN BU TAKVİYELERLE BERABER ÇALIŞTIĞIMDA 41CM YE ULAŞTIRDI YANİ OLDUKÇA HIZLI BİR KAS ARTIŞI OLUYOR

  AMA UNUTMAYIN 1000MG L-ARGİNİNE’Yİ YALNIZ KULLANMADIM BİR ÇOKLU VİTAMİN OLAN DOLGAR MALE MULTİPLE VE SAF ÇİNKO OLAN SOLGAR ZİNC PİCOLİNATE İLE GÜNLÜK KULLANDIM VE BU FAYDALARI GÖRDÜM

  YALNIZ ÇOĞU VUCUT GELİŞTİRMECİ VEYA BAŞKA TÜRLÜ İNSANLAR GÜNLÜK 5000MG 10000MG KULLANIN DİYOR ANCK SİZ GÜNLÜK 1 TANE 1000MG KULLANIN ETER FAZLASI AŞIRI PROTEİN RAHATSIZLIĞINA YOL AÇAR VE FAYDA YERİNE ZARAR GÖRÜRSÜNÜZ

  GÜNLÜK OLARAK SPERM DÜŞÜKLÜĞÜ YAŞAYAN BİR ERKEĞİN ALMASI GEREKEN VİTAMİNLER VE DOZLARI=
  A VİTAMİNİ.5000IU
  C VİTAMİNİ.300MG
  E VİTAMİNİ.200MG
  B1 VİTAMİNİ.20MG
  B2 VİTAMİNİ.20MG
  B6 VİTAMİNİ.50MG
  B12 VİTAMİNİ.200MCG
  KALSİYUM.150MG
  DEMİR.5MG
  ÇİNKO.100MG
  MAGNEZYUM.200MG
  KROM.100MG
  GİNSENG.500MG
  L-ARGİNİNE 1000MG
  +
  BU TAKVİYE ÜRÜNLERİN YANI SIRA ŞU OTLAR AKTARDAN ALINIP KAYNATILARAK GÜNDE 1 BARDAK VERİLİRSE ÇOK ETKİLİ OLUR TAKVİYE VİTAMİN,MİNERAL,AMİNOASİDLERLE BERABER ALINMALILAR

  DEMİR DİKENİ(ÇOBAN ÇÖKERTEN)
  HAVLICAN
  ÇAKŞIR OTU
  MEYAN KÖKÜ
  ISIRGAN OTU
  2 TANE KARANFİL
  5 SAP KEÇİBOYNUZU
  1 SAP TARÇIN

  BUNLARI ÇAY GİBİ GÜNLÜK BİR BARDAK ILIKKEN İÇMELİ
  +
  EK OLARAK TA BESLENMESİNE ŞUNLARI EKLERSE FAYDASINI GÖRÜR DİYE DÜŞÜNÜYORUM ZİRA BEN BU YAZDIKLARIMIN HEPSİNİ TÜKETİYORUM

  TAVUK,YER FISTIĞI,İNEK ETİ,PALAMUT BALIĞI,KABAK ÇEKİRDEĞİ,AYÇİÇEK ÇEKİRDEĞİ,BADEM,ÇEVİZ,FINDIK,MUZ.

 12. Deniz Murat dedi ki:

  Hacı Murat Arkadaşım paylaşımın için öncelikle çok çok teşekkürler. Bahsettiğin sonuçların hepsini almak için bunların tamamını tüketmek gerekiyor mu?. Benimde karın bölgemde yağ var ve spora başladım. Fittnes salonuna gidiyorum. Solgarın yağ yakıcısını önerdiler oradanda, daha bir hafta oldu. Daha temin edemedim her eczanede yokmuş. Neyse sendende faydalarını duydum için dahada rahatladı. bakalım benim kollarda şişecekmi. Hele salona gelen bir çocuk var, bel incecik omuzlar geniş. Tam filinta gibi. Onun gibi olabilirmiyim acaba. Onları gördükçe insan dahada gaza geliyor. Herkese kolay gelsin .
  HOŞÇAKALIN

 13. ado dedi ki:

  arkadaşlar bu bahsedilen malzemeyi yaklaşık 15 gündür kullanmaktayım ve bir ???? yaramadığını söylemek istiyorum,onun için edebiyat yapmaya gerek yok,bu konuda destek isteyen arkadaşlar için bitkisel kürlerle daha sağlıklı olabileceklerini düşünüyorum

 14. murat131 dedi ki:

  murat 124 solgar l-arganini kaç gün içersek sertleşme için faydasını görürüz ben spor yapmıyorum sertleşme ve sperm kalitesini artırmak için kullanmak istiyorum yardımcı olurmusunuz

 15. murat124 dedi ki:

  sayın(ado)kardeş 15gündür kullanıyorum yazmışsın ve faydasını görmemişsin bir şişede en az 50 tane koyuyorlar neden acaba hiç düşündünmü?

  15günde bişiy anlayamazsın

  üstelik bitkilerle ve multi vitaminlerle birlikte önerdim sende o yazdıklarım maddeleri temin et ve 15gün değilde şöyle 2ay kadar bi dene bakalım???? yaramıyormuymuş arkadaşım 15günde ne ???? değişir dalgamı geçiyorsun bilmiyorsan yazma insanların kafasını karıştırma.
  ————————————-
  sayın(deniz murat)eğer sende kilolarını diyetle atamıyorsan ve iş spora kaldıysa evet çok ağır sporlar ile birlikte tavsiye ettiğim tüm takviyeleri alman çok iyi olur ama spordan vazgeçersen veya hafif bir spor yapıyorsan bu takviyeler tam tersine kilo aldıra bilir sana tavsiyem yaptığın spor neyse istüne günlük oalrak en az 2satt güneşte yürüyüş yapmandır bu yağları en hızlı yakan tekniktir eğer zamanın varsa doğrudan şu sporu ve yürüyüşü yap 2aya erirsin
  5 saat güneşin altında normal tempo yürüyüş
  10×100 mekik
  30dk kol kaslarını çalıştır
  zaten haraketli insan her türlü eritir mesele aşırı spor yüzünden cinsel olmasın diye önerdim onca takviyeyi para yoksa onları kullanacacak bir alternatif olarak şu vitaminleri alabilirsin hem sperm artışı için hemde yaptığın spora destek amaçlı
  günlük olarak 1tane (elevit)
  1tane (zinko 220)
  1tane (evicap400ıu)
  1tane (bemiks c)
  1tane (marincap 500mg)
  —————————————————-
  sayın (murat 131)arginine tek başına aşırı etkili olmaz çünkü büyüme hormonu salgılatıp damarları genişletiyor ama senin sertleşme için libido ve testesteronada ihtiyacın var ben şunlardan 1tane alırsan günlük 10güne etkisini göstereceğini idda ediyorum

  büyüme hormonu+damar genişlemesi için=solgar l-arginine 1000mg

  testesteron için=solgar korean ginseng 500mg

  testesteron+libido için=solgar male multiple(içinde amerikan ginseng i+saw palmetto+sibirya ginseng i ve gerreken tüm vitaminler var)

  testesteron+libido+diğer takviyelerin düzgün kullanımı için=günlük olarak 20 dakika güneşlenme veya 1-5 saat arası güneş altında yürüyüş

  yalnız spor yapmıyorsun ama peki çalışmıyormusun o da spordur eğer haraketsizsen günün güneşli saatlerinde yürüyüşe çıkman sertleşme için çok iyi olur

  ——————————————————

 16. murat124 dedi ki:

  arkadaşlar bi düzeltme yapmak istiyorum bu l-arginine diğer tüm yazdığım takviyeler hariç tek başına kullanmaktayım bi süredir etkisi yok denecek şekilde ben vucut geliştirme yapıyorum kas yapımında faydalı ama sizler çoğunluk olarak sperm+sertlik için sormuşsunuz açıkcası sperm ve sertlik açısından fiyatını hak eden bi ürün değil hatta solgar ın tüm ürünleri için bu geçerli

  solgar haricindeki önerdiğim ucuz fiyatlı naturel vitaminler daha etkili sertleşme ve sperm için bu amerikan malı ürüne para vermeyim arkadaşlar etkisi fiyatıyla tutarlı değil

  sertleşme yaşıyanlar
  evicap 400ıu+decavit pronatal+bemiks c+marincap omega3 500mg kullansın ve kızarmış tavuk ve özellikle tavuk suyu ,badem ,fındık yesin günlük soda içsin

  sperm çoğaltmak isteyenler de üstteki sertleşmeye yönelik verdiğim formülü uygulasın ve üstüne leblebi+kabak çekirdeği eklesinler

  vucut geliştirme ile ilgili l-arginine kullanmak isteyenlere hala bu maddeyi önerebilirim!

  dediğim gibi cinsel performans amaçlı kullanmak isteyenlere pek tavsiye etmiyorum ben çok fazla takviyeyi kullandığım için diğer kullandığım maddelerin etkisini l-arginine yapıyor sanmışım önceki yorumlarımı düzeltmek istedim

 17. murat124 dedi ki:

  aslında sertleşme sorunu ve sperm azlığı çekenler önerdiğim tüm vitamin mineral ilaç şeklinde olanları geçip

  para varsa yazdığım otları kullanıp besinleri tüketirse en iyisini yapmış olurlar

  önerdiğim balık yağının yerine=günlük 1kaşık zeytin yağı+haftada 1 kutu ton balığı

  e vitamini çinko yerine=günlük fındık+badem+tavuk

  l-arginine nin yerine=keçiboynuzu+kabak çekirdeği+çeviz

  tüketebilirler bu çok daha sağlıklı ve etkili olur üstünede abartmadan günlük güneş altında yürüyüş+hafif bir egzersiz mükemmel sonuçlar verir

 18. murat124 dedi ki:

  UNUTMAYIN!!

  BESİNLER VE FİZİKİ AKTİVİTELER YETERSİZ KALDIĞINDA HAPLARDAN MEDED UMUN YOKSA ASLA HAPLARLA UĞRAŞMAYIN

 19. arginine dedi ki:

  sperm sayısında artış sağladığı çok açık ,gerçektende yararlı bir besin takviyesi l arginine.

 20. murat 124 dedi ki:

  arkadaşlar ben elimdeki takviyeleri bitirdim ve 1 ay aradan sonra şu sporcu takviyesini kullanıcam bu üründe sadece l-arginine 2gr var diğer amino asidler de var sade l-arginine kullanmak çok iyi olmaya bilir bu kullanıcağım ürün gibi çok çeşitli içeriği olan bi ürün kullanmak isteyenler incelesinler bunu içeriğini ve ismini yazıyorum ben bu ürünü ilk kez kullanıcam ama 2yıldır kullanan arkadaşım var ve o çok memnun

  ürünün ismi:üniversal animal pak
  içeriği(günlük tavsiye edilen 2 paket içerisinde):

  toplam karbonhidrat=1gr
  protein=3gr
  vitamin a=9900ıu
  vitamin c=1gr
  vitamin d=680ıu
  vitamin=300ıu
  tiamin=76mg
  riboflavin=76mg
  niasin=82mg
  vitamin b6=22mg
  folik asid=400mcg
  vitamin b12=6mcg
  biotin=300 mcg
  patottenik asid(kalsiyum pantotenat)=76mg
  kalsiyum=2gr
  phosphours=228mg
  lodine=150mcg
  magnezyum=133mg
  çinko=20mg
  selenyum=50mcg
  copper(sülfat)=600mcg
  manganez=11mg
  krom=6mcg
  potasyum=200mg
  protogen a=200mcg
  inoosine=500mg
  pridoxinea=200mg
  krom pikolinat=50mcg
  co enzima =20mg
  co enzim b12=10mg
  phosphatidycholine=200mg
  amino benzonik asid=400mg
  kolostrum=25mg
  arjantin liver=3.9gr
  shark cartilage=1gr
  choline complex=1.2gr
  bioflavonoids=1gr
  linoleic asid=200mg
  oleic asid=100mg
  betaine hcı=200mg
  pepsin=64mg
  papain=64mg
  ox bile=120mg
  pancreatin=700mg
  mycozyme=64mg

  amino asidler..
  lysine=300mg
  methionine=500mg
  leucine=100mg
  valine=760mg
  theorine=48mg
  glutamicasid=700mg
  phenylalanine=560mg
  arainine(l-arginine)=2gr
  carnitine(l-carnitine)=25mg

  performans artırıcılar(işte sizin cinsel ihtiyaçlarınız)…
  sibirya cinsengi=2gr
  oriental ginseng=250mg
  smilax officinalis=500mg

  —————————————————-
  bu ürün sizin istediğiniz ve isteyebileceğiniz tüm maddeleri karşılıyor arkadaşlar

  (tüm bu içerik tek bir haple değil 11tane haptan oluşan paketlerin içerisindedir toplam 2 pakette tüm bu içerik vardır 2 paket kullanıldığında bir günde tüm bu maddeler vucuda girmiş oluyor

  üründe toplan 44 paket vardır her pakette 11 hap bulunuyor

  sizler vucut geliştirme yapmadığınız için sizlere bu rünün alıp haftada sadece 2 paket kullanmanızı öneririm böylece 44 hafta dayanır buda ürünün 6 ay gitmesi demektir…….

  arkadaşlar göbeklerinizi eritin ve ne takviye alırsanız alın ama o mavi haplardan uzak durun çünkü o mavi haplar sizi bağımlı yapar ama benim yazdıklarım size kendi gücünüzü tekrar kazandırır..

Paylaş

*

css.php